Jak poznám atopický ekzém?

milik75
15. únor 2009

Ahoj holky, jak poznam atopicky ekzem? Mam 18ti mes. dite a uz nejakou delsi dobu mame cervene licka. Kdyz jsme venku, tak ma hoooodne cervene licka i bradu, doma to ma o neco mene, ale v podstate je ma cervene porad. Obcas ma na lickach vystouple zilky a krupicku (male bile pupinky). Jine priznaky po tele nema, stejne tak ho licka nesvedi a nejsou ani velmi suche. Pediatricka to moc neresi ....rika, ze je to spis kosmeticky problem, ale me se to nezda. Chci zajit za kozarkou, ale nejdrive bych chtela znat Vas nazor. Diky moc!

kejka
29. kvě 2009

Zkus zázračný kelímek od Oriflame.Malej měl na tvářích jakoby pupínky,už jsem nevěděla čím to máznout,na jedné diskuzi mamina o tomhle psala,tak jsem ozkoušela a bylo to pryč.Třeba to pomůže,rozhodně neuškodí,myslím,že v tom je mateří kašička,je to čistě přírodní. 😉

eppik.m
29. kvě 2009

dag: koukni mi alba, postupně tam přídám více info, zatím je to jen tak narychlo ... já zkoušela ovesnou koupel a bylo to ještě horší 😝 kortikoidy jsou dobré na hodně zanícenou kůži, my ji měli tj. zklidnila ten zánět a pak jsem je už nepoužívala ale musí se mazat, mazat, mazat těma ostatníma krémama a používat olej do koupele ...

dagina
29. kvě 2009

Eppik, tak to máme hodně podobné ☹ i to jak to popisuješ. Je to fakt děs. A co jídlo?? Kojila jsi?? Kožní nám tu ovesnou koupel také nedoporučovala, že je hodně hutná, mastná a tím by jsme ji ještě víc "udusili".

Kejka, jj, ten jsem kdysi měla pro sebe, byl dobrý 🙂

ocicka
29. kvě 2009

Ahoj, tak jsem si precetla vase prispevky a taky neco prispeji..Prcek mel cerene, jako kdyz vysusene tvaricky. Akorat jsme prubehu meneíly pani doktorku. Byala pani doktorka rikala ze to nic neni a mazat ronatkem.Nova pani doktorka rekla, že ma citlivou pokozku, AE to neni, ale ma tam plisen- zni to hrozne,ale pry jak ma vysusene tvaricky, tak jsou popraskane a ve vzduchu letaji plisne a ty si mu tam hovi..Tak mame masticku imacort.Tak to treba pomuze i vam

eppik.m
29. kvě 2009

dagina: s jídlem jsem opatrná a snažím se aby jsme zbytečně nejedli alergeny ... máme taky alergii na burské oříšky ... kojila jsem do 15 m., dnes jsem poprvé Míšovi večer nedala MM

mikulka
30. bře 2010

Ahoj holky, nám se teď ekzem moc zhoršil. Dostali jsme locoid, ale jsou to kortikoidy ☹ Bojím se, co bude, až je vysadíme.
Máte některá zkušenost s:
jarishovými obklady
homeopatickou léčbou?

Pomohlo vám to?

Holky, a jak se dělá ovesná koupel? Musí se pak malý po ní osprchovat?

daluri
30. bře 2010

Holky, nám pomohl Holtův krém, sice šíleně smrdí, ale hlavně že pomohl. A pak obyčejná modrá indulona, měli jsme ekzem na líčkách asi ve 3měsích..později pak třeba na bříšku, na stehnech, či lýtkách, nebo na loktě..vždy tak ve velikosti dvacetikoruny..Taky jsme používali olej.koupele a excipial. Ale ten krém a indulona vyhrála..tak snad jsem aspoň trochu poradila. 😉

mikulka
1. dub 2010

daluri: a nevadí, že a té induloně je napsáno HAND? Je to ona? 😕

juliet
2. dub 2010

ovesná koupel se dá koupit v lékárně http://www.lekarna.cz/ovesna-koupel-pro-deti-6x...

mikulka
2. dub 2010

juliet: to je super, díky! a pak už se ta koupel neoplachuje? mužu mu tím omýt i obličej? 😕
A vůbec, čím jinak myjete obličej?

