Kyčle 2a - co Vám lékaři doporučili?

pedagogus
27. lis 2013

Na ortopedii při vyšetření kyčlí bylo dceři diagnostikováno:
klin: kyčle stabilní abdukce volná
UZ kyčlí: oboustranně dle Grafa II A - stabilní
doporučení: rp Marwell abd balení, vit D,
UZ a klin kontrola za 6 týdnů

Na internetu a v diskuzích jsem našla:
Klasifikace podle Grafa:
Kyčel I (zralá kyčel)
Podtyp Ia - vše v pořádku
Podtyp Ib - úhel alfa u stříšek v pořádku, úhel beta zatím větší, tj. stříšky mírně nezralé
Nález Ia a Ib u 3měsíčního dítěte je normální, tj. nemusí se dále sledovat.

Kyčel II (dysplasie) - úhel alfa u stříšek menší, úhel beta větší, tj. stříšky nezralé
Podtyp IIa - fyziologická, tj. normální nezralost (děti mladší 3 měsíců)
Podtyp IIb - opožděná zralost (děti starší 3 měsíců)(prodlužuje se abdukční, tj. široké balení)
Kyčel IIc - určitá dysplasie, tzv. ohrožená kyčel (léčení abdukčními pomůckami, např. třmínky)
Kyčel D - nestabilní, decentrovaná (hospitalizace)

Kyčel III (subluxace) - částečné nebo neúplné vykloubení kyčelního kloubu, hlavice stehenní kosti má ještě částečně kontakt s jamkou kyčelního kloubu (okamžitá hospitalizace)

Kyčel IV (luxace) - vykloubený kyčelní kloub, hlavice stehenní kosti opustila jamku kyčelního kloubu (okamžitá hospitalizace)

Takže nám odpovídá :
Kyčel II (dysplasie) - úhel alfa u stříšek menší, úhel beta větší, tj. stříšky nezralé
Podtyp IIa - fyziologická, tj. normální nezralost (děti mladší 3 měsíců)
Proč nám byly předepsány kalhotky Marwell, když se jedná o normální nezralost?
Doktora se zeptám, ale chci znát také vaše zkušenosti, jestli jste to měli také tak. Děkuji

blondynka400
7. čer 2016

@malalucinka tomu bych bohužel věřila.
Já vám věřím, malá měla marwelky, už to stačilo. Třmínky chtěl, ale já se s tím smiřit neuměla a udělala jsem dobře, protože jí pak vidělo x doktorů a ten první udělal evidentně chybu.
Ad třmínky, jako miminko jsem je já sama měla a ty story, co jsme občas od své maminky slyšela... 🤐 Pak to psychicky nedala a přestala mi je dávat a taky žiju bez problémů 🙂
Držte se.

malalucinka
7. čer 2016

@blondynka400 my byli i na konzultaci jinde a třmeny musíme mít :(....je to ale děs,brečím pokaždé jak je nandávám

blondynka400
7. čer 2016

@malalucinka tak jestli je to 3A a potvrzené od více doktorů, tak je to bohužel jasné no..... Tak ať to pomůže. Ono to není špatná věc, ale koukat se na ty děti musí být asi šílenost.
Já prý jakmile mi je nasadili, tak jsem brečela jako želva a za nic jsem nepřestala. Jakmile mi je sundali, jenom jsme se smála. Jak už jsem psala, máti nevydržela a přestala mi je dávat a já se na ní vůbec nezlobím, ba naopak. Kyčli ortopedi nesmí vidět, ale já žádný problém nemám, tedy nic co by mne nějak omezovalo. Spíš se to věkem lepší. Ale já měla ještě horší vadu, než je 3A a fakt nemám v životě jediné omezení. Takže hlavu vzhůru, ono to dobře dopadne 🙂

knihomolek
8. čer 2016

My nakonec nedáváme nic, jen nosím malou v šátku na vertikální úvaz. Při každé kontrole jsou kyčle lepší. Doufám, že na příští kontrole už budou úplně ok.

ivetkavysocina
8. čer 2016

A nejakou ortopedii byste doporučila? Jsem z vysočiny ale dojedu kamkoliv,uz takhle cestujeme po doktorech se srdickem tak je to jedno. Nejde mi s tím ani kojit a v těch hicech se v tom asi upeče když to má přes celé tělo a je tam igelit, nejsou lepší ty marwell?

