Pes equinovarus a tenotomie, jak jste spokojeni?

stazina
10. dub 2013

Ahoj , ráda bych si psala s někým, kdo má dítě s touto vadou nožiček..ráda bych věděla, jak jste spokojoní s léčbou, s postupem, s dlahama..zda některé vaše dítko podstoupilo tenatomii atd...je toho hodně, co lze probrat.
Můj syn má tuto vadu a momentálně čekáme na termín tenatomie na Bulovce. zajímá mě,jak to rpobíhá, vaše zkušenosti, jak vaše dítě snášelo v pozdějším věu sádry atd...zkrátka, pojdme si to všechno ulehčit a popovídat o tom🙂Díky🙂

micka1
20. kvě 2013

syn se narodil s touhle vadou na pravé noze. Do 1 roku jsem měli sádru a v roce byl na operaci. teď je mu 5 let. Nohu má sice o něco tenší než druhou a chodidlo menší, ale chodí a běhá jako by nic. Jezdíme na kontrolu každho půl roku do Brna. Na UTZ ta vada nebyla vůbec vidět. Po porodu to byl docela šok. Držím palce všem dětem s touhle vadou.

terez89
29. kvě 2013

@lulii Dobrý den, mám dcerku a ta má také tuto vadu na pravé nožce. Hned ten den jak se narodila jí dali sádru, pak jí měla asi do 4 měsíců. Teď přes den cvičíme, a na noc nosíme ortézku. Malé je teď 6 měsíců, a mám strach že bude muset taky na operaci. Chtěla jsem se zeptat kam chodíte na ortopedii?? A jak vypadají ty botičky, co bude muset nosit?? Děkuji za odpověď 🙂

terez89
29. kvě 2013

Ahojky, jsem moc ráda že jsem narazila na toto forum 🙂... Dcera má tuto vadu na pravé nožce, na UV nám nic nezjístili, takže když se narodila byla jsem z toho špatná. Ve svém okolí nikoho kdo by měl tento problém neznám, tak jsem ráda že si alespoň tady můžu něco přečíst 🙂. Hned po narození, dostala sádru a měla jí asi do 4měsíců. Teď chodíme co 14dní na kontroly. Doma musíme cvičit, a na noc nosí ortézku. Teď má 6měsíců. Bojím se té operace, ikdyž nám jí ještě ortoped nedoporučil. Říkal, že bude muset nosit ortopedické botičky, ale vůbec si neumím představit jak budou vypadat?? Nejezdíte náhodou někdo do Opavské nemocnice?? Doufám, že bude malá statečná jako doteď a hlavně, aby nebyly žádné problémy s chozením....

macawild
31. kvě 2013

@marty2008 tak uz mame termin nastupu na trakci - presne za tyden ...docela uz se tesim, ze se to zacne hejbat 🙂 taky mame uz druhy sadricky na Equinovary (a do trakce stihneme jeste treti) a doktor se tvaril, ze to pujde zkombinovat - trakce se sadrickama, takze to bude dvojita pakarna, ale splachne se to jednim vrzem 😝 ach jo, chudatka nase maly, co si musej vytrpet, ale snad budou mit nozky v poradku 😵 akorat mi prijde vtipnej nazor ortopedu na rehabilitaci - ve zkratce "je to k nicemu" 😖 a taky mi teda prijde ze pri tom sadrovani se vubec nepokousej protahnout achilovku - proste jakoby automaticky pocitali s tou tenotomii 😠 no neda se nic delat nez jim proste verit, ze vedi co delaji 😕 jinak malej snasi sadricky dobre, tak doufam, ze mu to vydrzi i na tu trakci...a ze mne se stava maser odbornik na prdy 😀

lulii
31. kvě 2013

@terez89 ahojky, moc se omlouvám, že píšu až teď. Nejsem si jistá, jestli doktoři, ke kterým chodíte dělají Ponsetiho metodu...? Náš dr. Nevšímal v Č. Budějovicích podle ní postupuje a malý měl právě od druhého dne sádru vždy na týden, takhle to probíhalo pětkrát - jezdili jsme vždy po týdnu na přesádrování. A v pěti týdnech jsem podstoupili tu operaci, po ní měl sádru na tři týdny (už bez přesádrovávání) a pak hned jsme začli nosit Dennis-Browneovu dlahu. Tři měsíce jí musel mít 23 hodin denně, po třech měsících 16 hodin denně (už jen denní a noční spaní).
Dobrý stránky s informacemi jsou např. tady www.achilleus.cz
Najdu nějaké fotky botiček (D-B dlahy), abys měla představu, jak to vypadá 😉 Jinak se té operace neděs, je to rychlovka a třetí den jste doma 😉 Ale třeba na ní nebudete muset jít 🙂

