Novorozenecká žloutenka. Jak jí pomoct vyléčit?

sabs
4. čer 2008

Ahoj,

skoro kazde mimi si prodela tzv. novorozeneckou zloutenku. nam zacala az dva dny po porodu, nechali si nas tam o dva dny dele. Hodnota nam stoupala, ale v krvi nic nebylo. zitra jdeme podruhe na kontrolu a porad se nam hodnota zvysuje ale vysledky krve vyjdou vzdy v poradku. Dnes mi prijde uplne zluty:(

Mate nejake zkusenosti jak "lecbe" pomoci? Slysela jsem o vystavovani mimi na slunicko..

bufina
7. led 2011

@kkattty koukám že jste v nemocnici pěkně dlouho. Kolik malej vážil když se narodil? Mně se malej narodil v 33+6 a pustili nás za 10 dní domů... Ale měl taky po porodu 2420g a 44cm. Žloutenku dostal pátej den a opaloval se 2 dny.

nadis.h
7. led 2011

@kkattty Tak o to víc přeji aby jste byli doma brzy. Ať hezky papá. 🙂

kkattty
8. led 2011

@bufina malej se narodil 33+2 a myslim ze uz by mohl jit domu ale on musi snist 6 lahvicek mlicka na to aby me na tyden prijaly a pak nas pustily domu je to skoda uz bych tam nejrdasi byla snim!!!§

kkattty
8. led 2011

@bufina malej vazil 2590g pak spadl na 2100g a ted ma 2500g!!

bufina
8. led 2011

@kkattty Malej z těch 2420g spadl na 2200g a pustili nás dom. Teda nechápu ale proč ti ho nepustí domů když přibýrá, nebo aby jsi ty byla s ním? A je už v postýlce, nebo ještě v inkubátoru?

kkattty
8. led 2011

@bufina je na postylce!!! oni rikaji ze az ssi vypije 5 lahvucek ze me prijmou zatim vypije jen 2 a zbytek ho sonduji nevim uz bych chtela taky byt s nim dnes mel 2560g

bufina
8. led 2011

@kkattty Aha... No mě tenkrát taky sestřička říkala že malej pořád spí, že půjde dom až se naučí sám pořádně papat z lahvičky a nakonec mně ho dali za 2 dny dom. A aji kojení sme potom zvládli.

kkattty
9. led 2011

@bufina noto je tezky malej se narodil v 32tt a nyni zacina 36je 35+1tt 🙂 tak zepry ty nedonosenatka jsopou slabší pokud jeste neni jako v terminu.

bufina
9. led 2011

@kkattty To jo, to jsou slabší. My jsme měli zakázaný dlouho kojit. Vždycky ho na chvílu přiložit, ale aby se moc neaunavil a pak ho dokrmit z flašky. Třeba už budete brzo doma... My bysme tam možná taky byli dýl, jenže sme byli ve velké brněnské porodnici a tam bojují o každý místo, takže jak to jde, tak mimča posílají domů. Takže když se malej naučil hezky pít z lahvičky, tak nás hned poslali dom. jinde by si ho možná ještě pro jistotu pár dnů nechali. Protože když sem se ptala kdy by to asi vypadalo na propuštění, tak to bylo pořád že ještě ne a druhej den nazdar 🙂

micha.bello
17. črc 2011

Ahojky, my měli 2. Porodní den hodnotu 199, 3. Den uz 246 a 4. Den kdy nas meli propustit rano uz 297, vecer ji brali znova krev a to mela. 300 tak sla pod svetlo, po 36 hodinach sviceni mela dnes 6. Den 223 tak ji tam nechaji do vecera a pokud to klesne za tech 12 hodin aspon o tech 25 tak mi ji daji na pokoj a rano znova budou brat krev, snad by nas mohli pustit zitra domu... pokud to do vecera klesne a pokud se hodnota do rana nezvysi...

njatalia
21. lis 2011

ahoj mam holčičku starou 16+ dní..a byly s me už v porodnici se žloutenkou,,pak nas pustily domu a chodila na odběry,,ale pak se ji to zvedlo na 270 tak sem šly do nemocnice zase na 5 dni ted me pustily ale male mela nejdřiv 199..pak druhy den 200 pak zase 199 a jak me pouštely tak zase 210 už nevim co delat pořad je žluta.. ☹ ☹ ☹ tak nevim co mam delat slyšela jsem že se to i zveda když se koji,,a já kojim myslela sem nato že bych ji vynechala KOJENI ☹ a skusila nahradní vyživu 😕 nevim sem stoho už neštastna a v nemocnici taky nemužu byt pořad mam jeste dvě detičky doma..

