Operace nosní mandle u malých dětí. Co nás čeká?

jankatr
20. říj 2008

Ahojky - dnes nás objednali na vytržení nosních mandlí, ale byl tam docela šrumec tak nám ani pořádně neřekli co nás čeká... - máte to už někdo s dětma za sebou???

romulicek73
3. čer 2016

Dekuji moc ;) a tam je nejak moc doktoru a ted ktereho a nebo nam bude pridelen? 🙂

vladiella
10. čer 2016

@berenika39 zdravím, mohu se prosim zeptat na více info k té metode plazmy? Děkuji 😃

berenika39
11. čer 2016

@vladiella ahoj, asi toho moc nevím, jen to, že tím zajistí tu ránu proti tomu, aby po odstranění krvácela - což je jedna z blbých komplikací po. rychle se to zhojí, nebolí to potom.

TAdy je to dobře popsané, mrkni
http://www.lekari-online.cz/orl-otorinolaryngol...

beruskaev
24. říj 2016

Dobrý den maminky, pokud někdo zvažujete odstranění nosní mandle plazmou, tak můžu maximálně doporučit. Byli jsme s dcerkou cca před měsícem ve výše zmiňovaných Modřanech a musím říct, že super přístup, dcera se hrozně bojí doktorů, pojem nemocnice v ní vzbuzuje hrůzu a to tam byla "pouze" jednou v noci píchnout ouško. V Modřanech byli všichni moc milí, děti dostanou balonek, sestřička říkala pohádku o slonovi, že tam mají chobot jako slon, ať si ho vyzkouší, nasadili ho dcerce na ústa a dýchali, sestřička pořád vyprávěla, dcerka hned usla, (já to obrečela a bylo to příšerných 40 minut), ale pak nás volali a dcerka se pomaličku probouzela. Opět moc milá sestřička, vše vysvětlili, pan doktor dodal zprávu ze zákroku včetně fota mandle před a po ( u nás obrovský rozdíl, dcera měla stupeň 3). Po probuzení byla dcerka ještě asi hoďku ospalejší, ale už neusla. Po cca 1,5 hodině nás pustili domů, pořád jsem čekala, kdy si začne stěžovat, že jí to bolí nebo něco, ale vůbec nic, byla úplně v pohodě a doma už si hrála a byla úplně v pohodě. Druhý den dostala zvýšenou teplotu, na kontrole za 2 dny jsme dostali antibiotické kapky do nosu a antibiotika pro případ, že bude teplota pokračovat. Naštěstí po 2 dnech ustoupila a na atb nedošlo. Měli jsme s manželem z odstranění nosní mandle hrůzu a pořád to odkládali, dcera to zvládla úplně v pohodě. Já se hrozně bála, asi jako všichni rodiče, přeci jenom je to zákrok pod narkózou, ale zpětně to hodnotím velice kladně a i když se to v Modřanech platí, tak si myslím, že to jsou dobře investované peníze. Sháněla jsem před zákrokem nějaké informace, ale moc toho nebylo, tak kdyby jste se někdo chtěli na něco zeptat, tak písněte do IP, ráda se o zkušenost podělím..

romulicek73
24. říj 2016

@beruskaev Dobrý den, také to stále odkládala a dcerku jsem léčila alternativou a po měsíci se nám to o dost zlepšilo, užívala homeopatikum a celé léto byla ok, ale ke konci léta se sešla s kamarádkou která měla rýmu a malá ji hned chytla a to má tedˇ pořád a nejde se toho zbavit, byla jsem s ní opět u doktorky a poslala nás na ORL a tam nás poslali na alergologii, taky už jsme prošli párkrát foniatrii a tam nás pochválila doktorka že to nevzdáváme a nejdeme hned na trhání nosních mandliček, kam nás doktor doporučil a že sám udělá chyrurgicky.Prý kolem 11 roku mandle sami vymizí, jinak já bych dala taky dceru na tu plazmu, ještě musíme počkat co nám řeknou na alergologii. Chtěla bych se Vás zeptat jak u vaší dcerky rýma probíhala? či jaký problém měla že jste tu plazmu podstoupili? Jak dlouho jí to trápilo? Jak máte starou dcerku? moji bude za nedlouho 5 roku ;) předem děkuji za odpovědˇ a jsem moc ráda že jste sem napsala 🙂 Moje dcera se taky moc boji doktorů a horší je to že já víc ☹