daluri
3. dub 2010

Mikul, jj je tam napsané hand, univerzál..nevím,jestli vadí, ale jde o to, že to je hodně promašťující a pomohlo to, to je pro mě důležitější než kortik.masti..navíc to radili tady holky v diskuzi o AE,myslím na kojencích, pak jsem to četla i v mamince, kde to poradili odborníci...tak proč nevyzkoušet.. 😉

mikulka
3. dub 2010

daluri: jasně, díky, už zkoušíme 🙂

chiwule
4. dub 2010

Ahoj holky, máme podobnou zkušenost - dcera je rozená na podzim a v zimě měla víc červené tvářičky, myslela jsem, že od toho jak jsme chodily venku na procházky. Doma ale nezmizelo a pak se jí jednou vysypalo kolem krku a na zádíčkách pupínkama a to už jsem měla jasno (sama mám AE) - šly jsme na kožní, dostaly mýchanou mast bez kortikoidů. Pak jsem na netu zjistila, že AE se u malých dětí projevuje ponejprve na líčkách. Nám modrá indulona vadí, excipial funguje, u nás je třeba hlavně promazávat a nenechávat vysušit - pak to svědí. Na koupání nepoužíváme skoro žádnou kosmetiku, jen jednou za 3-4 dny kdy myjeme vlásky a celé tělo, to stačí - aby nedocházelo ke smývání ochranné vrstvy kůže. Sprchujeme, vana také jednou za 3-4dny, prdelku tedy myjeme každý den hypoalergenním PH neutrálním mýdlem.

Velmi se nám osvědčila konopná kosmetika pro děti, dá se běžně objednat na netu, na začátku bylo mírné zhoršení a teď super. Vloni jsme byli 2 týdny u moře, pomohlo to, ale chce to min 3 týdny. Pak většinou AE dá na rok do další dovolené pokoj.

JInak hlídám dceři stravu, potenciální alergeny se jí snažím nedávat (min do 3let), kdy u většiny malých atopiků dojde k vymizení příznaků. Prostě když se to podchytí včas, může mít na zbytek života pokoj, což bych jí moc přála. Já měla tu smůlu, že mě AE zůstal na celý život.

chiwule
4. dub 2010

btw: když jsem byla malá já, nic takového za totáče nebylo a tak se využívalo to co bylo po ruce - pamatuju si, že my maminka dělala koupele v plnotučném mléku přímo od krávy, chodily jsme pro něj do kravína. Krásně promastilo pokožku a zvláčnilo ji.

chiwule
4. dub 2010

pardon, "mi, resp. mě maminka dělala koupele" 😵
jo a Holtův krém nám zabral jen na mokvající pupínky, na běžné ošetřování ne...
ovesnou koupel jsem na malé nezkoušela, ale mě vadila, mám totiž alergii na oves 🤐

mikulka
5. dub 2010

Holky, a vadí koupání denně, když to má malej zatím jen na tvářičkách?
Jinak mám vysledováno, že jídlo nemá až tak na ekzem vliv. Vejce nemají vliv, maso také ne. Jen citrusové plody (pomeranč, citron) a možná i kiwi, u toho si zatím nejsem jista.

chiwule: odkud objednáváš tu konopnou mast, dá se sehnat v lékárně?
A jak se máte? 😉

chiwule
5. dub 2010

mikulko, díky za optání, máme se v rámci možností fajn¨ 😉 Doufám, že vy také.

jinak co se týče jídla, tak strava MÁ na ekzem vliv a to podstatný. Strava a kožní projevy alergií ve formě ekzemu jsou propojené nádoby. . Doporučuji přečíst si k tomu nějakou literaturu, je to tam velmi srozumitelně a přehledně popsáno. Např. MUDr. Josef Jonáš, Alergie - přírodní léčení, nebo Atopický ekzém, http://www.neoluxor.cz/knihy/odborna/zdravotnic....

Šikovná je taky útlá knížka od MUDr. Pavla Burketa, Diety při onemocnění AE.
"I když se dominantní projevy onemocnění manifestují na kůži, můžeme říci, že AE postihuje organismus jako celek. Cílená vyšetření ukazují na imunologický základ chroby, přesný mechanismus jejího vzniku vša není dosud znám. AE je často spojen s alergií, např. sennou rýmou neo průduškovým astmatem. U některých pacientů s atopickou dermatitidou mají význam pylové a roztočové alergeny, hlavně v případě sezonního výskytu onemocnění."

