Jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle?

hanule05
27. led 2009

ahoj,

předchozí diskusi nám utnuli, tak bych chtěla pokračovat zde.

Mám dotaz, jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle, která je potřeba vyndat?

Dcerka mívá ucpaný nos - jde slyšet, že se jí nedýchá volně - "funí", nebo má ucpanou jednu či druhou dírku, hlavně když leží. Taky dýchá jenom ústy, pouze když jí dám dudlíka, tak dýchá celkem bez problému nosem, ale jakmile jí dudlíka vyndám, tak opět začne dýchat pusou. Nemocná nebývá, jenom mívá občas rýmu, když si hraje s nějakým dítětem, který ji má. V noci nechrápe.

Na ORL jsme byly, doktorka řekla, že ji má trochu zduřelou, ale na vyndání to není.

Tak nevím, jak řešit ten ucpaný nos a dýchání pusou. Jestli ji přece jenom nemáme nechat vyndat tu mandli.

Prosím poraďte, díky.

berenika39
29. lis 2011

nééééé. dneska mi to politicky vysvětlili. měl tu mandli prý extremně velkou a v zánětu. takže rána je veliká, okolí oteklé, má pořád jakoby ucpaný nos, do včera alespon smrkal nebo jsme odsávali, ale ted už nevysmrká nic. v noci chrápe jak blázen, dýchá pusou. ale prý je to otázka času, než se ta rána zahojí a oplaskne to a zklidní se i sliznice v nose a okolo. deset dnů žádná míra..jsme 6.den. takže kapeme Olinth, a čekáme...píšu to asi jak tatar, ale oni mi to takhle nějak vysvětlovali, že to chce čas. každopádně se bude muset naučit vlastně nosem dýchat, už mu prý můžeme říkat: zavři pusinku. aby nedýchal pusou. časem se to prý naučí a přejde na správné dýchání. jediné, co je markantní je sluch - petr dokonale vyslovuje všechny hlásky ve všech slovech - protože je slyší.

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 a on mel jaky stupen, vis? Lucka teda huhna, ale kupodivu vyslovuje az na r a ř vse, pusou dycha, ale ne porad, i nosem, a kdyz to vidim, hlavne venku, tak ji rikam, at dycha nosem a jde ji to. V noci taky chrape, no a pak ta vecna ryma a kasel :-/.

berenika39
29. lis 2011

na bulovce řekli druhý, po operaci řekli třetí a prý kdyby byl, tak čtvrtý 😝 .
mě pediatrička řekla, že moc šancí na zlepšení jen tak nebo konzervativní léčbou není. Jednou je zvětšená..ona se vždycky po nemoci jakoby vrátí do původního stavu, ale pokud se to opakuje, zůstane zvětšená, může v ní být zánět. Já jsem prostě nějak pojala dojem, že se stejně tomu nevyhneme. měla jsem i zkušenost se starším, tak jsem si říkala, raději ted, at si to moc nepamatuje a je to za námi. Navíc zima je příznivější pro tyhle zákroky, které se dají naplánovat.

mjanca
29. lis 2011

@berenika39 souhlasim s tebou, radeji hned, navic jeste, ono jim ulevi, doufam! 🙂

berenika39
29. lis 2011

@mjanca tak to doufám, už se na to těším🙂. dej pak vědět, jak jste na tom🙂.

mjanca
30. lis 2011

@berenika39 tak dnes volali a jdeme 19.12. tak snad nedelam chybu, ze je to takhle pred vanocema. A snad budeme zdrave 😉

berenika39
30. lis 2011

@mjanca neboj, určitě to bude dobrý, jsou tam profíci, drhý den už malá bude bez potíží a pak už se to jen lepší. takže Ježíšek si ani nevšimne, že malá nemá nosné mandli. Držím palce, a napiš potom, když budeš mít chuť.
Petrovi se to pomalu upravuje, dneska u zkoušel vydechovat nosem, je to volnější, ale on to neumí🙂))) Umí smrkat, úplně dobře a silně, ale dýchat, na to má pusinku🙂. Tak budeme trenovat.
A fajn je před tím - pokud to jde - nechat jidoma nějaký den, aby něco nechytla v kolektivu unudlaných dětí.

hanule05
autor
30. lis 2011

Už jsem z toho zoufalá, dneska je to týden po operaci a dcerku stále bolí hlava, nemůže ji vůbec zaklánět. Před chvílí se v noci probudila s pláčem, držela se za hlavičku, že jí moc bolí....

Celý týden do ní cpu ATB a sirupy proti bolesti. A je to k ničemu.

Kdybych věděla, že to bude takhle blbý, tak ji tu operaci nenechám dělat.

hanule05
autor
2. pro 2011

Tak to vypadá, že má zablokovaný krk, nevíme z čeho. Asi jak jí při operaci hodně zaklonili hlavu.

