Novorozenecká žloutenka. Jak poznám nebezpečnou?

jjanulka
19. srp 2009

ahoj holky,prosím vás máte některá stejný problém jako já?Mám krevní skupinu RH negativní a můj čerstvě narozený syn má RH pozitivní a v nemocnici jsme dostali nov. žloutenku a tak nám brali krev a měli jsem hodnotu bilirubinu 245 a druhý den po slunění jsme měli 215 a tak nás pustili.Včera jsme byli u naší dr a ta nám řekla že jsme žlutí ale jen pro krásu a že mám sledovat jestli více žloutne,no a to je ten problém,pořád si nějak namlouvám že je žlutší a přitom to tak asi není,ale prostě se bojím neb mi dr v nemocnici řekla,že prý tím že máme opačné faktory se musíme více hlídat a že by se mohl malému poškodit mozek.POdle čeho se pozná že je to ta nebezpečná žloutenka?jako že má úplně žluté bělmo očiček nebo jak?prosím o jakékoliv uklidnění,děkuju

halahalo
19. srp 2009

jjanulko barva mimiska muze nekdy i zkreslovat.pozna se to nejlepe z vysledku krve.pokud vas pustili domu,zrejme je to v mezich normy nebo celkem dobre.pokud ti dr rekla,ze je zluty jen pro krasu,pravdepodobne muzes byt zatim klidnejsi ale presto kdyby se ti neco nezdalo,jdi k dr.

mousunek
19. srp 2009

jjanulka - davej hodne na denni svetlo chod hodne ven a uvidis ze to bude OK malej mel zloutenku taky a vybledl az po 14dnech. Jak pise halahalo zkus zajet treba do nemocnice tam maji takovy pristrojik kterym se to meri bez odberu a kdyz by to bylo nejak vic pak bych si vyzadala odbery.

jjanulka
autor
19. srp 2009

díky holky,k dr máme jít v úterý a tak zatím nebudu stresovat,prý mám sledovat jestli není moc spavý.Do nemocnice bych jela jedině kdyby byl moooc žlutý,on vždy po venku vybledne ale ráno je žlutý,v noci to prý stoupá.No snad to přejde,děkuju,pa

halahalo
19. srp 2009

nemas za co.hodne slun.pa 🙂

jeudi
19. srp 2009

malinkyho davej hodne na svetlo treba k oknu jen v plince ..ale hlavne ne na slunko

soanpe
19. srp 2009

jjanul,já barvu hlídala podle bělma
v porodce byli medici a ti mi přišli, že ještě nic neumí,
ráno jsem si všimla,že holka má žlutý bělmo a ti studentíci koukali na kůži pož žlutým žárovkovým světlem 😅
tak jsem furt prudila,až mi poslali pediata a udělali odběry.no a měla jsem pravdu.přes noc a dopol.nechali malou na fototerapii
chce to denní světlo,co nejvíc k oknu, ne na slunce
miminka na slunce NESMÍ

kacka.va
19. srp 2009

jjanulka: malá byla žlutá celé šestinedělí, vypadala jak opálená. Nás teda pustili asi až třetí den po tom, kdy ji žloutenka začala klesat, takže měli jistotu, že nám to nestoupne a že nebudeme muset znovu na příjem.
soanpe: žloutenka projevuje nejdříve 3 den po porodu, tak třeba ještě neměla tak vysoké hodnoty...

beruska2x
19. srp 2009

my jsme kvuli tomu taky byli v porodce dyl a kdyz jsme prisli domu tak se mu to znovu zvedlo, daval jsem ho jen v plince v kosiku za okno "opalovat" a kazdy 2. den jsme chodili na krev... asi po tydnu to ustoupilo ale zlutejsi byl asi dyl 😅 .. ty nebezpecne hodnoty jso opravdu ty vysoke, sestricka mi rikala z eto musi byt hodnoty v tisicich aby to bylo nebezpecne pro jatra...

