Mykóza po tělíčku. Máte zkušenost?

evabelk
16. únor 2010

Chtěla jsem se jen optat, jestli některá maminka nemá zkušenosti s mykózou u dětí ☹ Nás tato diagnóza hodně zaskočila. Malé se na zádičkách udělala flíček a ten se pak zvětšil + vznikly další fleky. Já si byla téměř jistá, že je to atopický ekzém, ale kožní mě vyvedla z omylu. Typická mykóza- plíseň, přenesená od zvířat. My ale doma žádné zvíře nemáme, tak je nám záhadou, kde sme k tomu přišly, ale začaly sme chodit na bazének. A v tu dobu to vzniklo. Tak říkala, že možná od tama, kdyby bylo nějaké dítě takto nemocné. Ale prý je výhradně přenos zvíře člověk a ne člověk člověk. První mast nám nezabrala, až ta druhá i s kortikoidama, tak snad se nám to už nevrátí. Tak jen upozornění pro další maminy, které máte doma nějaké zvíře, nemusí to být vždy až tak bezpečné, mít doma mimi a domácího mazlíčka. Pokud s tím máte někdo nějaké zkušenosti, tak se s nimi podělte 🙂 díky

johanda
16. únor 2010

Evo - jaká je to mykóza? Znáš původce (druh plísně)? Léčit mykózu kortikoidy je fakt podivné. Jak se jmenovala ta mast, co nezabrala?

sicinka
16. únor 2010

Ahoj zkušenost mám, ale né u mimina. Moje máma si brala domů opuštěná koťata než se jim našel nový majitel, aby nemusela do útulku. A tam se člověk nemoci nevyhne. Takže jsem postupně v průběhu let "zplesnivěli" celá rodina. Pro přenos je nutný úzký fyzický kontakt, typicky braní do postele (nepřenáší se vzduchem). Dobré je že po přeléčení následuje celoživotní imunita. Nechápu kortikoidy, léčili jsem obyčejným canestenem a flíček zmizel cca do týdne. Jinak lze domácí zvíře očkovat, pokud by z toho měl nkdo strach. Mého bytového kocoura a mimino mám v posteli a jelikož plíseň nemá nemůže nakazit prcka. Přenos je i mezi lidmi jak jsi sama zjistila, asi jste měli smůlu (voda je v bazeně chlorovana, na zem ho nepoložíš). Pokud tě něco zajímá, tak napiš.

evabelk
autor
17. únor 2010

to Johanda: mast jen na plísně nezabrala- Clotrimazol. Canesten je v podstatě to stejné, jen jiná firma. Ta mast s kortikoidama má i antimykotika + antibiotika- Pimafucort. Nevím, jestli se v tom vyznáš. Ono jde asi o to, že už to bylo hodně rozjeté a nebyly tam asi jen ty plísně. Nešlo o malé flíčky, ale poměrně velké fleky. Jeden i mokval. Za týden po léčbě Clotrimazolem se to dost rozjelo....ale jak říkám, už po jednom natření Pimafucortem změna jak hrom. Dnes je to týden a skoro to už nejde vidět. Ona hlavně doktorka říkala, že je malý výběr léků pro tak malé děti.

to Sicinka: děkuju za odpověď, já totiž nikoho neznám, kdo by toto onemocnění měl. Že je pak ta celoživotní imunita by bylo jedině dobře 🙂 aspoň něco pozitivního na tom všem negativním. Viz. výše, my už to měly hodně rozjeté, větší fleky....s žádným zvířetem malá do styku nepřišla a s nikým nemocným. Jedině moji rodiče mají kočky, králíky... ale vše venku. Malá má 10 měsíců, tak v podstatě se nikam beze mě ani nedostane. Mám teda jeden dotaz, pokud to dobře chápu, tak může být přenašeč i člověk? doktorka říkala jen zvíře, to my si to pořád spojujeme s tím bazénem. Protože se to fakt rozjelo po něm ☹ my pořád přemýšlíme, co děláme blbě, jak se tomu vyvarovat. Ale pokud je ta doživotní imunita tak jsem klidná,teď můžeme klidně zplesnivět 🙂 🙂 🙂

sicinka
17. únor 2010

No mám to vyzkoušené, nikdo jsme to opakovaně nechytili. Od veterináře potvrzena imunita 🙂 u lékaže jsme s tím nebyli. Prý pokud by došlo k výraznému oslabení imunity může se znovu chytnout , ale to by jste museli mít velkou smůlu. Vypadá to jako ekzém kolečko uprostřed stroupek a postupně se olupují šupinky. Přenos mezi lidmi si myslím možný je, u nás to bylo mezi mnou a přítelem, který v té době bydlel na koškám pusté koleji. Ale tohle vím jen z praxe 🙂 u zoho mimča je problém že to svědí neví že se nemá drbat a roznáší si ty spóry po těle. U nás to nejhůře odnesla sestra - jako malá měla atopický ekzém. Tam to byli taky fleky větší, ale ten canesten zabral. Ale těch kožních plísní je moc, píšu o těch co se chytají od zvířat. Překvapuje mě že pri vaší anamnéze neuvažovala paní doktorka o něčem jiném.

evabelk
autor
17. únor 2010

To Sicinka: já si nejdřív myslela, že je to atopický ekzém. Ale jak to viděla kožní- je to zkušená lékařka,bývalá primářka z FN, tak že se jedná o typickou zvířecí plíseň ☹ a jestli máme doma zvíře. Jak píšeš: jasně ohraničená kolečka, navalité okraje,uprostřed buď světlá, nebo pupínky....postupně se loupají. Naštěstí sme až tak nepozorovali větší svědění, ale rozlezlo se jí to po tělíčku teda pěkně rychle. Seš hodná, že se tak se mnou o tom pobavíš, on mi k tomu nemá nikdo co říct 😀 tak to pořád valím do manžela, protože se o tom s někým chci bavit...

murajedovata
21. čer 2017

Ahoj holky . Tak jak o tom čtu tady tak si myslím ze taky máme . Jsou to nahnědlé flíčky . Začalo nám to na zádech postupně se to rozšiřuje. Obvodní a kožní si nás přehazují jak horkej brambor a pořad nám dávají něco na exem. Ale nám to stále zůstává ( prý exem je na dlouho ) máme doma čiči ( venkovní ) mate někdo foto jak vám to vypadalo ? A spíše co použit zkusit použit abych už k těm dr nemusela ? Malá 8,5 měsíce 🤘 Plíseň doma není 😉 Tedy ať hledám jak hledám tak jsem nenašla. Díky díky moc 🙂

maru4ka
27. črc 2018

Taky má naše malá 6.let plíseň nejspíš s dovolené od místní kočky kterou tam bohužel dost mudlala.
Dr nam napsala Batrafen a jeste nějaké prášky protoze to ma hodne .
Tak jen doufam ze se toho zbavíme brzy a nedostaneme to všichni 😞