Máme si ,,jet,, pro neštovice, ať je má syn za sebou?

denousek
19. říj 2010

ahoj.malej má 3 roky za 2 mesice a ještě neměl neštovice...kamaradky mala je ted dostala ma 2 roky ..co myslíte máme si pro ně jet at je mame co nejdriv za sebou?pry kdyz by je kluk dostal az jako dospely tak se muze stat ze ,uze byt i neplodny!tak bude lepší ze je bude mít za sebou ne?díky za tipy a rady...

shaula
16. lis 2010

@radka.m. Nikdo z nás nenechal své dítě naočkovat bezhlavě, to máš trochu zkreslené představy (nebo spíš hodně zkreslené). Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem udělala, a nelituju ho. Spíš bych litovala, kdybych nechala své dítě schválně trpět jen proto, že se mi to zrovna teď hodí - co kdybych náhodou někdy v budoucnu nemohla jet na dovolenou, protože by mé dítě onemocnělo zrovna v "nevhodnou dobu"... Spíš TOHLE mi přijde bezohledný přístup bez rozumu... 😝

artuse
16. lis 2010

ahoj,

koukám, že je tady živá diskuse...holky já opravdu nepovažuji za nutné očkovat proti neštovicím, zjišťovala si některá z vás, co se přidává do každé vakcíny za úžasné látky? a dokážete odhadnout jak vaše dítě zareaguje na vakcínu, zvlášť na vakcínu živou, jako jsou právě vakcíny proti planým neštovicím, příušnicím, zarděnkám a spalničkám? doporučuji si někdy pročíst příbalový leták k nějaké živé vakcíně 😉
já teda bych ani neočkovala zarděnky a příušnice v dětském nízkém věku, kdy se imunita a nervový systém malého dítěte vyvíjí...očkovala bych tyto nemoci až před pubertou, příušnice jsou nebezpečné pro dospělé muže! zarděnky jsou nebezpečné pro těhotné ženy, ale ne pro malé normálně zdravé a normálně vyvíjí se děti...
ještě bych chápala očkování proti spalničkám, ty jsou dost agresivní, bývaly u nich komplikace...

shaula
16. lis 2010

@meleri "je pravda že doktor dycky řekne očkovat očkovat a basta.... " - pokud ti toto řekne doktor, tak asi nemáš dobrého... Mně doktorka nikdy do žádného očkování netlačila ani bezhlavě nedoporučovala... Naopak zvážení nechala na mě, a zrovna u neštovic byla "lehce proti"...

artuse
16. lis 2010

ještě teda tady pořád čtu, že je výskyt planých neštovic nízký, tak já teda ve svém okolí pořád slyším o neštovicích, že jsou tuhle a támhle, měla je většina dětí mých známých, v září byly i nás v mš, ve vesnici, takže ten výskyt je asi region od regionu nebo nevím 😅

@shaula chápu, že jsi se rozhodla očkovat...ale jen napíšu ještě k tomu, jak jsi psala, že chráníš i sama sebe, protože jsi je neprodělala, tak já si myslím, že sama sebe chráníš jen velmi částečně, protože neštovice můžeš chytit až budeš s dětmi v čekárně u dr., na hřišti, prostě kdekoliv...já osobně, kdybych neměla neštovice, tak se spíš nechám očkovat sama než dítě, tak by ta ochrana u mě myslím byla větší...

mamkamarketa
16. lis 2010

@lenkavano jo asi to je pravda. za me se zase muselo mazat. oni taky porad meni nazory.. driv se nekojilo vubec a ted ta co nekoji je spatna matka...

shaula
16. lis 2010

@lenkavano Nemám jistotu, že je ještě nedostanu, ale nemám ani jistotu, že je dostanu. To jen k tvému tvrzení, že je určitě každý jednou dostane.
K účinkům očkování - jak už jsem tu psala, v odborných poradnách lékařů se uvádí, že se PŘEDPOKLÁDÁ CELOŽIVOTNÍ ÚČINEK - ano, máte pravdu, není napsáno, že je to jisté - ale to není v medicíně nic. Rozhodně NIKDE jsem ale nečetla, že by vakcína vydržela jen 10, 20, 30 let... Jestli někdo z Vás toto tvrdí, tak mi ukažte, z čeho vycházíte!