V úterý jdeme na rehabilitaci, tak uvidíme, co nám doktor řekne.

Z pusy jí už tak strašně nezapáchá, zdá se, že antibiotika na ten zánět přece jenom zabrala.

No máme veselo, před vánocema.

berenika39
2. pro 2011

@hanule05 ach jo, držím palce, at to je brzo v pořádku..

mjanca
13. pro 2011

ahojky
tak Lucka ma v pondeli trhani mandli a od vcera vic kasle, tak snad se ji to nejak nerozjede, abychom mohly na to jit. Zitra a ct dopo ji do skolky nedam, odpo je besidka a v patek dopo maji Jeziska, tak to riskneme, a jinak bude doma, snad to pomuze! Chci to mit za sebou, tak doufam, ze to nejak pujde.

mjanca
5. led 2012

@berenika39 Vcera jsme byly s Luckou na odstraneni mandle v Modranech. Jako, nic moc :(. Lucka po narkoze hodne kaslala, ale to do pulhodky preslo, dali ji neco na uklidneni toho kasle. Ale moc nemluvi, nesmeje se, casto place, vlastne kvuli vsemu, boli ji v krku a brisko. Ted ze spanku brecela taky. Ma porad ucpany nos, pritom nevysmrka nic (a prijde mi, jakoby to bez te mandle neumela vysmkrat, zitra zkusim odsavat) a ma porad otevrenou pusu (to predtim az tak hrozne nemela). Upravi se to? Za jak dlouho? potrebuju nejakou povzbuzujici zpravu 🙂. Lucka mela take obrovskou mandli.

berenika39
5. led 2012

@mjanca ahoj. víš co, prostě je to operace, zákrok. ta rána tam je, všechno je oteklé. a určitě to bolí. petr taky kašlal, jakoby laryngitida, ale to je od toho, jak jsou zaintubovaný - aby měli volný dých.cesty. druhý den to bylo pryč. petr z toho byl úplně grogy ten první den a noc, druhý den už se pomalu sbíral. ale taky jsem byla na nervy, pořád plakal, že to nepřejde, smrkat se bál, asi to bolelo, v noci mu teklo z nosu, nespali jsme ani chvíli. ale fakt to přešlo. pomohl nám dost Aerius, nevím, jestli vám ho dali, ale pomáhá od opuchnutí sliznice (i jiného původu než alergického), postupně se to zlepšilo. Ale to, že ted dýchá pusou, že nemůže smrkat, to je způsobený tím, že je to tam všechno oteklé, je tam jizva. Opravdu to povolí.
Ale musím říct, že jsem z toho byla nerv dost dlouho. petr neuměl nosem dýchat, přes den i ted ještě otevře pusu a čubrní☹. Zato v noci - ticho jak po pěšině, až se na něj chodím dívat.
kdyby se ti cokoliv nezdálo, určitě se neboj jim zavolat - na tom papíru, co jste dostali jsou i čísla nonstop. Platí se to, tak není důvod se obávat nějaké reakce. Jinak pak jsme tam museli třikrát na kontrolu a musím říct, že ěli pohodový přístup, na všechno jsem se mohla vyptat a petr tam ztratil takový ten panický strach z doktorů.
Jinak - úplně bez potíží - bez otoku a s volným dýcháním byl petr až tak za dva týdny, dřív ne. Vydrž, bude to dobrý.

mjanca
5. led 2012

@berenika39 diky 🙂 Aerius mame, ale Lucka ho dnes odmitla, zkusim ji ho dat ted v polospanku. Na dnesek spala v noci krasne, dneska se hodne budi. Vcera podle mne byla hodne unavena, tak spala. Na bolest ji davam nurofen, asi ji ho ted taky zkusim dat, at se vyspi. Uz aby byly ty 2 tydny pryc a byla zase v pohode, tohle mne nici.

berenika39
5. led 2012

@mjanca neboj, nurofen dej, a ten aerius myslím nemá žádnou chut, bere se jednou denně, tak jí ho zítra do něčeho přimíchej, opravdu pomáhá. ono to chce jen čas, jak jsem tam byla s petrem na kontrole, tak nás měl takovej mudr jiné pleti 😀 (nevím, mě připadal jako ind) , byl moc příjemnej, petra si získal, a ten právě pořád (po dni, třech, deseti) říkal: to chce čáááááás. A měl pravdu. Nemůžeš chtít dva dny po operaci, aby to bylo úplně jiné. Taky jsem se pořád bála, ale dneska už to vidím jinak. Neboj, bude to dobrý. A napiš - třeba za pár dní, držím palce. A fakt bych se nebála tam zavolat, kdybys měla nějak pochybnosti nebo strach.

