Novorozenecká žloutenka. Jak jí pomoct vyléčit?

sabs
4. čer 2008

Ahoj,

skoro kazde mimi si prodela tzv. novorozeneckou zloutenku. nam zacala az dva dny po porodu, nechali si nas tam o dva dny dele. Hodnota nam stoupala, ale v krvi nic nebylo. zitra jdeme podruhe na kontrolu a porad se nam hodnota zvysuje ale vysledky krve vyjdou vzdy v poradku. Dnes mi prijde uplne zluty:(

Mate nejake zkusenosti jak "lecbe" pomoci? Slysela jsem o vystavovani mimi na slunicko..

bambusko
4. čer 2008

sabs, ak kojis, uzivaj riboflavin, 1x denne, napomaha odburavaniu bilirubinu, s tym zahrievanim mlieka to je tiez pravda, inaktivuju sa hormony, ktore spomaluju odburavanie, ale myslim, ze to ma byt az na 80st. mne malu nedovolili kojit, ked mala bilirubin vyse 400, dostavala um ☹ babo treba davat na svetlo, teraz ked je tak horuco, nie cez najvecsi upek, ale k oknu, nahe len v plienke a prikryt ocka. ak chces napis mi do ip mail, poslem ti fotku ako som ja opalovala drobca 🙂

ave1
5. čer 2008

My sme mali zltacku 3 den po porode 308. Ostali sme v porodnici o 2 dni dlhsie, s tym, ze nam po oziareni lampou hodnota prudko klesla cca 200. No ked sme sa vratili dmovo, videla som ako zo dna na den malicky zltne.
Bol november slnka nikde a aj sanca dat maleho pod modre svetlo bola nulova.
No poradila mi pani primarka z nemocnice Koch, aby som si 2 dni prevarala mliecko. Vraj MM obsahuje nejaky hormon, kt. spomaluje vstrebavanie bilirubinu. Tak som to skusila, a po dvoch dnoch sme mali hodnoty uplne v norme. Urcite to treba vyskusat, nam to zabralo na 100%

bambusko
5. čer 2008

prevarat nie!!! prevarenim znicis aj vsetky ostatne biologicky aktivne latky, to mozes rovno davat um

flor1
18. říj 2008

Ahoj, malý měl v porodnici silnou žloutenku,byl 3 dny pod světlem a na infuzích..
Maminky, brali vám o dětského dr. kontrolní odběry?? Nám ne a mám strach,aby se něco nezanedbalo..díky

beata.n
18. říj 2008

ahojky,můj malý měl hodnoty žloutenky 430 což je opravdu nebezpečné,fototerapie nezabírala,takže mu měnili krev v týdnu života.bylo to hrozný.ted nám dělali odběr krvě,protože malej se nám furt nezdá a biliburin máme v krvy furt,sice né už tolik,ale je tam furt,navíc do toho zvýšené jaterní testy ☹ ale prý je to zatím v normě,takže čekáme další měsíc,na další odběr a pak se uvidí.ale myslím,že lékaři to mají opravdu pod kontrolou,tak se není čeho bát.jinak to sluníčko zabírá,ale jen u někoho,hlavně pozor na prochladnutí

beata.n
18. říj 2008

jinak zkoušet co nejčastěji kojit,aby co nejvíc čůral,tím se to prý taky odplavuje 😉

flor1
18. říj 2008

no, jde mi spíše o to, že malý se mi zdál žlutý do jeho 2.měsíce,ted už je mu přes 3. měsíce a žádné kontrolní odběry neměl 🙄
Transfuze nám hrozila,ale pak to naštěstí kleslo..my jsme byli u dětské dr. pouze 2x a3. měsiční kontrolu bude mít až ve 4. měsících 😨 Tak si říkám jestli je to normální?

beata.n
18. říj 2008

já nevím,ale myslím si,že pokud už vám tím hrozili v nemocnici a nakonec se tak nekonalo,tak to bude asi v pořádku.doktoři to většinou poznají na první pohled,že sou žlutější,než by měli být.ale fakt nevím,já mám doktorku,která pracovala na neonatologii a tak si novorozence hlídá jako ostříš.ale taky se zkus na to zeptat,jestli by ten kontrolní odběr nebyl možný,že se ti nezdá,ale předem upozornuju,že vidět jak mu berou krev a on u toho pláče cvrček malej není nic nádhernýho 😔 ale měla by sis o tom s lékařem popovídat,třeba tě opravdu uklidní a tohle nebude nutný.při nejhorším si můžeš zajít do nemocnice,ale myslím že bez doporučení lékaře ti odběry asi neudělají,pouze by to s tebou probrali

beata.n
18. říj 2008

a jak to,že ste byli tak málo u doktorů?????????,to je divný,co já vím,tak většinou se po narození chdí po týdnu pak třeba po 14ti dnech a pak po měsíci.to je divný.a máš důvěru k jeho doktorovi???pokud ne,asi bych ho vyměnila 😕

flor1
18. říj 2008

Právě, že o výměně přemýšlím?! Můžu se zeptat, kdy jdete na očkování?