romulicek73
24. říj 2016

@romulicek73 jejda 🤐 ( chirurgicky 😀 ) a zeptám se kolik jste platila za tu plazmu? Ještě jednou moc děkuji 😉

beruskaev
24. říj 2016

dcerka bude mít v únoru 5let. Velkou nosní mandli nám diagnostikovali ve 2 letech, ale už od miminka se mi zdálo, že hůř dýchá. Když chytila rýmu, tak to bylo tak na měsíc a když nastoupila do školky, tak ji měla víceméně pořád, hustý bílý hlen, i v létě o prázdninách, z rýmy kašel, tak jsme byli více doma než ve školce, přesto jsme se s doktorkou shodly, že zatím ji pryč nedáme. Zkoušela jsem taky všechno možné, včetně homeopatie, brali jsme sulfur 15 a potom ještě thuya 30, bylo to o něco lepší, ale když chytla rýmu, tak opět na dlouho. Loni mi jedna kamarádka doporučila užívat aloe, byla jsem už rozhodnuta jít na mandli, protože dívat se, jak je dcera pořád na hromadě bylo hrozné, tak jsem si říkala, že to zkusím a co se týče nemocnosti, tak zvrat obrovský, dávala jsem jí k tomu i vitamíny a najednou byla nemocná o hodně míň, tak jsme to zase odsunuli. Přesto když chytla rýmu bylo to na dýl, už né měsíc, ale 2-3 týdny, ale chytila ji už méně často. Letos na jaře jsme byli píchat podruhé ucho (dcera byla zdravá, ani jsem nevěděla, že má zadní rýmu). Pro dcerku bylo píchaní hrozné, pro nás taky. Největší důvod proč jsem se rozhodla dát mandli pryč bylo ale to, že ji měla fakt obrovskou a dělalo jí to hrozné problémy v dýchání, nosem nedýchala vůbec, v noci mívala spánkové apnoe, špatně spala, špatně mluvila (huhňala), ve sportu byla oproti kamarádům pozadu, neudýchala to. Zatím nemůžu moc hodnotit co se týká nemocnosti, je to krátká doba, ale už jsme chytli rýmu a měla jí týden, léčila jsem jenom sterimarem s Cu a po týdnu byla v pohodě, takhle krátkou dobu to neměla nikdy.
Na alergologii jsme byli taky, udělali dcerce jenom testy s kapáním na předloktí, ale nic zásadního se neprojevilo. Uvidíte, třeba na něco příjdou a bude líp. Pokud ne, tak zkuste užívat to aloe, to nám pomohlo co se týká zdravotní stránky hodně, ale jak už jsem psala u nás byl problém i s dýcháním, několikrát za noc jsem ji slyšela, jak se nemůže nadechnout a to je hrozné.. To že se bojíte naprosto chápu, já jsem z toho byla úplně hotová, dceru jsem motivovala, že se na to těšila, že ucítí jak voní kytičky apod., ale já z toho nemohla spát, hrozně jsem se bála narkózy, tam je riziko vždy, doktor nás uklidňoval, že je to krátká narkóza a že malé děti ji zvládají dobře, bylo to tak, ale stejně, kdyby jsme museli jít znovu pod narkózu, budu se zase bát.. V Modřanech to stojí 8 000,-Kč. nevím, jestli máte z ORL vyšetřenou nosní mandli, dcerce ji ve 2 letech vyšetřovala naše ORL mudra prstem přes pusu, v Modřanech strčí do nosu mini kamerku a dítě je v pohodě, kdybych to bývala tenkrát věděla, tak jsem ji toho v těch 2 letech ušetřila, to bylo docela hrozné a od té doby se na ORL k nám bojí.. snad jsem Vám trochu pomohla, kdyby jste měla ještě nějaké dotazy, tak piště 🙂

