Jak naučíme dceru "číst" tabulku s různě natočenými E?

silvie_z
1. črc 2014

Prosím o radu - dcera (2 roky a 2 měsíce) má kvůli šilhání projít vyšetřením na očním. Doktorka nám dala za úkol, abychom ji naučili "číst" tabulku s různě natočenými E. Zkoušela jsem to několikrát, ale nedaří se - mám pocit, že z toho má spíš legraci. Nemáte prosím někdo tip, jak ji to naučit? Děkuju za všechny rady 🙂

veruska007
1. črc 2014

😀 Dostali jsme stejný úkol, je to marný. To by se blbě popisovalo i mně. To už dítě asi snáz naučíte písmenka než natočené E. Museli byste těm E dávat přezdívky, to by možná šlo... a pak je přetlumočit dr. Nicméně kdo tuto tabulku pro děti vymyslel... vždyť lze vytvořit i jednoduché tvary podobné písmenkům - židlička, sněhulák, míč... to by bylo pro děti mnohem snazší.

taniik
1. črc 2014

Ahoj, jsme na tom podobně. Kluk bude mít 4 roky, odmítá ale s doktorkou mluvit, zasekne se a nic nevyřešíme. Měnila jsem i Dr. a ta byla ještě horší, dostala jsem hodinou přednášku o tom jak by dítě vychovala atd. Naše pediatrička má místo tabule papírky a na nich různé obrázky - auto, sluníčko, domeček - obrázky mají různou velikost. Ale opět, je tam Dr. tak se zasekne, nevím si s ním rady.

pisisvori
1. črc 2014

ježiš co je na tom těžkého???? Vystřihněte E z tvrdšího papíru dítěti do ruky a na velký papír si napište E v různých polohách a trénujte ne...vždyť jde jen o směr těch nožiček, jestli jsou nahoru nebo dolu nebo doleva nebo doprava....to musí 2 leté dítě zvládnout

veruska007
1. črc 2014

@pisisvori No, já neznám dvouleté dítě, které ve stresové situaci dokáže popsat "doleva" - "doprava". Bohužel, to dodnes nezvládá ani manžel (musíme si už koupit GPS, nebo se při řízení a navigování jednou zabijeme).

blka
1. črc 2014

@veruska007 Přesně, spousta dospělých přemýšlí, která je pravá a která levá.
@silvie_z My jsme tenhle úkol měli až teď na 5 leté prohlídce a sestřička říkala, ať říká buď, nahoru, dolů, dveře, okno. Prostě jak to bylo natočené v místnosti. A nebo potom prstíkem. Syn si vybral prst, takže stál s nataženým palcem a ten natáčel. Ale nevím, jak tohle může fungovat u 2 letých dětí. Taky nevím, proč nevymyslí něco lepšího.

raada
1. črc 2014

Vystrihnete to E z tvrdého papíru, dáte dítku do ruky a to ho bude natáčet podle obrázku, jaký ukážete - nemusí (a ani nedokáže ve 2 letech) to říkat slovně. Naše doktorka i v 5 letech nechává poznávat na té svítící tabuli obrázky a ne tyto zastaralá E - levá, pravá, to je fakt složité i pro mě🙂 Ať vám to dobře dopadne!!!

vilibalda
1. črc 2014

Někde jsem slyšela, že dítě dostane do ruky dřevěné E a pak vždy natočí to E tím směrem, jakým je zobrazeno v tabulce, kde ukazuje sestřička. Ale jestli to funguje netuším.

evvina
1. črc 2014

My jsme byli s malým už v roce a půl a dělali jsem to tak že dostal do ruky E z papíru a natočil ho tak jak ho viděl na tabuli. žádný problém to nebyl.

verbalinka
1. črc 2014

Syn na tomhle vyšetření byl v 5 letech, do té doby jen domečky apod. Dostal do ruky dřevěné E a natáčel ho, dle toho, co ukázala sestra na tabuli. O pravé a levé straně tam nepadla řeč. Takže, když se na dítě nespěchá, hodně jednoduché.
Jen mi vadilo, že když to otočil špatně (prostě to neviděl), ta ho sestra napomínala, že to má špatně a on to natáčel, až se strefil 🙄 Ale podruhé už jsem byla připravená a synovi řekla, ať řekne, že to nevidí a E nepřetáčí a zafungovalo 🙂

copa
1. črc 2014

@silvie_z my si taky doma vystřihli E a na další papír jsem namalovala E v různých polohách a trénovali jsme, ale to byli dceři 4 roky a to šlo v pohodě
syn má jít ve 3 letech a taky už má mít natrénováno E, podle mě v 3 letech už se to děti naučí v pohodě
v těch 2 je to pro ně asi těžší ☹

silvie_z
autor
1. črc 2014

@veruska007
@blka @taniik no právě, před cizím neřekne, ani jak se jmenuje, natož nějaké ukazování... 🙂 chápu, že tam nemůžeme čekat hodinu, než si zvykne na prostředí, ale tak nějak ty děcka snad vyšetřit musí. na obrázky naše oční nechce moc přistoupit, prý nejsou standardizované :( ale nakonec by to asi vzala, kdyby teda z malé něco vylezlo

@vilibalda
@raada zkusím nejdřív ten prst, jak píše @blka to vystřižené E mi přijde složitější 🙂

pisisvori
1. črc 2014

Ale ono nepopisuje doleva ,doprava ALE POUZE drevene E nataci tak jak ho vidi. dcera tam byla 2x a nikdy s tim problem nemela po to co ji to sestra ukazala.