lulii
31. kvě 2013

Našla jsem v rychlosti jednu fotku, tak jen pro představu. Vypadá to děsivě, ale ve skutečnosti to není tak hrozný, navíc je na to zvyklý fakt od malinka, tak mu to ani nepřijde, kord teď, když už je nosí jen na to spinkání. Krásně se s tím naučil i otáčet na bříško,.....vůbec mu to nevadilo a kvůli botičkám se s ničím nezpozdil 😵

terez89
1. čer 2013

@lulii Děkuji za odpověď 🙂. No podle toho co jsem si četla i na těch internetových stránkách, tak jedem podle Posentiho... Akorát nemáme ty botičky. A malá je asi ani nemůže mít protože má jednu nožku zdravou, má to jen na pravé. Máme místo toho tu ortézku. Ale ještě se poptám našeho doktora 🙂. Poptám se ho i na tu operaci, jak to vidí. My jdeme teď v pátek, budou malé dávat zase dláhu asi na 2 týdny, budou jí potom vyrábět novou ortézku. Jinak Váš malý je šikulka 🙂 Je tak starý jako ta naše.

natykata
12. čer 2013

zdravím a přidávám se.Mladší dcera(1 rok) je teď po operaci a máme sádru :( s druhou nožkou ještě čekáme co udělá dlaha. V našem špitále to do 4měsíce nikdo neřešil,že to má čas,tak jsem se obědnala k ortopedovi( Dr. Stica,primář v Semilech) nejdřív ordinoval dlahy,ale u levé nohy bez známek zlepšení,takže nás čekala operace,dle něho banalita na uvolnení šlachy,ale ta sádka na měsíc to je něco,kort pro dítě co se má teď učit chodit,misto toho leze nebo se nosí....za dva týdny máme konečně kontrolu,tak se modlím,ať už je klid.Vůbec nevím co nás čeká potom jestli jsou potřeba speciální botky,cvičení?

evitaa
12. srp 2013

Ahojky, prcek už je světě a diagnóza z utz byla potvrzena ☹ Má PEC na levé nožičce, i když v těhotenství tvrdili, že to bude na pravé. Začali jsme sádrovat u dr. Hartmanna v boleslavské nemocnici. Minule nám říkal, že dnes se domluvíme, co a jak dál. Prý nás pošle na Bulovku na konzultaci, jestli je nutná operace achilovky. Dnes tam přijdu a je tam jiný dr. Říkám mu, na čem jsme se domluvili s dr. Hartmannem, ale čuměl na mě jak puk. Ještě nohu ani neviděl a už se ptal, jestli to bude dnes 4. sádra? Já vím, že byl předpoklad, že dostane další sádru, ale jak může určovat dopředu způsob léčby? O Bulovce nepadlo ani slovo. Když jsem odcházela ptala jsem, jaký dr. tam bude příště, že chci chodit pořád ke stejnému. Sestra mi odpověděla, že neví, že nás ošetří ten, kdo na nás zrovna vyjde. Sakra, kde to žijeme? Přeci by mělo být i v zájmu dr., aby si sledoval své pacienty, jaký dělají pokrok, atd. Ale asi jsem naivní. Ještě také dodala, že jestli se nám to nelíbí, máme si najít soukromého ortopeda. Holky, jak to chodí v Praze na Bulovce nebo v Motole? Díky za každou info.

evca09
2. zář 2013

@evitaa Ahojky, gratuluji k narození miminka. My máme tu samou vadu, akorát, že jsme začali až na 4 měsících všechno absolvovat. On nás totiž nikdo neupozornil, že máme tu vadu. Řekli, že máme cvičit s nožičkami. Přišla na to až rehabilitační sestra, když jsme chodili s malým cvičit s hlavičkou.To jsem nevěděla, že v Boleslavské nemocnici sádrují, nám bylo řečeno, že to dělají buď na Bulovce nebo v Motole. My jezdíme na Bulovku k panu doktorovi Ošťádalovi. My jsme měli měsíc nožičky v sádře a pak jsme dostali ty DB dlahy na 23 hodin denně po dobu 3 měsíců, a pak na 12 hodin denně. Pak nám je doktor vysadil na půl roku a opět je zase po té době máme a malý je vůbec nechce a hlavně mu budou už 2 roky. Když byl malý tak to šlo, to se s nimi i obracel na bříško a zvyknul si na ně, ale čím je starší, tak to je horší. Ze začátku to byl pro nás šok, obrečela jsem to, ale musela jsem mu to dávat, je to pro jeho zdravý a hlavně doktor to pozná, když bych mu ty boty nedávala. Ty taky pocházíš od Mladé Boleslavi?