ivetkavysocina
8. čer 2016

Právě u nás v Pelhřimově se musí široké balení od narození,i když je to ok,tak nevím jestli tu na ty kyčle nejsou moc ujetý😃

blondynka400
8. čer 2016

@ivetkavysocina já doporučuji toto: http://www.ortopedie-fyzioterapie.cz/
Ale je to tedy v Praze....

blondynka400
9. čer 2016

@blondynka400 chodí jim tam třeba i pan primář z Bulovky a je takový normální s fajn přístupem, takže doporučuji.

ivetkavysocina
9. čer 2016

Děkuji,zkusim tam zavolat a uvidíme😃

ivetkavysocina
20. čer 2016

@blondynka400 moc děkuji za doporučení, dnes jsme kliniku navštívili a kycle obě 1a bez problémů😉 ještě že jsme se na to nevykaslali, prcek by měl zbytečně 3mesice peřinku a teď může naopak krásne kopat😘

blondynka400
21. čer 2016

@ivetkavysocina tak to jsem ráda, že to dobře dopadlo 🙂

amellia_19
27. led 2017

@malalucinka my to máme uplně stejné - také jsme včera dostali ty třmínky. Vám se to zlepšilo? já doufám, že jí to dávám správně, jak mám

malalucinka
27. led 2017

@amellia_19 to me mrzi:( ....ano zlepsilo,u mame 1b,trminky ale nosime stale a to mame 9m ale jsem rada ze jsme nemuseli jit na trakce na ktere nas poslali,takze radeji vydrzime tak,hlavne ze se to lepsi.....dulezite je mit spravne dane trminky

malalucinka
27. led 2017

@amellia_19
jinak nakonec jezdime az do Brna k prof Poulovi,protoze u nas nam spatne dali trminky a ve 3m nas poslali na trakci,tu jsem odmitla a jela do Brna,tam mi rekli ze celou dobu mela spatne trminky,profesor mi je opravil a od te doby se to lepsi a trakce rikal ze neni treba....takze dej bacha at to mate spravne....nam to blbe nasadili,poslala sjme na ne stiznost

amellia_19
27. led 2017

@malalucinka no o tom právě mluvím, že se bojím, aby to bylo správně. máš prosím nějakou radu, co jste měli špatně nebo na co mám dát pozor? malá má na jedné noze 3a a na druhé 2b. Takže říkáš, že si trakci odmítla a teď už to jde správným směrem?

malalucinka
27. led 2017

@amellia_19 posli mi do zpravy fotku.....kouknu se na ty trminky....hlavne fakt poctive nosit a vydrzet....kdyz bdou dobre dane tak se to zlepsi.....sice to trva a je to trapeni s temi trmeny ,ale bude lip........ano trakce jsem odmitla , protoze starsi syn je postizeny a nemohla jsme od neho byt tak dlouho.....a v brne mi profesr rikal ze na trakce to neni, ze 3a se zlepsi trminkama ale dobre nasazenymi

pikl
22. zář 2017

Ahojte, chtěla jsem se zeptat, jak často a jak dlouho cvičíte s nožkama při hraniční dysplazii? Dcera má 8 týdnů a IIa+ IIa-, doktor zmínil, že máme cvičit při přebalování. Myslíte, že tak 5x denně 10 minut stačí?

malalucinka
23. zář 2017

@piklmy jsme meli 3a a cviceni nam ortoped zakazal,tak babo rad

soficka04
6. bře 2022

@pikl dobrý den, nerada otravuju koukám, že tato konverzace je už hooodne stará ale tak zkouším... My máme totiž stejný problém s kyčlemi jako vy .. tak sem se jenom chtěla zeptat za jak dlouho se vám to spravilo. My dostali široké balení a teď jsou malýmu 4 měsíce a kyčle jsou teď 2b a široké balení pořád a další kontrola je až za 3 měsíce a to už bude malýmu skoro 8 měsíců ... Tak mě to trochu znervózňuje. Bojím se aby sme něco nezanedbali

pikl
6. bře 2022

@soficka04 nepamatuju si uz uplne presne prubeh, ale dcera nakonec dostala třmínky možná na necelé 2 měsíce asi ve věku 8 měsíců. dle našeho nového ortopeda je to efektivnější než široké balení nebo perinka (tu nám chtěl dat starý ortoped) s dítě se s tím lip hýbe. Bylo to nepříjemné hlavně pro mě, ale opravdu to pomohlo a pak na kontrole v 1 roce už to bylo úplně Ok. Většině děti ale pomůže to široké balení nebo například nošení v šátku, kde má zadeček podsazený, a pak už není potřeba to dal řešit.