tak neboj 😉 .. jo jinak spavejsi byl taky kvuli tomu, tak si uzivej ono to odezni 😀 😀 😀 😀

soanpe
19. srp 2009

kačka,
jj vím, já rodila sekcí, takže jsme v porodce byly dýl i kvůli mojí horečce ☹
já si asi 4.en ráno všimla toho bělma, ale kůže jí začala žloutnou až k večeru. hodnoty prej měla na hranici, ale raději jí šouply na 20hodin pod lampu.
jinak mi taky spala a musela jsem jí dva dny budit na krmení

mně spíš štval přístup těch mladasů. si mysleli, že jsem hysterka,ale malá byla bledule a když mi zničeho nic změní barvu,tak to poznámlíp, než člověk, co jí vidí porvé v životě,protože jsme na ní furt čučela jak na svatej obrázek 😅

kubaka
19. srp 2009

Já měla oba kluky sekcí, první neměl žloutenku skoro vůbec a to máme taky opačné faktory - já A-, on A+.
Marián má jako já A- a byl žlutý taky celé šestinedělí - ovšem v porodnici mi tvrdili, že je to v pohodě, když hrál všema barvama. Dětská mu zmáčkla hrudníček a místo, které se tak odkrví a má být světlé bylo úplně žluté. Tak se to pozná dobře. Pak to odeznělo. Ovšem nikdo mi neřekl, že by mohl mít poškozený mozek z opačného Rh 😨 😨 Dostala jsem ihned po porodu dávku imunoglobulinů. Po druhém už mě neočkovali.

jenniffer
20. srp 2009

Jjanulka: já jsem také Rh- a Daneček je Rh+. Z nemocnice nás pouštěli z hodnotou 270, pak jsme chodili každé 2 dny na odběr krve z patičky. Sledovat to přestali při hodnotě 210. Daník byl žlutý (včetně bělma) celé šestinedělí. Jak píšou holky, chce to dávat na světlo. Jestli chceš mít jistotu, vyžádej si kontrolní odběr. 😉

kacka79
20. srp 2009

Ahojky, já jsem měla celé těhu poz protilátky a rovnou mi řekli že bude mít asi silnější žkoutenku, a taky měl, 4 dny byl pod tím "solárkem" a pak byl žlutý ještě tak 2 měs!!! Ale neboj, vybledne 😵

aleachim
20. srp 2009

kubaka, ten mozek se nepoškodí rh, ale bilirubínem. Když je ho hodně, tak útočí na mozek a děcko může být dementní. Ty hodnoty, myslím, nejsou v tisících jak tu někdo říkal, ale mění se to dle věku a váhy. Malá měla nějakých 270 a šup, šup pod lampu, ale po 14 dnech v nemocnici měla 264a pustili ji domů, že už to je ok. Taky jsem byla hysterická, tak mi to doktor musel pořádně vysvětlit, jinak bych jim odtamtud neodešla.

janulka, dítě je hodně spavé, žluté bělma a když je to hraniční mají děti úplně zelenou stolici.

artuse
20. srp 2009

dcerka měla taky silnou novorozeneckou žloutenku, já jsem Rh negativní, ona Rh pozitivní, v porodnici byla na fototerapii skoro pět dní, pak nás pustili, ale žlutá byla dlouho, snad pomalu dva měsíce, pak to odeznívalo...při silné žloutence jsou dost žlutá i oční bělma...jjanulka: pokud by se tobě nebo pediatričce něco nezdálo, odebere malému krev a zjistí hodnotu toho bilirubinu...

fifa79
20. srp 2009

jjanulka: neboj.My jsme taky měli žloutenku s hodnotami 301.Domů nás taky propustili s vysokýma hodnotama.Je fakt,že to zežloutnutí doma vygradovalo, mrkni do albíčka.Všichni nám říkali jestli Deniska opalujeme jak byl hnědý, ale postupně bledl, ale trvalo to tak do třetího měsíce.Takže neboj bude to v poho.

