Operace nosní mandle u malých dětí. Co nás čeká?

jankatr
20. říj 2008

Ahojky - dnes nás objednali na vytržení nosních mandlí, ale byl tam docela šrumec tak nám ani pořádně neřekli co nás čeká... - máte to už někdo s dětma za sebou???

nasesara
7. kvě 2015

Ahoj,nedočetla jsem tuto druhou stranu,ale přidám naši čerstvou zkušenost.Prozatím neposoudím zda to dceři pomohlo,protože je teprve čtvrtý den po operaci.Čekali jsme na termín asi čtyři měsíce a po celou tu dobu dcera neměla žádné problémy.Otorinolaryngolog nám to doporučil při kontrole po zánětu dutin,že má ty nosní mandle o více jak dvě třetiny větší a že to tedy rozhodně doporučuje odstranit.Vzhledem k věku(dceři je 7let) už je téměř jisté že dceři nedoroste a že přes zimu nebude mít dlouhotrvající rýmy.Jinak žádné problémy neměla a jak se oteplilo tak už vůbec.Jen občas v noci chrápala.Jelikož pan doktor je opravdu uznávaný a mám v něj důvěru tak jsme zákrok podstoupili.Musím ale říct,že už bych do toho asi nešla...To,že jsme čekali od příjmu na operaci 5,5hodin(kdy dítě musí být samozřejmě od půlnoci bez jídla a hlavně tekutin),to ještě pominu,dcera to snášela dobře že se celé dopoledne nemůže ani loknout čaje.
Když se probírala z narkózy,tak jí to krvácelo,což se stává,nemohla vůbec polknout,tak jí šlo z pusiny hodně slin a strašně ji bolelo v krku.Naštěstí po půl hodině hned zase usnula.Ostatní tam plakali,i dvě hodiny v kuse bolestí.Byla hodně oteklá,jak uvnitř,(nejvíce jí bolel ten kr,protože to operují to přes pusu),tak zvenčí.Opravdu šíleně nateklé rty,nebyla vůbec schopná 2dny mluvit.To zase bylo od kovových svorek,kterými ústa roztahují aby se tam lépe dostali.O narkoze ani nemluvím,to s ní zamávalo pořádně.Naštěstí nezvracela,ale takhle bledou jsem ji ještě neviděla.Pouští domů hned ten den,dělá se to běžně ambulantně.Když přijela,byla opravdu totálně vysílená,kruhy pod očima..no je jasný že to je záhul pro tělo.A to dcera není rozhodně žádná křehotinka.Už bych si to příště rozmyslela.Jinak péče po operaci hlavne ledovat a ledovat aby otok co nejdříve splaskl,protože ten způsobuje tu největší bolest.Stravu první dny jen kašovitou.Ledové přesnídávky a pití s ledem.Po několika dnech měkkou stravu,např omáčky s knedlíkem apod.Hlavně ne např řízek s hranolkami.Jedla jogurty,přesnídávky,kaše,může i studené polévky ale hlavně nic horkého,ani koupel ne a na slunce také ne.Prostě nezahřívat.Do kolektivu by neměla týden až dva týdny a zcela se to zahojí až po třech týdnech může jíst úplně vše.Dobré je pít ledové tekutiny s brčkem(aby dýchali nosem) a hodně zmrzliny.To je na tom pro děti určitě to nejlepší. 😀

katenkasemja
8. kvě 2015

No jo, tak to se Cacenko nepotkáme 🙂
S tím předáváním to znám. Mám 3 dcery :D

katenkasemja
8. kvě 2015

@nasesara Teda ty to popisuješ úplně hrůzostrašně. Já mám dvě dcery po mandlích. Vím, že sem tenkrát z toho byla také hodně špatná a trpěla s holkama, ale naštěstí si to tak úplně nepamatuji. Už sem tu psala, že sem přišla o paměť, takže sem trochu i ve výhodě .. nic mě tolik netrápí 🙂
Ale každopádně vím, že přesto všechno dcerám to hrozně pomohlo. A tak když nyní moje nejmladší má všechny ty problémy a navíc je ještě hluchá, no občas opravdu úplně hluchá, tak se nemohu rozmýšlet. Pouze musím věřit, že jí to pomůže. Do nemocnice naštěstí nejedu sama, jede i manžel, tak se tolik nebojím. Navíc kromě paměti sem také dost přišla i o emoce, tak je to i o to jednodušší. Můj mozek nějak strach nepřipouští 🙂

