• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Nefungující štítná žláza u novorozence. Co to obnáší?

Ahoj maminky,
Obracím se na vás s prosbou o radu,i když se mě to přímo netýká.minulý týden jsem se stala tetou malé Terezky.bohužel u ní lékaři zjistili tuto vrozenou vadu.nyní je i s maminkou v Brně v nemocnici a začíná užívat hormony které bude brát celý život.
Chtěla bych poprosit maminky které s touto nemocí mají zkušenost nebo o ní něco ví,nebo četli at nám poradí.vůbec si zatím nedokážeme představit co to obnáší.chceme se na to jako rodina připravit.
předem moc děkuji!!
17. únor 2008 v 19:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak to je mi moc lito ze uz u tak maleho ditka ja mam problemy taky ale zatim v norme stailizovany ale nevim jak to funguje u deti to teda vubec ale u dospeleho vim ze se hormony berou dozivotne najdu ti stranku pro tyto nemoci a poslu vim o jedne,taky znam v brne doktorku u svate anny v nemocnici
17. únor 2008 v 19:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
17. únor 2008 v 19:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Aponchie:moc děkuju za ty stránky,hodně jsem se tam dozvěděla.
18. únor 2008 v 08:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nevíte náhodou, kdy se u miminek vyšetřuje? Já mám zvýšenou funci št. žlázy, taky beru léky. Prý se to u dětí kontroluje z krve, ale nevím kdy. V porodnici? Nějak si to nepamatuji.
18. únor 2008 v 08:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jééé tak to by mě taky zajímalo.I já beru prášky a prý se to kontroluje hned v porodnici,ale kdy potom?Se budu muset zeptat dr. až tam půjdem,ale vždycky a to zapomenu :fearful:
18. únor 2008 v 08:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Krizulka nevím přesně jak jí ta žláza nefunguje, je hyperfunkce nebo hypofunkce, ale neboj se, myslím si, že by to nemělo být tak hrozné, já sama mám hyperfunkci a manžel hypofunkci, žijeme s tím normálně :wink: Manžel užívá dlouhodobě léky, já měla jsem jít i na operaci (před těhotenstvím), v těhotenství se mi hladiny srovnaly, možná se to zase zhorší a operace bude nevyhnutelná - kdyby na to došlo celou mi ji odstraní a já budu brát taky léky doživotně :wink:

Chci tím říct, že to neni až tak hrozná nemoc, hodně lidí touto poruchou trpí a nepřijde se na to u nich :wink: Vzhledem k tomu, že je to holka tak může třeba jednou strach jak s otěhotněním - toho bych se taky nebála, je tady hodně těhulek a maminek včetně mě, které normálně otěhotněly :slight_smile:
18. únor 2008 v 09:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
No ona to není hrozná emoc,když se na to přijde včas a léčí se to,když ne,tak to je potom mazec docela :confounded:
18. únor 2008 v 09:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Krizulko, není to tak strašné. Dobré je, že to zjistili včas :slight_smile: . Já se taky skoro celý život (od 6 let) léčím se štítnou žlázou a vím, že v mém případě je to dědičké - léčila se s tím babča, mamka, ségra .... a tipuji, že s tím bude mít problém i moje dítě.

Když mu nasadí správný poměr hormonů, tak jenom každé ráno si vezme prášek a bude žít úplně normálně. Pouze budou rodičům připomínat, že mají mu dávat (samozřejmě až bude věštší) rybu a to nejméně 2x týdně ... Já ryby nejím :grinning: a taky žiju. No a pak budou chodit jednou za čas na kontrolu, kde mu budou zjišťovat jak je na tom štítná žláza - zda nepotřebuje zvýšit nebo snížit dávkování. U spousty případů se to během puberty srovnalo - všichni kromě mě :angry: jsou už v poho.
18. únor 2008 v 09:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vzpomněla jsem si taky až teď a u dr. jsme byli minulý týden a jdeme až v březnu, tak si to jdu hned napsat :slight_smile:
18. únor 2008 v 09:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Krizulko, chci tebe a hlavně maminku Terezky trošku povzbudit. Naše Verča má taky vrozenou nízkou funcki štítné žlázy (hypothyreoza). Když bylo Veru 9 dnů, tak nám volali z nemocnice na Vinohradech, že se ze screeningu toto objevilo a že máme na 5 dnů pádit do nemocnice. No šok to byl šílenej, já akorát měla zánět v prsu, horečku. Tak jsem se sbalili a frčeli všichni tři. Já celou dobu brečela a byla úplně vyřízená. V nemocnici se to potvrdilo a hned Verče nasadili Euthyrox - je to syntetický hormon štítné žlázy a nahrazuje ho v tělíčku, aby fungovalo. Prošly jsme (i já) plno vyšetření a paní Dr. (dětská endokrinoložka) nám všechno vysvětlovala a dávala mi docela dobrou podporu. Po pár dnech jsme to docela rozchodili s manželem a teď už to berem jako součást života, kterou neovlivníme a se kterou se musíme smířit.
Jinak chodíme na kontroly (teď už po měsíci), kde Verče berou krev a zjišťují hladiny hormonů a podle toho nám upravují množství prášků. Prášek dávám Verče každé ráno rozdrcený na lžičce a zakápnutý mlíkem. Je to pohoda, hezky ho papá.
No, když jsme hledali informace a tak, tak nakonec jsme zjistili, že jsou daleko horší nemoce a že nás prostě čeká život se štítnou žlázou a kontroly. Když se bude tělu dodávat hormón, tak je vše OK a dítě může vést plnohodnotný život, žádné omezení, jen celoživotní kontroly na endokrinologii a dlabat prášek. Někdy prý se to upraví v dospělosti a brát se to nemusí.
Verča krásně prospívá, i když už nekojím, je veselá a supr holka. Taky jsem děsně ráda, že se vůbec tento screening provádí, protože kdyby se na tohle přišlo pozdě, i třeba v půl roce, tak už se to podepíše na vývoji miminka. Následky nic moc.
Kdyby jsi měla nějaký dotaz, tak klidně napiš do IP. Držím palce a pozdravuj maminku Terezky i Terezku.
18. únor 2008 ve 12:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kachnik, zjišťuje se to už v porodnici...berou mimískům krev z patičky na tzv. screening vývojových vad nebo tak nějak. Odešle se to na 2 pracoviště (Praha, Brno) a když je to OK, tak se nic neděje a když to není OK, tak volají rodičům.
18. únor 2008 ve 12:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jo, já ještě v tu dobu kojila a Dr, mi říkala, že mám jíst vitamíny pro kojící, kde je alespoň 150 mikrogramů jódu.
18. únor 2008 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj tak musím říct, že jste mě malinko vyděsily, protože já sice prášky neberu, ale musím každý půl rok na kontrolu krve kvůli hladinám, protože u nás v rodině to také straší.