jjanulka
autor
21. srp 2009

Holky,moc děkuju za vaše odpovědi,částečně jste mně uklidnili,on je malý vážně spíše takový jako opálený,spíš do oranžova,jinak stoličku má už žlutou a bělmo má slabě žluté tak snad to odeznívá.Takže teda na slunce malého dávat nesmím,no vidíte a já myslela že vždycky na chvilku na sluníčko a pak do stínku,vím jen že v nemocnici mi řekli že ho mám slunit ale za oknem.Tak děkuju.

romankav
21. srp 2009

jjanulko: novorozenecká žloutenka a RH faktor spolu nesouvisí. Důležité je, jestli si po porodu dostala protilátky. Jinak žloutenku kontroluje dětská mudr. a mnoho dětí je nažloutlých třeba do tří měsíců. Pokud je žluté i bělmo, tak by se to mělo přeměřit, to už může být vážnější forma.

kacka.va
21. srp 2009

novorozenecká žloutenka často souvisí s rozdílnou krevní skupinou matky a dítěte, proto vzniká. hezky je to popsané např. tady http://www.dvojcata.kat.cz/Krevniskupiny.html

aleachim
21. srp 2009

tak nevím, ale mě v nemocnici doktor říkal, že žloutenka vzniká tím, že dítě po narozenímá přebitek červených krvinek, které se rozkládají na bilirubín a ten nejsou játra miminek zpracovat a proto děti žloutnou. Nejvíce postižené jsou nedonošenci, protože jsou nezralý a tak jim zpracování toho bilirubínu dělé větší potíž. Nic o rh faktorech neříkal. Sai to je větší problém, ale neřekla bych, že to způsobuje novorozeneckou žloutenku.

yenn
22. srp 2009

Alea, ano, to je jedna z pricin. Dalsi je prave ta rozdilna krevni skupina ditete a matky...skupina, ne rh faktor.

to je prave nas pripad, malemu budou zitra dva mesice a prijde mi, ze je zluty porad stejne, vcerne belma a uz zacinam byt lehce nervozni. Propousteli nas s hodnotou 200, to bylo po celodennim sviceni pod lampou. pak jsem byla na kontrole u naseho mudra a mel 260. Ja myslela ze to je hodne a ze me pozene zase do nemocnice, ale rikal ze ok a ze ani kontrolu uz delat nebude 😕 Ale jak rikam, zda se mi to porad stejne, tak uvidim, na pristi konrole se zeptam.

Fifa, uklidnila jsi me, dekuju 😵 davala jsi maleho na denni svetlo? Ted jak je porad vedro, tak mam doma zatazene zaluzky, jinak by se maly usmazil a venku ma taky pres sebe prehozenou plinku, takze by se dalo rict, ze pro vyblednuti nic nedelame 😖

eeefffaaa
22. srp 2009

tak my mame taky zloutenku,a uz me to dost znervoznuje,ale vase pprispevky me docela uklidnily..jdeme prave v pondeli na odber krve aby vyloucili poskozeny jater..snad to bude v poradku...me teda doktorka rikala at ho davam i nas slunicko,ale ne na to kolem poledne..jen rano a navecer a pres den jsme hodne venku a davam ho hodne na svetlo,ale prijde mi ze se to moc nelepsi ☹ zacinam byt z toho nervozni,kdyz nas propousteli z porodky mel hodnotu 136...mam z tech odberu docela strach,ale je dobre,ze doktorka to dela uz takhle brzy

shaula
22. srp 2009

Holky, ono ani nemusíte mimi dávat na přímé sluníčko, stačí i poblíž oknu, aby na něj dopadalo co nejvíce slunečního světla (odraženého). Taky jsme si tím prošli, sice pod lampu kluci nemuseli, ale brali jim krev na testy a byli jsme kvůli tomu v porodce asi o dva dny déle. Žlutí byli asi ještě dva nebo tři týdny, pak vybledli a je to OK. Tak přeju, ať jsou vaši mimískové brzy taky v pořádku 😉

artuse
22. srp 2009

holky, ale ten odlišný faktor krevní skupiny matky a dítěte taky hraje roli, ale jen pokud je maminka Rh negativní a dětátko Rh pozitivní, pokud je maminka Rh pozitivní, tak se nic neděje, je to můj případ, jsem Rh negativní - dcera pozitivní a v porodnici mi tvrdili, že dcerka má tak silnou žloutenku z velké části právě kvůli těmto rozdílným Rh faktorům...Rh negativní faktor totiž nějak může tvořit protiláky pro Rh pozitivnímu faktoru, proto se protilátky Rh negativním ženám sledují už v těhotenství, jestli je matčino tělo neprodukuje, no a pak po porodu může být iproto i ta silnější žloutenka...

