Neštovice u kojenců. Jak probíhají?

zuzka1000
22. srp 2007

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti ? Mojí sousedky dcera (5 let) má neštovice a my jsme u ní byli na návštěve. S mojím synem si hrála atd. takže teď mám obavu, že nás neštovice navštíví taky. Nevíte jak to probíhá u tak malých dětiček ?

krista
23. zář 2010

@mates22 no tak to je dobrý, asi tam máte teda hodně infekčních lidí 😀 takhle to teda funguje v nemocnici, tam jsem byla kdysi já, protože ty neštovice v těhotenství to byla blbá kombinace, ale u doktorky tohle nemají 🙂

mates22
24. zář 2010

tak neštovice to nejsou, nic se nerozjelo - resp. rozjely se ty tři pupeny, teď jsou pěkně velký a rudý - no alergie jako vyšitá - dost podobné té dceřině. A asi to budou borůvky, přesnídávku jsme zařadili nově ☹ . Tak snad to brzo zmizí

krista
24. zář 2010

@mates22 tak to mě mrzí ☹ snad to brzy zmizí, Kristý když měla alergický pupeny tak ji to vydrželo max. jeden den.

mates22
24. zář 2010

@krista kačka bohužel ty z toho vína klidně měsíc, ono jí to teda nesvědilo, jen to nevypadá hezky, takový flekatý dítě 😀 😀 😀 i na kožním říkali, že je to trochu netypický, ale co bych chtěla, já alergik, manžel alergik, babička astmatička.....
ale díky za soucítění

krista
24. zář 2010

@mates22 no moje Kristý byla alergická (nebo spíš se osypala) taky po všem možným, teď jsme po 9měs. byli na testech a začla konečně nějak pořádně jíst protože jí vyšly negativně, takže opravdu vím co to taková alergie je a ještě když člověk třeba neví z čeho nebo když je to něco co nevíš jak jinak nahradit 😖 a tomu dítěti se těžko vysvětluje že to nemůže, takže já bych vám radši přála ty neštovice 😅 člověk si odbyde nějakej týden svědění a je klid, kdežto tohle neni jen tak 😔

blanches
4. pro 2010

Ahoj, mám dotaz, malej chytl od sestřenice neštovice, byli u nás a malá se druhý den osypala. Chtěla jse se zeptat. Jaké máte zkušenosti, můžu ho večer vykoupat? Nebo se to nedoporučuje? Děkuji za rady 😉 .

radka.m.
4. pro 2010

ahoj blanches-při neštovicích se nedoporučuje koupat do tý doby,než pořádně ty pupínky zaschnou,ale je možný,že co lékař,to jiný názor,nám bylo řečeno nekoupat 😉

krista
4. pro 2010

@blanches určitě raději nekoupat, namazat tekutým pudrem a nechat pupínky spíš vysušit 🙂

makinchen
17. bře 2011

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s planými neštovicemi u 6ti týdenního miminka.
Můj starší syn (2roky) přinesl domů neznámo odkud neštovice. Měla jsem strach,protože doma máme ještě druhé měsíc a půl staré dítě. Přestože mě dr. i všichni kolem ujištovali, že to mrnous nemůže chytit,protože má ještě imunitu "ode mě z dělohy", syn stejně neštovice chytil.
Měla jsem hrozný strach, protože miminko ještě není ničím proočkované. Dr. mi řekla,že pokud bude mít malý horečky,musím s ním k hospitalizaci na infekční odd. na Bulovku.
Naštestí byl celou dobu bez teplot, relativně normálně jedl,nezvracel.Jen byl mrzutější. Ale osypl se šíleně. Hlavně na hlavě a v oblasti genitalií. Dr.radila (už u staršího syna,který měl neštovice o 2týdny dřív) mazat imazolem a než se začnou dělat strupy,vůbec nekoupat ,jen večer otřít vlhkou žínkou.
U strašího jsem to tak udělala. Syn se vztekal,protože ho svědil imazol i pot. A hlavně přes imazol neštovice nedýchala a zanítila se...Ale jinak měl docela lehký,průběh,tak jsem to moc neřešila a věřila dr..výsledek tohoto postupu nic moc.
Když chytil neštovice prcek, koukala jsem na internet. Hodně maminek chválilo koupele v hypermanganu-hned od začátku,co se dítě vysype- a potírání pupínků tanno hermal lotiem.
Zkusila jsem to na nemůžu si to vynachválit. Malý měl už 3den po vysypání neštovic stroupky. Koupel i když krátká mu očividně ulevovala a tanno hermal stroupek vydezinfikovalo a stáhlo.
Měla jsem fakt strach z něstovic u tak malého mimi-at už z průběhu nebo doléčení,ale nakonec na tom byl prcek lépe než ten straší.Ten má doted strupy a když mu odpadnou,zbude jizva s dírou uvnitř...věřím,že mu to ještě zmizí a mrzí mě,že jsem věřila doktorce a neudělala si to hned podle sebe.
Rozhodně všem rodičům,jejichž děti mají ted neštovice-PEVNÉ NERVY!!

