Jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle?

hanule05
27. led 2009

ahoj,

předchozí diskusi nám utnuli, tak bych chtěla pokračovat zde.

Mám dotaz, jaké příznaky má zvětšelá nosní mandle, která je potřeba vyndat?

Dcerka mívá ucpaný nos - jde slyšet, že se jí nedýchá volně - "funí", nebo má ucpanou jednu či druhou dírku, hlavně když leží. Taky dýchá jenom ústy, pouze když jí dám dudlíka, tak dýchá celkem bez problému nosem, ale jakmile jí dudlíka vyndám, tak opět začne dýchat pusou. Nemocná nebývá, jenom mívá občas rýmu, když si hraje s nějakým dítětem, který ji má. V noci nechrápe.

Na ORL jsme byly, doktorka řekla, že ji má trochu zduřelou, ale na vyndání to není.

Tak nevím, jak řešit ten ucpaný nos a dýchání pusou. Jestli ji přece jenom nemáme nechat vyndat tu mandli.

Prosím poraďte, díky.

nanda
30. led 2009

Ahoj Hanule-kolik je prosim Te dcerce?
Stepankovi je 5 let Od mala chrape v noci a docela nas trapila dost ryma a kasel+zanety prudusek.Porad se nic nedelo az nejak v rijnu nas Dr.z ORL poslala na mandle pac mel uz pres 4mes.zelenou rymu-vzdy na par dni zmizla a pak znovu ani ATB nepomohla.NO a 2.12.mel nastup-pred tim ovsem zacal dost kaslat-nedavala jsem ho do skolky a nechodil ven,predoperacni vys.prodelal a dobry ale kasel blby a s tim by ho nevzali-nic nepomohlo tak jsem nasadila cibulovou stavu s cukrem a bylo po kasli.No toho druheho jsme nastoupili kolem 9hod sel na sal a asi za 45min byl u me na pokoji.Zvladl to bravurne ani nedela sceny po narkoze.No a nakonec jsem se dozvedela ze jak jsou 3 stupne mandli tak mel 3 tu nejhorsi a nejvetsi 😕 😕 😖 😖
JInak ja zkusim neso nazkenovat a poslu Ti to-vydrz.Je to dost zajimave 😉 🙂 🙂

nanda
30. led 2009

NO tak jsem to sice naskenovala ale si toho moc neprctes-je to spatne videt.Ale proste v Betynce Leden 2009 to krasne popisujou a je to tam krasne popsany a vystleny-jestli mas moznost ji nekde sehnat tak jukni-je to fakt super 🙂 🙂

hanule05
autor
31. led 2009

ahoj nando,

děkuju za odpověď, Aničce je 20 měsíců. Nebývá nemocná, ani na rýmu moc netrpí, ale má často ucpaný nos, hlavně v noci. Pozoruju, že když leží na levým boku, tak má ucpanou levou dírku, a naopak. Taky dýchá pouze pusou, ale když jí dám dudlíka, tak bez větších problému dýchá nosem, jenom je slyšet, že dírky nemá volné, trochu "funí".

Doktoři neví co s ní je. Na ORL jsme byly, ale mudr. řekla, že je mandle trochu zvětšelá, ale na vyndání to prý není.

Teď nám obvoďačka napsala nějaký nosní sprej s kortikoidama, za měsíc máme přijít na kontrolu. Stříkáme už více jak týden, ale v noci má nos ucpaný furt. Spí s otevřeným oknem a dávám jí mokrý plínky přes postýlku (zvlhčovač máme rozbitej).

Pořád přemýšlím, že kdybych jí nechala tu mandli vyndat, jestli by se to vyřešilo. Ale zase když na ORL řekli, že je mandle celkem v pohodě, tak vážně nevím.