nasesara
8. kvě 2015

@katenkasemja Ty jsi nějak nemocná?? Nepopisuji to hrůzostrašně,jen reálně,protože je to úplně pravdivá čerstvá skutečnost-máme po zákroku teprve 5dní.Určitě za nějaký čas si taky nebudu vše pamatovat. 😉

cacenka_d
9. kvě 2015

@nasesara Tak to jste to meli nejak nadstandartne drsny, ja na nich jako mala byla a takhle jsem to fakt nemela, vecer uz jsem bastila rohlik a druhy den sla domu a byla ok 🙂 a to byl rok cca 1989 takze medicicna nebyla tam co dneska 🙂

nasesara
9. kvě 2015

@cacenka_d Ale nee,vždyť i já jsem byla na mandlích,ještě o pěkných pár let dřív a to se v narkóze ještě nedělalo,to byl teprve masakr.
Taky jsme chodili hned druhý den domů.Dnes se to dělá ambulantně,pár hodin po operaci jdeš.Myslela jsem že právě v té narkóze to bude šetrnější.Jinak nic drsnýho na tom nevidím.Je přeci logický,že když máš poranění v ústech a vše tam nateklé,že by dítě mělo mít tu kašovitou stravu určitě pár dní.Myslím že se to tak dnes dělá a doporučuje všude.Na tom není nic drsnýho.Dcera by mi tedy rohlík ani nepolkla ty první dva dny.

katenkasemja
9. kvě 2015

Tak když byly moje starší dcery, tak to bylo někdy v roce 1999 (cca) a myslím, že také nešlo o úplnou narkozu, jen takové oblbnutí. Holky to nakonec také dobře snášely, pamatuji si jen, že jsem jedné dala banán ... s dobrou myšlenkou .. přeci jen je měkký ..a to jí fakt neudělalo dobře. Pálilo jí to v krku. Jinak si nic už nepamatuji. Ale možná bych to někde dohledala v nějakých záznamech - deníčkových 🙂
Jinak jsem zdravá, neboj Nasesaro, ale byla sem nemocná a můj mozek se takto brání špatným vzpomínkám. Nyní mám na tu zmatenou hlavu a pokaženou krátkodobou paměť ID, ale jen částečný a na omezenou dobu. Všichni věříme (já i lékaři), že se mi ta paměť znovu obnoví. Jen je blbé, že vždy když mě něco trochu vystresuje, tak se ta hlava zas o trošku zhorší. Ale jinak je to dobré. Užívám si, že je vše zlé za mnou a tak jsem v pohodě ;)

cacenka_d
10. kvě 2015

@katenkasemja Ja mela tenkrat uplnou narkozu uz. A ted na mandlich bylo asi 15 lidi kolem nas a fakt to nikdo nemel takhle takze spis jste bohuzel meli smulu ☹

cacenka_d
10. kvě 2015

@nasesara Jeste tusim 2 roky prede mnou se to delalo rue za zada, rousku pres oci vyskubnout predklonit dite, kamaradka na tom byla, akorat jsme to resili a dokonce jsme ted resili se znamou, ze kolem 86 e to delalo i tak, ze oblbli vyskubli a za chvili domu, to bylo horsi, kvuli tomuhle kdysi strejda malem vykrvacel, krev mu tekla krvem na pohotovosti rekli, ze je to angina a pak uz jela rychla :/

katenkasemja
11. kvě 2015

Až mi běhá mráz po zádech :O Fuuuuj!!!

nasesara
11. kvě 2015

@cacenka_d Proboha to je drasťárna tedy 😨 😝 To strejda takhle krvácel po zákroku a na pohotovosti nevěděli že je po vytržení mandlí že mu řekli že má angínu..to je neskutečný.
No,já byla ještě dřív,počítám že tak v r. 81,protože jsem ještě nechodila do školy,ale pamatuju si to dobře,až moc živě 😝 jak nám dali takovvé ty pogumované zástěry na sebe,do rukou tu smaltovanou mističku do které jsme měli plivat krev....všechny děti ve frontě a jak na běžícím páse,pěkně "za živa".Parádní vzpomínka,jak jdeme flusající neustále tu krev tou kachlíkovou chodbou....Ale určitě jsme nešli hned domů,vím že jsem tam tehdy v té nemocnici spala,tak 3-4dny.
Tak všude se to asi dělalo jinak....Jinak kde jste byli teď? My na Kladně.Byl tam ale bezva personál. 🙂

