Meningokok. Máte zkušenost s očkováním?

berynka
19. dub 2008

Ahoj holky,
včera jsem viděla ve zprávách reportáž o nákaze meningokokem myslim v Liberci 😕 . Do určité míry chápu, že to novináři zveličují, ale stejně z toho nemám dobrý pocit.
Můžete, prosím napsat vaše názory či zkušenosti o očkování proti tomuto viru, jak se preventivně vyvarovávat přenosu či jak se snažit uchránit dítě a své blízké, apod.?
Téma dávám do Kojenců, protože vím, že jsou jednou z rizikových skupin.
Díky

lendy1
19. dub 2008

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

osobně jsem z Liberce a už nějakou dobu z toho mám docela vítr a docela je to teď u nás s maminama aktuální téma, takže to teď dost řešíme.
Bohužel na smrtelný typ B očkování není 😖
Očkovat na ty 2 další typy malého teď nedám, jen se snažím s ním moc nechodit do větších kolektivů, snažím se, aby nebyl nemocný a to je tak asi vše. Každopádně určitě je dobrý, jak říkali v TV dítě pravidelně kontrolovat i v noci, když má vysoké horečky, jestli se někde na kůži neobjeví ty červené flíčky.

berynka
autor
19. dub 2008

Děkuju za odkaz.
To je právě hrozný, že se to může podcenit, než se ty flíčky objeví ☹ . Vypadá to třeba nejprve jako chřipka nebo ta "šestá nemoc" 😒 .
Vím, že třeba u mladých lidí se to spustí, když mají nějakou větší zátěž nebo jsou někde na diskotéce mezi více lidmi. Tak jsem právě přemýšlela o miminkách, jestli se nějakých věcí dopředu vyvarovat, aby k nakažení meningokokem nedošlo.

petka80
23. dub 2008

Holky, já pořád nevím 😒 Mám z meningokoka děsnej strach (a to jsem tu reportáž z LBC ani neviděla). Naše dr. ale říká, že to moc nedoporučuje u takhle malých dětí, že je to velká zátěž i to normální očkování a taky že to očkování zabírá stejně jen na některé typy. Tak to asi zatím nechám plavat. Vy dáváte očkovat?

lendy1
23. dub 2008

petka, přesně tak, nedávám očkovat, ale možná si to rozmyslím, až malej bude v batolecím věku nebo než půjde do školky...

syrael
23. dub 2008

Nam zase rikali, ze pokud naockujeme dostupnou vakcimou, pokud by nnedejboze doslo k infekci beckovym, je pry velka prav¨depodobnost, ze by prubeh nemusel byt tak tezky...My jsme teda naockovali a pulky mam taky pekne stazeny. Mam pocit, ze se podobny veci vyroji vzdycky, kdyz se nas to tyka. Kdyz jsem byla tehotna, radila lysterie, ted zas vic radi meningokok, ach jo!

klarikp.
23. dub 2008

Ahoj holky, sice ještě mimčo nemám, ale jsem těhotná a manža odjel na školení na týden do Liberce, tak mám strach aby něco nechytl a nepřitáhl domů ☹ Nevíte jak se to přenáší?Asi i vzduchem co? 😒 Tyhle nemoce jsou fakt hnusný, přijde mi, že ted je toho opravdu hodně.Jinak dítě pak určitě očkovat nechám.

hanzuli
28. dub 2008

Tak my jsme očkovali Naisvac. Je to vakcína proti meningokoku C, ale doktorka mi říkala, že když by se u malé objevil ten nejnebezpečnější meningokok B, bude to mít úplně jiný průběh, protože už bude mít alespoň nějaké protilátky podobného charakteru (laicky řečeno).
Vakcína stála cca 800,- a nemusí se přeočkovávat (je celoživotní).
Doktorka mi tohle očkování doporučila a já vůbec nelituju... 😎

med
29. dub 2008

Ahojky, no tak já mám teď taky docela strach. Minulý týden jsme byli s malou u rodičů. Ségra má 5-ti letého kloučka, se kterým jsme tam přišli do styku. Druhý den volali ze školky, ať si pro něj přijdou, protože odsud odvezli dítě s meningokokem, takže zavírají školku :( Všechny děti ve školce dostali preventivně antibiotika. Prý to má inkubační dobu 1-8 dní, tak furt Terce kontroluju teplotu a kdyby něco, tak nebudu váhat ani minutu a jedu do nemocnice. Fakt mám strach, v noci nespím, furt na ní šahám, jestli není rozpálená :(

sylvar
29. dub 2008

je to hrozný, já to prodělala ve třeťáku na střední, v té době to hodně řádilo a všichni umírali a já přežila, jediná...bez jakýchkoli následků 😎 mám ale strach, aby to malá nechytla, i když mi v nemocnici říkali, že moje děti by měly mít protilátky ode mě, že jsem nemoc prodělala, tak by to mělo malinko uklidnit,ale ne e 😝