Po Betynce se kouknu, díky.

nanda
31. led 2009

Han-urcite se po ni podivej nebo poptej fakt je to strasne zajimavy a je tam i obrazek jako prurez a lebky a vyvetlivky co se tam deje 🙂 🙂 🙂
Ale tak Anicka je jeste asi malicka-u nas v MB to delaji az od 3-4 let a mensi posilaji do Motola do nemocnice.Ted jsme byli s Ondrou zrovna v nemocnici pac trpi na str.usi a dr. mi rekla za by ho tam neposilala pac malickej a ta mandle stejne na 100% doroste ze je to zbytecny.Pry az tak po skolce protoze to by sel stejne znovu.a asi na tom neco bude pac manza byl na mandlich 2x 😕 😕 ☹ ☹

leonik
2. únor 2009

Ahoj, dcera bude mít tři roky a od mala spávala s otevřenou pusou, později začala mít rýmy snad každý měsíc. Trvá to doteď a začala ještě k tomu v noci chrápat. Byli jsme u dětské dr. ta nás poslala na ORL kde jí zjistili zvětšenou nosní mandli a doporučili její odstranění. Dětská dr. nám taky říkala že u takhle malých dětí mandle většinou znovu naroste. Tak zatím zkoušíme homeopatické kapky na zmenšení mandle. Budeme kapat asi 3 měsíce, a pak se uvidí dál...

hanule05
autor
3. únor 2009

ahoj leoniko:

naše holčička nemívá rýmu, ani v noci nechrápe. Mandli má zvětšenou, ale mudr. naznala, že to není k vyndání.

Nás spíš trápí, to že pořád dýchá pusou a večer, když jde spát, tak jakmile si lehne, tak se jí ucpe ta dírka, na kterým boku leží a jak se obrátí, tak se uvolní a ucpe zase ta druhá dírka. Nevím, jestli tohle může způsobovat nosní mandle.

Ty kapky vám doporučila homeopatička? Prosím tě, jak se ty kapky jmenují? Možná bychom je taky vyzkoušeli. Díky

leonik
3. únor 2009

hanule05: ahoj, ty kapky nám napsala dětská Dr. Ona vždycky vyzkouší nějaké homeopatika než třeba nasadí ATB.
Ty kapky se jmenují LYMPHOMYOSOT, napsala nám je na recept, tak nevím jestli se dají koupit volně. Jedna krabička kde je 30 ml kapek stojí cca 169 kč.

leonik
3. únor 2009

Je možné že má to dýchání od té mandle. Naše malá má ten nosík taky pořád jako ucpaný, pořád posmrkuje a špatně se jí dýchá. Jako by ty sliznice měla suché. Je to všechno od té mandle. 😒

hanule05
autor
3. únor 2009

Naše praktická lékařka je po operaci a teď ji zastupuje nějaká jiná, která prý taky trochu dělá do homeopatie, zeptám se jí na ty kapky.

Jinak nevím, jestli mám trvat na operaci nosní mandle, když máme papír od ORL, že na operaci to není, nevím ani, jestli by nám to praktická "dovolila".

Hlavně nevím, jestli ten ucpaný nos (ucpaná jedna či druhá dírka) je od nosní mandle, protože já na to trpím taky a myslím, že dospělí už nosní mandli nemají, nebo ne?

leonik
3. únor 2009

Myslím že se věkem ta nosní mandle zmenšuje, že v dospělosti je nepatrná, ale asi tam něco zůstane. Já jsem právě moc s tím odstraněním u dcery nesouhlasila, tak jsem se Dr. ptala na jiný způsob léčení těch neustále se opakujících problémů. Tak mně nabídla ty homeo, pak možná i alergologie, jestli není alergická na chlad nebo něco..Sama Dr. říkala že by to odstranění v jejím věku brala jako poslední možnost. Pokud vám na ORL řekli že to není na odstranění, netrvala bych na tom. Můžu se zeptat kolik je dceři?

aponchie
3. únor 2009

tak z profesniho hlediska by mel rozhodnout odborny lekar a ne nekdo kdo tomu treba moc nerozumi ..tim vas nechci urazit,ale jestlize na ORL nedoporuci operaci tak asi neni treba to dal resit jestli jo nebo ne 😎 😉 poku dby jednoznacne napsal ano tak ta sama situace..poslechnu ho zvlast pokud ma dite problemy 😉

btw mame rok po operaci 😀

hanule05
autor
3. únor 2009

Aničce je 20 měsíců.

Souhlasím, že je blbost trvat na operaci, pokud ji nedoporučí lékař, zkusíme tu homeopatii, jestli nám to pomůže. Je mi dcerky líto, když slyším, že nemůže dýchat, nejraději bych zkusila jakoukoliv léčbu, nejhorší ale je, že ani doktoři neví, proč to tak má.

