Jaká je pravděpodobnost, že syn chytí neštovice?

pajaaaa
22. čer 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na vaši zkušenost ( vím, že u každého to může být individuální a nelze to s jistotou říci, ale o vašich zkušenostech bych ráda věděla ). Co jsem si tak zjistila, neštovice jsou prý hodně infekční, inkubační doba 10-21 dní( zpravidla se tedy uvádí 14-21 dní ), člověk je infekční 2 -3 dny před výsevem vyrážky po dobu než se ji netvoří nové a jsou zaschlé. U syna ve školce se objevily a stále objevují nové případy dětí co chytily neštovice ( syn stále do školky chodí ), jaká tak může být pravděpodobnost, že je chytí, když s dětmi co je již mají, byl v kontaktu - ve třídě, na školní zahradě..., po kamarádovi, co již vyrážku měl ( zjistilo se ale až po naší návštěvě u nich - byli jsme tam cca 5 hodin - většinou v jedné místnosti, pili po sobě... hráli si.....)Máme tedy dvě děti, ani jedno je neprodělalo ( jsou malé - 5 a 2 roky) a i ten mladší se vlastně ve školce " pohyboval" , když jsem chodila pro staršího a i na té zmiňované návštěvě také byl. Co myslíte? 14 den to bude př. týden v úterý ( když počítám ty dva dny, kdy děti byly již infekční a chodily do školky a pak se jim vytvořila vyrážka . a jaká je pravděpodobnost, že je chytí i sourozenec? Když si to tak teoreticky "propočítávám", tak vzhledem k tomu, že ta inkubačka může být až tři týdny, tak se taky může stát, vzhledem k tomu, že máme dvě děti, že můžeme strávit prázniny doma s neštovicemi ☹ Díky za rady , tip a vaše zkušenosti .-)

vendullka
22. čer 2013

Ahoj, tak pravděpodobnost je velká, ale taky je nemusí dostat vůbec. Dcera je přinesla ze školky a na den přesně za 14dnů je měl i 14 měsíční syn. Takže jsme byly měsíc doma. Dcera to zvládla sjvěle, měla asi 30 pupenů, ale malý jich měl asi 300, tak to bylo trošku horší, ale i on to zvládl dobře🙂 Teď ho jen musím ještě chránit před sluníčkem, stroupky ještě nemá úplně zahojené.

karotky
22. čer 2013

@pajaaaa ,...........................můj starší syn chodí do školky už 4.rokem,každý rok se tam vyskytnou neštovice a zatím je ani on a ani jeho mladší brácha(se kterým od září 2012 toho staršího do školky vyprovázím a vyzvedávám ho každý den)neprodělali.Jednou se nám stalo,že jsme šli k mudře na očkování a setkali jsme se 2.infekčními dětmi v čekárně.Trochu mě překvapilo,že tam nešli přes izolaci,ale naše mudra je toho názoru,že je lepší,když si děti tyto nemoce odbydou v dětském věku než v pubertě nebo v dospívání.Ráda bych,aby je oba prodělali co nejdřív a bála jsem se toho akorát tehdy,kdy jsem byla s tím mladším v 7.měsíci těhotenství a narazili jsme na neštovice při návštěve pohotovosti.Moje máti si už nepamatovala,jaké nemoci jsem v dětsví ne/prodělala,takže jsem byla jak na trní 😝
Takže se zbytečně nestresuj a nech se překvapit 🙂

vojtisek2007
22. čer 2013

asi je to fakt hodně individuální, Vojta chodí do školky 3 rokem, každý rok jsou takové 2 vlny neštovic - nechytil je ani jednou....Eliška je očkovaná....

honzulka
22. čer 2013

Kluci mi odolávali a neštovice se jim vyhly loni celý školní rok..Teď je přinesl mladší syn(4 roky) ze školky..první výsev byl v pondělí a v sobotu před druhým pondělím se osypal Jeník(7 let)a Terezka(2,5 roku),takže vlastně přesně ty dva dny před 14 ti dny.. ☹ Takže u nás to byl přesně ten měsíc zavřený doma.. 😠 Tom to zvládl celkem v pohodě,cca kolem 30 pupínků,ale ti dva si to vybraly i s úroky..nejhorší J.,ten to měl i v puse,na pindíkovi,oba teploty..byl to děs,chytli k tomu to největší vedro,možná i díky tomu byl ten průběh tak ošklivý.. ☹ Teď už jen zhojit stroupky a snad nebude moc jizev.. 🙄 Už můžou ven,máme promašťovat,tak snad to už bude v pohodě.. 😉

kalo
22. čer 2013

Pravděpodobnost je, ale dostat je nemusí. U nás je měla dcera, pak po ní manžel. Roční syn, který s nakaženými trávil měsíc v každodenním kontaktu, je nedostal.