jitka213
21. lis 2011

@njatalia Malý měl žloutenku téměř tři měsíce! ☹ V porodnici pod světlo nechodil a pediatrička ho tam taky neposlala ☹ Jen jsem mu dávala 14 dní nějaké prášky, ale to mu stejně nepomohlo. Kojila jsem pořád, nepřestala jsem ani na jeden den. Byla jsem z toho hodně nervozní, že to trvá tak dlouho. Až po dlouhé době se doktorka rozhodla, že nás pošle na odběr krve a malý byl najednou bez žloutenky.

njatalia
21. lis 2011

@jitka213 No my sme včera přišly domu z nemocnice a mala mela 210 a ve středu jdeme z nova na kontrolu krve. ☹ sice v nemocnici BYLA pod lampou asi 12 hodin ale pořad se mi to nejak nezda mala ma pořad žlute bělmo a je cela žluta ☹ už sem stoho neštastna,,nevim už co mam delat jinak sme hlídani pořad same odběry ☹

pavlina05
22. lis 2012

Ahoj holky!!!!

@njatalia přesně tohle řeší moje sestra.Před týdnem se narodil Adámek 36 tt.Je pořád žlutý,hodnoty neklesají,pořád spí,neche přibrat.Prý to může dělat i kojení.Tak jí dnes nakázali nekojit a dávat jen UM.
Ségra je už z toho nešťastná.

andrejka1980
22. lis 2012

Zdravim vsetky, mne sa presne toto iste so zltackou stalo pri obidvoch detoch. Nie kazdy lekar to je ochotny pocuvat, ale problem je v krvnych skupinach matky a dietata. Oni to v porodnici vedia vysetrit a ked sa dokaze "inkompatibilita" teda nezhodnost vramci nejakych krvnych hodnot, tak mozete cakat do aleluja. S prvym synom sme cakali kym to klesne dva mesiace a potom sme konecne zistili od pediatricky, ze najrychlejsim, najjednoduchsim a vlastne jedinym riesenim je : Materske mlieko odsat, dat v sklenenej flaske zohriat, idealne na 63 stupnov a udrzat tuto teplotu ( prip.trochu vyssiu, nikdy nie nizsiu) 10 minut. Potom mlieko dat schladit a vypit. Treba to robit minimalne jeden az dva dni. Za ten cas dietatu protilatky klesnu (lebo su znicene tou teplotou) a uz nestupnu. Nevie nik ako presne to funguje, ale zarucene to funguje. Jednoduchsia varianta je nechat mlieko zovriet a nechat chladnut 10 minut a potom schladit, ale vtedy sa znicia vyzivne latky ktore dietatko potrebuje. Ale v nemocnici mi to nakoniec robili takto a prezili sme aj den bez vsetkych zivin. Samozrejme da sa dieta aj uplne odstavit od materskeho mlieka na par dni, ale predsa mamickovske je lepsie.
Prakticky sme to robili tak, ze vzdy som mala akoby o jedno mlieko v chladnicke viacej, takze dieta kedykolvek jednu flasku prichystanu prevarenu malo a niekedy som ich mala aj viac, lebo je blbost zacat odsavat ked je babo uz hladne a este prevarat a chladit. Na meranie tej teploty je najlepsi teplomer na meranie teploty caju. Ten ma teplotu po stovku.
A vobec sa netreba bat, ze by babo stratilo nejaky saci reflex k mamicke. Uplne bezproblemov sme sa vratili k prsnikom a pokracovali s kojenim. Drzim palceky a dufam ze to niektorej pomoze. Este sa netreba bat, ze babo bude este niekolko dni zlte, lebo kazdy okrem vas (ten kto ho nevidi cely den v kuse) bude vidiet rozdiel, ze bledne. Apropo vsetky bilibedy a fotolampy nam pomohli vzdy len na jeden den a na druhy den zase temer rovnako zle hodnoty.

gintare
11. zář 2013

@mispulka22 Nadchlo mě, co jsi psala o ostropeřci, ale teď čtu, že to není vhodné pro kojící ženy. Tak nevím... ☹

jennyska
28. únor 2014

Ahoj @gintare @andrejka1980 @pavlina05 @njatalia @jitka213 @micha.bello @bufina @kkattty @nadis.h a ostatní maminky 🙂

Myslíte, že byste svými zkušenostmi s novorozeneckou žloutenkou mohli pomoci i ostatním maminkám, které ji právě řeší u svých miminek a v naší Wiki si o ní pročítají zatím jen obecné informace?

Stačí svůj příběh, radu, tip, zkušenost vložit do https://www.modrykonik.cz/novorozenecka-zloutenka/ . Pomůžete velké spoustě maminek, které to právě trápí a na MK hledají podobné zkušenosti k uklidnění, ujištění, podržení.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn den!
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all