Na alergologii jsme nebyly, naše praktická nám řekla, že takhle malý děti nechtějí vyšetřovat. (jsme z ČB).

aponchie
3. únor 2009

co to je za blbost,ze nechteji tak male deti vysetrovat? 😀 nasi malou vysetrili ve 2letech uplne v pohode bere se krev a delaji se prick testy na kuzi nic dramatickeho 😎

hanule05
autor
4. únor 2009

Praktická nám řekla, že s tím vyšetřením dělají cavyky kvůli tomu, že malé děti ještě nemají vyvinutý imunitní systém, a proto se na ty testy nedá spolehnout, že vyšly správně. 😒 Ale na to vyšetření by nás snad vzali, ale musela by tam doktorka zavolat a osobně nám vymoct vyšetření. tak to tak uděláme.

Ale nejdřív vyzkoušíme nosní sprej, který nám doktorka napsala, pokud nezabere, tak zkusíme ty alergie. Vadí mi, ale že je to sprej s kortikoidama, nemám tyhle dryjáky moc v oblibě. 😖

aponchie
6. únor 2009

co nadelas...jestli ma neco pomoct tak to stejne udelas..horsi je neco neleceneho..mala ma leky na alergii a to takove,ze zalezi na lekarce ma mnohem paradnejsi moderni leky jen jedno baleni stoji 1200Kc 😲 ale je to naprosto dokonalej lek neskodnej zalezi kdo co napise..zkus nejake stranky alergie.cz snad nebo neco takoveho pac tak se dovis hodne veci..to je pravda s tim systemem u deti,ze je jeste malo zralej a ne zcela objektivni,ale ono se hlavne posuzuje riziko s tim pokud nevysetris tzn co je vetsi prinos..zda nechat dite tak a cekat nebo zda jeho problemy vyzaduji alespon nejake vystreni nez zadne pac jeho zdr.stav to nedovoluje..to mas jak leky pro tehotne an nekterych si muzes vsimnout varovani ,ze se nedoporucuji,ale pokud je riziko matky vyssi nez by melo bejt doporuci se...asi blbej priklad ,ale snad chapes 😎

mapris
13. únor 2009

Ahojte,
nedavno jsem se začala o tuhle "problematiku" zajímat. Dcera má věčně ucpaný nos, věčně rýmu, teď teda pro změnu má kašel a má to na průduškách .. a takhle to trvá už od října .. Už jsem byla "nastartovaná" na alergologii, ale doktorka nám předtím dala sirup Aerius - prý je to protialergický a po tom se jí ulevilo .. Chvíli byla v pohodě, a teď zase - teče jí z nosu a tak. Přitom jí dávám nasivin a občas stříknu tu slanou vodu Sterimar. Teď jsme ten sirup dostali zase a máme prý počkat, co to udělá (dostala samozřejmně na noc spiropent).. Tak ještě chvíli vyčkám a uvidíme. Zdálo se mi, že v noci občas chrápe .. také mám podezření na zvětšnou nosní mandli, ale dám tomu ještě měsíc - až doberem ten Aerius a pak se rozhodnu ... Je možné, že to může mít ze zimy .. ráda bych se operaci vyhla, protože já jsem od mala byla v nemocnicích, tak bych jí toho ráda ušetřila, ale aspoň na tu orl bych ráda zašla ...

karotky
2. dub 2009

Ahojky,
zítra jdeme k mudře na radu,protože má náš mladej min. měsíc ucpaný nos,dýchá pusou,skoro všechno jídlo plive ven,protože by ho jinak vdechnul a když mu kápnu do nosu,proteče mu to do pusy a žádný účinek se nedostaví. 😖
Nejhorší je,že do něj nedostanu pomalu ani čaj.Dřív vypil tak min. litr čaje a teď jsem ráda,když vypije 300ml. 😔
Pak písnu,jak jsme dopadli. 😉

bielanevesta
31. srp 2009

Ahojky, naša malá má 26 mesiacov a dnes po vyšetrení na ORL sme dostali odporučenie na vybranie madle 😒 V MB nás nezoberú , v Kolíne áno ale tam sa bojím s Kolínom nemám žiadne skúsenosti 😖 Keď sme volali do MB tak tam nám odporučili Motol tak neviem..

