Narkóza u 2 letého dítěte. Máte zkušenost?

kasyma
1. led 2012

Ahoj holky nikde jsem toto téma nenašla. Chci se zeptat jestli máte některá zkušenost s narkózou u cca 2letého dítěte. Zítra máme nastoupit do nemocnice v ČB na drobný zákrok,ale v celkové anestezii. Malé se udělal na bradičce malý hemangiom a nejprve jí ho rozleptávali nějakou vodičkou,ale bez úspěchu tak nám doporučili to odstranit v celkové anestezii. Ch ci se zeptat jak vám dítě reagovalo po probuzení z narkózy myslím jestli třeba nezvracelo,nebylo dezorientované nebo nemělo vysoké horečky. Jak těmto dětem anestezii podají jako čípek nebo do žíly? A pokud jste některá byla přímo v ČB na dětském oddělení jakou s nimi máte zkušenost? Předem všem děkuji za vaše názory a příspěvky.

evaviki
1. led 2012

@kasyma ahoj,syn bol operovany,ked mal rok a tři mesiace... Uspali ho až na sále( bezo mna), ak si dobre spominam, tak ziadny oblbovak před tým nedostal.. Po prebudeni sa strašně mykol, ledva som ho zachytila, aby nespadol z lehátka a to ma na to upozorňovali.. A strašně plakal.. Operovali mu oči, takže aj ten sok, ze zrazu nevidí.. No nebolo to nic moc, ale urcite lepsie, ako kým bol na sále.. To som plakala cely čas. Dostal nejaké lieky od bolesti, tak potom spal.. Ked sa přebral, dávali sme vodu po lyzickach.. Neblinkal.. Po par hodinách dostal piskoty a to viditelne ožil a uz bol ok.... Potom sa snažil zjest vsetko,co sa dalo, dokonca aj manželovu ruku 😉 ale mohol len tie piskoty a pak housku.. V noci spal celkom pekne, až ma to překvapilo a další den uz bolo vsetko po starom

evaviki
1. led 2012

@kasyma bol tam s nami chlapcek, ten mal operovane len jedno oko, takže to znasal lepsie a mal rok a 9 mesiacov.. Ten tuším ani neplakal...

crca
1. led 2012

My byli na opraci s kýlou pupeční,zákrok trval cca 20min,vzali mě ho bez oblbováku a na sále jsem nebyla,tak nevím jak dostal anestezii,ale nepamatuji si,že by měl píchlou ručičku,takže asi dýchal....,za 3 hodiny jsem byli doma,probuzení dobrý,bez porblémů,nezvracel,jen brečel a chtěl domů,ale hodinu jsme tam museli čekat,kdyby se vyskytli nějaké komplikace,nemohl pít-což asi bylo nejhorší,protože nepil od dopoledne(jeli jsme tam na půl 3odpoledne) a hodinu až dvě po narkoze taky nesměl,bylo horko a chtěl pít chuděra.Pak jsem přijeli domů a to už jsem mu dala po troškách čajík,snědl jogurt a vše co mu přišlo pod ruce 😀 Kdyby mohl,tak se ségrou začne po všem lézt a šplhat 😀 Nic ho nebolelo,dali mu injekci na bolest.jen večer jak se přetočil vždycky na bříško tak jen kviknul"auiko",ale bez brečení,bez buzení.Je fakt že na noc jsme mu dali Nurofen sirup 😉 Jak píše evaviky,druhý den jako by mu nic nebylo 😀

kasyma
autor
1. led 2012

Holky díky jste mě trochu uklidnili 🙂 ještě mě napadlo mám si brát nějaké jídlo jako třeba ty piškoty sebou? A co třeba nějaké léky jako třeba ten nurofen sirup,čípky na horečku kdyby nedej bože byla nebo nám to tam dají?. Říkali,že by nás pustili někdy navečer pokud by bylo všechno v pořádku malá jde na výkon v 7,00 ráno. Já budu asi hotová až mi jí odvezou,přece jen je na mě dost fixovaná jako většina dětí na mámu z toho mám taky trochu strach člověk u ní nebude...