balvik
3. črc 2011

Pridavam svoji zkusenost:

Tvrdi se, ze plne kojena miminka nestovice nedostanou ( ja je prodelala v detstvi) nebo maji jen slaby prubeh. Takze rikam, ze tomu tak neni a jsou to povery typu "pri kojeni nemuzete otehotnet". Starsi dcera je dostala, mela celkem poklidny prubeh, zadne teploty, celkem malo puchyrku (cca 70), rychle zhojeni. Po 14 dnech je bohuzel dostal i Robin (2,5 mesice korigovaneho veku), prubeh sice bez horecek, ale osypany hodne, nafoukle puchyrky (genitalie, zada, hlava - na techto mistech asi nejvic).
Pouzivala jsem Imazol, koupala kazdy den v hypermanganu a davala Fenistil kapky proti svedeni. Musim rict, ze ackoli to malicke telicko vypada na pohled strasne, tak zrejme se moc nerapi, protoze nebreci a na usmev reaguje take usmevem. Takze aspon tohle vedomi me uklidnuje.
No, a nyni ocekavam, ze od Robiska je chytil jeste Jenik, tudiz je za tyden cekam i u nej. Mozna zkusim ten tanno hermal, o kterem se pise v predeslem prispevku. I kdyz nemuzu rict, ze by Anezku Imazol svedil a puchyrek nedychal .... mozna to bude tim, ze jsem ji opravdu kazdy den koupala v tom hypermanganu, tzn. ocistila....fakt nevim. Nekde jsem cetla, ze deti prave pak svedi to, ze se treba tyden nemyji a maji na sobe vrstvy kremu (pudru).

krista
7. črc 2011

@balvik tak to budou určitě pověry obojí co jsi psala 🙂 syn je dostal když byl plně kojený (6měs.) a otěhotněla jsem taktéž při kojení 😀 (plánovaně) 🙂 😀

pettullka
19. črc 2012

Ahoj holky, nemáte prosím některá zkušenost s neštovicemi u malého miminka? Malému jsou 3 měsíce a mám pocit, že mu začínají vyskakovat (jeden pupínek má na hlavě, jinde jsem zatím nezachytila, ale nejsem si tím jistá, horečku zatím neměl a žádné příznaky také ne, vyskočil mu ve vyndaném stehu). Byli jsme před 14cti dny na operaci a bohužel celou dobu na JIP (2dny- sobota a neděle) jsme byli s infekčním klučinou na pokoji! V pondělí nás přeložili na standart a v úterý se klučina osypal. Malý je sice plně kojen, ale já se obávám, že je chytil a nevím co od toho čekat. Všude jsem se ale dočetla něco jiného, že nejvíce infekční je buď po celou inkubační dobu, potom 3 dny před osypáním, 2 dny a někde, že je nejvíc infekční při výsevu až po uschnutí posledního pupínku, tak aby si to pak člověk přebral podle svýho. Navíc čekáme návštěvu a nevím jestli ji mám odvolat a odsunout a nebo ji přijmout (přijedou se 2 letou a já mám ještě 2,5 letého syna, takže ten by je dostal 100%).

adunka73
30. črc 2012

@pettullka ahojky,zrovna jsem objevila prvni pupinky u me 3 lete dcerky,tak cekam co se bude dit dal.Meli nestovky ve skolce,ale uz ubehlo 5 tydnu.Myslela jsem si proto,ze se nam vyhnuly,ale zrejme ne...jinak mam vlastni zkusenost,ze cim mensi dite,tim je prubeh nestovic lehci.Je to vysoce infekcni nemoc prenasena vzduchem a dotykem,takze pokud jste lezeli v blizkosti infekcniho chlapecka,tak je temer 100% zaruka,ze jste je chytli taky.Podle datumu soudim,ze vam uz taky naskakaly pupinky...no jednou to prijit musi na kazdeho,aspon je budete mit za sebou 😖 Preji klidny prubeh a ozvi se treba,jak jste dopadli .)

pettullka
1. srp 2012

@adunka73 ahojky, tak kupodivu zatím nic, takže se nám asi vyhnuly. Žádné jiné pupínky nemá, krom pár potniček na hlavičce co se mu zapotila, je po operaci hlavičky, takže musí spát na měkkém polštáři a je z něho chudinka vždycky tak mokrý. Ona inkubační doba neštovic je 21 dní, tak pak záleží, které dítě ještě potom bylo infekční, tak přeju ať máte hladký průběh a ať co nejdříve zmizejí.