evulinkab
1. únor 2012

Ahojky holky, tak nás asi ceká také odstranení nosni mandle☹..Jsem z toho nestastná, Bořeček byl doted zdravé díte.V prosinci nastoupil do mš, dostal laringytidu, pak se "uzdravil", šel 3krát do mš a opet onemocnel.Kašlal, rýma, ...jelikož se neumi poradne vysmrkat, vrazilo se mu to do ouška.Takže mel zánet st.ucha.No a na ORL ho dr.prohlédla a prý má zvetsenou nosni mandli.Merila mu tlaky v uších a prý má ouska zalehlá a je to prý zpusobené tou nosni mandli a proto ji musime nechat odstanit.Jenomže já si rikam...neni to zbytecne a neni treba lepší pockat??Malej jinak nemocný vubec nebývá, v noci nechrápe a dýchá normálne nosem, slyšel vzdycky dobre.Ted má ouška zalehlá, ale jelikož i já chytla zánet hrtanu a mela jsem potom zalehlé uši aasi 14dni, tak si říkám, jestli je nemá zalehlé v souvislosti s tou nemoci a tím zanetem ucha.A že to treba nemá nic spolecneho s tou mandli??Navic ona mu tu mandli kontrlovala, když jeste nebyl v poradku.A ja se docetla, že zvetseni nosni mandle je u probihajici infekci normálni....Co myslite?Mám jit jeste na nejaké vysetreni až se malej uplne uzdravi..????

mamkamarketa
2. únor 2012

@evulinkab a jak moc velkou tu mandli ma? jako jaky stupen?
syn ma taky zalehle usi,ale nema to mandli. je to tim,ze ma vpacene bubinky (prodelal hodne zanetu)
takze pokud ti prijde,ze tu mandli brat nemusi,tak bez jeste jednou na ORL

marjama
10. únor 2012

Ahoj holky, nedá mi to a musím napsat náš zážitek z odstranění nosní mandle. Nechci nikoho, koho to čeká, nějak hodně vystrašit, ale prostě to napsat musím ☹ Byli jsme teď v pondělí ve Vinohradské nemocnici. Naštěstí u Martinky proběhl zákrok ok a po operaci neměla komplikace a tak nějak jsme všechno zvládli dobře. Kontrolu máme za týden, tak doufám, že bude vše ok. A teď se dostávám k tomu, proč to vlastně píšu. Byli jsme na pokoji s chlapečkem, který měl asi po hodině a půl po vyndání mandle šílené krvácení. Vyprávěla mi to jeho maminka. Doktoři z toho byli prý úplně vedle, musel znovu na sál a dokonce mu museli dát transfuzi ☹ Pak se mu krev spustila znovu po té druhé operaci a musel znovu na sál. Už nevěděli, co s ním mají dělat. Pak se nakonec krvácení povedlo zastavit. Ještě upozorňuju, že nemá žádnou poruchu srážlivosti nebo tak něco. Všechny výsledky krve měl ok! Jediné co je prý možné, že mu mohli u té operaci nějak porušit tepnu, která vede někde v místech pod nosní mandlí. Takže asi chyba doktora, ale nikdo to té mamince samozřejmě nepotvrdil. Všechno jsem napsala zkráceně, nechci nikoho příliš vystrašit. Jenom jsem cítila tu povinnost, napsat to sem z toho důvodu, že jsem se původně rozhodovala, kam půjdeme na operaci a chtěla jsem jít do Modřan, kde je to tou formou jednodenní chirurgie a pustí vás hned po operaci domů. Ale protože jsem od přírody posera, chtěla jsem radši do nemocnice a být pod dozorem. Nedokážu si představit, že by se tohle stalo tomu chlapečkovi někde na cestě z těch Modřan nebo pak třeba v noci doma. Doktor mi říkal, že rizikové jsou první dva dny, než se vytvoří na ráně "krustička". Potom bych chtěla ještě upozornit, že v Modřanech uvádějí klamavé informace, že po operaci laserem mandle nedoroste a že hrozí menší krvácení. Ta takzvaná klasická operace (na které jsme byli my v nemocnici) probíhá tak, že mandli "seříznou" a nakonec stejně tu ránu "vypálí", takže je to vlastně to samé jako ten jejich slavný laser v Modřanech. A ještě si za to řeknou 5 000,- !! A ta nezodpovědnost, že nechtějí ani předoperační vyšetření, to je fakt síla. Prostě po zkušenosti s tím chlapečkem jsem to sem musela napsat. Ale samozřejmě rozhodnutí je na každém. Napsala jsem jen svůj názor.

dagmik
15. bře 2012

@marjama No to je tedy příšerný zážitek z nemocnice, ale snad je s dobrým koncem, alespoň. Synovi právě také potvrdili zvětšenou nosní mandli a já přemýšlím na kterou nemocnici se obrátit. Do těch Modřan se mi také nechce z důvodu, že se odchází domů stejný den po operaci.