romulicek73
24. říj 2016

@beruskaev Jste moc hodná a moc děkuji. Tak to je super že jste to tak dobře zvládli ;) máte to aspoň konečně už za sebou, to vám i docela závidím ;) Moji dcerce bude 5 v prosinci a na rýmu taky trpíme od 2 let, jako miminko ne, ale začala na ni trpět celkem často, ale bez nějakého problému, ten nastal loni a táhne se to už rok možná i déle. To aloe je dobrý nápad, akorát nevím od koho či kde ho koupit, ale bude hledat 😀 Já jinak změnila ORL, páč doktor je po mrtvičce a klepou se mu ruce a malou mu nedám 😀 podle mě by už práci neměl vykonávat, jinak dcerce vždy do nosánku kameru, prstem do krku to muselo být děs 🤐 Tak uvidíme, jdeme na alegro v listopadu, kdyžtak písnu 😉 Mějte se krásně a hlavně zdravě.

alexmartin
24. říj 2016

Dobrý večer, já bych jen z praxe okolo sebe, chtěla doporučit najít si poblíž Vašeho bydliště klubové centrum Energy, kde dcerce preměří veškeré toky a funkčnost orgánů a doporučí léčbu. Jsou to bylinky na bázi čínské medicíny. Slezina mandle, obojí souvisí s imunitní funkcí v těle. Přeji ať se operaci vyhnete obloukem a uzdravení pro holčičku. Třeba tam najdete odpovědi na otázky pro sebe i širší rodinu. Alex

romulicek73
24. říj 2016

@alexmartin Dobrý večer, moc děkuji, ani nevím že něco takového se dá... 🙂

beruskaev
25. říj 2016

@romulicek73 a co Vám na ORL po vyšetření kamerou řekli, jaká je mandle? Pokud trpí jenom na rýmy a jinak nemá žádné jiné problémy, tak bych na odstranění nešla, u nás to hlavní rozhodnutí bylo kvůli tomu, že dcera nemohla pořádně dýchat a hrozně ji to omezovalo.. Tak se držte a dejte vědět, jak jste dopadli 🙂

