Jak léčíte "angínu", která se objeví o víkendu?

hanule05
29. srp 2011

Ahoj, jdu na rady. Nám se pravidelně stává, že se u starší dcerky objeví "angína" nebo co to je, akorát na víkend, tedy nemůžeme navštívit naší doktorku. Takže když to je k nepřežití, tak zajedeme na pohotovost a to je kámen úrazu, protože tam neudělají výtěr krku a rovnou píší ATB. No a my pak, pokud tedy ATB nasadíme, tak dostaneme seřváno od naší doktorky. Ona tvrdí, že z 99% to nikdy angína nebývá a že se to zjistí jedině z výtěru (CRP nedělá) a tudíž, že se ATB cpou zbytečně. S tím souhlasím, ale problém vidím v tom, že dítě onemocní většinou v pátek nebo sobotu, přetrpí víkend, v pondělí se udělá výtěr, výsledky jsou ve středu nebo čtvrtek. Takže protrpí min. pět dní, než se nasadí léčba, do té doby se pouze snižuje horečka.

Podle naší doktorky máme na víkend dávat čípky (pokud je tepolata vyšší než 39 stupňů) a půlku čípku Rectodeltu (v sobotu a v neděli) a v pondělí zajet k ní a pak se udělá ten výtěr. Mně se ten Rectodelt moc nezdá, mám pocit, že tam jsou stereoidy. Tak nevím, co je větší zlo - stereoidy nebo ATB.

Starší dcerka začala mít vysoké horečky ráno v sobotu, s bolestí krku a břicha, přestala jíst a bohužel i pít, prostě jí nešlo polykat, v noci se třikrát pozvracela a v neděli opět vysoké horečky a v puse už měla všude červené fleky, které jsem ještě nikdy neviděla. Plakala bolestí, stále nic nejedla, pila minimálně, večer jsem to už nevydržela a jeli jsme s ní na pohotovost a tam doktorka prohlásila, že takovej krk už dlouho neviděla a nechala jí píchnout penicilin (což je taky hnusný, ale dcerce se už několik hodin poté viditelně ulevilo). No a dneska jsem dostala seřváno.

Co vy, jak léčíte tyhlety "angíny", které začnou o víkendu?

boruuvka
29. srp 2011

@hanule05 ...jak tě může doktorka seřvat za to, že nechceš, aby tvoje dítě trpělo?Já bych rozhodně jela na pohotovost a chtěla udělat crp. Já co vím, tak angína se pozná podle bílých čepů na tom oblouku vzadu v puse. A proč tvoje dr nedělá crp? A taky bych popřemýšlela nad tím, jestli opravdu po těch výtěrech byly atb potřeba nebo ne.... pokud většinou ano, tak o co jde... jestli ti je napíše hned dr na pohotovosti nebo ona... nevím, ale pokud bych jako matka dostávala vynadáno od dr, že chci ulevit trpícímu dítěti a nečekat na výsledky 5 dní (každý víme, jak je angína hnusná), tak bych změnila dr za některou co dělá crp.

jitule23
29. srp 2011

@hanule05 Myslím, že angínu lékař snad spolehlivě pozná a rozhodně bych se nenechala seřvávat za to, že se snažím ulevit svému dítěti. U angíny to jinak než ATB nejde, takže obvykle není co řešit a čím dříve se zaléči tím lépe. Můj syn míval angíny často a většinou jsem na nic nečekala a mazala na pohotovost, protože obvykle přišla o víkendu.

esterka610
29. srp 2011

To je ale nějaká divná doktorka 😕 my máme za sebou ted čerstvě angínu s horečkama, bez penicilinu si to neumím představit. A rada,že máš dávat Rectodelt je taky divná 😀 my ho máme kdyby hrozil záchvat laringitidy ,pouze v nejnutnějším případě a rozhodně nezabere na angínu!
Jednala bych stejně jako ty, jela na pohotovost a rozhodně bych se nenechala seřvat, je to tvoje dítě a určitě nechceš aby mu bylo špatně,když je řešení. Nedej se!!! 🙂