cacenka_d
12. kvě 2015

@nasesara Pujdem na Melniku a bylo tam i spousta znamych. Kladensky spital neni vubec spatny 🙂

camelinka
12. kvě 2015

Zdravim a pridavam cerstvou zkusenost,dcera byla minule pondeli,byly sme v Havlickove Brode.Rano prijem,vysetreni,na pokoj,dali ji nejaky oblbovacek,cestu na sal uz si nepamatuje.Probouzeni z narkozy desny,plakala,bolelo ji to.Pak se prospala a vzbudila se coby slunicko,vecer uz dlabala buchty 😎 ,od te doby funguje jakoby nic....uvidime az se vrati do skolky, jestli to pomohlo 🙂

katenkasemja
12. kvě 2015

Krásné zprávy Camelinko. To potřebuji slyšet, operace už se kvapem blíží :(

yagga
22. kvě 2015

Porada v nemocnici motol. Máme termín na konec října a tři týdny před ještě kontrola zda problém přetrvává a je nutný zákrok. Takže do října času dost aby si mandle dala říct a srovnala se.

katenkasemja
22. kvě 2015

Tak nám se to už kvapem blíží :( Příští neděli vyrážíme směr Praha a v pondělí na MDD má holka nástup do Motola. Nojono, hlavně aby jí to pomohlo a už to bylo za námi.
Nejhorší je, že nyní onemocněla, píchali jí ouško, sic už je to dobré, ale doktor řekl, že už nesmí, do operace, vůbec mezi děti. No a to je katastrofa. Sedí na dvorku a ječí na mě, že za brankou někdo jde..ať jdu odemknout.. :(

lena27
28. kvě 2015

Byli jsme minulý týden v Jindřichově Hrradci a musím říct, že jsem se bála úplně zbytečně. ráno příjem, v 7 jsme byli na pokoji, v půl 9 šel na sál. Sám si tam došel, vylezl na to operační lehátko, já seděla vedle něj, pak dýchal do balonku a já ho držela za ruku než usne. pak jsem ze sálu odešla. asi za 25 minut ho přivezli. byl trochu nevrlý, pak se prospal a jako by mu nic nedělali. vyspali jsme se a ráno v 7,30 jsme jeli domů

katenkasemja
28. kvě 2015

O Jindřichově Hradci sem vůbec netušila. Nikdo mi ho nenabízel. Až nyní 25. tam zrovna byla jedna maminka tady od nás. Mě nenabízel nikdo nic a naopak se všichni divili, že chceme do Prahy. Ale tady v Táboře bych holku nedala...
Každopádně Leni děkuji za utěšující písmenka, krásně se to poslouchá ...

lena27
30. kvě 2015

@katenkasemja ORL v Táboře nám nedoporučila ani dětská ani na ušním. pouze vyndají mandle a o nic jiného se nestarají. v Hradci mu zkoukli co bylo potřeba a hned při jedné narkoze udělali. ať vám to dobře dopadne

katenkasemja
30. kvě 2015

Jsi z Tábora Leni? Tak já doufám, že to budeme mít v Motole také dobré. Věřím jím, ale přesto už to na mě začíná padat .(
Zítra vyrážíme směr Praha a v pondělí nastupujeme do nemocnice. Drž nám palec ;)
Už se těším až tady též napíši, že je to za námi .. 🙂
Moc děkuji za zprávy i přáníčko. Dobrou noc Leni.

lu777
30. kvě 2015

holky pomohlo to vyndání mandle opravdu??

na ORL mi říkali že má jít malý na vyndání nosní mandle, ale mně se do toho n(echce... má ji středně velkou ale dcerka je nemocná stejně často, tak nevím jestli to je mandlí... jo, často má otevřenou pusu, ale dost se to zlepšilo... nechrápe ani nic... rozumět mu je o dost líp, někdo to ani nepozná...