zanulav
1. led 2012

Syn mel rok a pul byl po urazu s okem a snašel to naopak dobře se probral a pak zas spal, spiše jsem to ja snašela huř, když ma to dite napojene hadičky atd. No a mel osm let a byl trhat mandle a snašel to probirani huře, než jak byl menši mel žizen nemohl pit, a byl nevrly nervozni poplakaval musela jsem ho tam udržet na tom lužku chtel vstavat, starši dite by melo mit rozum a chapat to že než to mladši ale každa situace je jina zaleži po jakem zakroku je. ale leky davaj sestřičky nemela jsem nikdy žadne leky u sebe, ani jidlo. tak hodne štesti 🙂

beruzska
1. led 2012

Ahojky @kasyma - naše dětičky mají za sebou již tři narkozy(vždy u banálních záležitostí)...piškoty bych s sebou vzala(ale aby o tom dítko nevědělo!) budou se hodit při cestě domů 😀 Jinak doporučuji vzít si s sebou jídlo+pití pro sebe- hlavně schovat -aby to dítko nelákalo! I když na to nebudeš mít ani pomyšlení, tak bys měla tajně něco sezobnout 🤐 Jinak souhlasím se vším co tu holky psaly-první den žízeň, pláč a malátnost, druhý den již vše O.K.
Nejstrašnější je, když děťátko ještě spinká v narkoze-dýchá strašně mělce a vypadá "nepřirozeně"-čekání než se probudí je asi největší nápor na nervy ☹ ...jinak naše dětičky vždy dostali nějaký sirup před tím nežli je odvezli(pak nevím, jak je uspali), teplota nebyla, zvracení také ne...Držím palečky, hlavně buď silná 😉 ...

crca
1. led 2012

@kasyma mě ho vzali tak nějak rychle,že jsme nestihli ani jeden zareagovat 😀 Ani jsem ho neslyšela plakat 😅 Jsem sotva stačila říct,že má trochu rýmu jestli to nevadí kvůli narkoze-odpověď byla ,že pokud není fakt ucpaný tak to ničemu nevadí 😅 Jinak mě ho teda donesli až když se probudil z narkozi,takže jsem ho viděla v jeho klasické formě-ubrečeného 😀 Pro mě nic neobvyklého 😀 My tam byli jen na ty 3 hodinky,ale to pití jsem měla,sice mě cestou domů už hlásil"hlad,hlad" 😀 ,ale doma jsme byli za 15 min,Nurofen jsem mu nebrala,píchli mu už tam něco proti bolesti,ale něco jiného může být pupeční kýla a něco váš zákrok,ale mě přišly pokyny 4 dny před zákrokem poštou co a jak,stejně jsme museli na "předoperační"

petrakm
3. dub 2012

@kasyma
Ahoj mohla bych se zeptat,jak jste to zvládla vy a prcek? A jak to probíhalo,od kdy nemohla jist a kdy zase po anestezii se mohla napít?ja jdu s 14mes..take ambulantne na vyndani nezhoubneho nadoru v obliceji..Děkuji moc

hamma
3. dub 2012

@petrakm Syn byl na operaci, když mu bylo půl roku, takže byl malinkej, ale ono je to víceméně stejný u dětiček. Nesmí se jíst několik hodin předem, to ti řeknou v nemocnici při příjmu a tuším dvě hodiny po narkóze, ale to ti taky řeknou.
Děti dostanou tzv. premedikaci - sirup, po kterým začnou být ospalé a malátné, pak je odvezou na sál, kde je teprve uvedou do narkózy. Nejlepší je být po celou dobu, kdy dítě ještě úplně nespí, s ním - anestezie je dost silný zážitek, je to něco jiného, než jen usnout. Je důležité, aby dítě bylo v klidu, nebálo se, když ho uspávají - to se zajišťuje právě tou premedikací a taky přítomností rodiče. Po probuzení je to zase stejné - je dobré být co nejdřív u dítěte, ideálně už v okamžiku, kdy se probouzí, aby vědělo, že je v bezpečí.
V našich nemocnicích tě asi přímo k uspávání nepustí, ale je dobré alespoň doprovodit dítě v postýlce co nejdál tě pustí a klidně na něho počkat před východem z operačního sálu (i když se na tebe asi budou divně koukat).
Jdete do Motola?