evitaa
2. zář 2013

@evca09 My teď byli také 2x na Bulovce u dr. Buriana. Zítra jedeme sundat poslední sádru a dostaneme dlahy. Bydlím v Kolomutech u MB.

evca09
3. zář 2013

@evitaa To mi jedeme zítra na kontrolu po 4 měsících, tak doufám, že to budeme mít v pořádku. Já vím, kde jsou Kolomuty, jezdili jsme okolo, bydleli jsme v Semčicích. Chtěla bych se zeptat, Vám to řekli, když jsi byla už těhotná?Jestli jsem to pochopila správně, tak ti to řekli. A z nemocnice Vás rovnou poslali k doktoru Hartmannovi na sádrování?
Nám řekli v porodnici jenom cvičit a když jsem byla těhotná, tak mi doktor nic neřekl.

evitaa
4. zář 2013

@evca09 Řekli nám to na utz v 2. trimestru u Apolináře. Hned druhý den nás hnali na amnio, byl to docela stres. Chodíme k dr. Nechanickému, ten volal Hartmannovi a hned druhý den nás vzal. Už máme dlahy, ale asi budeme muset nechat vyměnit botičky. Když mu zkoušeli, byl bosý, ale když mu dám ponožky, koukají mu palce. Jak jste dopadli vy?

evca09
5. zář 2013

@evitaa Já jsem koukala, že mi to máme napsaný i ve zdravotním průkaze a v nemocnici mi nic neřekli o této diagnóze a že bychom měli s těmi nožičkami někam jít. Dneska jsme byli na kontrole na Bulovce a pan doktor říkal, že to máme dobrý, ale ať ještě nosíme pořád boty na spaní a za půl roku máme jet na kontrolu. Tak ještě mu je budu pořád dávat. Oni by ti správně měli dát větší botičky, protože mu roste noha a nárok na boty máš jednou za půl roku. Oni ti ty boty dávali na Bulovce? My než pojedeme na kontrolu, tak do té doby mu budou taky malý? A co malý? Jak ty botičky snášíte?

evitaa
5. zář 2013

@evca09 Moc dobře je nesnáší. Jak dobře se vyrovnal se sádrou, tak botky nic moc ☹ Zítra zavolám na Bulovku a řeknu jim to hned. Dodržovali jste striktně ten čas?

evca09
6. zář 2013

@evitaa Doktor nám řekl, že máme mít boty 23 hodin denně po dobu 3 měsíců a opravdu jsme to dodržovali. Vždycky před koupáním jsem mu to sundala na hodinu a pak jsme mu je zase dali. To víš, že jsem byla z toho nešťastná, nejradši bych mu to sundala, ale nemohla jsem. Vím, že doktor by to poznal, kdybych mu je nedávala a akorát by bylo zle. Je to taky pro jeho zdraví a nebude aspoň šmajdat. Hlavně pevný nervy a musíš to vydržet. Volala jsi na tu Bulovku?

evitaa
4. lis 2013

@evca09 Tak máme po kontrole. Nožka se nám výrazně zlepšila, takže botky máme jen na noc. Každopádně jsme nedodržovali těch 23 hod. a dr. nic nepoznal. Jestli je měl denně 15 hod., tak to je hodně. Teď flákáme ještě víc 😎 A jak jste na tom vy?

lulii
5. lis 2013

@evitaa Moc gratuluju ke kontrole, super zpráva, ale zaráží mě, že ve třech měsících už jen na noc 😲 ? My jsme také po kontrole, byli jsme před čtrnácti dny a také můžeme botky nosit konečně jen na noc, ale malému je rok 😉 A co mám načtené, tak to má většina dětiček takto, proto mě to překvapuje. Navíc moc bych to neflákala, protože je nejdůležitější právě ta důslednost kvůli možné recidivě (ono se to spraví raz dva, ale ta recidiva je právě nebezpečná a kvůli tomu se to takto musí dodržovat, né kvůli tomu, že by to ještě nebylo "spravené"). Ale určitě tě nechci strašit, pan Dr. ví určitě dobře, co dělá 😉

evitaa
5. lis 2013

@lulii Nejdřív nám dr. říkal, že dlahy bude mít na celý den do půl roka. Hned po první kontrole to stáhl na noc. Měli jsme polohovou vadu, nebyla potřeba operace Achillovky.

