Neštovice u tříměsíčního miminka, máte zkušenost?

maarina
26. dub 2012

Ahojky. Mam trimesicni nedonosena dvojcatka a byla u me kamaradka s dvouletym chlapeckem u ktereho vecer zjistila, ze ma nestovice. ted mam strach , ze je deti take dostanou. Nemate nekdo podobnou zkusenost u svych miminek nebo popripade z okoli????? Vycetla jsem , ze je to u takhle malych deti dost nebezpecne tak mam strach... moc dekuji za odpovedi.

eyael
27. dub 2012

osobní zkušenost (naštěstí) nemám. Inkubační doba neštovic je docela dlouhá, takže když ještě nemají pupínky, už jsou nakažení. Ale museli se potkat s někým, kdo pupínky měl, infekční je z nich ona tekutina, když puchýřky praskají.
asi bych tedy byla následujících 14dní ve střehu, nepřetěžovala děti, neočkovala je apod, ale myslím, že by je chytit neměli.
držím palce!

adeden
27. dub 2012

ahojky, neštovice jsou hodně nakažlivé až čtyři dny před samotným vysetím .. Byli jsme se několikrát nakazit a nikdy to děti nedostaly .. až teď naposledy - od holčičky, která se za dva dny opupínkovala ..
Šance, že by to dvojčátka dostala tu asi je .. ale, hodně malá, pokud jsou plně kojená ..
Inkubační doba je 7-21 dní .. Všechny děti z okolí to chytly 15-18. den ..
Budem držet palečky !!!!!

akdar1
27. dub 2012

@maarina Zatím je nedostali, tak bych neplašila... Nakažlivost je vysoká, ale tvé děti jsou malé a záleží také, jak dlouho byly vystavovány nákaze!?!... Inkubace těch 14 dní... A závažné je to u každého jinak!!! Syn je prodělal v úplné pohodě, dcera s velkým množstvím a horečkami... Držím pěsti... 😉

helcenka
28. dub 2012

@maarina - budeš muset počkat, jak se to vyvine.
Syn měl taky neštovice, ten den, kdy se vysypal, tak jsme byli zrovna celé dopoledne v mateřském centru, s dětma tam řádil, o objímání a pusinkování ani nemluvě a vůbec nikdo je od něj nechytil. Jo a ještě musím dodat, že syn je chytil od chlapečka, se kterým jsme se jenom potkali ve výtahu, a který je zrovna měl. Vůbec se nedotýkali, jen jsme vyjeli 3 patra.
Na druhou stranu kamarádky syn chytil neštovice od své starší sestřičky, bylo mu 5 měsíců. Měl jenom pár pupínků a jen mírně zvýšenou teplotu do 38.
Je to ale hodně individuální. Nicméně neštovice jsou nakažlivé 1-3 dny ještě před výsevem a až do úplného odloupání stroupků - to je tak 14-21 dní. A inkubační doba může být až 21 dní.
A nezáleží rozhodně na tom, jestli jsou děti kojené nebo ne. Držím palce, aby to nechytli.

slundo
28. dub 2012

Tak bohužel neštovice jsou nakažlivé už mnohem dřív než dotyčný zjistí, že je má.... Ale nikdy jsem neslyšela, že u malých dětí jsou nebezpečné, možná u novorozenců. Děti to většinou snáší mnohem lépe, je důležité hlídat teplotu a aby se neškrábaly (riziko zanesení infekce). Jinak si myslím, že by to měly zvládnout 🙂 Určitě se teď nenechávejte očkovat, ale jinak bych se moc nebála . Tak držím pěsti, aby o bylo ok

vlckulka
28. dub 2012

Pokud jsi ty sama neštovice prodělala, tak tvá dvojčátka by měla být chráněna do cca 3-6 měsíců, přes placentu od tebe dostaly protilátky. Mám také nedonošená dvojčátka, nebyla jsem sice ve stejné situaci, ale přišla na to řeč a konkrétně na toto jsem se ptala primáře na neonatologii. Problém by mohl nastat, pokud jsi je neprodělala, ale stejně to neznamená, že se nakazily. Sledovala bych je a v případě jakékoliv pochybnosti bych pádila k lékaři, případně bych zavolala ke svému lékaři, který ti řekne, co máš sledovat atd.

vlckulka
28. dub 2012

A kojení či nekojení v tomto případě nehraje žádnou roli, protože protilátky se předávají přes placentu, nikoliv mateřským mlékem. Ale to jsem odbočila. Nicméně, neštovice jsou nebezpečné pro novorozence, zvláště pro ty, jejichž matka neštovice neprodělala, tudíž nemají tolik důležité protilátky. Ovšem tříměsíční miminka nejsou novorozenci a nějakou, byť ne dokonalou, imunitu již mají, tudíž by se s případnou nákazou mohly "poprat" lépe. Držím palce, ať je vše v pohodě a tvůj strach naprosto chápu.