kramelka
16. lis 2010

@lenkavano Naprosro s tebou souhlasím a jsem ráda, že jsi to sem napsala..Tuhle diskuzi čtu už dlouho a opravdu nechápy některé názory matek.. Já osobně si pro neštovice - až budou někde v okolí zajedu a rozhodně nevidím důvod, proč bych měla moje dítě nechat očkovat něčím navíc..Má základní očkování + Prevenar a to stačí....Neštovice si prodělala skoro každá z nás, dřív se očkoval pouze základ a hotovo..Nikdy jsem o neštovicích neslyšela takový hrůzy, co tady popisují ty " dokonalé matky".. Akorát se tu děsí navzájem..
Já jsem tedy rozhodně pro zajet si pro ně 🙂

radka.m.
16. lis 2010

shaula-nemyslela jsem tebe osobně,artuse-je vidět,že něco o očkování víš,že se zajímáš 😉 ,já si myslím,že plno mamin nemá ani páru o složení vakcín,co vše se do nich přidává ☹ 😝

lenkavano
16. lis 2010

@kramelka děkuju ale je to celkem vysilující.defakto jsem psala ze své zkušenosti,přeci jenom neštovice máme už třikrát prodělané + já a manžel.nepíšu tedy jen o něčem co jsem někde četla.a bnapsala jsem už veskrze všechno,co jsem k tomu chtěla.už není co psát.

shaula
16. lis 2010

@artuse Co se přidává do vakcín - obávám se, že toto je pro běžného smrtelníka nezjistitelný údaj, asi jen těžko se někdo z nás k těmto informacím dostane. (Myslím z fundovaného zdroje, nikoli z drbárny na Koníkovi či jinde.) Nedělám si iluze, vím, že očkování je velký byznys pro farmaceutické společnosti a tak do nás budou horem dolem tlačit, ať očkujeme proti všemu. Chce to jen zdravý rozum a posoudit, co je nutné očkovat, co nutné není, ale je vhodné apod.... Já zvažuji vždy pravděpodobnost onemocnění.
Konkrétně u Priorixu Tetra NEJSOU nejreaktivnější složkou neštovice.
A ano, vím, že sebe tím chráním jen částečně, to jsem tu už psala 😉 Mně nešlo až tak o mou ochranu (to bych se nechala naočkovat taky), ale především o ochranu dětí. Až budu jednou v důchodu, tak Vám tu pak napíšu, jestli jsem je měla nebo ne 😀 😀 😀 Ale nic to nezmění na mém názoru, že úmyslně nakazit dítě je nesmysl a bezohlednost.

lenkavano
16. lis 2010

@shaula vidíš ty nemáš jistotu já tu jistotu už mám že je děti již nedostanou.proběhly u nás až na klárku uplně bez komplikací,v pohodě ,nemají jizvy nic.na neštovice si ani nevzpomenou.ještě nás to čeká u leničky,počítám s tím a vím co dělat.co pozorovat.pokud dostane vysokou teplotu,bude si ztěžovat na bolest hlavičky v zátylku a nebude moct ohnout hlavu,je to signál k jetí do nemocnice.jinak nic,prostě jak příjdou tak odejdou.

shaula
16. lis 2010

@lenkavano To je otázka pohledu. Já jsem si v rámci možností jistá, že je očkování ochrání. Mně stačí, že se uvádí předpokládaná celoživotní imunita, tobě ne. Prostě se na to dívám jinak. A počítat s tím, že možná zase pojedu do nemocnice... Hm...
Víš, když dítě chytne nemoc náhodou, někde v kolektivu, tak dobrá, z toho se nikdo nezblázní. Ale prostě úmyslně nechat nakazit... :-O

lenkavano
16. lis 2010

to není bezohlednost.bezohlednost je píchat do dětí jedy s vedlejšími učinky za každou cenu.to je bezohlednost.

shaula
16. lis 2010

@lenkavano Promiň, osvěž mi paměť, a ty máš děti proti něčemu naočkované? Asi ano, že... Tolik k bezohlednosti.

artuse
16. lis 2010

pokud si chcete něco nastudovat o očkování, ne jen věřit farmaceutickým firmám a letákům v ordinacím, tak doporučuji knihy: "Očkování, pro a proti", "Obchod se strachem", "Jak pečovat o zdraví dítěte navzdory vašemu lékaři" 😉