beata.n
18. říj 2008

no pokud mu opravdu nevěříš tak neotálej a udělej to,jde o důvěru a hlavně o zdraví.my na očkování ve 3 měsících nepůjdeme,kvůli těm játrům,aby se to nezkomlikovalo,takže očkování nejdřív bude za měsíc,podle těch výsledků dalších za ten měsíc

flor1
18. říj 2008

Jj...no to mě právě trápí, žáden kontrolní odběr a očkování až v 5.měsících, protože není vakcína..
No,myslím že půjdeme k někomu jinému, díky

beata.n
18. říj 2008

no tak to je fakt divný,víš s těma odběrama fakt nevím jak to dělají,my jak měli tu výměnu krvě,tak to máme všechno trošku jinak.ale očkování co vím tak někdy oddalují,sice nevím proč,ale snad to dítě neohrožuje,jinak by to tak nedělali.ale doktora asi změn,už pro klid duše 😉

flor1
18. říj 2008

Vyměním, sice budeme dojíždět, ale budu klidnější 😅

krista
1. bře 2009

dajdda • Včera v 16:36
Ahoj maminky,kdo jste měli novorozeneckou žloutenku,jak dlouho vám trvala?Děkuji předem za příspěvky.

mousunek • 1d • Včera v 16:42
Ahojik prcek ji mel narodil se v nedeli a dalsi sobotu nas kvuli tomu nechteli pustit domu pak byl zlutej jeste asi 3dny doma.
Mimi se musi davat hodne na denni svetlo¨, to pomaha

minea • 1d • Včera v 17:41
celé 6nedělí

kacka.va • 1d • Včera v 17:47
my byly žlutý snad dva měsíce.

urbi • 1d • Včera v 17:51
náš malej bude mít ve středu šest týdnů a už pomalu světlá 😀 ale jinak ho všichni chválí, jak je krásný miminko, že je takovej opálenej 😀
bohužel jsme v tomto počasí měli opravdu málo možností, jak ho slunit...

barushka • 1d • Včera v 18:02
Ahojky, my jsme kvůli žloutence byli v porodnici 7 dní, pak nás sice pustili, ale zrůžověli jsme až někde ve 2. měsíci. Mudr. mi vyhrožovala, že pokud se to nezlepší, budu muset odstříkávat a převařovat mlíko, naštěstí se tak nestalo...Pravděpodobně šlo o tzv. pozdní žloutenku, která může trvat až cca do konce 3 měsíce.

andyalukasek2008 • 1d • Včera v 19:02
My byli se žloutenkou týden v porodnici (3 dny fototerapie), po návratu domů se zhoršila, ale bylo to na hranici, ok to bylo cca za 10 dní po návratu domů. Hodně dávej na světlo, k oknu... Nám to pomohlo...

adelka89
12. dub 2010

Ahoj holky. Obnovuju diskusi.
I my jsme meli s novorozeneckou zloutenkou tu cest.
Maly nam "zezloutl 4.den po porodu v den kdy nas meli propoustet. Na fototerapii byl asi 30hodin. hodnoty pred fototerapii 270 pri propusteni 123. Ale to co me trapi je kojeni. Maly je hodne spavy, budi se na kojeni tak po 4 hodinach ale saje tak max 10 minut, v noci nekdy dele. Vzbudit ho se nam nedari... myslite, ze i s takovou frakvenci kojeni muze maly v klidu prospivat a pribirat?

evinka001
12. dub 2010

adelka- můj syn na tom byl úplně stejně, spavý byl kvůli žloutence, takže jsem ho ve dne po 3 hodinách budila, v noci jsem ho nechala až se vzbudil sám, pil třeba jen 5 minut a prospíval v pohodě.