Obecně citrusové plody jsou pro atopiky velkým alergenem, dále med, mořské plody a ryby, ořechy, čokoláda, uzená masa a uzeniny, pikantní sýry, coca cola, alkohol (nepředpokládám, že ten byste dávaly dětem, ale jen pro úplnost 😅 )

chiwule
5. dub 2010

konopnou mast jsem objednala přes lekarna.cz, CutisHelp je myslím ta značka... není to zrovna nejlevnější, ale spotřebovává se málo a pomáhá nám. Což ovšem neznamená, že musí zabrat i u vás, to je u AE ten problém, že každému zabírá něco jiného 😒

kikousek
5. dub 2010

Ahojte holky,tak pridam taky trochu do mlyna... malej ma tak od pul roku suche tvare s vysevem pupinku, to stejne na pazich. Podotykam ze nesvediveho charakteru. Nejprve nas doktori odsoudili k AE, ale nam se to vubec nezdalo... Nezabira na to nic, ale ani se to nerozsiruje,jen je to kosmeticka vada. Pak jsme narazili na skvelou detskou kozni lekarku v Brne v Bilym dome a ta nam KONECNE po dvou letech sdelila diagnozu" ZADNY atopak, ale "LICHEN PILARIS", coz je vrozena hrubost kuze,ktera se s vekem upravuje... Jde vetsinou o genetickou odchylku,pak jsme zjistili, ze manzel ma takto hrube ruce taky. Takze tak...od te doby zase chodime pravidelne plavat, jime vsechno, atd...nic neresime,mazeme konopim a je to stale stejne... Takze zadny atopak...Jo, a v nasem okoli to ma spousta deti, samozrejme nektere z nich se na atopak lecili, nez zjistili to co ja... 🙂 😲

chiwule
5. dub 2010

kikousek, tak to máte štěstí, že to AE není. U nás je to jasné, že je, malá to má bohužel po mě 😖

mikulka
5. dub 2010

kikousek: Nám zatím nikdo nebyl schopen sdělit, zda to je AE, nebo ne. Jedna dr. to vyloučila, prý jen citlivá pleť se sklonem k extrémnímu vysoušení (což mám i já a dost jsem tím trpěla, mám to i na rukách a nohách a AE to u mně není), druhá dr. ale řekla, že z 50 % to AE je. Asi se ukáže časem. Taky nám podle kr. testů alergii neprokázaly, žádnou. Ale samozřejmě se musím chovat tak, aby se mu pleť nehoršila. Tedy nedráždit jídlem, které by to mohlo zhoršit apod.
Musím říct, že zatím jsme spokojeni s indulonou. 🙂

nneka
3. lis 2011

Holky, prosím, když máme ekzém na bradě, červený a suchý, ale zatím to jako atopik nevypadá(spíš mám pocit, že to je z pomeranče, ale má to tam už tak dva týdny..), můžu taky použít tu konopnou mast? A kterou? Přímo tu Robátko emoliens na AE nebo stačí od nich nějaký jiný krém? Děkujiii 😉

luthien.k
3. lis 2011

@nneka nepíšeš důležitou věc, jak je dítko staré...?

nneka
3. lis 2011

jee, pardon, osm měsíců 🙂 zatím to je jen takovej malej flíček na bradě, podle všeho nesvědí...zatím teda.. 😒

nneka
3. lis 2011

@luthien.k A vypadá jako taková narůžovělá suchá krupička..

luthien.k
3. lis 2011

@nneka ještě jedna věc, máte v rodině nějaké alergie / astma / ekzémy?

nneka
3. lis 2011

@luthien.k Právě nic, co by stálo za zmínku ..jen teda já mám chronickou rýmu a semtam v zimě lišaje, ale malinko, tak nevím, zda to nemá s tím nějakou souvislost..

nneka
3. lis 2011

..oprava - lišeje 🙂 ..ale opravdu jen třeba jeden miniaturní flíček na tváři za celou zimu, většinou začnu víc mazat krémem a hned zmizí..

luthien.k
3. lis 2011

@nneka jasně, takže alergickou rýmu diagnostikovanou nemáš? Ono to je důležité tyhle věci vědět proto, že atopie , čili sklon imunity přehnaně reagovat, ať už ekzémem nebo inhalačními alergiemi či astmatem, se dědí (ne 100%, s určitou pravěpodobností). Ale něco by tam u Tebe být mohlo...
No já osobně extra zastáncem konopné kosmetiky nejsem, ale na takové chronické, suché miniložisko ji jistě vyzkoušet můžeš, ale mohl by klidně stačit obyčejný Bepanthen 😉

nneka
3. lis 2011

@luthien.k Bepanthenem zatím mažu, tak uvidím, zda se to nezlepší. Kdyžtak pak prubnu tu konopnou, anebo indulonu, jak tu už někdo psal...Tak díky 😉