@shaula ano nejagresivnější látkou v Priorix Tetra jsou spalničky, je to nemoc hodně agresivní i sama o sobě 😉 ale z reklamy čtyři jednou ranou mi jde husina 😅 no zase jsi kluky ušetřila o těch přídavných látek, které by navíc měli, kdybys očkovala proti neštovicícm zvlášť
očkování je hrozně těžké a diskutabilní téma, ale kdo chce rozhodovat více sám, ne jen, co někdo nařídí zhora (viz. např. vakcína proti TBC, já musela očkovat třídenní miminko 😠 , dnes je už očkování zrušeno 🙄 ), tak to chce číst, chodit na přednášky, apod.

lenkavano
16. lis 2010

@shaula o té nemocnici to jsi krapet otočila nebo jsi to napsala v jiné intonaci jak jsem to psala já.samozřejmě že bych do té nemocnice s malou nechtěla fakt taková tupka a kráva nejsem.ale psala jsem to jak se to může stát.fakt si tu už připadám jak blázen.máte tendenci názory překrucovat ,jen abyste měli navrch.

lenkavano
16. lis 2010

@shaula aLE já je mám naočkované vakcínami co jsou ve zdravotním průkazu.necpu do nich za každou cenu další.možná bych zvažovala jen pneumokoka .jinak nic.já mluvím o těch nadbytečných vakcínách které jsou opravdu jen byznysem.

meleri
16. lis 2010

@shaula proto už tam nechodím.....prostě jsme si "nesedly".

berenika39
16. lis 2010

už se tu hodně mluví o subjektivním pohledu na věc, tam se prostě nikdy všichni neshodnou.
Možná že dřív to bylo funkční, když neštovice prodělaly všechny děti, očko nebylo a čekalo to na každého. Ale dneska ???
Část je očkovaná a ta druhá část to nemá jak od té očkované chytit. Když už je někdo marod, je to výjimečně, pravděpodobnost, že by neočkované dítě k neštovicím přišlo je přeci mnohem, mnohem nižší, než dřív.
Petr naočkované neštovice nemá, cíleně bych ho žádné nemoci nevystavila, žádná jíná nemoc nemá tenhle status - "jet si pro ni".

artuse
16. lis 2010

já jsem ještě vlastně neodpověděla, jestli bych si pro neštovice jela nebo ne 😀 tak asi takto cíleně nejela, ale např. že bych dceru neposílala do mš, když tam jsou neštovice, tak to taky ne, normálně jsem jí tam posílala 😉 ale vůbec neodsuzuji, když si někdo pro ně cíleně zajede

lenkavano
16. lis 2010

@artuse jj asi tak jako já.holky končím v téhle diskuzi ,mějte se krásně .a potěšilo mě že tu nejsem sama se svým názorem. 😉

shaula
16. lis 2010

@lenkavano On je problém v tom, že i to povinné očkování je z velké části jen a jen byznys... Například už zde zmiňované očkování proti TBC... V okolních zemích dávno zrušené či dokonce zakázané, ale u nás se stále očkovalo a klaněli jsme se mu jak zlatému teleti... Asi se konečně přišlo na to, že zas tak nutné není, když ho konečně zrušili i tady... Ale to jsme mimo téma 😅
Neřekla bych, že tu někdo něco úmyslně překrucuje, možná jde o komunikační šum - prostě psaný projev toho nesdělí tolik, jako mluvená řeč. A ani smajlíky to často nespraví 😅

Vidíš, já zase neočkovala pneumokoka. Ano, může mít také závažné komplikace, ale prostě pravděpodobnost onemocnění je tak malá, že mi nestojí za to, abych cpala do dětí další vakcíny. Nevím, jak ty, ale já neznám nikoho (ani z doslechu), kdo by se s pneumokokem vůbec setkal, natož aby měl nějaké komplikace. (Mluvím o okruhu mých známých, teď nepočítám to, co jsem někde četla na internetu nebo slyšela v televizi.) A taky budu někým považována za nezodpovědnou, protože přece když to někdo doporučuje (hlavně v reklamách, že...), tak je to asi nutné... 😅 Prostě všechno je to o úhlu pohledu a našich zkušenostech.