adelka89
13. dub 2010

evi dekuju 🙂 vcera u nas byla doktorka a rikala, ze je to normalni na zloutenku taky nic nerikala, nezdal se ji zluty, pro jistotu v pondeli vezmeme odbery na ten bilirubin. Ale curame a kakame dost, stolicka je zla, takze vypada ze nam mlicko staci, tuto noc mi papal 3x a vzdycky skoro 15minut. Uz tolik nespinka a u kojeni taky neusina tolik jako vcera, mozna to chce jen si zvyknout na nejaky rezim 🙂

evinka001
13. dub 2010

adelka, jak bude žloutenka ustupovat, tak nebude tolik spavý. jinak že žloutenka ustupuje poznáš i podle očního bělma, když ji má tak je nařloutlé a až se ji zbaví bude krásně bílé, ale testy samozřejmě řeknou víc. 🙂

w_h
13. dub 2010

ahoj, taky jsme meli zloutenku, propusteni o 2 dny dyl, fototerapie, po par dnech doma opet vysoky bilirubin a sviceni 2 dny, jelikoz byla letos zima bez slunicka, trvalo to opravdu dlouho, cca do desateho tydne, asi zloutenka kojenych deti, bylo mi receno, ze kdyz pribira a prospiva, tak to nemam resit. taky jsem cetla o prevarovanem mleku, ale v te dobe jsem byla rada, ze kojim a funguju, tak jsem se do toho nepoustela, ale asi jsem to mela zkusit. slysela jsem, ze deti s hyperbilirubinemii byvaji casteji hyperaktivni..
dalsi kontroly bilirubinu po druhem propusteni nam nedelali, jen jednou jsme se nechali zmerit ´minoltou´, cca 170, takze asi za 2 tydny temer zadny pokles, ale na fototerapii uz to v nasem veku nebylo. jaterni testy a sono briska ok.

listicka20
27. dub 2010

Ahojky, nevíte, proč se doporučuje při žloutence přerušit kojení? Nebo proč se říká, že kojený děti se zbavují žloutenky hůř? To je něco v těle matky?
Protože mně totiž v porodnici naopak kojení doporučili, ať kojím co nejvíc, že ta žloutenka rychle odezní (a zaplaťpánbu jsme z toho byli venku rychle).
A tady na babywebu taky píšou, co nejvíc kojit http://www.babyweb.cz/Clanky/a3966-Novorozeneck...
A na mamince zase že nekojit http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/m...
Tak jsem z toho jelen 🙄
Jinak všem držím palečky, ať máte tuhle nepříjemnost co nejdřív za sebou!

k.ate
27. dub 2010

listi - já vim, že manža se na to taky koukal, když jsme se v porodce zasekli se žloutenkou, ale přestat kojit jsem nemusela, spíš právě naopak, protože ten bilirubin se hodně vylučuje se stolicí právě, takže čím víc mrňous sosal, tím víc se toho zbavoval, no i tak jsme v porodnici kvuli tomu šli místo v pátek domů až v pondělí :-/ malej byl na fotu od čtvrtka večer do neděle večer...

evinka001
28. dub 2010

listicka20, mateřské mléko při žloutence zvyšuje hladinu bilrubinu, ale přerušovat kojení by se nemělo, právě naopak, čím víc mimino pije, tím rychleji se ho zbavuje

listicka20
28. dub 2010

aha, děkuju za vysvětlení! Vím, že děti bývají při žloutence apatické a pít ani moc nechtějí, ten můj žrout visel na prsu neustále, žloutenka nežloutenka, tak i snad díky tomu jsme to tenkrát zvládli rychle.

k.ate
28. dub 2010

listi - můj malej to měl tak, že se napil šíleně moc, fakt vypil ve 4 dnech 80 - 100 ml a pak třeba 4 nebo 5 hodin chrněl, když jsem ho přinesla na to foto s vypitýma třeba 40 ml, tak jsem ho měla za chvíli zas zpátky, protože měl hlad 😀 Nám ta žloutenka teda trvala docela dlouho no, ale on měl ty hodnoty hodně vysoký...

momin
28. dub 2010

Holky tak vidim ze to ma kazdy jinak.. danik mi toho sice pri zloutence moc nesnedl .. Ale za to skoro vubec nespal-jak se rika ze deti se zloutenkou spi vice-u nas teda vubec....

nadis.h
12. črc 2010

Ahoj holky,
muzu se zeptat s jakou hodnotou pousti domu z porodnice?☹

pani_haf
12. črc 2010

@nadis.h my měli od 289 ze začátku a při odchodu po 7 dnech a fototerpii 245, což je prý hranice ☹

flamenga
12. črc 2010

@nadis.h nám namerali 237... to vraj bola hraničná hodnota, tak brali krvičku a z tej mu vyšli výsledky 199,9. Lekár nám povedal, že ak bude hodnota okolo 200, tak nás pustia.... Po týždni sme boli na očkovanie, kde to opäť premerali a hodnota klesla....

nadis.h
12. črc 2010

Tak to tady budeme asi az do Vanoc. ☹ my meli dnes o 50 pokles z 356. Uz to nedavam,ze neni maly se mnou. Dnes je to 5 den ze 6i. ☹