když se zeptám v okolí tak někdo si ten zákrok chválí, jiný říká, že rozdíl minimální nebo místo toho co dítě mívalo tak mívá jiné nemoci opaqkované z nachlazení... tak já nevím... já měla mandli velkou, máma na vyndání nechtěla, do deseti let pořád rýma - ale bez komplikací 😉 pak jak když utne klid... až do 35, od té doby opakované záněty dutin (no skoro pořád)... mandli mám prý normální, tak nějak nevím jestli tam je fakt taková souvislost s těmi nemocemi... 😕

lena27
31. kvě 2015

@lu777 ona nosní mandle mezi 8-10rokem zaniká. my jsme měli problémy s ušima. jakmile dostal rýmu tak ho dost často boleli uši. bylo to tak 6x za rok od 10měsíců.tsk doufám, že to pomůže

katenkasemja
3. čer 2015

Lu, můj názor, zkušenost:
Obě starší dcery pořád nemocné, pořád na ušním, nikdy je nepíchaly, to ne, ale pořád záněty středního ucha. Když spaly, tak sme je slyšely až o patro níž jak chrápaly!
Nakonec sme jely na ty mandle. Jedna dcera na mandli zánět jako blázen, druhá jí měla ohromnou ... Potom doma ticho.. Několikrát za noc sem se na ně chodila dívat jestli dýchají, než sem si zvykla na to že nechrápou 🙂
I nemoce ustaly, uši nebolely .. Bylo to super a moc jim to pomohlo!!
Proto sem se nyní, u nejmladší dcerky, moc nerozmýšlela. Sic tak hodně nechrápe, ale pořád nastydlá, jednou už jí dokonce píchaly ouško a navíc total hluchá!!
Na ušním nám řekli, že má i tekutinu v uchu .. včera byla na mandlích. Dnes sme přijeli domů .. Celou noc sem jí vůbec neslyšela... Ani nezachrupla.. No a co říkali doktoři?! Že měla mandli obrovskou jako blázen, která jí tlačila na obě uši! Tudíž jí nejen teklo z těch oušek, ale hlavně nemohla ani slyšet!
Samozřejmě nás ještě čekají další vyšetření ohledně toho sluchu .. Ale jiank zatím super. Jasně, výsledek ještě říkat nemohu, přeci jen operace byla včera, ale věřím, že to bude super ;)

lu777
3. čer 2015

@katenkasemja
@lena27
díky za reakce... takhle to přesně vypadá když se zeptám v okolí... dozvím se mix 😀

já právě jako dítě mívala potíže, tak okolo 9-10 let ustaly... a nic, jen častější rýma...
mě přijde divné, že by se větší mandle rovnala nemocím, protože dcera ji větší nemá a je nemocná stejně často... o sobě ani nemluvím, já chodím i na imunologii a imunitu řeším už tak 15 let 😖

jinak ucho u mladší se hodně zlepšilo za poslední rok... je fakt, že jsem se naučila ji neustále kontrolovat a jak měla sebemenší rýmu, tak jsme dávali Audiron kapky a to nás fakt zachraňovalo 🙂
ona jak měla potíže vždycky jen s jedním uchem, tak to i bylo zvladatelnější...

no nevím s tou operací... já byla na operaci nosu a dutin.. mraky vyšetření, komplikace po operaci, děs... zlepšení o nějakých 40 %... takže z mého pohledu to za ty měsíce stresu tak tak stálo... 😝
mně prostě přijde, že příčina je někde jinde než v mechanice většinou....že to tělo má někde problém, když jsou tak časté záněty ucha, dutin apod... 😕
jako mám vypozorované, že dětem i mně prospívá omezit mléko a cukr a dávat probiotika....

lu777
3. čer 2015

@lena27 u nás ucho bylo tak 10 x za rok odhaduju... hodně pomohly ty probiotika, nevím přesně jak to spolu souvisí, ale dlouhodobé podávání to zlepšilo... a Audiron a chladit studenou utěrkou za uchem...
pokud to nepomohlo, tak Nurofen...
za několik let jsme takhle rozehnali x zánětů, jen 1x měla antibiotika... ale já jí dávala i čínskou medicínu, sice je to hořké jak blázen, ale může se to maličko zapít...