a nemáte někdo zkušenost například s Motolem nebo Bulovkou? Na Bulovku se tedy dvakrát nehrnu, ale máme to tam nejblíž, resp. je to naše spádová nemocnice.

camilca
12. lis 2012

Holky, třeba se některá ozvete, když znovu otevřu diskuzi. Může být příznakem zvětšené mandle i nadměrné slintání? Díky

evulinkab
12. lis 2012

@camilca Ahojky, nevim o tom jsem jeste neslysela.Zkus najit na netu, nicmene predevsim jsou priznaky zvetsene nosni mandle- obtižnejsi dýchaní a dite dýchá treba i ve spánku pusou, chrápe, muže mit i problémy s mluvenim-nekterými hlasivkami, castejsi nemocnost, muže huř slyšet..

marjama
12. lis 2012

@camilca příznaky jsou hlavně ty, jak píše evulinkab. Ale naše Martí taky hodně slintala a ve 3 letech jsme byli na odstranění mandle. Mě napadá jedině spojitost s tím, že dítě dýchá převážně pusou, má jí otevřenou a tak mu ty sliny prostě můžou jakoby vytékat z pusinky. Ale nevím, jestli už moc nespekuluju 😅

camilca
12. lis 2012

@marjama No právě malá nebývá ani nemocná, ani ji netrápí rýmy či chrápání, jenže kolikrát se mi zdá, že mluví "přes nos" a pusinku má pořád otevřenou a vytékají jí ty sliny. Radši zajdu k Mudr. a poptám se jeho. Jen jsem chtěla vědět, jestli některá maminka nemá podobné zkušenosti s tím slintáním. Díky, holky. 🙂

marjama
12. lis 2012

@camilca na orl se dá udělat vyšetření nosní mandle optikou, tam posoudí, jestli je zvětšená 😉

valovnica
27. led 2013

ahoj,ja mam dceru,ktere je 5let.dudlik sme nikdy nemely.ale co nastoupila do skolky byla furt nemocna.pak nas po opakovani poslali na orl,kde mi rekli ze ma mandli zvetsenou a mela by jit ven.ale ze sme trochu nachlazeny a tak at prijdem za tyden a to ji mela normalni.ale pak sme mely zanet stredniho ucha a zjistily sme ze jak ma furt rymu,kasel az jak sopel sel do krku kdyz ho nevysmrkala ale jinak kasel ne.no a uz nebylo kam tak nam sopel natekl do usi a zanet.nepichali to a prokapavaly sme boralkohol.kapkama.ale za tyden mi prestala slyset.v detske rekli ze ma zvetsenou mandli a ma nova orl mi rekla to same ze ven aji ze mluvi pres nos coz ja neslysim protoze jsem s ni furt doma.ale v nosi chrape,spi s otevrenou pusou..no dlooouho semse rozhodovala a 19.12.2012byla.rano se tam dala,jeden rodic mohl byt celou dobu s ni u postele,zakrok tak do pul hodiny s odvozem uspanim a dovozem.pak obklad na krk a vecer v 18h.kontrola a dom.pak 24hod.hlidat,nejest nic ostreho,jen kase,mliko s piskotama a tak spis tekute.musim rict ze od te doby hnes.spi tak tise ze ji vubec neslysim.musim na ni sahat jestli dycha je zivejsi a i hlas ma ted jinaci krasnejsi.chrapala kdyz spala,dychala vic pusou,trpela na rymu casto a huhnala tak mandli doporucili.jinak by mela furt zanet str.ucha,jak tam byla ta mandle nesel sopel ven a natekl do krku a pak i do usi a nez aby to meela pravidelne,pak se pichanim usi muze poskodit i bubinek,tak sem ji na to dala.mne je 35let a vcera sem dosla z nemocnice nechala sem si vzit take nosni mandli prerostlou sem ji mela a zjistila to nova orl dcery po 10letech..dycham nosem,v noci spim.male mandle muze narust znova ale uz nemusi delat neplechu.mne uz nenaroste.
Pokud vam chrape huhna slinta tak bych zkusila jeste jednoho orl... Monika

valovnica
27. led 2013

my byly na orl,imunologii a na alergologii uz se nedostaly.ale pomohly nam kapky 4slozkovy s framikoinem nejak na odlehnuto bolavych usi.jinak pamycon sme mely.ale kdyz mela rymu dost procistim vincentkou,vysmrkam a pak dam nasivin.ale ted je mandle venku a tak uvidime.no.ale jako lek davame nalacno vincentku pit a do piti jednou denne kavovou lzicku zazvorove meduciny:nakrajim zazvor zaliju medem nakrajim dva citrony.tri dny zalezim a ppak davam lzicku do piti jednou denne.prevence