fifa79
22. srp 2009

yenn: na sluníčko jsem ho přímo nedávala, jen na denní světlo.Byli jsme často venku.Opravdu se neboj,my jsme byli jak ze solárka.Bělmo měl žluté hodně dlouho.Teď má Deny 4 měsíce a má ještě hnědé konečky prstů na rukou.Je jenom kojený.Když jsme přišli z porodnice tak jsem ho musela skoro měsíc budit na jídlo.Sám se začal hlásit tak kolem 4 týdne.Pořád jenom spinkal.MUDra mám nebrala ani krev.Ale je fekt,že vybledl.

kacka.va
23. srp 2009

artuse: tak jak to píše to není... že by to krevní skupina ovlivnila jen u Rh negativních matek, u nás hrála roli právě jen rozdílnost krevních skupin, já jsem pozitivní Rh a dcera taky, akorát máme každá jinou skupinu.

lupinek82
14. črc 2011

Ahoj maminky žluťásků, chtěla sem se zeptat, kdy jste s miminkem vyjeli poprvé ven.?

V porodnici jsme byli 2 dny pod světlem, pak nás propustili, ale jsme pořád žlutí...jak sem tady vyčetla, tak je to ještě nadlouho, svítíme se pod oknem a zítrča nás čeká kontrola u doktorky, která nás ale minule hodnotila docela dobře, o krmení se hlásíme🙂

vojtisek2007
14. črc 2011

@lupinek82 neměli jsme žádný omezení ohledně chození ven a to Vojta měl žloutenku dlouho, chodili jsme každý týden na JIP na odběr a na nulu mu klesla po nějakých 4-5měsících....odžluťoval se od nožiček nahoru a v porodnici nebyl žlutej ale oranžovej jako mandarinka 🙂, na fototerapii byl 4dny, pouštěli mu jí v inkubátoru.....

lupinek82
14. črc 2011

@vojtisek2007 Díky, jsem zvědavá, co na to doktorka, netušila sem, že se žloutenka odbourává takhle dlouho... Ráno se mi zdá vždycky žlutější, přes den se mi to zdá lepší, ale mimčo pěkně papá a je i aktivní, tak to snad bude OK.

vojtisek2007
15. črc 2011

@lupinek82 to je strašně individuání, Vojta začínal s hodnotou někde kolem 900, pouštěli nás z JIP za tři týdny s nějakýma 320...už se to tam nedalo vydržet, fototerapii mít nemohl - ta je na max. 4dny, pak je neúčinná, ale proto, že měl tak vysoký hodnoty a fakt pomalu mu to klesalo, tak jsme tam skejsli tři týdny, a pak jsem ho dávála jenom k oknu v plínečce - no vzhledem k tomu, že je v únoru asi taky nic moc.....jeden den mu to kleslo třeba jen o 5...to bylo na provaz....pak jsme jezdili jednou týdně na krev z patičky a hodnotu někde kolem 20 jsme fakt dosáhli až po nějakých 4,5 měsících...ještě další rok byl sledovanej....ale žádný omezení ohledně chození ven jsme neměli...jedl taky hezky, budil se pravidelně po třech hodinách, jen ten první měsíc jsem ho musela budit....
Myslím, že když jste byli na fototerapii jen dva dny, tak během 14dnů budete mít pokoj, my jak začínali s tou obří cifrou, tak to prostě nešlo...ale "normální" děti tam měli třeba 280 a za dva dny 220 a to už je normálně pustili domu.....