Mapovitý jazyk. Jaké jsou příčiny, projevy, léčba?

elema
8. únor 2010

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s touto diagnózou u svého dítka nebo u sebe?? Zajímali by mě příčiny, projevy, názory vašich lékařů, léčba .... cokoliv. Mám stím problém u své dvouleté dcerky. Díky moc

tomasek06
8. únor 2010

A co to je?

elema
autor
8. únor 2010

....cituji...Skvrnitý jazyk bez podstatné změny zabarvení, s jen různými stupni růžového zbarvení sliznice bývá u jazyka označovaného jako mapovitý jazyk. Ten se podobá jakoby plastické mapě. Jde o jev neškodný, kdy se na okrajích a povrchu jazyka objevují kruhovité nebo elipsovité skvrny, které vznikají nerovnoměrným odpadáváním vrchní vrstvy sliznice jazyka. V těchto případech je patrná i rodová dispozice. Takto změněná sliznice trvá léta a sama se ztrácí....

anke
8. únor 2010

Elema: ja to diagnostikovane nemam, nicmene ty skvrny mam. Nic mi v podstate neni, jako decko jsem mivala caste infekce. Doktori vam k tomu nic nevysvetlili?

lena27
8. únor 2010

syn má na jazyku skvrnu jako nehet od palce, mysleli jsme, že si ho prokousl. tak to možná bude toto. nikdo se u toho nepozastavil

elema
autor
8. únor 2010

No, my to také ještě nemáme vyloženě diagnostikované, čekám, až se nám udělá další flek a zajdu se zeptat doktorky, aby měla i pořádnou názornou ukázku. Spíš mě zajímá, zda to ty děti bolí, brní, zda jim vadí kyselé apodobně, nebo po čem (potravina) se ty mapy dělají apodobně. Myslím, že dcerce to nijak nevadí. A nemarodíme vůbec, takže spojeno s častými infekcemi to taky není

kataaema
21. srp 2018

Ahoj, obnovuji diskuzi na tema mapovity jazyk. Zajimalo by me, zda ty fleky nejak na jazyku pali, boli ci svedi..mate nekdo zkusenost?? Synovi, 10mesicu se delaji..prijde mi, ze se mu vytvori po prodelane nemoci. A zda by to mohlo mit spojitost s jeho castym nocnim buzenim..budi se co hodinu a chtela bych prave vedet, zda ho ten jazyk budí..palenim, svedenim a potrebuje to jen treba zapit? Diky.

urtica
21. srp 2018

Diagnostikou jazyka se podrobně zabývá čínská medicína. To, že se mapovitý jazyk objeví po nemoci je celkem logické - obvykle to naznačuje nějaký deficit v organismu. Zkuste mrknout na stránky patentnímedicina.cz. Nevím, jak je to teď, ale lékaři, který stránky spravuje, bylo možno zasílat dotazy včetně fotografie jazyka - on by Vám k tomu napsal víc. S nočním buzením to souvislost mít může - špatný spánek působí dle TČM na ledviny, způsobuje deficit a na jazyku se to projeví prázdným místem bez povlaku v jeho zadní části...
@kataaema

hafika
22. srp 2018

@kataaema Dceři se to dělá když prodělává nemoc a těsně po ní. Na nic si nestěžuje (je jí 5 let), spíš si toho všímám já. Podle dětského doktora to není třeba řešit.

kataaema
23. srp 2018

Dekuji za odpovedi. Vcera jsem se synem byla u doktorky a říkala, ze je mozne, ze by to bolet mohlo..jak se postupně odlupuji vrstvy nebo jazyk muze reagovat na urcite potraviny. A dr.dělala vyter a byl v poradku. Tak uvidim az bude syn vetsi a bude popr.moct rict sam, zda ho to trapi.

narnell
23. srp 2018

Dceři se to dělá v pravidelných intervalech cca po 6týdnech. Doktorka to viděla, dělala i stěry a nic. Říkala, že je to normální, že to některé děti takto mají. Vypadá to, že ji to nebolí, ale vždycky poznám, než se jí to udělá, protože se ji trošku mění odér z pusinky (prostě to vonní jinak, ne nějaký zápach). Tak přemýšlím co s tím.

markytka21
23. srp 2018

Manžel to má od dětství, nic mu s tím nedělali. Jazyk ho bolí, pokud sní některé potraviny ve větším množství jako je rajče (převážně kupované, domací mu tolik nevadí), vlašské ořechy...Jinak problémy nemá.

hojahoza
23. srp 2018

@elema Ahoj. Syn to má od narození a nikdo to nikdy neresil. Prý se to stává. Má 13let a vadi mu jen rajčata.