lulii
5. lis 2013

@evitaa Tak to jo, když jste měli jen tu polohovou 😉

evca09
5. lis 2013

@evitaa Tak to je super, že se Vám nožička zlepšila. My máme pořád boty na spaní. A jdeme na kontrolu až v březnu. My jsme těch 23 hodin teda dodržovali, ale pak když jsme je měli pouze na noc, tak jsme je neměli tolik hodin co jsme je měli mít. A když jsme pak jeli na kontrolu, tak nožičky měl už krásný a doktor nám ty boty vysadil. A přijeli jsme po půlroce a opět nám dal boty na noc, protože se nám ta recidiva zase vrátila, tak být tebou, tak to radši dodržuji. Já mu je dávám každý večer na spaní, to víš, že je nemá až do rána. Už je hlavně na ty boty velký a v noci si je sundá. Tak aspoň těch pár hodin je má.

achilleus
4. bře 2014
achilleus
4. bře 2014
martan_i
5. črc 2014

nebo Achillea najdete na FB pod jmenem "Pes equinovarus"

stazina
autor
14. říj 2014

Ahoj, tuhle diskuzi jsem založila a ted uplně na dlouhou dobu zazdila a moc mě to mrzí...myslela jsem, že se po opraci vše vrátilo dopohody, a vlastně už to máme za sebou, ale bohužel, nožky se mu stáčí, hlavně přednoží, levá ho dost bolí, i při masírování si stežuje, že je to bolestivé...za měsíc jedem na kontrolu, bude rtg a uvidí se, prý se zvAŽUJE dalšíkorekce...jak jste na tomvy?
@evca09
@lulii
@evitaa
@natykata
@terez89
@macawild
@terez89
@micka1 a vy další?

micka1
14. říj 2014

@stazina my jsme teď po kontrole. Zatím od operace je to celkem ok. Honzíkovi se točí jenom prsty, ale jinak mu kotník a achilovka drží tak jako má. Nohu má o dvě čísla menší, chudší a při cvičení si stěžuje žo trochu bolí. Dr říkal že je to ok. zatím nás další operace nečeká. Teď má vložky do bot páč má obě nohy ploché.

stazina
autor
14. říj 2014

@micka1 ahoj, tak to je fajn, že je doktor spokojenej..snad to Honzíka nebude bolet a vydrží ta poloha nohy. Takže nějaké dlahy, nebo tak něco na nohy nemá?

macawild
15. říj 2014

@stazina ahoj, my jsme jeste asi malicky (1,5 roku) takze jsme zatim stihli "jen" 2x tenotomii achilovek a ted nam aktualne hrozi docent dorzalnim uvolnenim, ale jsme rozhodnuti ho prozatim odmitnout, protoze jiny ortoped rikal, ze to neni tak zle aby se hned muselo operovat a ze v tomhle veku je jeste spousta casu a navic malej jeste nechodi, tak chci pockat jak ta nozka bude vypadat az se zacne zatezovat. Takze cvicime jak divi a na spani (i poledni) nosime kafo dlahy. Jak stare mas ditko ty? A co mate za sebou za operaci?
uprimne...byla jsem na srazu co poradal achilleus a tam mluvila MUDr Frydrychova z Bulovky a rikala, ze Ponsetiho metoda je sice to nejlepsi co maji v soucasne dobe k dispozici, ale ze prvotni optimismus uz trochu vyprchal a ze ted, kdyz uz maji ty decka ve sledovani dele, tak se ukazuje, ze se k nejake operaci drive ci pozdeji stejne propracuje naprosta vetsina z nich 😒

terez89
15. říj 2014

Ahojky, Julinka bude mít 2 roky 🙂 Teďkom jsme taky po kontrole, je to přesně rok co byla malá na operaci - dělali nám Mc Kay. Dnes malá chodí, běhá, vše je zatím vpořádku...akorát se jí trochu stáčejí prstíky, ale stím nic nenaděláme. Nožku má o číslo menší než tu druhou. Přes den máme cvičit a na noc jí dáváme ortézku. 😉

micka1
15. říj 2014

@stazina už tak rok nemáme ani ortézu. Honzík má teď 7 let a běhá jako nic. Zůstalo nám jenom to civčení. Kontroly máme každého půl roku. 🙂 Držím palce u další léčby