romulicek73
25. říj 2016

@beruskaev NA ORL MI REKL DOKTOR ZE MANDLE CHTEJI VEN,PAN DOKTOR MOC PRIJEMNY NEBYL,NEJAKY TUREK 😨 A POTOM REKL ZE TO DELA ON V MOSTE,REKLA JSEM MU ZE BYCH STEJNE,KDYZ UZ NECHALA ODSTRANIT TOU PLAZMOU.ZATIM JI LECILA A DAVALI JI TO HOMEOPATIKUM A TO BYLO PRED LETEM,TAKZE NA JARE MESIC A PUL A PAK CELE LETO OK,A PAK TO KE KONCI CHYTLA OD KAMARADKY A UZ SE NAM TO ZASE VLECE,TAK JSEM SI RIKALA ZE NAM TO HOMEOPATIKUM DOCELA POMAHALO,ALE ZASE TO PORAD UZIVAT,ZROVNA LEVNE TO TAKY NENI A PO DOBRANI HOMEOPATIKUM SLA S MALOU NA FONIATRII,KDE JI ZAVEDLI KAMERKU A RIKALA DOKTORKA ZE JE MALICKO MADLE ZVETSENA,ALE NA TRHANI TO NENI,ALE TO BYLO NEKDY ZACATKEM CERVENCE.TAK BUD SE NAM TO ZLEPSILO PO TE LECBE A NEBO SE PAN DOKTOR TESIL NA TRHANI ☹ PRES DEN JE V CELKU V POHODE,ALE NA VECIR A KDYZ JDE SPAT SE JI UCPE JEDNA DIRKA A CHCE KAPKY NEBO SPREJ NA UVOLNENI,NASIVIN NEBO OLYNTH,PAC SPREJ MORSKA VODA SIMESTIER NEUVOLNI,ALE IKDYZ JI KAPKY NA UVOLNENI DAVAM JEN VECER,PAC TU JEDNU NOSNI DIRKU MA UCPANOU A JEN TAK BY NEUSNULA,NEJDE TO DELAT PORAD,KDYZ SE MAJI UZIVAT MAXIMALNE TYDEN,A PROZATIM JI NA OBVODNIM DALA KAPKY ZODAK NA ALERGII,IKDYZ ZATIM NEVIME JESTLI VUBEC JE ALERGICKA,TAK NEZ PUJDEME NA ALERGO,TAK TO MA UZIVAT A 5 DNI PRED NAVSTEVOU LEKARE TO MAME VYSADIT.NEDAVNO SE JI NA TELE JEN Z JEDNE STRANY U ZEBER TROSKU POD RUKOU V OKOLI PAZE A TROCHU NA STEHNE OBJEVILO NECO JAKO POTNICKY,ALE TO UZ CELKEM PO MAZANI MA FUC,ALE MISTO TOHO SE JI DELAJI MALINKATY SUCHY NA RUZOVELI FLICKY ASI JICH JE 5 A VELKY JAKO DETSKY NEHET NA MALICKU U RUKY 🙄 A ASI PAR DNI MA I ZELENOU RYMU,ALE NEMA Z TOHO CERVENE OCI A ANI NEKYCHA,POKAVAD NENI OPRAVDU NASTYDLA. PRES DEN SE CITI JINAK OK 🙂

beruskaev
31. říj 2016

@romulicek73 pokud Vám na ORL mudra řekla, že je mandle pouze zvětšená a není třeba trhat, tak bych se toho asi držela, navíc Vaši dcerku trápí "jen" rýma, u nás to bylo více věcí, kvůli rýmy bych mandli pryč nedala, přestože jsme měli rýmu skoro pořád a dcera neuměla smrkat. Měsíc po operaci smrká úžasně, předtím měla mandli nacpanou na nose a proto jí to nešlo, ona prostě přes ten nos nic nedostala, podle fotky tam neměla žádný prostor pro vzduch, do odstranění jsme ji pořád odsávali a vždycky trvalo chvíli než něco začalo jít.. Docela dobré výsledky jsem měla i s mořskou vodou sterimar +Cu, je to lepší než jenom obyčejná mořská voda, tak pokud neznáte, tak zkuste, třeba Vám to aspoň trošku pomůže, je to určeno pro nosíky náchylné k infekci. Pokud Vám minule homeopatie pomohla, tak bych se k ní vrátila, vím, že to není zrovna levné, ale pořád lepší než mandli trhat, pokud to není opravdu potřeba.. Držím palečky, aby jste to zvládli bez trhání 🙂

kuratkol
9. lis 2016

Nemáte někdo zkušenost s bolestí krku po trhání NOSNÍ mandle ? Dceru pořád bolí v krku, špatně se jí polyká...

beruskaev
10. lis 2016

@kuratkol dcerka si nestěžovala na nic, tak v tomto neporadím. A jak dlouho jste po zákroku? Nemůže mít angínu, řádí teď hodně, tak pozor na to..

kuratkol
11. lis 2016

@beruskaev Na zakroku byla v utery. Ma rymu, krk uz pry lepsi. Obcas smrka krev, nedela mi to zrovna dobre.

