Mononukleóza. Co mu mám vařit? Vše odmítá

basak
5. lis 2009

ahoj maminky máte s tím některá zkušenost?náš malej 1,5 roku dostal antb. na ouška a měl silnou reakci tak byl hospitalizován,ale po 4 dnech šel už domů.leč po týdnu když jsem volala na výsledky tak mne bylo sděleno že vinou antb. taky prodělává mononukleozu.poradíte některá co vařit či dávat k jídlu vše mne odmítá 😢 děkuju

kjajule
5. lis 2009

Tak být tebou obrátila bych se na lékaře, myslím že mononukleoza je celkem váýnější nemoc.Pokud vím u dospělých by měla být nějaká dieta.Je to onemocnění zatěžující játra...Ale víc opravdu nevím.Kontaktuj svou lékařku ta ti určitě poradí! 🙂

timbouctou
5. lis 2009

určitě běžte k lékaři, je to hodně vážná nemoc!! Já ji neměla, ale moje sestra když jí byly tři jo, a nemohla skoro nic, ale hlavně byla skoro měsíc v nemocnici. Tak vůbec neváhej a ráno vyražte k dr, ať malej nemá nějaký následky. Oni ti tam pak i řeknou co smí a nesmí jíst.

ygreen
5. lis 2009

já měla mononukleózu v 15. Šílená bolest mandlí - u mě. Měla jsem dva dny 40 horečky a známá mě hned poslala na bulovku na infekční. No a nemohla jsem jíst nic kvůli děsné bolesti mandlí a krku, vše pálilo, bolelo, řezalo. Ani pribiňáka jsem nedokázala sníst. Co mi moc pomohlo byla teplá vybublinkovaná cola (škoda že je malej tak malej), a pak jen voda. Hlavně né nic kyselého! A jíst jsem mohla jen šlehačku (maximálně zkus lipánka nebo nějaký jemný tvarohový krém - sladký, né kyselý). A třeba čokoláda mě hrozně pálila.

A dietu ti poradí lékař. Ale chytli mi to brzy, tak jsem byla bez diety a játra mám v naprostém pořádku. Jen mám od té doby zvětšenou jednu madli a jakmile mám onemocnět tak mě jako první bolí ta mandle. A když u nás doma v noci klesne teplota pod 21, tak mě ráno řeže.

Přeju ať se z toho malej brzy dostane 😉

med
6. lis 2009

Taky myslím, že by to měli řešit doktoři! Já jsem mononukleózu prodělala v 17. letech. Nevím, jak se to řeší u těchhle maličkých, ale mě tenkrát hospitalizovali a píchali penicilín. Pak jsem asi půl roku držela přísnou jaterní dietu. Tzn. všechno vařit na vodě, žádné smažené, tučné, žádná Éčka, uzeniny, skoro nic... Ale to u 1,5 roku starého děťátka stejně skoro nepřichází v úvahu...
Co si vzpomínám, mamka mi vařila furt žemlovku, nákyp, kuřecí uvařené ve vodě, polívky, ryby...
Držím palce, ať jste brzy zdraví.

leonik
6. lis 2009

ahoj, dcera prodělala mononukleózu v květnu, naštěstí jen tu slabší, ale skoro tři měsíce musela držet dietu-tzn. jídlo bez tuku, koření..U nás to začalo tak, že strašně málo jedla. Dr. jí vzala krev, pak jsme byli ještě znova na jaterních testech. Našla jsem si toho o mononukleoze celkem dost na internetu, i nějaký recepty tam najdeš. Bylo to těžký, skoro tři měsíce vymýšlet co jí dát k jídlu 😒 Pak jsme šli znova na krev, a naštěstí bylo po nemoci. Ale ta dieta je u této nemoci hodně důležitá. Jo a taky mně dr. říkala, že když je závažnější forma mononukleózy, berou se na to nějaký léky, něco jako vitamíny, na ty játra.

keba
6. lis 2009

Ahojky tak od mé ségry měl syn momonukleozu(5let)a bylo to celkem drsný,měl to hodně vážný...byl až v Brně v nemocnici páč v Olomouci si s ním nevěděli radost!!!U něj se to projevilo tak že měl strašně obrovské boule na krku-asi od těch mandlí...šli na pohotovost protože nikdo nevěděl co to je,strácel hlas a byl pátek odpol.(to byl chudák ještě stím ve školce).Tam ho okamžitě vezli do nemocnice.Měl týden vysoké horečky a byl na kapačkách...v nemocnici strávil cca 3týdny a půl roku po nemoci musí držet přísnou dietu.....takže bych určo valila ihned s dítětem k doktorovi...je to prej infekce získaná ze vzuchu atd.jak chřipka,staší když má nněkdo oslabenou imunitu nebo je nachlazený a může to udělat spoustu zlého...

dnada
8. lis 2009

Ahoj,nezávidím mononukleozu u takmalého špunta. Já ji měla v 17ti,bohužel ji moje Dr zanedbala,v horečkách až 42 sem byla doma 4dny,pak mi otekl krk(jedna strana,zduřila se uzlina a to tak silně,že jsem pomalu neměla vidět kde mám krk a kde rameno). V nemocnici mě šoupli na izolaci a 2x denně mi píchali penicilin se streptomicinem a 3x brali krev a jelikož sem měla to ''štěstí'' ,tak se mi zvětšily játra a já měla rok jaterní dietku 😝 Testy mi pak dělali (kvůli játrům) dalších 5let 2x do roka 😒 A ještě k tomu přenosu. Pokud je to ze začátku,je to neinfekční a je to nemoc krve(tzn bakterie). infekční se to stává právě až zduřením uzlin,pak je kapénkově přenosná. A kde to člověk chytí mi ani doktoři neřekli ☹ Takže být tebou honím doktory jak nadmutý kozi a´t se to nezhorší

kjajule
8. lis 2009

Ríká se tomu taky nemoc z líbání...hodně to mají pubertáci hlavně kvůli tomu líbání.Přenáší se to nejvíc slinama, ale stačí aby ses napila po nekom ze skleničky...Takže to mužeš chytnout kdekoliv... ☹

ygreen
9. lis 2009

já jí tedy z líbání taky neměla 😉
myslím, že basak šlo spíš jen o to, co by tak malé děcko mělo nebo mohlo baštit. Tu mononukleózu má potvrzenou lékařem a ten malého určitě léčí 😉

vladimuraz
9. lis 2009

Basak, malá jí měla před dvěma měsíci, skončila na kapačkách, měla velké horečky, nejedla, nepila skoro týden, než jí trochu splaskl krk. Jak píšou holky- má se dodržovat jaterní dieta, což stejně u takto malých dětí dodržujeme, takže v podstatě žádné omezení (nesmí se čokoláda, smažené, oříšky... stejně nic z toho asi nedáváš). Akorát dodržujte klidový režim (aspoň 3 měsíce), což se lehce řekne, ale těžko udělá 😉 . My jsme aspoň přestaly chodit plavat a do Sokola. Malá je ďábel, ale v té době, kdy nás pustili z nemocnice, si sama třeba odpoledne na hodinu lehla na gauč a jen odpočívala, což jsem do té doby neznala a už zase neznám. Na jaterní testy chodíme vždy po 3 týdnech na kontrolu a všechno je v pořádku.