Máte zkušenost s alergií na laktózu?

dadousek2
13. srp 2013

Ahojky maminky,chci se zeptat zda máte nějaká zkušenost s alergií na laktózu? mám dvouměsíčního syna a máme alergii.

sylvar
13. srp 2013

@dadousek2 ahoj, mojí dceři zjistili alergii na mléko loni v září...teď v červenci mi dr na gastru řekl, že to není alergie na ABKM ale na laktózu, že mléčné výrobky rozhodně nemám vynechávat, ale ne dát sklenici mléka,ale sýry, jogurty by měly být OK prý...mě zjistila má dr ve 30 letech na mléko a prostě ho do ničeho nedávám, nejím jogurty, sýry, ovčí, dcera má ráda kozí, mléko sojové, rýžové a teď jsme začali kupovat bezlaktozové mléko a bezlaktozový jogurt a malou bříško nebolí...tak zkus, zrovna měli v Lidlu 😉

dadousek2
autor
13. srp 2013

Malinkému to zjistili cca před 11 dny. Před tím měl chudáček šílené průjmy,žádná léčba nepomáhala až,když z něj šla jen voda jsem neposlechla doktorku (která říkala,že to chce jen čas ) a zajela si sama do nemocnice a tam nám to odhalila paní doktorka ihned. Doporučila nám mlíčko AL110 od Nestle ,hned první den jsem viděla zlepšení a do dvou dnů měl klid úplnej 🙂 kojím malého minimálně,ale musím také držet dietu na laktozu. dala jsem si mlíko a Davídek měl ihned průjmík. jogurty a sýry mu nevadí,když si dám. jsem zvědavá jak to bude dál

mamkamarketa
13. srp 2013

Na laktozu neni alergie, ale intolerance.
Zkus bezlaktozove vyrobky. Maji je treba v tescu. Mleko, syry, pomazanky.
Kazdopadne az prcek bude o trochu vetsi trvej na testu na celiliakii. S intoleranci laktozy se casto poji.
Pozor na leky, skoro vsechny obsahuji monohydrat laktozy. Muz na nulovou toloranci a kdyz si da treba prasek na alergii trpi jako zvire.

luthien.k
13. srp 2013

@dadousek2 obávám se, že pleteš dvě věci dohromady. Laktóza je mléčný cukr a někteří ho neumějí správně trávit kvůli nedostatku toho správného enzymu (laktázy) - to je intolerance laktózy. Na tu se musí držet bezlaktózová dieta, čili AL110 je OK, nicméně pokud je toho enzymu opravdu málo, tak i kojení je problém - mateřské mléko obsahuje laktózu zcela přirozeně, naprosto nezávisle na tom, jestli konzumuješ výrobky s laktózou nebo ne!!! Čili to, že toleruje trochu MM spíš souvisí s tím, že má nějaké zbytky enzymu laktázy ve střevech a že malé množství laktózy je schopný strávit (podle toho, kolik MM se zrovna najednou napije), nikoli s tím, jestli jsi pila mléko nebo jedla jogurt. Takže držet dietu bez laktózy při kojení dítěte s intolerancí laktózy je nesmysl.
Jinak intolerance laktózy v tomto věku je dost raritní, narozdíl od alergie na bílkovinu kravského mléka. Ale pokud bylo zlepšení po AL110, které BKM normálně obsahuje, zřejmě o tento problém nepůjde.

amabilis
13. srp 2013

Já se sem přidám se svým dotazem, protože koukám, že tady tomu docela rozumíte. Já mám podezření na intoleranci u sebe, ale nevím, čeho si přesně všímat. Je toho plný web, ale mně by spíš zajímaly osobní zkušenosti. Díky moc omlouvám se zakladatelce, že jí lezu do tématu.

dadousek2
autor
13. srp 2013

děkuji moc za skvělé informace. myslíte,že bych tedy měla ukončit kojení? vždy po kojení se kroutí,pláče a je neklidný a kope nohama ☹ a jak říkáte když mi vycucne komlet,tak je to moc horší.