llucka: odebírají to v každé porodnici? Nám totiž brali krev kvůli žloutence, tak nevím jestli by nám jí vzali, kdyby jsme tu žloutenku neměly a jestli to teda vzali z této krve. Díky za odpověď.
18. únor 2008 ve 12:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já myslím, že to berou všude a každýmu mimču. Já to v porodnici nijak neřešila...prostě mi řekly, že se miminům bere krev z patičky a hotovo. Verča jí měla chvilku zalepenou a bylo. Já ani pomalu nevěděla na co...no, pak jsem se to dověděla :-/
18. únor 2008 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jestli chceš mít jistotu, tak bych si asi do porodnice zavolala. Ale jak jsem psala, když je to OK, tak ti nikdo nevolá.
18. únor 2008 ve 12:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
llucka:
moc jsi mě potěšila my měli úplnou hrůzu protože jsme se dočetli že dítě to může ohrozit na psychickém i fizickém vývoji že může mít nějaký KRETENISMUS nebo co a prý je to horší než dawn.
no musíme doufat že to nebude tak zlé.moc děkuju za podporu pozdrav švagrové vyřídím i Terezce :slight_smile: :slight_smile: moc moc díky díky díky :slight_smile: :slight_smile:
18. únor 2008 v 19:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jojo, právě kdyby se na to nepřišlo a neléčilo, tak následky jsou fakt hustý :frowning2: Léčba by měla začít do 14 dní od narození a pokud bude pod kontrolou a bude dlabat prášek, tak by to mělo být OK. Já jsem strašně vděčná, že se ten screening dělá!!!! Na začátku se dělá docela dost vyšetření. Verča byla statečná a děsně hodná. Jen všechen ten stres mělo možná za následky, že už nekojím ( ikdyž tam jsou i jiné důvody). Ale stres je prostě zabiják. A taky Verča na začátku moc nepřibírala. Ale taky si myslím, že to mohlo být vším tím stresem. Ale teď už je to v pohodě.
Tak moc držím palce a opravdu si teď s odstupem času (4 měsíců) myslím, že jsou daleko horší nemoci a je veliký štěstí, že se na to přišlo včas. Tak ať to holky i celá rodina zvládnete a je vše OK.
18. únor 2008 v 19:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
llucka, díky, myslela jsem si to. Taky jsme rodili ve Vinohradech a krev mu z patičky odebírali, jen jsem přesně nevěděla na co. A nikdo nevolal....
19. únor 2008 v 10:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kachnik a moc daleko vám jí neodvezly:slight_smile: Právě ve Vinohradské nemocnici na dětské klinice se dělají ty screeningové testy a tam se pak jezdí, když je to pozitivní. My tam teď jezdíme na endokrinologii.
19. únor 2008 v 16:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj @krizulka003 @llucka @kachnik @petra.vavra @baris @konoupek a ostatní snažilky, těhulky, maminky :slight_smile:

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Štítná žláza http://www.modrykonik.cz/stitna-zlaza/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své případné zkušenosti se štítnou žlázou, pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím, onemocnění jim bylo diagnostikováno a tady na koníku hledají Vaše rady, tipy a doporučení.

Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: http://www.modrykonik.cz/wiki/all
26. únor 2014 v 09:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek