Novorozenecká žloutenka. Jak jí pomoct vyléčit?

sabs
4. čer 2008

Ahoj,

skoro kazde mimi si prodela tzv. novorozeneckou zloutenku. nam zacala az dva dny po porodu, nechali si nas tam o dva dny dele. Hodnota nam stoupala, ale v krvi nic nebylo. zitra jdeme podruhe na kontrolu a porad se nam hodnota zvysuje ale vysledky krve vyjdou vzdy v poradku. Dnes mi prijde uplne zluty:(

Mate nejake zkusenosti jak "lecbe" pomoci? Slysela jsem o vystavovani mimi na slunicko..

lukin
4. čer 2008

Jo, přesně tak, nech mimi jenom v plence a dej ho tak, aby skrz okno na něho svítilo sluníčko, ale ne do obličeje. Hodně to pomáhá 🙂

petraluk
4. čer 2008

Sabs ne sluníčko, ale spíš na světlo, takhle malý mimčo nemůžeš dát na sluníčko, vždyť by se hned spálilo, i přes okno 😉

zuan
4. čer 2008

aj moj maly mal dlho zltacku - stredne silnu, v porodnici bol aj pod modrym svetlom. a doma som ho davala na slniecko - cez sklo, tak, aby mu nesvietilo na hlavicku - ako pise lukin. celkom mu ta zltacka zmizla asi az mesiac od narodenia, takze chvilu to trva, kym sa telicko s tym vysporiada.

kacka.va
4. čer 2008

sabs: na sluníčko určitě ne, ale na světlo, takže dát spinkat třeba k oknu. jo a koukám, že už to holky psaly 🙂

zuan
4. čer 2008

a pozor na prehriatie, ked je velmi teplo

kacka.va
4. čer 2008

spíš bacha aby ti jen pod tou plenkou nevychladl, když ještě neumí udržet teplotu

alami
4. čer 2008

povyzliekať do naha, príp. v plienke a dať do postieľky k oknu, potom otočiť...ja som mu hlavičku zakryla oplienkou.dávaj po troche a opakovane. aby sa naozaj neprehrialo. slnečné lúče rozbíjajú bilirubín, preto to pomáha. potom do trošky vody popučiť živočíšne uhlie a dať postupne vypiť. myslím, žeč sme to mali 1 alebo 2 tablety denne - daj radšej jednu, nech nič nepokazíš. ale takto nás liečili s oboma deťmi v pôrodnici. dávaj to na lyžičku - kôli kojeniu, nech nedostane cumel!!

marcim
4. čer 2008

Mě říkala moje Dr.že u dětí kojených déle trvá než se ta žlutá barva kůže ztratí,než u dětí nekojených.První dítě mám nekojené a asi do 3-4 týdnů to bylo pryč.Druhé kojené a skoro 2 měsíce byl (ke konci už jen mírně) nažloutlý.Tak buď to byla náhoda nebo fakt?!
Světlo - souhlasím se všema tady.

kacka.va
4. čer 2008

já myslím, že pokud nemá nic v krvi, tak bych to tolik neřešila a dávala jen na to světlo.
Jinak ty rady ohledně nahaťáčků. Já holky nevím jak vám, ale já i když dám v těhle teplech malé jen bodýčko, tak mi vychladne, což u tak malého miminka rozhoeně není dobře, protože si svojí teplotu začne samo udržovat až tak okolo 2. nebo 3. měsíce. Tak bacha na to.

kacka.va
4. čer 2008

marcim: jojo, to nám říkali taky, že u kojených to trvá déle. Nám to trvalo asi měsíc než nám vybledla, protože plně kojíme. Ale na druhou stranu ji všichni obdivovali, jak je pěkně snědá 😉

zuan
4. čer 2008

kacka, vyzlecene ma byt preto, aby bola co najvacsia plocha pokozky vystavena slnecnemu ziareniu. ked je babetko vyzlecene a svieti na neho slniecko, myslim, ze by nemalo vychladnut. ak nie je na priamom slnku, moze sa to stat, to je jasne.
mojho maleho hned v porodnici povyzliekali a davali na slniecko, ale to bolo v oktobri - preto teraz pozor na prehriatie.

kacka.va
4. čer 2008

zuan: no, ale za cenu toho že mi prochladne, je to podle mě blbost 😉. A u takového malého miminka je to prochladnutí dost nebezpečné. No, ale každý ať si to zkusí sám, jestli má mimi chladný hrudník. 🙂 A na přímém sluníčku být tak malé miminko stejně nesmí.

kacka.va
4. čer 2008

takže vysvlečená byla malá jen pod tím modrým světlem, jinak často sestřičky v porodce té mamině, co tam byla se mnou vynadali, že má malého studeného a blbě ho balí a že by s tím mohla mít pak dost problém, jestli jí prochladne

berynka
4. čer 2008

Sabs: určitě pomůže dávat na světlo (mi přestěhovali postýlku co nejblíže k oknu) a taky když bude hodně kakat, tak tím ta žloutenka taky rychleji odejde 😉. Některé děti jsou žluté hodně a dlouho, ale nic to neznamená.

ssissi
4. čer 2008

Sabs, v každom prípade si nechaj poradiť od pediatra, ktorý žltačku u tvojho bábätka sleduje.

Čo sa týka podchladenia - Našu maličkú sme si priniesli domov so silnejšou žltačkou- bolo to 1. januára (!) a každý deň bola 2 krát po dvoch hodinách len v plienke na slnku, tak podchladenia sa v tomto horku určite neboj. Jasné, že treba byť pre bábätku, kotrolovať - najmä bacha na prehriatie.

Keď nesvietlilo slnko - pomohla nám žiarovka (odporučenie primára z novorodeneckého) - klasická 40 W žiarovka (pozor - nie žiarivka) tak na 80 cm od bábätka. Veľmi to neobľubovala, riešila som to tak, že som ju mala v náručí, tak sme zvádli tie dve hodiny vždy. Žltačka u nás odišla až skoro po dvoch mesiacoch ☹

Treba zvážiť tie negatíva (napr. že sa mu tam nepáči...) nad rizikami novorodeneckej žltačky, ktorá sa nelieči.

Ak Olivera dojčíš, tak to rob čo najčastejšie - žltačka sa z tela bábätka vyplavuje aj cikaním, takže čím viac dojčíš, tým viac mokrých plienok a tým lepšie.

jaku
4. čer 2008

Náš malej měl žloutenku 6týdnů, v porodnici byl 48h svícený. Taky nám říkali hodně denního světla, jenže je nar. koncem listopadu a to zrovna moc denního světla nebylo. Taky nám říkala dr. , že musí hodně pít a tudíž pak i kakat, aby se to dostalo ven. Problém byl, že byl díky žloutence spavej a moc nechtěl sát. V porodce nám 24h převařovali MM, protože v MM jsou prý látky, které můžou bránit odbourávání bilirubinu.

minea
4. čer 2008

Malá byla taky plně kojená a žloutenky se zbavovala snad až do konce 6nedělí.
Sabs, jak to myslíš, že hodnota stoupala, ale v krvi nic nebylo? Ta hodnota se přece zjištuje z krve, ne? Každopádně můžeš být klidná, hlídat se to musí v porodnici, prvních pár dní života. Jak mi vysvětlila moje dr, když má tu samou hodnotu dítě např. v 10 dnech věku, už to pro ně není nebezpečné a čeká se, až to odezní.
Jinak to světlo samozřejmě pomáhá (ta lampa v porodnici je totéž, akorát trochu intenzivnější), ale všeho s mírou - přehřátí/prochladnutí. Mně v porodnici řekli, že ji mám rozepnout a dát k oknu, ale byla tak křehoučká a okamžitě studená, že jsem ji zase rychle oblíkla... 😅

kacka.va
4. čer 2008

minea: hodnota se nejdřív zjišťuje takovým přístrojem, kterému někde říkají Minolta

kacka.va
4. čer 2008

a 20 je hraniční a pak se bere teprve krev 😉

jarka70
4. čer 2008

tak my sme mali velmi silnu zltacku a z porodnice sme isli domov az na 18den a to este z vysokou hodnptou a chodime aj do riz. poradne ten pristroj meria len pribliznu hodnootu tej zltacky presna je z krvy 😎 maly bol aj pod fotolampou a stale mu to strasne vyskakovalo .berie sa na to cierne uhlie teraz uz neberieme lebo je ok.no a dost pomoze aj ked das babetku pit prevarenu vodu lucku alebo cajik aby sa zltacka vylucovala rychlejsie mocom a to vystavovnie na slniecko viem o tom svoje.my sme mali hodnoty bilirubinu az vyse350.

kacka.va
4. čer 2008

jarka: my měly v porodce jeden den 324 🙂
jinak sabs: většinou se žloutenka projeví až 3-4 dny po porodu, ale pokud nic nemáte v krvi, tak bych to fakt neřešila 😉 jen dávat na tp světlo 🙂

minea
4. čer 2008

kacka.va: přesně jak píše jarka70, ta minolta je jen orientační, protože braní krve je invazivní, ale v obou případech se sleduje hodnota bilirubinu

kacka.va
4. čer 2008

Minea: já to nepopírám, já to psala jen kvůli tomu, že si se divila, že hodnota jim stoupá, ale v krvi nic nemají 😉

kacka.va
4. čer 2008

ona ta minolta ukazuje ale asi v jiné stupnici, protože na minoltě jsme měli 20 a z krve 324 😉

minea
4. čer 2008

ano, divila, protože i když jsou stupnice různé, tak hodnota musí stoupat paralelně (selský rozum 😉 )

kacka.va
4. čer 2008

no, jenže u nás pokud v porodce hodnota stoupala, ale nevystoupala až na těch 20, tak ani krev neodebírali a neřešili to 😉.

sabs
autor
4. čer 2008

Vcera jsme byli na kontrole a uz mu hodnota stoupla na 21, davam ho na svetlo, hodne kojim a i dost kaka, zitra mame jit na kontrolu a pry prinejhorsim si nas nechaji a daji maleho pod svetlo..tak uvidime..dneska mi prijde zase takovy zlutoucky, ale jinak se ma hrzne k svetu🙂

adriana1
4. čer 2008

Ahoj,my sme dostali žloutenku v den když sme měli jít domu takže sme zůstali o den dýl a kontrolovali nás. Šli sme domu bez fotoléčby. Stím že jí mám budit na jídlo protože mimča se žloutenkou jsou spavější a vystavovat jí hodně na světlo. Už sme v pohodě.Žloutenka je fuč

jandalinka
4. čer 2008

Po porodu měla malá měla žloutenku,ale ne pozitivní,tak nás pustili domů.Byla celá žlutá tak 3týdny.A každý den jsem ji nechávala u okna na pohovce a vystavovala světlu(v žádné případě sluníčko).A nakonec to bylo o.k.

funilieta
4. čer 2008

No tak my sme si so zltackou uzili svoje.

V porodnici sme boli 9 dni kvoli tomu, prisli sme domov, a kedze mala vobec nepriberala, ocitli sme sa v nemocnici po dvoch tydnoch a stravili sme tam tyzden.
Takze davali jej rozdrveny carbosorb (uhllie) v caji a to 1/4 tbl 3*denne. Aj som si odstriekavala mlieko a zohrievali ho na 60stupnov a davala som jej ho z flase. To som robila na 24 hodin, potom som sa normalne vratila ku kojeniu. A este jej nepretrzite celych 7 dni tiekla glukoza infuzoiu do hlavicky, jedna flasa za druhou a aj na okno som ju vystavovala. Napriek tomu vsetkemu po 3 dnoch sa zltacka este zvysila, msylela som ze zosaliem. Ale po rozhovore s doktorkou, problem bol v tom, ze cele 3 dni nekakala , preto sa ten bilirubin vstreboval naspet do tela. Az ked sa vykakala , hned na dalsi den klesla hodnota az o 60 a hned nas pustili domov. teraz sme uz fit.

Neboj sa to prejde, hlavne treba klud, hlevne ked kojis, viem je to tazke, sama som tym presla. Drzte sa