adunka73
2. srp 2012

@pettullka tak to je super,ze se vam vyhnuly,teda aspon v tehle situaci,kdyz mas maleho navic po operaci.At se chlapecek rychle uzdravi 🙂)

maruskakulisek
25. čer 2013

@lottie mám 5 měsíčního chlapečka a zrovna teď se s neštovicemi pereme, je úplně celý fialový, puchýře jako koláče, chytl je od prostředního syna 4 roky, který je měl před 14 dny.

ajurka
19. čer 2014

@zuzka1000 chtěla bych se zetpat.. chytil váš syn neštovice? . my jsme se také totiž dostali s nakaženou do kontaktu.. malémujosu 3 měsíce

ajurka
19. čer 2014

@maruskakulisek dobrý den, jaký měl tedy průbeh nemoci vás syn docela se ted bojím aby to nechytil můj 3 měsíční syn

stazina
22. čer 2014

Ahoj, syn měl neštovice,když mu byly dva měsíce. Mudra řekla, že pokud bude mít nějaké komplikace,horečky, průjem, bude aptickej, nebo poznám jinou změnu v jeho chování, zvyklostech, jídle a spaní,at hned přijdu nebo jedu na pohotovost. Navíc řekla, 15 pupínků a pak špitál. Osypával se tři dny a já počítala a trnula. Ve středu večer jich měl 15 a já se modlila. V e čtvrtek ráno už žádný nepřibyl,celou dobu nemoci byl vpohodě.Pupínky měl především nahlvě,jednu na břichu a jednu na zádech. Byl kojený a myslím, že by to nemusel dosat,kdyby se moji další tři osypaní synové k němu nestále nemačkali,nehladili ho a nepusinkovali..ale bohužel té lásce se nedalo zabránit..navím,infekční jsou několik dní před...takže se nedalo nic dělat. říkají,že pokud je takový lehký průběh, můžou dostat neštovice ještě jednou. Uvidíme. Myslím, že nějakou imunitu kojené děti mají. držím palce

holas
23. kvě 2015

může mi někdo poradit,mám tříletého syna a má neštovice a 9.týdenní dceru je plně kojena jaká je pravděpodobnost ,že dostane neštovice a jak probíhájí v takovém věku,děkuji

terunka88
23. kvě 2015

@holas Poměrně dost malá, v tomto věku má v sobě ještě protilátky od tebe získané přes placentu během těhotenství..

holas
23. kvě 2015

děkuji,budu seš snažit aby se zbytečně sní nemazlil,děkuji

04012
10. bře 2016

DOBRY DEN CHTELA JSEM SE ZEPTAK SYN MA NESTOVICE A MAME DOMA 3 MESICNI CERKU JESTLI TO NEJAK VADI KDZBI TO DOSTALA DEKUJI ZUZANA EISENHAMMEROVA

katka900
26. led 2022

Ahoj, potřebuji poradit od maminek v podobné situaci. V pondeli byl kontakt s chlapečkem, který se dneska osypal. Máme doma ještě 2 měsíční miminko plně kojeno. Jaký je prosím průběh, uklidněte mě prosím, že to zvládne.

mojeuzivatelskejmeno
26. led 2022

@katka900 Ahoj, dcerka měla v necelých třech měsících neštovice. Plakala hodně, nejspíš ji to hodně svědilo, celé noci nespala, ale to u ní byl normální stav. Měla jsem ji snad tři noci nonstop v nosítku. Měla teplotu, ale jinak jak rychlý byl nástup, tak to rychle skončilo. Od ní to pak chytil v té době pětiletý syn a ten měl průběh horší. Držím palce. Jinak Dr řekla, že se uvidí, zda ty protilátky budou stačit, že je možné, že je chytí jednou znovu.

katka900
26. led 2022

@mojeuzivatelskejmeno díky. Trochu si mě uklidnila, že se to zvládne. Mám o něj šílený strach.

crejzy
3. bře 2022

@katka900 můžu se zeptat jak jste dopadli? Syn 4r ma neštovice a mám doma skoro 6m druhého syna s ekzémem a mám obavy.

katka900
6. bře 2022

@crejzy ahoj, nakonec to ani jeden nechytil a to byl na návštěvě 2 dny před výsevem ( údajně nejvic nakažlivé)

serfi
19. říj 2023

Dobry vecer, muj syn (7mesicu)Ma nestovice uz 3den horecky nema ,Jen Obcas zvysene , ale je nervozni , nevrli, jak ho to skrabe nejsem si jista jestly to nema nahodou Infikovane Ma to zacervenale a dochtori tady berou jenom na emergenci v UK to bych tam musela cekat az 6hodin tak bych chtela po prosit o radu Od vas prvni diky.😌