iza
29. dub 2008

ahoj holky, tak k menigokokům: je to celkem běžná bakterie, co se vyskytuje v nosohltanu,má jizhruba 10%populace a nijak se u nich neprojeví(ale můžou klidně někoho nakazit),u nás se vyskytuje typ B a C(výjimečně A), vyvolá se tzv invazním onemocněním nebo invazní infekcí což je vlastně to,že se to rychla šíří krví a rychle se šíří bakterie.Šíří se kapénkovou infekcí..buď od nakaženého nebo od přenašeče, inkubační doba je 1-8dnů.
Očkování zatím není proti B.
Co se týče projevů choroby...většinou se u zcela zdravého člověka najednou oběví horečky přes 40.Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zimnice, zvracení, bolest hlavy a v krku, bolesti svalů a kloubů. Poté může následovat rychlý nástup ospalosti, světloplachosti a zmatenosti, vyrážka, strnutí šíje, poruchy vědomí, křeče.
Menigokok si vybírá hlavně psychicky a fyzicky oslabené lidi,často pod vlivem alkoholu nebo pokud se pohybují vzakouřeném prostředí...tzn často ho mají lidi,co třeba byli na taneční party, na konzertě atd, ale taky třeba na brigádě, táboře, sportovním soustředění atd

iza
29. dub 2008

taky znám ze svého okolí 2lidi,co to měli..jeden bohužel zemřel,ale vždycjky se jednalo od lidikol 20...hlavně holky, myslím, že o ty naše děti se budeme bát celý život, menigokok nemenigokok...vím, že to vás rozhodně neuklidní, ale myslím, že pravděpodobnost nákazy je tady stejná, jako třeba to, že ho třeba porazí auto...

iza
29. dub 2008

jo a jáchymek má za sebou 3vakcíny...

med
29. dub 2008

Iza, je mi jasný, že tohle nemůžu ovlivnit a jak píšeš, budeme se o naše děti bát celý život. Ale to si furt člověk říká, že je to od něj daleko a pak najednou tohle... Tak máš prostě strach...

sylvar
29. dub 2008

med, chápu 😔

najana
29. dub 2008

...aĺe chodí to na nás ve vlnách...vždycky, když se medializuje nějaký případ... já se pak časem trošku ulkidním, ale stejně jsem to očkování rpoti meningokoku původně chtěla dát až ve 3 letech,a le dám ho ve 2... poslední hexa by měla být ve 21 měsících, tak pak dáme meningokoka...ale já zas četla, že to není na celý život... že by se to mělo po 5ti letech přeočkovávat, ale určitě že by se to mělo přeočkovat před pubertou, kdy je dítě opět v rizikové skupině... staršímu synovi bude v létě 14 a jde v květnu....

hanzuli
29. dub 2008

najana: hmm... tak to nevím, mi doktorka právě říkala, že to už bude mít na celý život... 😨 Každopádně to zatím neřeším, jsem ráda, že je naočkovaná a za pár let si pozjišťuju, co je třeba 😉

moncicik
6. kvě 2008

Tak í já jsem nechalaočkovat dnes své dvě děti proti meningokoku typu C , ten 6 letý prý už to má na celý život..jednu dávku , a ten 8 měsíční dostane druhou za dva měsíce.Vyšlo nás to na 980,-Kč pro jednoho.
Ten 8 měsíční je ještě očkován i na pneumokoka.
Když je tu ta možnost proč to nevyužít.

ria80
6. kvě 2008

Taky bych to chtěla dát,na obě,ale naše paní doktorka je proti tomu.Prý to není potřeba.Mzslím,že radši něco dát zbytečně než něco zanedbat.Ale nevím,jak ji přesvědčit.

nikka.vo
6. kvě 2008

Co jsem tak letmo přečetla, tak je případů nakažených za rok ke stovce - což mi k celkové populaci v ČR nepřijde tak alarmující a to už by jsme se museli klepat, že nás sejme nějakej kretén na křižovatce, protože ta pravděpodobnost je určitě větší, než nákaza meningokokem. Podle mě 😉 Taky se o syna bojim, moc se bojim, ale nestresuju se předem co by kdyby. Samozřejmě kdybych bydlela v Liberci, tak bych třeba mluvila jinak, tam bylo případu během krátké chvíle několik. Ale údajně spolu nesouvisí, takže je to jen náhoda a ne epidemie.