scai
29. srp 2011

Já bych teda asi změnila doktorku. Pokud si tak zakládá na tom, nepsat zbytečně atb (což je na jednu stranu dobře), tak by měla ale dělat CRP! Ten výtěr jak píšeš, to je blbost.
Doktorka asi v životě neměla angínu a neví jak to bolí a jak dítě trpí. To jako cche aby bylo 5 dní bez léčky, kvůli bolesti v krku vyhladovělé, dehydratované apod?
Rectodelt je blbost. Ten opravdu jen na tu laryngitidu, řpípadně max na nějaký extgra hnusný dusivý kašel. Na angínu nijak nepomůže.
Fakt bych to řešila směnou doktorky, protože tohle je děsné ☹(((
Mimoto, takhle dlouho neléčená angína může být i nebezpečná. Streptokok může napadnout i srdce, případně taky z toho pak bývají revmatické horečky... a to jsou pak následky na celý život.

hanule05
autor
30. srp 2011

ona CRP nedělá, protože to prý není průkazné, hodnota CRP může být vysoká, ale stejně to může být jen virové.Takže ne na ATB. Ten Rectodelt mám dávat na rychlé snížení horečky (čípek Paralenu + půlku Rectodeltu), zesiluje prý účinek toho Paralenu a zároveň trochu pomůže od bolesti, angínu tím neléčí, jenom mírní příznaky.
Každopádně jsem ráda, že jsme se rozhodli pro ten penicilin, Anička už je v pohodě a je snad už zaléčená, tak snad to nechytne mladší dcerka.

hancazivocich
30. srp 2011

@hanule05 - nevím, proč bych měla nechat dítě trpět x dní, když na pohotovosti kouknou do krku a snad tu angínu smí poznat, ne? A hlavně na té pohotovosti slouží lékaři, kteří s dětmi pracují a angínu poznají?
Já mám těžké angíny, nedávno jsem měla i píchaný penoš, dr. říkal, že tak hrozný nález v krku dlouho neviděl (i počínající absces). Měla jsem antibio, které nezabraly a na dospělé pohotovosti mě ignorovali s tím, ať dám antibio šanci (i když se do krku ani nepodívali, že)..
No a v pátek odpo mi začla horečkovat malá, jeli jsme s tím, že to asi chytla ode mě - dr. koukla do krku - prý počínající angína, dala antibio a instrukce, že když budou vysoké horečky, bolavé bříško, odmítání jídla a pití, ať začnem užívat.. Jinak ne a v po na kontrolu k obvodní..
Ta měla samo dov a malá prohorečkovala celou noc, ráno byla uplně jiná, tak jsem nasadila.. Ještě na kontrole pak měla zbytky čepů v krku a dr. chválila, že jsme nasadili (já vyděšená, že ji třeba ládujem antibio zbytečně, protože najednou nebyly horečky, řev, najednou to bylo naše dítě)... Jinak když se to rozjede, tak to musí být mazec..
Proč trpět zbytečně?

eloana
30. srp 2011

@hanule05 ahoj bohuzel dcera mela vzdy anginu o vikendu.... na pohotovosti nemaji CRP a dcera ma nespecifickou anginu:(( takze z pohotovosti odchazime vzdy o 90Kc chudsi s diagnozou zarudly krk....
na tuto diagnizu mi stacila i jina vyskoka skola.)))) v pondeli nam detska vzdy diagnostikovala z CRP anginu...podotykam, ze dcera bolesti rvala celou noc nemohla polknout ani vodu... na jedne pohotovosti slouzila jako sestra sestrenice -3 doktori se ji koukali do krku a tvrdili, ze rozhodne angina neni- a byla!!!!
bud riskni pohotovost, ale nam se 3x stalo to same.. .nebo pretrpet do pondeli

ludva
30. srp 2011

Virová angína se opravdu nemusí léčit ATB. Toť má zkušenost...
Asi se mnou nebudete souhlasit, ale nejlepší je opravdu podstoupit výtěry, ty jsou nejjistější. Souhlasím s Vámi, že jsou výtěry na dlouhé lokte a že správný lékař by měl angínu poznat. Naše doktorka má v ordinaci Streptest. Za stovku se dozvím za pár minut, jestli je v krku streptokok a nemusím čekat dlouhé 3 - 4 dny na výsledky výtěrů.
Jinak snižovat horečky, zábal na krk, kloktat teetree olejem nebo cucat tamtum verde, dle věku dítěte 🙂
Pokud děti onemocní přes týden, tak jdu rovnou na ORL a nečekám mezi jinými nemocnými dětmi na dětském...

