Mělo vaše dítě nebo dítě z okolí černý kašel?

romcovaklarka
14. bře 2013

Zajímalo by mě, nakolik je to strašení a nakolik je opravdu černý kašel tak rozšířený, jak říkají lékaři. Setkali jste se s touto nemocí anebo znáte třeba i z doslechu nějaký případ? (ze zkušenosti - ne z novin apod.). V nadpisu píšu děti, ale pokud to bude potvrzený případ u dospělého, klidně napište taky. Děkuji.

xpila
14. bře 2013

Já ho měla asi v 16, tzn. před cca 12 lety. Přišli mi na něj asi po dvou měsících, když nevěděli, co se mnou, tak mě alergoložka poslala do Vinohradské nemocnice na testy.

ludva
14. bře 2013

@romcovaklarka Ano, černý kašel měla má kamarádka i její dcera 🙂 A další moje sousedka prodělala černý kašel v létě s celou rodinou... Ale ani u jedné z nich nebyl průběh takový, jako kdysi .... Nechceš nechat děti očkovat?

mlha99
14. bře 2013

jj moje 18 letá neteř min.rok.. řádilo to ve škole.. a naše mudr to nepoznala!!! už k ní nechodí!

radush7
14. bře 2013

Ahoj,
před šesti lety měla černý kašel jedna dívka-4.tř.- na škole, kde jsem učila (okres Liberec).
Je to malá škola - cca80dětí-, měla jsem ji ve třídě.
Někde jsem četla článek typu, že se objevuje kašel pertusoidního charakteru...., podívala bych se na statistiky výskytu, je to i podle regionů.
Taky jsem četla lékařský článek, kde tuším, že to bylo v Norsku ( další země si už nepamatuji, ale bylo jich určitě víc) se černý kašel po zrušení plošného očkování zase vrátil, takže ho obnovili (tuším, že nějaká 70 léta). Mojí kamarádce babičce zemřelo na č.k. miminko, ale to už je 60 let zpátky. R

romcovaklarka
autor
14. bře 2013

@ludva Ale asi chci, ale chtěla bych to o něco odložit... Přemýšlela jsem zatím, začít někdy před jedním rokem... Ale právě to teď hodně zvažuju, pro a proti, je to na palici 😒
@mlha99 Ono právě u dospívajících a dospělých se to často nepozná, protože se to neprojevuje tak divoce, jako u dětí... Proto jsem taky psala, že u dospělých, pokud se o tom ví. Často s tím člověk ani k Dr. nejde, prostě kašle třeba dva měsíce a pak se uzdraví a ani neví, co mu bylo 😕
@radush7 Díky, a nevíš náhodou, kde se zveřejňují nějaké spolehlivé statistiky? Někde na SUKLu nebo...?

xpila
14. bře 2013

@romcovaklarka Já kašlala teda šíleně, musela jsem spát i skoro v sedě, jinak jsem se začala dusit. Byl to děs, první antibiotika mi na to nezabraly, ze druhých mi bylo špatně. Obvoďačka už nevěděla, co se mnou, tak mě poslala na alergologii, kde taky nic a poslední možnost byly testy na č.k., které byly pozitivní. Třetí, už cílená antibiotika zabraly skoro hned. Ale teda už bych si to prožít nechtěla, jak jsem pořád kašlala, tak mě z toho naprosto všechno bolelo, nemohla jsem kvůli tomu spát, takže šílená únava...

romcovaklarka
autor
14. bře 2013

@xpila ☹ To je mi jasný, že to není žádná sranda, a co teprve u malýho prcka. Ach jo, čím víc člověk o něčem ví, tím horší rozhodování 😅

xpila
14. bře 2013

@romcovaklarka Na černý kašel bych očkovat nechala, u malých dětí je ten průběh i horší, hlavně to celkově strašně oslabuje.

radush7
14. bře 2013

Zdroj:http://www.upmd.cz/?lang=cz&category=1-5-180 a http://www.maminka.cz/clanek/zdravi/vetsina-nov...
Černý kašel má odlišný průběh u malých dětí, které ještě neumějí kašlat. U těchto dětí dochází k zajíkávání při nadechnutí, může dojít k promodrání nebo k zástavě dechu. Vyvolavatel černého kašle produkuje toxin, který může způsobit horečku, křeče až s poruchou vědomí nebo krvácení do kůže, spojivek nebo mozku. Průběh bývá zpravidla závažný v České republice způsobil 3 úmrtí v posledních letech. Ve všech třech případech se jednalo o jinak zdravé kojence s ještě nedokončeným základním očkováním, kteří se nakazili v kruhu nejbližší rodiny. U dospívajících a dospělých pacientů je průběh mírnější a může probíhat pod obrazem lehké virozy, na kterou nasedne přetrvávající kašel. Průběh nemoci může probíhat i zcela bez příznaků a tito zdánlivě zcela zdraví lidé mohou nakazit další osoby ve svém okolí.