amabilis to je v pořádku - máme téma k probrání 😀

luthien.k
13. srp 2013

@dadousek2 pokud má potíže i po kojení, tak bych to asi zvážila... Bohužel kojit jen "zadní mléko" není nejspíš řešení, podle novějších poznatků není mezi "předním" a "zadním" mlékem významný rozdíl ve složení, co se týče obsahu laktózy.

freya333
14. zář 2013

Dobrý den, je mě 29 let.Před dvěma roky mě zjistili, že mám alergii na laktózu. Každý člověk má v těle 5 enzymů a mě ten jeden chybí. Nikdy jsem neměla problémy s konzumací mléčných výrobků, až před dvěma lety, kdy mě musel můj přítel odvést na pohotovost. Nyní vím, že si musím dávat pozor na to co jím, ale není to nic hrozného. Na chleba s máslem (živočišného původu) si klidně 30% eidam nebo 45% eidam dám, jogurty taky jím, do omáčky přidám smetanu, ale samotné mléko nepiji. Po tom mě opravdu nebývá dobře. Jde o to si najít potraviny, které ještě snesu a není mě zle a ty které už problémy dělají.

amabilis
14. zář 2013

@freya333 Díky za popis. No ono se množství enzymu laktáza v těle s věkem snižuje u každého, akorát občas bývají situace, kdy se sníží na úplné minimum (antibiotika, kdy se nesmí mléčné výrobky apod.). Jinak tohle není alergie, ale intolerance, pokud by člověk měl alergii, reagovalo by tělo jinak - vybudilo by to imunitní odpověď organismu.
Já to ještě potvrzené od doktora nemám, ale už si jsem docela jistá, že intolerancí trpím. Když se zapomenu a dám si s dětma nějaké jídlo, jehož základem je mléko, tak docela trpím. Ale když si dám trošku v průběhu dne, dá se to (myslím tím ale i mléčné výrobky obecně). Takže ona to není žádná tragedie. Horší je, když člověk tenhle enzym nemá vůbec, protože to pak nestráví ani pidimnožství mléčného cukru, to už pak problém docela bude ☹

freya333
14. zář 2013

Nemůžu míz intolerani, když mě enzym laktázi v těle chybí. Já určité množství snesu.Buď je mě míň nebo vice špatně.Ale zle je mě vždycky.Nedokážu si sýry odepří i když je mě potom špatně.

amabilis
15. zář 2013

@freya333 Já tě asi nechápu? Enzym laktáza je to, co rozkládá laktózu, pokud laktázu nemáš nebo máš její nedostatek, tak tvoje tělo není schopné tolerovat mléčné výrobky, protože je nedokáže zpracovat. To přece s alergií nijak nesouvisí? Alergie je imunitní odpověď organismu. Vytvoří se v těle hodně histaminu a bojuje s potenciálním nepřítelem. Alergii na laktozu může mít člověk taky, ale v tom případě může mít enzymu klidně nadbytek, mléčné výrobky v klidu stráví, ale prostě mu nedělají dobře. Já spíš myslím, že si pleteš intoleranci s alergií. I na lepek může být jak intolerance, tak alergie, ačkoliv se obě slova volně zaměňují, není to totéž.