silvie_z
autor
1. črc 2014

@verbalinka
@copa díky, jak jsem psala, budu zkoušet dál. podle mě je problém v prostředí, protože na očním jsme byli asi dvakrát. u dětské, kde to zná víc, by to asi bylo jednodušší, ale to mi teď nepomůže 🙂

poupe
1. črc 2014

Každý dítě je prostě jiný, syn byl u očního ve 3 letech a nespolupracoval se setrou vůbec, doma ukazoval normálně, teď ve 4 letech už to bylo lepší, ale stejně skončil u obrazcích 😉

copa
1. črc 2014

@silvie_z souhlas s @pisisvori dítě přeci i na očním dostane do ruky "svoje E" a jen ho vždycky natočí podle toho, na které mudr ukáže, takže vlastně doma trénuješ to samé, co se pak bude dít v ordinaci
naše mudr po dětech nechtěla slovní popis

pisisvori
1. črc 2014

Podle mne to nejsou obrazky z prosteho duvodu: rozlisit zralem domecek a mic je mnohem jednodussi nez nozicky pismenka E= pri pouziti obrazku se nemusi rozlisit tolik jako pri pouziti E.

taniik
1. črc 2014

@silvie_z u nás je taky problém prostředí :(

blka
1. črc 2014

@silvie_z "Miluju" doktory, co neumí pracovat s nespolupracujícími dětmi. Taky jsme si toho spoustu zažili 😠
@copa Ono to může být natrénované sebevíc, ale pokud dítě nespolupracuje v cizím prostředí a s cizími lidmi, tak je to na nic, bohužel ☹

silvie_z
autor
1. črc 2014

@blka @taniik přesně tak. dokonce si myslím, že ví, co po ní chci, ale má z toho prostě srandu... a u doktorky čučí do země, ne tak aby ještě ukazovala a otáčela...

majatob
1. črc 2014

u nás do 2,5 říkal obrázky (kolo, čtverec, dům, srdce), potom už E - dostal do ruky papírové a natáčel a musím říct, že horší bylo do nemluvícího nahustit názvy těch obrázků 😀

pisisvori
1. črc 2014

pokud dítě nechce spolupracovat(a to moc dobře znám) je přece jedno, jestli má říkat nebo ukazovat obrázky nebo natáčet dřevěné E podle mne...Naopak mluvit a říkat obrázky může být horší než jen ukazovat...menší děti navíc nemusí ještě umět tolik mluvit.

anina32
1. črc 2014

@silvie_z Mám syna o 4 měsíce mladšího a neumím si představit že by měl zvládnout toto vyšetření, byť až za 4 měsíce. Pokud bude doktorka aspoň trochu rozumná pochopí že u takhle malého dítěte je to trochu scifi, my bysme nezvládli ani obrázky ani E. A teď pohled z druhého břehu: dodnes si pamatuju, jak mě máma tyhle E na obrázcích učila, dodnes mi z toho zbylo trochu trauma, hodně dlouho jsem to nedávala, nechápala jsem co se po mě chce a máma se zlobila že mi kvůli tomu dají brýle... Bylo mi tenkrát 5 let, jednalo se o předškolní prohlídku. Tak myslím že chtít to po dvouletém dítěti je nesmysl. Se starším synem jsme chodili k očnímu od jeho roku, každý půlrok, právě pro podezření na šilhání. Éčka po něm nechtěli nikdy, obrázky poprvé asi ve čtyřech letech. Celé vyšetření jinak probíhalo pomocí přístrojů, dají se díky nim změřit dioptrie aniž by dítě muselo cokoli ukazovat nebo říkat. Držím pěsti ať to celé proběhne co nejvíc v klidu a nemusíš se ty ani dítě nervovat 😉

helcenka
2. črc 2014

No my to udělali tak, že malej ukazoval, kam směřují "nožičky", doktorce to stačilo...

silvie_z
autor
2. črc 2014

@anina32 Děkuju. Právě mám strach, abych jí to nezošklivila, drcením by se podle mě jen víc zasekla... :( Dioptrie jí měřila a prý je to ok, na éčka máme takový volný termín "do podzimu".

anina32
3. črc 2014

@silvie_z Zkus to nenásilnou formou hry, jak píšou holky, vystrihnout E z kartonu a různě natáčet. Když to nepůjde, tak jako co? Hlavně žádný stres, nepropadej panice, určitě vás budou zvát na kontroly aspoň dvakrát ročně, a časem to určitě půjde 😉 Když jdu s malým kamkoliv, tak dostane hysterák z cizích lidí, musím ho vzít do náruče, takže fakt nevím jak by to řešili u něj, i kdyby se mi to povedlo ho to naučit 😉 Třeba zubař u nás proběhl tak, že jsem držela řvoucí dítě v náručí a diktovala doktorovi, které zuby mu už vyrostly a že je to s nima podle mě v pořádku, zubař se podívat nemohl 🙂

hanih
3. črc 2014

@silvie_z Nevím, jestli ti to pomůže, ale napíšu osobní zkušenost. Já nosím brýle od dvou let, takže jsem taky celou dobu chodila k očnímu na vyšetření. Pamatuju si, že jako malá jsem ukazovala tyhle E ručičkou - prostě jsem vždycky nasměrovala prstíky ve směru nožiček na éčku. Co vím od mamky, tak to se mnou párkrát natrénovala doma, nějak hravě (stylem "schválně, jestli to zvládneš líp než máma a táta"), a u doktora jsem to zvládla prý naprosto bez problémů.