beruskaev
11. lis 2016

@kuratkol Eli měla taky rýmu, dostala antibiotické kapky, byli jsme na kontrole 2 dny po zákroku a doktor jí je dal. Krev nesmrkala, ale my jsme byli na plazmě a tam není žádná krvácivost, myslím, že po klasickém zákroku se může krev objevit, pokud jí neteče a je jenom při smrkání, tak by to mělo být snad v pohodě. Podle toho co jsem viděla na fotce ze zákroku, tak to místo po mandli je docela velké. Co mě ještě zarazilo, ale je to v pořádku, dcerce bylo hodně cítit z pusinky, pan doktor říkal, že to je dobře, že to je známka toho, že se to dobře hojí..Uvidíte, ale podle toho co píšete se to zlepšuje, tak snad je to na dobré cestě, kdyby jste si nebyla jistá, tak zavolejte někam na pohotovost, tak Vám řeknou, jestli je to v pořádku.. držte se a hlavně ať je dcerka v pořádku..

kuratkol
11. lis 2016

@beruskaev Diky za podporu.

beruskaev
12. lis 2016

@kuratkol Nemáte vůbec za co, taky jsme si tím prošli a když to bylo bez komplikací, tak jsem ráda, že to máme za sebou, a co dcerka, je jí dneska líp?

kuratkol
13. lis 2016

@beruskaev jj, akorat obcas smrka krev

cacenka_d
13. lis 2016

@kuratkol Nam je brali v lete normalne a mela teda extra velkou (coz se dopredu nevedelo) a zarvanou dozadu nekam a nesmrkala krev a ani si na nic nestezovala a to byli 40 teploty, ale kazdy organismus je jiny, to bude dobre 🙂

kuratkol
13. lis 2016

@beruskaev
@cacenka_d Jako má rýmu, nějak jsem čekala, že to po vytržení mandle zmizí. Taky vždy říkala, že jí tam něco vadí, též jsem čekala, že tento pocit zmizí. Tak snad zmizí, až to bude trochu déle po vytržení, doufám.

beruskaev
14. lis 2016

@kuratkol dcerka měla po odstranění mandle taky rýmu, měla ji i před odstraněním, na kontrole 2 dny po zákroku dostala antibiotické kapky a pak bylo za chvíli po rýmě. Potom dostala rýmu asi za 3 týdny, když nastoupila do školky, ale to byla úplně jiná rýma než na co jsme byli zvyklí, měla ji jenom týden a úplně v pohodě a naučila se pořádně smrkat, to před odstraněním neuměla, měla mandli hodně velkou naraženou na nose, neměla skoro žádný prostor pro dýchání nosem, naše mudra říkala, že se ani nediví, že jí nešlo se vysmrkat..

cacenka_d
14. lis 2016

@kuratkol Tak ted je taky obdobi na rymu 🙂 U nas teda fakt vsechno zmizelo hnedka.

filija
16. led 2017

ahoj malá je 3. den po zakroku vyndaní nosni mandle a huhná a mluví tiseji, je to normální?

cacenka_d
16. led 2017

@filija Nevim, u nas ba naopak od prvniho dne huhlat prestala, najednou ji bylo rozumet.

yagga
16. led 2017

@filija může být otekla sliznice. Chce to čas mělo by to odezní.

ivcula7
6. bře 2017

Maminky syn 3,5 roku má jít na odstranění nosni mandle má velké i krcni ale prý zatím vydají nosni mám hrozny strach z narkozy a tak celkově ze všeho 😑

pav_la
6. bře 2017

@ivcula7 syn byl na nosní mandli také ve 3,5 letech. Strach jsem měla také hlavně z narkozy, kterou při předešlých operacích špatně snášel. V nemocnici s ním byl manžel, ja v te době kojila menšího. Syn to zvládl úplně s přehledem, jen když se budil z narkozy, ho manzel musel držet v náručí, byl neklidny. Syna jsme na operaci připravovali, je to typ, který musí vědět, co ho čeká, takže jsme vysvětlovali. Žádné komplikace nenastaly. Držím palce, zvládnete to vy i syn.

ivcula7
6. bře 2017

@pav_la děkuji jak dlouho jsou v narkóze neříkali vám 😑😑