Našla jsem pěkný článek, kde se tím zabývají:
http://www.viviente.cz/potravinova-alergie-vs-i...

bezlaktozac
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anetaji
17. srp 2014

Ahoj holky
chtělabych se zeptat.Mám asi intoleranci namléko a sýry.Do hodiny po požití mám neskutečné bolesti břicha -koliku.Někdy mámpocit na zvracení a i potíže s dýcháním.Chci se zeptat kam zajít na vyšetření jestli k obvoďačce nebo rovnou do nemocnice??Případně kam s malou (7 měsíců) zajít jestli toto nemá taky a dokrmovat jí jiným mlékem.Děkuji mockrát
🙂

amabilis
18. srp 2014

@anetaji Mně obvoďák říkal, že je potřeba zajít na gastro a na to to chce mít jeho žádanku, tak bych se asi poptala njedřív jeho.
Co se týče takovýhle mrňat, tak při alergii k laktoze by zřejmě neprospívali, a to vůbec, takže to už bys asi dávno poznala.

olusenka
18. srp 2014

@anetaji já teď byla s dětmi na gastru, dcera 11měs. a syn 2,5 roku kvůli podezření na alergii na BKM, oba mají ekzém. Synovi brali krev, u dcery, kterou kojím, musíme obě podstoupit eliminační dietu, tedy vynechat vše co obsahuje BKM (hovězí, mlíko a vše co by mohlo cokoli podobného obsahovat atd. atd.) . U tak malého dítěte, stejně jako u Tvojí 7měs. dcery by ještě testy z krve nebyly průkazné, takže nic jiného, než eliminační dieta se asi dělat nedá. Každopádně postup bude asi stejný, nejdřív pediatr, aby napsal doporučení. Ale eliminační dietu můžeš už asi provést. A budeš vědět, na čem jsi.

betelgeuzz
18. srp 2014

@anetaji z toho, co popisuješ, to vypadá spíš na intoleranci laktozy (alergie na bílkovinu kravského mléka je něco jiného). Intolerance se objevuje až v dospělosti, kdy s věkem mizí enzym, který pomáhá laktozu trávit. Projevuje se právě bolestmi krátce po požití mléčných výrobků. Zkus si ten pojem "intolerance laktozy" najít, něco je třeba i tady https://www.modrykonik.cz/intolerance-laktozy/, ať víš, jestli všechny příznaky sedí. Jinak intolerance se u dětí vyskytuje zřídka.

amabilis
18. srp 2014

@betelgeuzz @olusenka Holky, ale @anetaji píše o sobě. U dcery to chce jen zkontrolovat 🙂

betelgeuzz
18. srp 2014

@amabilis však já tomu rozumím 😉

anetaji
18. srp 2014

@amabilis
Super děkuju ti mockrát 🙂

anetaji
18. srp 2014

@amabilis není tu tleskajcící smajlík jinak bych ti ho poslala 🙂)) Děkuji

anetaji
18. srp 2014

Test se dělá jak prosím??Zkoušela jsem vyřadt vše co bylo z mléka po první kolice a až předevčírem jsem si dala sýr (mimocodem jsem žrout sýrů) a byla to pro mě dlouhá doba a tak jsem si ho koupila snedla jsem půlku a do odiny hned zase koliky :( Tak to asi není potřeba už dělat žádný test ne??Navíc mi jedna slečna psala,že prý tohle mi udělaj i u doktora,že prej mi daj něco vypít a pak budou sledovat jak reaguju.Ale to se mi zdá postavené na hlavu,že mě tam nechaj trpět v čekárně ne?? :D :( To gastro bude asi bezbolestné.Máte někdo zkušenost s gastrem??

betelgeuzz
18. srp 2014

@anetaji přečti si ten můj odkaz, fakt to vypadá na tu intoleranci laktozy. Já měla podezření asi před rokem, strašný bolesti po jídle něčeho mléčného, ale než jsem se objednala k dr, tak to přeslo, tak nevím, co to tehdy bylo. Ale co jsem zjišťovala, tak nejdřív zajít k praktickému, ten vypíše žádanku na gastro a tam se dělá nějaký dechový test.

amabilis
18. srp 2014

@anetaji Ten dechový test je asi nejjednodušší. Já si naivně myslela, že přijdu k dr, dá mi něco vypít, pak dejchnout a já zas půjdu 😀 No vysvětlila mi, že u ní nepořídím nic, že mi vypíše žádanku na gastro, ale tam můžu nejdřív až budu přes den jednodětná 🙂 Tak uvidíme. Ale mám pocit, že se to začíná trošku srovnávat, že jsem na tom líp, než před rokem.