nikka.vo
6. kvě 2008

ria80, nemusíš jí přesvědčovat, řekni že to očkování chceš a basta. A nebo změń doktorku, když ti to vymlouvá. Moje lékařka a myslim že to dělá většina ti to buď doporučí, nebo řekne, že neni zastáncem toho a toho preventivního očkování, ale je to jen a jen na tobě. Divim se, že ti řekne neočkujte a vezme si to na triko. protože pak se nedej bože stane, že se tvoje dítě nakazí a pani doktorka si může trhat vlasy na hlavě. I ty dělej podle vlastního svědomí a vědomí, aby sis pak nevyčítala, že si přeci jen neposlechla sebe samu 😉

nikka.vo
6. kvě 2008

Aha, teď čtu, že Iza napsala to samé, co se týče pravděpodobnosti nákazy a toho že vás srazí auto 😉

ria80
6. kvě 2008

Já si před ní vždycky připadám jak blbec,když o tom začnu,kouká se na mě,co si to zas vymýšlím.Ale zase to zkusím.

hanzuli
6. kvě 2008

Já bych ty pravděpodobnosti nákazy a sražení autem neporovnávala. Kdybych mohla malou naočkovat i proti riziku nárazu autem, samozřejmě to udělám. Jenže to nejde, člověk prostě musí jenom dávat veeelký pozor, aby ho nějaký bezohledný řidič nesejmul. 😕 Podle mě je každá možnost snížení rizika smrti nebo trvalých následků dobrá a i když je možná pravděpodobnější, že nás srazí auto, nemůžu to tak brát, že moje dítě se meningokokem nenakazí. Náhoda je blbec, proč by zrovna moje dítě mělo být ušetřeno. Tak mám alespoň čisté svědomí, že jsem udělala maximum... 😎 😎

nikka.vo
7. kvě 2008

hanzuli, já samozřejme neříkám, ze zrovna moje dítě nebude nakažené, protože je to tak malé číslo... o očkování se ale může taky dlouze polemizovat, protože spousta lékařů řekne, že je to velká zátěž pro to malé tělíčko a kor naočkovat na všechno co jde. To srovnání byl extrem, to bylo ale proto, že člověk prostě bude mít strach o děti do konce života a s tím tempem, jak se tu některé nervují, se akorát tak zblázní z co by kdyby! Jde o to, že dát dítě naočkovat úplně proti všemu mi přijde vážně moc a pokud bych si měla vybrat, tak bych asi dala radši přednost jinému, nevim.

novako
7. kvě 2008

Ahoj holky! Jen k těm příznakům. Když má dítě horečku většinou bývá rozpálené do červena. Pokud ale zbělá, je vždycky lépe jet ihned na pohotovost. Mohla by to být právě meningitida.

leninn
7. kvě 2008

co já jsem tedy slyšela, tak očkovat se dá jen proti typuC, ale u nás prý zabíjel práce typB, proti kterému se neočkuje... 😒
Tak mám dilema, jestli očkovat či ne... 😕

leninn
7. kvě 2008

ještě dotaz, jaký je rozdíl mezi meningokokem a pneumokokovou meningitidou?
Díky

najana
14. kvě 2008

ahoj... reaguji později, ale nedá mi to 😉 meningokok a pneumokok jsou rozdílné bakterie, které ale obě mohou způsobit meningitidu... mezi těmi nemocemi je pak rozdíl v bakterii, která je způsobuje a i v průběhu... na oboje je očkování, ale ani jedna vakcína nepokrývá všechny typy bakterie... řekla bych, že vakcína na pneumokoka je ale účinější... působí na ty nejinvazivnější sérotypy způsobující závažné nemoci, kdežto vakcíny na meningokoka nefungují na smrtící typ B....to jen tak ve zkratce....

dadla
22. kvě 2008

Ahojky holky, ty nemoce jsou strašný. Nevím jestli za nás něco takového bylo v takovém množství. Já ve 2 měsících se ptala dr. na to očkování prevenaru a ona to nedoporučuje ale 9.6. jdeme na 8 měsíční prohlídku tak se jí zeptám na to očkování proti meningokoku. I když se toho očkování trochu bojím, někde jsem četla, že to může vyvolat nepříjemné reakce....tak nevím. Spíš bych chtěla vědět názor více dr. Popřípadě jestli se rozhodnu pro očkování (a že nejspíš ano) a dr bude opravdu proti tak jsou ty očkovací centra tak popřípadě tam. O peníze v tomhle případě mi nejde, jen si přeju předejít riziku!!!!

simlenka
22. kvě 2008

já se ptala doktora a ten mi na to řekl, že proti B není vakcína, proti A a C je. A se u nás téměř nevyskytuje a C ... - prý je i to docela vzácný, ale přenáší se snadno třeba na nějaký techno party atd - prostě v těsném uzavřeném prostoru - no, zkrátka, že ano, očkovat, ale až bude malý tak 12 let, dřív že to nemá cenu, že on sám má děti očkovaný vším možným, ale meningokoka jim bude očkovat až v tomhle věku, mluvil celkem rozumně a dám na něj