teď za poslední rok měla ucho 2 x, takže velké zlepšení věkem 🙂 jinak je velmi čilá, zdravá, nechrápe, krásně mluví

to spíš řeším toho staršího, ten i hůř mluvil, ale děti jsou bilingvní, takže se to o dost hůř hodnotí... každopádně u něj s věkem vidím zlepšení, od 5 let... (v té době se prý nějak uzavírá imunitní systém a já to můžu fakt potvrdit)

tak si tak nějak říkám, že když vydržíme ještě rok dva tak snad se to zlepší... 😕 😝
ono je to částečně i tím, že je hrozná práce syna donutit, aby pořádně smrkal... když jde s malou rýmou do školy tak trnu s čím se vrátí... do krabičky se svačinou mu dávám lístek "Smrkat" a balíček kapesníků 😀

cacenka_d
8. črc 2015

MAME HOTOVO 😀 Tak Vas jdu uklidnit a podelit se o vcerejsi zkusenost za cerstva. Byli jsme na ORL Melnik, personal vic nez uzasny, krasny pokoj plny hracek, prostredi super. Rano v 7 jsme byli na prijmu, kolecko papiry, naramek na ruku, nausnice dolu, doktorka, na pokoj, pyzamko, prasecek na oblbnuti a sal - sly jsme prvni a tak v 9 byla uz zpatky u me. Na sale mela byt 20-30 minut, ale byla teda 45 minut, co mi pak vysvetlil doktor, tak nasim odkladanim kvuli nemoci z 2 neakutni, ale infekcni mandlicky se stal obr, ktery vsechno utlacoval - prvni termin jsme meli na zacatku kvetna. Po narkoze teda byla zmrzla, ale musim rict, ze jako jedina asi zpusobene i tim, ze byla nejmensi a byla tam proste o 20 minut dele, plakala teda dost, ale chtela pit, pres muj 3 pokus se mi povedlo ukecat s dudu s tim proste usina, kdyz ma nejaky fest problem jinak ho nema, nesmi dudlat teda, aby moc neslinila, ale to ona nedela a prestala jecet a usla. SPala dost dlouho na me v pernce a tulila se asi po hodine se probrala koukali jsme na pohadky a kdyz se pak uz mohla napit, tak vytuhla jeste pred jidlem na 1,5 hodiny v postylce, pak poliva 2 nanuky, pak 2 hodny velke nudy a v 15:30 domu, vecer jsme byli na chvilku na hristi aby se unavila, ale fakt klidneji nez normalne. Vecer fakt znatelne, lip mluvila nehuhla a zacina se konecne rozpovidavat a spala tak tise, ze jsem premyslela jestli vubec zije. Takze ja jsem fakt happy ted, snad to vydrzi a doporucuju teda fakt neodkladat pokud to jde.

schiferka
6. led 2016

@cacenka_d Ahoj, muzu se zeptat jake nemoci jste si prosly, nez Vas odeslali na vytrzeni nosni mandle? Dekuji 🙂

vercach
9. led 2016

Nás čeká trhání 29.ledna.Malej měl v říjnu 4 roky.Od konce listopadu nebyl ve školce.Poořád samá rýma a stěžoval si na ouška.Nejdřív měl kapičky na jedno ucho ještě během října...Od listopadu si stěžoval na druhé ouško.Nejdřív mu prasklo samo a do toho dutiny a 1.antibiotika.Za 10 dní zase teploty (3 dny od dobrání ant.)tak jsme jeli rovnou na ORL a už mu ucho píchala a doporučila trhání.Nosní mandli nemá nijak velkou ale pokud by to měla být na úkor uší tak má jít ven.5.1.kontrola na ORL a má to chronický.Není nemocnej ale pořád má rýmu ☹ Dost se bojím té narkozy

mogwaika
9. led 2016

my máme operaci za sebou, bohužel díky pozdější dg, to neproběhlo úplně hladce. Syn je autista a trhání proběhlo standartně. Vzbudil se uprostřed operace a prokousl si celý ret - následkem neurologického tiku. Každopádně nemocnost klesla výrazně - ze dvou viróz měsíčně je cca 1 za dva měsíce 🙂

cacenka_d
9. led 2016

@schiferka u nas zadne zavazne nebyli, spis vecna nudle, kasel a meli jsme infekcni povlak a pak kazdy kasel koncila na ecosalu nebo ventolinu jinak se v noci dusila. Mela ji viditelnou na 2 stupen, ale pri operci zjistili ze ji ma vsude nalezlou, do te doby poradne ani nemluvila.