janahoub
22. čer 2013

Ahoj,tak zrovna já jsem chtěla, aby si děti neštovice prodělaly, dokud jsem s mladším doma a nemusela jsem pak řešit hlídání, až nastoupím zpět do práce. Ve školce je prodělala většina, starší syn nic nechytil. Byli jsme osobně na návštěvách u jeho 4 kamarádů, abychom zvýšili pravděpodobnost a stejně to nechytil ani jeden...takže těžko říct a něco doporučovat. A to jsme udělali vše-pusinkovali se, napili se po sobě, sahali na pupínky....no, ještě zkusíme příští školní rok, pokud to nechytí, naočkuji je před nástupem do práce.

helcenka
22. čer 2013

Tak u nás ve školce byly na jaře taky, malej je už měl, ale chodila jsem tam pro něj a vodila ho i s malou a ta je nedostala.
Na druhou stranu lehly všechny děti ve třídě, které je ještě neměly a po nich i všichni sourozenci, kteří je ještě neměli.
Nicméně vedle ve třídě má holčičku kamarádka, všechny děti, které je neměly, tak také onemocněly, až na tuhle jedinou holčičku.
A malej, když měl neštovice, tak jsme ten den, co se objevily první pupínky, byli ještě v mateřském centru, takže asi tak 8 dětí s ním a nikdo je od něj "nechytil".
Takže jak píšeš, je to opravdu hodně individuální. A musíte hold počkat, jak se to vyvine. Jen v létě je to nepříjemné, nemůžete do úplného odloupání na sluníčko, takže 3 týdny "v háji".

berenika39
22. čer 2013

docela si myslím, že je to přesně 50:50 😉 . těch okolností je milion, krom jiného odolnost, imunita tvých dětí....u Petra byly letos v únoru, a z cca 80 dětí je mělo 35.

hojda
22. čer 2013

Já je chytla v čekárně u naší dětské dr. když jsem tam byli na očkování ale malej ne, tak je chytil až pak od mne, taky jsme byli víc než měsíc doma, ale naštěstí to bylo v zimě.

dagina
24. čer 2013

Jestli jsem to dobře pochopila, 14 dní bude zítra, kdy starší syn by mohl být od pravděpodobné nákazy. Škoda, že jsi to neřešila hned, jak jsi zjistila, že se neštovice ve školce či u známých vyskytují, mohla jsi zároveň zkusit úmyslně nakazit i toho mladšího(pokud by jsi byla ochotná to tak udělat - vědomě nechat nakazit), a tím by jsi se vyhla tomu, aby měli obě děti neštovice cca 14dní po sobě. Dvě známé to tak udělaly - nechaly nakazit i to mladší dítko zároveň se starším a vyšlo jim to dobře, též nechtěli být celé léto s neštovicema.
Letos celkově neštovice řádí nějak dlouho, u nás také stále je někdo má..... . TAk ať vám to vyjde jak nejlépe může, a hlavně co nejhladší průběh.
Jinak mladší dcera se nenakazila když jsem jí vodila se starší do školky, byla s nemocnýma v kontaktu normálně v šatně..., chytla to až doma, od starší ségry. Též jsem si říkala, že to třeba chytla také třeba v té šatně a budou to mít holky stejně, ale nee.

llluckaaa
24. čer 2013

Těžko říct, jak to bude vypadat u vás. U nás to proběhlo tak, že starší dítě se nakazilo ve školce, byli jsme 14 dní doma a po 14 dnech se neštovice ukázaly u toho mladšího. Takže doma jsme strávili nakonec měsíc. Jsem ráda, že to mají děti za sebou. U nás teda průběh nic moc - horečky, spousty pupínků - ve vlasech, v puse, v .... ☹

elastiq
24. čer 2013

Je to celkem možné. Musíš jen čekat..a doufat. Malý to dostal od kamaráda, se kterým byl ve styku když se mu udělala první vyrážka. Malému se potom první neštovice objevila zhruba za 10 dní od kontaktu s ním. Měl škaredou horečku jeden den a potom ale jen pár pupínků, celkem dobrý průběh.