anetaji
18. srp 2014

@betelgeuzz ja si ho precetla ale nic vic jsem se z neho nedocetla vse uz jsem cetla 🙂 jojo k dr si teda zajdu doufam,ze mi poradi 🙂 no u me uz to trva dost dlouho pul roku urcite.zacalo to mlekem v kave.... :( dekuji

anetaji
18. srp 2014

@amabilis prosimte a to tam muzes jit s hednim ditetem??ja mam dve holcicky 4roky a druha 7mes......no a zadanku mas??protoze jit tam a neveder kdy budes moct na to gastro je na nic.bude nejaka "platnost" zadanky ne?? 🙂

amabilis
18. srp 2014

@anetaji Já si pro žádanku zajdu, až děti v září nastoupí do školky 🙂 Jsem tak domluvená. No a jedno dítě budu mít s sebou. Jedno dítě, žádné dítě 😀 S prvorozeným jsem absolvovala téměř všechno, od úřadů až po lékaře a dalo se to. Teď jsem několik doktorů musela zvládnout se třema, když nebylo hlídání.To se prostě nedá nic dělat. Ale při objednávání na to upozorňuju.

anetaji
18. srp 2014

@amabilis takze s sebou budes mit jedno dite??a kolik mu je??ze jsem zvedava abych to taky zvladla.....noo tak ja dr nepotrebovala zatim 🙂 je to blazinec.a to ti rekla dr co tam bude nasledovat??

amabilis
18. srp 2014

@anetaji V tu dobu tři měsíce. Ono záleží na tom, jak to dané gastro řeší. Mně čeká nejspíš rozsáhlejší vyšetření včetně kolonoskopie. Souvisí to s předchozímy problémy, takže s tím se může vzít i ta intolerance. Ale zas je fakt, že já odmítám znovu podstoupit kolonoskopii, pokud to nebude pod narkozou, takže to nechám na dobu, až nebudu kojit a zatím se zkusím domluvit jen na tom dechovém testu.

cassis1
28. srp 2014

Ahoj holky, mám prosím dotaz, projevuje se u mimča intolerance laktozy krom průjmu i ublinkáváním či třeba zelenou stolicí. Já jsem začala eliminovat AL 110 je jediné co nám zabralo proti průjmu i zelené stolici akorát to ublinkávání je pořád docela hodně. Docela mne překvapilo, že já můžu být na dietě jaké chci a laktózu mít v MM stejně budu, ještě nebudu dělat předčasné závěry je asi třeba zajít na gastro, ale to znamená přestat kojit? Ještě jedna věc je možné, aby se intolerance projevila až ve 4m věku dítěte?

amabilis
30. srp 2014

@cassis1 Já nevím. Záleží na spoustě věcí. Já u dětí vlastně ani jinou, než jakoby průjmovitou stolici neznám, jsou v ní občas hleny a dle stravy je zelená. Děti mi ublinkávaly, když se přejedly. Takže je potřeba rozlišit, jestli je to nějak v rámci mezí a nebo hodně - při alergii na mléčnou bílkovinu dítě vyloženě zvrací, ale prý normálně prospívá. Při intoleranci k laktoze hubne a neprospívá. Takže pokud by mělo intoleranci k laktoze, zřejmě by se to poznalo hned po narození, protože v každém mléce jakéhokoliv živočicha je laktoza, nebo-li mléčný cukr. Ale zas si říkám, že je možné, že nějakou laktázu (to je ten enzym, co ve střevech štěpí mléčný cukr) ve střevech třeba má a pak by se to mohlo takhle i projevovat 😒 Ale pak to fakt znamená ukončit kojení a kupovat mléko bez laktozy ☹ Takže nezbývá, než nechat miminko radši vyšetřit.