michvon
31. srp 2009

Ahoj všem. Tříletá dcera jde na operaci začátkem října, budou jí mandli odstraňovat laserem, je to prý mnohem šetrnější, tak uvidíme. Hlavní výhoda je, že to dělaj ambulantně, takže odpadá ležení v nemocnici.
Naopak nám dr. říkal, že se u takhle malých dětí mandle ještě zvětšuje, takže operaci jednoznačně doporučil. Navíc jde dcera zítra prvně do školky, tak snad to bude mít efekt a nebude už tak často nemocná. Teď maj obě dcery rýmu a kašel co 2-3 týdny. Horor 😠

lenkavano
14. zář 2009

ahojky všem .naše 9letá Klárka se narodila s nudlí u nosu.má ale pořád ucpanou jen jednu dírku.asi v jejích 5letech nám lékařina orl v Jc řekli že by počkali.dřív měla často rymu ale ted už tolik ne.ta dírka se jí ale zacpává.někdy i krví.mám kamarádku která šla na trhání mandlí v dospělosti a ztratila úplně čich a chut.tak nevím jestli bych s Klárkou neměla přeci jen jít.

michvon
7. říj 2009

Dnes jsme se starší (tři roky a dva měsíce) dcerou absolvovali odstranění nosní mandle laserem, rozhodně to za ty peníze stálo, v osm ráno šla na zákrok, jeli jsme z domova rovnou tam, a v devět už jsme jeli domů. Jen malinko blinkala po narkóze a teď spí, na což už není rok zvyklá, ale jinak paráda, nic ji nebolí, nemusí se ležet v nemocnici, byla jsem s ní do usnutí, u probuzení taky, takže žádný trauma. Uspali ji maskou, takže se nekonalo ani píchání. Takže jediný příkoří, který se jí stalo, bylo to, že ráno nedostala mlíko, který denně vyžaduje. Byli jsme na poliklinice v Praze-Modřanech. Stálo to 4000.

dvojka
6. kvě 2010

Obnovuji téma 🙂

Holky,prosím Vás,při dnešní návštěvě ORL mi bylo řečeno,že naší mladší dceru(ted 18měsíců)v budoucnu nemine odstranění nosní mandle.Od 5 měsíců je usoplená.Doktor říkallže pokud by to bylo i nadále takhle,nečakali by jsme do tří let(kdy by nám udělali operaci v nemocnici,s hospitalizací zhruba tři dny),ale že by malé vyškrábl mandli přímo u něj v ordinaci a to už ve dvou letech.
Sama sebe se ptám,jestli tenhle zákrok u tak malýho dítěte neni lepší provést raději v nemocnici a hlavně i po zákroku být pod dohledem 😅 😕 .A navíc mi přijde,že to,že se operace provádí až ve věku tří let musí mít nějaký důvod.
Říkala jsem mu,že se mi to moc nezdá,ale odpověděl jen:,,klid matko."
Najde se tu některá maminka,která se setkala s něčím podobným?