eloana
31. srp 2011

@hancazivocich bohuzel angina se vzdy nepozna -dcera ma tezke anginy -pichany penicilin i pendepon nasledne a stejne mi na pohotovosti 3 doktori tvrdili, ze to angina neni. Jenze problem je, ze u dcery nepozna anginu temer zadny lekar -nema ani cepy ani bile povlaky... poznaji to pouze z CRP, ktere bohuzel na pohotovosti nemaji.
Nic mene penicilin ji pichaji, neb ji to nechaji dojit tak dalekjo, ze pak nepozreme ani vodu:((( jenze hadej se s nimi na pohotovosti....

mamkamarketa
31. srp 2011

Bohuzel na pohovosti casto berou veci na lehkou vahu a clovek se musi jedine hadat 😠
My mame nejblizsi pohotovost v detske fakultni nemocnici. syn v roce z niceho nic dostal horecky (namerila jsem mu 40,8C) byl silne apaticky,nevnimal me.dala jsem mu nurofen cipek a okamzite sme jeli do nemocnice. kdyz sme tam prijeli syn plakal. vedela jsem,ze place bolesti. prisla neochotna dr. a rikala jsem ji,co se stalo. syna zmerila mel ''jen'' 39,1C (podotykam,ze syn byl nemocny poprve,takze jsem se klepala strachy o kluka) do zpravy napsala ''dle silne vystresovane matky byl chlapec apaticky...''' kdyz jsem se ji ptala,jestli nema zanet stredniho ucha,tak mi rekla,ze ne. (bez vysetreni) do zpravy dala,ze se ma syn horecky s dobrou reakci na antipyretika. s doporucenim,ze mame jit v pondeli k OL 🙄
samozrejme muj instinkt mi rikal,ze musime na ORL. a tam syna vysetrili. mel pichany ousko a aftozni stomatitidu 😠 🙄 😠
takze na pohotovost se spolehat neda-bohuzel 😠

kammka
31. srp 2011

@hanule05 moje dr. má v ordinaci přístroj na zjištění hladiny CRP a i streptest.. pokládám to za standardní vybavení pediatrické ambulance. angínu vždy poznala mrknutím oka do krku, jen jednou si nebyla jistá, byly vysoké horečky ale v krku nic zásadního, k tomu ovšem bolesti břicha. po testu nasadila atb a byl klid. nám se naštěstí zatím nestalo, že by malá dostala angínu o víkednu, aspoň ne takovou, že by to nešlo vydržet. spíš začnou napřed horečky a pak se teprve rozjede bolest v krku a neschopnost polykat.. ale kdyby to mělo být takhle náhlé, tak ji prostě vezmu a jedu do nemocnice na orl, klidně i dospělácké.
každopádně ti doporučuju vyměnit doktorku..

akdar1
1. pro 2011

Chtěla bych poprosit o Vaše zkušenosti... Syn začal chodit do školky. Vždy přijde se suchým kašlem, který třetí den začne doprovázet rýma, pak vše sleze na průdušky a začíná "hucání" s odkašláváním hlenu (noci jsou klidné) - to je na dlouhé lokte!?! Odkašlává postupně méně a méně, ale do 3 - 4 týdnů je to nanovo!?! Většinou to končí / začíná - nedokáži určit mezník - horečkou kolem 38,5, v krku se mu udělají druhý den bílé flíčky, které ale přes zábal zmizí. Dostane čípky a druhý či třetí den bývá v pohodě. Cca týden je doma, pošlu ho do školky a za pár dní jedeme nanovo!?! Bere vitamíny, baští ovoce, pije sirupy, chodí do bazénu, občas i do sauny, pobýváme venku!?!