kasyma
autor
4. dub 2012

@petrakm Ahoj tak u nás to bylo tak,že malou přijali den předem a na zákrok jsme šli hned ráno. Nesměla jíst ani pít od půlnoci,ale vysvětli to malému dítěti 🙂 ona se mi i doma budí cca okolo 2 na kaši takže toho jsem se bála,ale když se v noci vzbudila tak jsem řekla,že hami není tak chvilku pobrekávala a pak chtěla pít. No po pravdě jsme to s tím pitím trochu porušili,měla jsem tam svůj hrnek s čajem tak jsem jí dala asi 2x loknout bylo řto spíš,aby neměla sucho v puse, takže takové dva menší loky pak se mě ráno dr. ptala kdy naposled jedla a pila tak jsem po pravdě řekla,že jsem jí ty dva loky dala jen to poznamenala do papírů,ale nevynadala nám. Ráno nás vyzvedla sanitářka a já jela i s ní k operačnímu sálu,kde mi bylo povoleno počkat než zákrok udělají za což jsembyla ráda,protože jsem byladoposlední chvíle s ní. To pro to dítě taky dělá hodně akort když je takhle malé. Při čekání v předsálí jsme byli s žákyňkami takže to bylo taky fajn,protože na ni byly milí takže neměla čas plakat,pak přišel dr. řekl co a jak budou dělat a že se nemusím bát,že to bude trvat maximálně 10 min. měla na bradičce malý hemangiom,který každou chvíli krvácel,když o něj zavadila krvácel a nebylo to k zastavení. Pak přišel anesteziolog ten se mi taky představil zeptal se kolik jí je,kolik má kilo a že jí nebudou dávat nic do žíly,ale dají jí jen čuchnout nevim přesně jak se ta látka jmenuje. To taky dělá hodně když se s tebou baví a ne tě jen přehlížejí. Po výkonu jí lehce protřepli takže se vzbudila což se mi dost ulevilo,ale byla malátná a měla takový nepřítomný pohled,ale během 5 min. to byla ta samá usměvavá holčička 😀 takže se ničeho neboj tyhle malý děti to snášejí možná líp než dospělí. Pak jsme museli být 2 hodiny na pooperačním pokoji,kde sledovali tep a další věci,jestli je všechno v pořádku cca po těch 2 hodinách dostala přesnídávkua mohla i pít vypila celý hrnek čaje, Také by se měla po tom co nejdřív vyčůrat,aby se od toho co nejrychleji pročistila což se nám zadařilo. Pak jsme ještě odpoledne zůstali na dětském a k večeru nás pustili domů. Neboj se nic taky to zvládnete 🙂 Jo ještě jedna věc celé 2 dny nekakala až doma a toho se nezalekni může mít i pěknou zácpu,my ji měli malinká bylo mi jí tak líto,že jí to nešlo,ale pak jsem dávala hodněprávě ty přesnídávky a pila vodu z kompotů hrušek a švestek no a pak se zadařilo takže asi tak u nás... Omlouvám se za román,ale neumím psát stručně 😀 a můžu se zeptat co přesně má tvůj prcek? Ještě chci říct že jsme byli v nemocnici v Českých Budějovicích na plastické chirurgii. Držím pěstičky ať vše dobře dopadne 🙂

petrakm
6. dub 2012

@hamma
@kasyma
Ahoj ,Děkuji za rady,ja byla a prckem už jako 5mes,ale to jsem kojila a mohl ještě 4hod před zákrokem pit a docela záhy po probuzení..on ale spal,tak ani nebylo třeba ..uz to ma prcek za sebou..včera..nevím tedy anestezii,měl kanilu.tak asi nedostal jen dejchnout,ale byla to rychlovka,MAX 20min i s kanilou..kdyz mi ho ale vrátili ,tak nebyl k utiseni..ale zvládnul to dobře..i to ze nejedl,po probuzení jsem mu vlhčila dudlik,tak měl docela komfort 😉 Diky za vás cas

mareksvihovec
24. srp 2014

Ahoj drazí čtenářky a čtenáři, chtěl bych se svámi podělit o svojí zkušenost právé na dané aktuální téma,jakým je celková anestezie u malých dětí,sám jsem to zažil na vlastní kůži,když mi bylo osm roků,tak jsem šel na jakýsi zákrok a to trhání mandlí v celkové anestezii,vzpomínám si velice dobře,když mně tam naši vedli,děsně jsem se bál toho zákroku,především té narkozy, velice si dobře vzpomínám že mně a ještě jednoho kluka vezli společně na sál,kde se mně ujala sálová sestra,která mně položila na operační stůl a starší anesteziolog mi na ústa přiložil jakousi masku,děsně to smrdělo tím plynem,řekli mi ať se několikrát z hluboka nadýchnu,já tak učinil,jenže v nečejaném okamžiku jsem využil vtipné situace vymrštil jsem se prudce jim vše co jsem se nadýchl toho plynu jsem naráz vyfoukl do ovzduší,tím tak všechny lékaře na dlouho paralizoval a uspal,a pak jsem následně zdrhnul ze sálu potají zdrhnul bylo mi všechno fuk hlavně že jsem se jich navždy zbavil utekl jsem děsně daleko,že mně nikdo nenašel.To je co neboď jsem narkozu snášel velice špatně,bylo mi po ní zle.

mareksvihovec
24. srp 2014

Teď už bych narkozu snášel líp než jako malý
Myslím si že by mi vpíchli thiopentál sodný či ketamin atd a já bych během několika sekund sladce usnul.
Ta látka narkotizační se nazývá sufluran,izofluran atd