dvojka
6. kvě 2010

Mmch-mandli jí ani nezkoukl 😅

karotky
1. čer 2010

Ahoj,zdravím všechny a jdu přispět s troškou do mlýna. 😎
Od loňského května chodíme každý půlrok na kontrolu nosní mandle do nemocnice.Neustále mi tvrdili(doktoři se na ambulanci dost často střídají),že se jedná pouze o zlozvyk,nikdo mi nechtěl věřit,že má Adámek potíže s dýcháním(hlavně při spaní)a považovali mě za přecitlivělou matku.Adámek nastoupil loni v říjnu do školky a za poslední půlrok měl 4krát ATB.Jelikož jsme měli jít letos v květnu na další kontrolu,nechala jsem si pro jistotu od naší mudry vypsat nemocnost.A světe div se,najednou nás bez řečí objednali na operaci. 😕 😅
Včera kolem 7:30 nás přijmuli s Adámkem na krční(k naší smůle zjistili,že nám mudra zapomněla vzít krev na srážlivost krve a sestra na mě koukala tak divně,jako by čekala,že si kvůli tomu řeknu o jiný termín operace 😝 ),nabrali mu krev až na 2.pokus,do 12:30 jsem s ním pendlovala po dětském oddělení,aby se nemusel koukat jak každý jí a pije,když on nemůže a já na tom byla stejně.Pak mu dali nějaký sirup na oblbnutí,uložila jsem ho do postele a čekali jsme na staniční sestru.Smál se od ucha k uchu,ale jinak to na něj neúčinkovalo. 😀 Se staniční jsem Adámka kolem 13té doprovodila až k předsálí,pak se před námi zabouchly dveře a mě se najednou stáhlo hrdlo.Chtělo se mi strašně brečet,jenže jsem nemohla hrát divadlo plné čekárně lidí na ambulanci. ☹ Tak jsem raději začala myslet na to,že se vrátím na oddělení a sestřičky mi ohřejí oběd. 😅
Sotva jsem spolkla poslední sousto(13:30),staniční už byla ve dveřích,že už to má Adámek za sebou a jdeme pro něj.Jakmile se otevřely dveře předsálí,uslyšela jsem tak strašný řev,až mě to viděsilo. 🤐 Adam řval jak tygr,byl úplně mimo sebe a tři jsme měly co dělat,abysme ho při zpáteční cestě výtahem na oddělení,udrželi na lehátku.Pak jsem se s ním ještě prala na pokoji,než se uklidnil a pořádně zabral. 😝
Asi 2 hodiny mu tekla z nosu krev,ale naštěstí skoro pořád spal,takže jsem nemusela řešit to zakázané smrkání a jenom jsem mu vymněňovala plínky po nosem.Párkrát mu to sestřička prokapala a bylo to dobrý.Úplně se probral až v 16:30 a za hodinu byl zase tuhej.Takhle to pokračovalo až do rána,teplotu neměl,nezvracel,tak jsem si alespoň po tom ránu trochu odpočinula. 😉
V noci jsem se sice nevyspala,ale to doženu doma.Jsem ráda,že už to máme vyřešené,poprvé neslyším Adámka při spaní chrápat,tak jsem šťastná jak blecha. 😵 Na kontrolu jdeme 23.6.,tak nesmí do té doby přijít do kolektivu,protože je teď mnohem víc náchylný na infekce.Naštěstí tam byl včera Dětský Den s našim primátorem a všechny děti dostaly výslužky,takže nám nemusí být tolik líto to,že se teď chvíli nikam mezi děti nepodíváme. 😉

pavlinacaorle
17. únor 2011

@leonik prosimte mohla bys mi zaslat nazev homeopat.kapek .dcere 4 roky rekly ze ma zvetsene mandle a mam ji nechat vyndat.me to pripada zbytecne vzdyt znova narostou.diky pavlina

leonik
17. únor 2011

@pavlinacaorle jmenují se Lymphomyosot 😉

missymici
17. únor 2011

mi byli nedavno taky na ORL,ptala jsem se prave na nosni mandle,protoze je vyndavali vsem mym neterim,a malej ma taky problemy s dychanim,hlavne kdyz spi,budi se,protoze nemuze dychat,pak dycha pusou,vyschne mu v krku a kasle.Tak jsem se o tom zminila,...a prej nosni mandle ma zvetsene,ale je jeste malej na to aby mu je vyndali,az od tri let veku ditete.Tak strikame detskou vincenktu,ale pomaha jen na par hodin,a tak strikame i pres noc,davam mokry uteraky vsude po loznici,...malo śe to zlepsi,..ale furt dycha spatne.
Neter mela problemy s dychanim,a rymu 3 mes. tablety ji nezabirali od mudry,stejne jak mymu synovi,a nedavno ji je vyndali a je ted v pohode.

pavlinacaorle
18. únor 2011

@leonik diky za odpoved.chtela jsem se zeptat jak to dopadlo u vas kdyz uz jste braly ty kapky.jestli se neco zhorsilo nebo zlepsilo.nezlob se ze te tim otravuju ale hledam zkusenosti maminek.to vis vcera mi rekl doktor ze mandle musi ven.chci najit vse mozne jak ji pomoci nez dojde na operaci.jak dlouho jste ty kapky braly.diky pavlina

leonik
18. únor 2011

@pavlinacaorle nevím, jestli to bylo těma kapkama, to fakt nemůžu říct, ale teď jsme byli s dcerou na ORL znovu, po dvou letech. Čeká nás alergologie, tak chtěli i vyšetření i odsud a dr. říkal že mandli má naprosto v pořádku 😕 a nic jí neshledal, takže tak u nás 🙂 kapky brala dcera tři měsíce 😉 já jsem tu operaci taky pořád odkládala, protože co vím od známých, tak museli s dětma na operaci na nějaký rok znovu, protož opět narostla 😖

pavlinacaorle
21. únor 2011

@leonik muzes mi prosimta napsat jak se ty kapky berou v jakem mnozstvi a kolik denne.dekujipavlina