Tak jsem byla se synem u MUDr. Udělal mu stěr z krku, koukla mu tam špachtlí a konstatovala, že má jednu mandli velkou a vypadá to na počínající angínu - crp nedělala, že podle nálezu to bude asi zbytečné a prdla nám atb. Počkám ale do zítřka, až budou výsledky...!?! - syn má už jen teplotu, v krku ho prý nebolí a je celkem v pohodě!!! Takový stav jsme měli na jaře a naše dětská nás zprdla za to, že nám u babičky jiná dětská hned dala atb., že to bylo jen virové!?!?!

Dá se angína vyléčit bez atb.? Může se nějak "vyléčit" a vrátit se?! Bílé skvrny v krku vždy po zábalu zmizely a nastoupila rýma s kašlem. My na angíny netrpíme, takže netuším... V noci jsme sráželi pomocí čípků tříkrát po 6ti hodinách a teplota byla vždy 38,3 - 38,7 po odečtu v konečníku. Má sice skelné oči, ale horečky ne...

mates22
20. led 2012

Já mám trochu jiný typ dotazu, dcera má v krku čepy, ale říká, že jí v krku nebolí. Má horečku kolem 38,5 a rýmu, což by k angíně nepasovalo, spíš prostě nastydnutí. Akorát minule měla angínu (dle crp) a taky mi říkala, že jí v krku nebolí. Nemáte někdo zkušenost s angínou, kdy nebolí v krku???? Váhám teď, jestli s ní jít před víkendem nebo vydržet do pondělí, teplotu má třetí den, ale první to byla jen zvýšená.

vojtisek2007
20. led 2012

@mates22 jestli má teplotu třetí den, jeď dneska.....Vojta měl od neděle zvýšenou, v krku ho taky nebolí, zato rýmu a kašel má jako trám, ve středu s ním manža dojel k mudře, CRP 6 - takže nic, ale krk se jí nelíbil, udělala mu výtěr a dneska si máme po desáté volat na výsledky....pokud tam vyjde něco špatně nasadí ATB....ale od tý středy je už bez teplot a na krk si teda nestěžoval vůbec.....radši jeď dnes, přes víkend je pouze pohotovost a to je na houby ☹

mates22
20. led 2012

@vojtisek2007 díky, byla sem rozhodnutá počkat, když je jinak jakože v pohodě, ale asi půjdem, koukla jsem jí teď ráno zase do krku a čepy se značně zvětšily, včera byly vidět jen špičičky. Měla ATB před měsícem, ach jo. Už aby bylo jaro, chodí mi takhle do školky vždycky 14 dní a pak 14 dní marodí. A příští týden máme zápis.....

mates22
20. led 2012

@mates22 tak fakt angína a bez bolesti v krku, takže peňák na deset dní a kontrola v pátek

vojtisek2007
21. led 2012

@mates22 tak ještě že jste jeli 😉 za dva / tři dny už bude lepší.....

mates22
25. led 2012

dneska dcera v noci kašlala a má rýmu a k tomu teplotu, pořád ještě bere ATB, ale tohle vypadá, že prostě k tomu bude ještě bude nějaká virózka - asi to dostala od bráchy, ten měl slušnou rýmu a nebo ode mě, já jí mám teď. A jí hned vyskakuje teplota, to už máme vyzkoušený, ovšem jinak je v pohodě. Tak nevím, ale asi k doktorce to nemá smysl, že? Stejně mi nic nedá, jen nějakej sirup a kapky do nosu a ty máme. Alespoň u malýho to tak je, ten měl nejprv rýmu, pak laryngitidu a když jsme s tím byli u doktorky, tak mu našla ještě čepy a nasadila taky ATB. Takže předpokládám léčbu stejnou..... stalo se Vám někdy, že při léčbě ATB přišlo ještě něco virového? On je přece jen organismus oslabenej, tak to je asi docela možný, ne?

akdar1
19. dub 2014

Dcera se včera vrátila od babičky, má oteklou pravou mandli, na ní je jediný jakoby prasklý bílý vřídek...nemá potíže s přijímáním potravy, nemá ani teplotu?!? Může to být angína bakteriální? Zatím vždy měla jen virovou... Mám jít na pohotovost, když jí v podstatě nic není? - jen odkašlává hleny.

klea81
25. říj 2018

Angínu řešíme kloktaním šalvěje a do pondělí jsou děti zdravé 😉