lenkavano
16. lis 2010

@shaula právě je to o těch zkušenostech. 😉

shaula
16. lis 2010

@artuse Tak s takto formulovaným názorem můžu víceméně souhlasit 😉
Shrnu to a končím: cíleně bych v žádném případě nejela, zakázala bych návštěvu dítěti s probíhajícími neštovicemi, ale do školky, kde se vyskytly neštovice, bych děti dala - protože není jisté, že se s nakaženým setkaly, takže je to vlastně "na přírodě" 😉 A kromě toho tady není jiná možnost - kdo zaměstnaný si může dovolit zůstat s dítětem třeba 3 týdny doma "jen pro jistotu", že... Bohužel.

mamkamarketa
16. lis 2010

tak koukam,ze tady se ta debata dostala uplne jinam nez znela otazka 😅
Moje odpoved zdali si jet pro nestovice: ,,NE! Ja svuj udel materstvi beru, tak,ze syna musim chranit a ne ho CILENE nechat onemocnet. muj syn je ockovany a jsem za to rada 😉 ,,

laska.nezna.hranic
16. lis 2010

sestra je kdysi chytla klasicky ve školce. nic příjemného. já o pět let starší, kolem deseti let, jsem je samozřejmě dostala ve stejnou dobu a měla jsem jen několik pupínků. naprosto bez problémů, až na lehké svědění jsem o nich ani nevěděla. sestře zůstaly jizvy, do dneška na to nerada vzpomíná. není pravda, že čím dřív, tím lepší průběh a čím později, tím je to komplikovanější. a to ty jizvy jsou asi tou nejmenší památkou, která člověku může zůstat. děti se z toho možná zotaví rychleji, ale není to pravidlo. navíc i když si je prodělají v dětství, neznamená to, že se jim jako dospělým vyhnout. jen se projeví v podobě pásového oparu.

jinak jak psala dvojka, autorka se ptala na náš názor a evidentně si sama tím nápadem nebyla vůbec jistá, jinak by nepotřebovala od jiných maminek uklidnit, že dělá dobře. tak nevím, proč se tu hádáte, stačí napsat ano/ne a je to 😉

jinak ohánět se neplodností u neštovic je nesmysl. a pokud zničeho nic se někdo najednou stal neplodným po prodělání neštovic, šlo spíš o souhru náhod, ale neštovice neplodnost nezpůsobují. jde jen o to, jak silný bude jejich průběh.

http://www.ulekare.cz/poradna-lekare/nestovice-...

nevím no. to byste dítěti mohly způsobit cokoli a argumentovat tím, že se mu to stejně někdy v budoucnu mohlo stát, tak je lepší mít to pod dohledem 😒

berenika39
16. lis 2010

@laska.nezna.hranic jj, to je to, co mě právě zaráží - proč zrovna neštovice...dřív byly běžné, každý je musel mít - nebylo očko, tak se to možná tak řešilo, ale dneska? pravěk....ale to je pořád dokola. už jsme tu myslím každá svůj názor napsaly.
pravděpodobnost, že si syn někdy rozbije hlavu, je taky docela velká. tak že bych mu jednu plácla, pořádnou, at to má za sebou, ve vhodnou dobu?

samik2008
16. lis 2010

diskuzi jsem proletěla,někdo je pro někdo proti,mi už jsme si neštovicemi prošli,jsem ráda že už sou za námi, i když hladký průběh to nebyl hlavně u synka.Dcerka je "dotáhla" ze školky.
A kde je napsaný že i když bych si pro neštovice "jela" tak je dítě musí dostat?pravděpodobnost tam je,ale nic není 100%

collette
16. lis 2010

@mamkamarketa nejsem si úplně jistá, co Ti dává jistotu, že je očkování celoživotní. Jinak jedna dávka ve věku 9M až 12R je podávána jen zřídka, častěji jsou podávány dávky dvě (SPC sice uvádí, že se podat "může", ale lékaři si, při vší úctě, zpravidla chrání svoje zadky a raději dají dvě). Spolehlivost vakcín je dle studií uváděna v dost velkém intervalu 70-90 %, což je pro mě nepřijatelné, když vím, že po pokud je dítě prodělá, je účinnost této "přirozené" imunizace 100%.

Apropos, o TBC se taky tvrdilo, jak je super a neškodné a právě v těchto dnech odcházejí z porodnic první dítka, která nejsou proti TBC očkována, protože se přišlo na to, že je to oslabuje. Děsím se toho, co se v následujích letech dozvíme třeba právě o neštovicích 😠

@neumisa Ty woe, Ty si nedáš pokoj. Už zase máš černýho punťu 😀