korbelinda
1. kvě 2012

My je máme zrovna teď. Dceři je necelých 5 měsíců a chytla je od bráchy, který je přinesl ze školky. Vysypala se po necelých 3 týdnech od doby, kdy se vysypal syn. Doktorka nás upozornila, že to na 100% chytne, syn po ní lezl, vocicmával jí, takže jsme s tím počítali. Musím říct, že průběh byl mnohem lepší než u 4 letého syna. Ten měl týden před výsevem 39 teploty, rýmu, kašel, malá nic takového neměla.
Teď je to týden od prvního puchýřku a máme už krásné strupy. Malá měla 1 den zvýšenou teplotu, ale jinak byla v naprosté pohodě. Neštovic má malinko, to syn byl osypanej mimo vlasů celej.
Ještě upozorním, že malá je nekojená. Mé příbuzné to chytil taky od bráchy plně kojený chlapeček ve 3,5 měsících, takže podle mě to je jedno, zda konené či nekojené dítě.

lencak80
14. kvě 2012

ahojky, tak my teˇměli celkem měsíc neštovice, starší syn 3,5roku je chytil asi u Dr. když jsme tam byli na kontrole, prostě jen ze vzduchu, jelikož jsme 3 týdny byli doma s nachlazením. Nejhorší byl asi tak 3-6 den od prvního pupínku, protože tak tan 3-tí den se nejvíce osypal a nalily se mu pupínky, měl horečky a nechtěl ani nic jíst, protože měl boláky i na jazyku... pak mám 4měsíční mimčo a bylo mi řečeno, že by měl mít imunitu ode mne, ale tomu jsem nevěřila, jelikož kluci byli hodně v kontaktu... ve středu byl Vojta na očkování a ve čt se mu vyrazil první pupínek nad obočím a pak další naskakovaly až v noc a zase 3-tí den byl hrozný, osypal se mi úplně celý, hlavně hlavička, tvářičky a pak ruce, nohy a tělíčko... horečky vysoké, 39,5 a to trvalo asi 3 dny, pak jak začaly pupínky zasychat, tak už to bylo lepší a lepší, ale asi mu zůstanou nějaké jizvičky na tvářičce, z čeho jsme celkem smutná, nevíte jak tomu předejít? myslím jestli to něčím mazat na regeneraci kůže atd...
každopádně záleží na imunitě miminka... jsou děti které to dostanou až za hodně dlouho, ale tam je pak průběh asi ještě horší a nejhorší je v dospělosti.... kamarádka je měla po 30-tce a byla to prý nejhorší nemoc jakou kdy měla... pupínky měla všude i vnitřně...
no každopádně je to za námi ale bylo to hrozné, ale asi jsou ještě horší nemoci, takže tak.... a souhlasím, že každé dítko je prodělá jinak, někdo je osypaný a někdo má jen pár pupínků...

baca
16. čer 2013

Nám donesla neštovice ze školky dcera (3,5 roku) s lehkým průběhem, za 14 dní se osyapl dvouletý a celkem dost i s teplotama a 14 dní po nem naše tehdy dvouměsíční holčičika, ale ok průběh, bez teplot. Plně kojená.

martinaj23
8. bře 2014

fotoportrét
martinaj23 Tak ja nesla u syna prvni puchyrky v patek, teplotu mel ve stredu, ale prikladala jsem to ryme. Syn uz je doma 14dnu-mel spalovou anginu. Mam doma jes 3mesicni mimco. Anginu dcerka nechytls, tak cekame jak to bude s nestovicema. Jinak mame odjet ve ctvrtek na dovcu-to by bylo pres tyden od prvnich priznaku. Jinak nam doktor zakazal slunicko-to bych pochopila, ale syn ma byt tyden jen v posteli a hlavne bez televize-myslite, ze je to nutne?

ginkodominicek
27. srp 2015

Dobry den chtela sem se zeptat jesli nemate nekdo skusenosti s miminke stary7 tydnu muj chlapecek ma 7 tydnu a dostal nestovice od starsiho syna co ma 2 a pul roku jinak snim sem nak nemnela zadne komplikace mazala sem ho tekutim pudrem a fenistil jinak prvni den hruza nespal celu noc nervozni a furt mi brecel jinak na druhy den spal a po 4 dnech to mnel dobry tem mu jenom zustali fleky na tele jinak mam strach o miminko ma prujem a aa boleati zalutku jak ma asi 4 zruba 5 pupinku

jjll
23. bře 2017

Taky se pridam.Mam 3 mesicni holcicku.Brala jsem si od jedne maminy obleceni a pry maji doma nestovice.Veci jsou vyprane.Predavali jsme si to venku.Male jsem to hned oblekla.Mam se neceho bat?

katka900
26. led 2022

@maarina vím, že je to dávno... Ale dostala dvojčata nakonec neštovice?

hances89
14. led 2024

Kdyby ještě někdo hledal odpověď.. Syn 3 měsíce je chytil od dcery. Plně kojený, já je měla v dětství. Takže možné to je 🙂

hances89
Autor odpověď smazal
Zobraz