http://www.pmfhk.cz/WWW/HVD_2008/11_Fabiánová.pdf ......tady je přehledná statistika
http://www.szu.cz/uploads/368_pertuse.pdf... a tady od SZÚ
Zdroj:http://www.novinky.cz/domaci/186934-cernym-kaslem-uz-l...
Výskyt černého kašle (původce: Bordetella pertussis) v ČR za období leden až listopad od roku 1999 do 2009.
Koukni do tabulky, když jsem to sem nakopírovala, tak se to rozhodilo.
Pa R.

kombinace
14. bře 2013

Ano, dite me blizke kamaradky. Chlapecek kaslal s prestavkami skoro pul roku, nez na to prisli na alergologii v nemocnici pri odberech.

romcovaklarka
autor
14. bře 2013

@xpila Kdyby na to byla monovakcína, tak o tom i uvažuju, ale těch šest nemocí do něj rvát v devíti týdnech mi přijde děs 😕 No jak říkám, sousta "pro" a "proti", mám o čem přemýšlet...

xpila
14. bře 2013

@romcovaklarka To je jasný, rozhodnutí je na tobě. Určitě je potřeba to pořádně zvážit.

ivaanka
14. bře 2013

@romcovaklarka

Znám osobně. Paní, která mi chodí uklízet, mi teď před Vánocema volala, že nemůže přijít, že je nemocná. Skoro jí nešlo rozumět, sípala a dusila se. Přišla až po měsíci a půl a řekla mi, že po X vyšetřeních jí diagnostikovali černý kašel. Úplně mě oblilo, když si představím, že týden předtím si tady hrála s mýma dětma.
Takže ano, existuje pořád a je reálné ho chytit. Ještě dodám, že paní je normální slušná Češka, žijící v bytě s manželem a dvěma dětmi a uklízí jen v domácnostech.

kombinace
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
xpila
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kombinace
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mirusak1
14. bře 2013

@romcovaklarka Ano, pred Vanocemi muj sestnactilety bratranek ☹ Taky jsem si nejdriv myslela, ze je to jen strasak a tady se nevyskytuje, ale uz jsem slysela o vice pripadech...

bosorkajarka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evaviki
14. bře 2013

@romcovaklarka my sme mali rozumnu dr., maly bol predcasne, takze mu ocko odlozila a ked sa v Prahe objavil cerny kasel (mala aj ona nejakych pacientov v okoli), tak ockovala.. maly mal 5 mesiacov.. chcela som to este odlozit a aj by to odlozila, ale vtedy bolo viac pripadov najednou, tak sa bala cakat.. 9 tyzdnove mimi je malinke, to bych fakt nechtela..

evaviki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pet.s
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evaviki
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
atreides
14. bře 2013

Syn, který je očkovaný proti černému kašli jej stejně dostal, nikdy jsem neslyšela dítě takhle kašlat, jsem pokaždé letěla k němu strachy jestli se nedusí. Od té doby si pročítám kolem očkování zprava zleva a můj názor už není tak jednostranný.
V té době jej měl i manžel, který kašlal taky úmorně.
Oba ho měli prokázaný z krve.

pet.s
14. bře 2013

@evaviki to jsem pochopila..ale to je blbost jak píšeš...jak reaguješ na očkování blbě?..to víš já jsem z generace matek, kdy se mě u velkých děti neptali zda chci nebo nechci prostě je očkovali.-))))...
@atreides i přes očkování? to je šílené..no sestra mé kamarádky je děsný hypochondr a když mi kámoška vyprávěla, že prý měla černý kašel, tak jsem se děsně řechtala, že příště bude mít plané neštovice a španělskou chřipku, že přeci černý kašel už není, ale kamarádka mě vyvedla z omylu....-(((((((

radush7
15. bře 2013

@romcovaklarka
Ahoj,
ještě jsem koukala na SZú, tam to najdeš i v tabulkách. Tohle jpřehled vybraných infekcí za rok 2012.
http://www.szu.cz/publikace/data/infekce-v-cr-2...
Pa

petrajurinova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
romcovaklarka
autor
15. bře 2013

Holky, prosím prosím, nehádejte se tu o očkování ☹

radush7
15. bře 2013

Našla jsem ještě tohle, autorem je Škovránková z očkovacího centra v Motole a Janda.
Je to sice z roku 2003, ale má to pro mě hlavu a patu. Věnuje se to hlavně tomu černému kašli. Narazila jsem tam i na to, že se zmiňují o budoucím možném vypuštění dětské obrny ze základního očkování. Poslední výskyt obrny byl v roce 1956 a kromě jedné oblasti v Africe a importech v jejím okolí, Indii a na ostrovech nad Austrálií po světě není.
Když se podíváš na stránky Petráše, tak tam má celosvětový výskyt obrny. Rozhodně bych to uvítala. Obrna se dá při novém výskytu doočkovat.

http://www.szu.cz/uploads/Kampane_proti_ockovan...

xsenova
15. bře 2013

nie nepoznam a nepocula som. Ale minuly tyzden sme boli prave na ockovani prvej Hexy a doktorka na nas vyletela pri navrhnuti odkladu "je to na vas, ale nekdo vam muze nakazit dite venku cernym kaslem" 😕 a ja som bola v presvedceni ze uz nie je (Praha) co ale asi nebude pravda. Osobne ale nepoznam, nepocula som ze by ho niekto mal

kocicinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz