Plané neštovice. Jak dlouhá je inkubační doba?

lucisa
16. led 2007

Dcera chodí do školky rok a půl a za celou tu dobu jsem netrpělivě čekala, až se u nich objeví plané neštovice, aby si je odbyla ona i mladší dcera, dokud jsem na mateřské.
V pondělí jim přímo ze třídy odvážela jedna maminka syna, který byl ráno ještě v pořádku a během dopoledne se osypal.
Ale teď, když to přišlo, nějak jsem si uvědomila, že ani netuším, jak dlouhá je inkubační doba a kdy by se nemoc projevila, jaký má průběh, jak dlouho se léčí, jak to přesně vypadá (dcerka mi tvrdila, že si Kubík myslel, že ho poštípal komár)?
Měla jste s tím některá v poslední době zkušenost a něco mi poradila? Moc děkuju.

damin
11. črc 2009

0401 - nasadit rukavičky - nejlepší řešení proti škrábání. Mně doktorka radila - kdyby to měl syn na sliznicích- v puse, na pindíku apod. - tak taky violku. Naštěstí neměl. Jinak jen tekutý pudr a kdyby byla horečka - tak paralen. A proti svědění mi napsala kapky - fenistil - jsou jen na recept. Naštěstí mám ukázněného syna - je zvyklý, že má občas ekzém, který nesmí škrabat, tak se neškrabal.

tabarka
11. črc 2009

Ahojky, moc děkuji za rady, tak to vypadá, že jedno z dětí neštovice dostalo dnes, druhé zatím nic...
ale má atopický ekzém, který má poslední 3 dny hrozný, už měla klid, ale ted ji z ničeho nic úplně vylezl... tak mám ted obavy, co z toho bude. Počkám do rána, zda pupínky přibudou... pokud máte některá zkušenost, jak je to s neštovicema u atopiků, dejte prosím vědět, i rady co pomáhá na neštovice, za každou radu budu vděčná...

bobulle
12. črc 2009

Ahojky,
tak u nás se zatím o neštovice nejednalo, ale u Dr. jsem byla a ona sama nevěděla, tak mi řekla že máme dva dny počkat a že se uvidí 😅 😝

aponchie
13. črc 2009

proc se nesmi s nestovicema na slunce?

damin
13. črc 2009

aponchie - aby si neztížila průběh, oni neštovice můžou mít dopad i na mozek. Vygůgluj si na netu - tam popisují i vyjímečný průběh - bohužel, ale stát se to může.

krista
13. črc 2009

Aponchie a taky by hlavně zůstaly hnusný jizvy kdyby si na to slunce šla.

aponchie
13. črc 2009

ja vcera s ni sla pac uz mi jako hrave doma..chlap do noci v praci ja s malickou..velka akcni jak hrom..dnes je 10ty den po vysevu a skoro nic nema..celkem asi 20dobinek tri z toho na ruce vetsi jinak to mizi pod pudrem.. 😲

aponchie
13. črc 2009

hrabe 😝

aponchie
13. črc 2009

cetla sem na www.nestovice.cz dotazy a prej se muze uz mezi det atd i bazen tak uvidime jinak sla zahalena ani teploty nemela..asi lehci prubeh mela

krista
13. črc 2009

Aponchie tak to se máte, já jsem měla neštovice s dcerou od března prakticky přes měsíc a obě jsme vypadaly strašně, 20 pupínků jsme měly možná na půlce obličeje ... a celý ten měsíc jsme byli doma, protože prvních 14 dní jsem byla infekční já (jak se říká) a dalších 14 dní ona a já to nechtěla kolem sebe šířit.

tabarka
13. črc 2009

Tak to jste měly obě co dělat, být doma tak dlouho. U nás je máme od soboty. Teda ta mladší, nemá teploty, nic, jen za uchem ve vláskách jednu škaredou, velkou, pak za krkem větší a asi 5 malých na bříšku a lopatce... Nic jiného. Pořád čekám, co z toho bude, zda se ještě osype či ne...
Druhá dcera je atopik, týden zpět se ji ekzém šíleně vyhodil a to už má víc než 2 roky úplný klid..
včera jsem ji na hrudníčku našla jeden pupínek s vodou, ale jinak nic... tak jsem nervozní, zda to jsou či nejsou neštovice... Jinak to ale zvládáme zatím v klidu, ani nevíme, že je máme. Akorát že na to slunko nemůžeme...

krista
13. črc 2009

Tabarka no nejhorší opravdu bylo vysvětlit ročnímu dítěti že s ním maminka ven nemůže, každej den mi ukazovala na kočárek, ven z okna a plakala ... ale já nemohla ani chodit, natož abych se vypotácela ven (byla jsem už v 18tt) a opravdu jsem měla těžký průběh. Pokud to máte od soboty, tak podle mě neni ještě zdaleko vyhráno, já jsem se osypávala týden a malá zhruba taky tak a to jsem si po dvou dnech nedokázala představit, že budu vypadat ještě hůř, bohužel jsem vypadala... první přišly v neděli a ve čtvrtek jsem vypadala nejhůř, strašně mě to bolelo, teploty pořád. Malá byla statečná, nesla to líp než já 😅

Ten ekzém vám nezávidím, sama mám ekzém na rukách a chodidlech a bojím se, aby to děti nezdědili taky, je to hroznej sajrajt! Ale jako maličký maji prý dobrou šanci se z toho do tří let úplně dostat (aspoň jsem to někde četla, nevím ale co je na tom pravdy) tak vám přeju ať je to váš případ 🙂

Všem teda držím palečky ať to mají rychle za sebou, ty začátky jsou nejhorší, ale jak přijdou krusty, tak už nic nebolí, hlavně opravdu nestrhávat jinak je to hojení dlouhý a o jizvách nemluvě. Já mám jizvatej celej obličej, protože tam si troufnu říct že jsem jich měla snad 100!!! a to jsem nestrhávala, řekla jsem manželovi ať mi šetří na plastiku 😝

tabarka
14. črc 2009

krista, bohužel jsi měla pravdu. V noci se nám dcera osypala. A dnes ji přibývají další. Pořád jich ale nemá víc, než 30. Jsou ale škaredé, hlavně ty ve vlasech. Tak čekám. První a snad ta nejhorší vyskočila v sobotu. Ještě je s tekutinou, snad už ale praskne a začne usychat...
Druhá dcera se taky dnes osypává, ale taky pořád v normě....
Snad už to dneškem skončí a nové už nám nepřibudou... Jak jste na tom byli s hojením? Myslím, kdy vám pupínky začaly usychat a zmizely úplně?

oskaria
15. črc 2009

Ahoj,tak se taky přidám s příspěvkem.Zaprvé máme plané neštovice a to 4,5letá dcera.Ve školce to řádilo a přesně po 3 týdnech je máme my. 😒
Pan doktor nás pořeboval vidět,ale já jsem se nespletla v diagnoze a máme je.Vede se nějaká statistika na ministerstvu zdravotnictví,tak nás nahlásil.A klasicky nesmíme se koupat,snižujeme horečku(naštěstí jen 1krát) a mažeme tekutým pudrem.Pipinku a pusu vytíráme genciálkou.Někdo mi i radil Hypermangán a tím omývat.Zatím využívám ten pudr a genciálku.
A samozřejmě to čekám každým dnem u mladší dcerky(1,5 roku) a samozřejmě se děsím,že to bude horší. ☹ Starší dcerka se totiž tolik ani neškřábe(tedy zatím).
Kristo,dospělí to mají 100 krát horší než děti!Tak ti opravdu nezávidím,chudáku!
Naštěstí je ošklivé léto a tolik nechodíme ven.
Tabarko,my od prvního pupínku 4 dni mažeme a už nepřibývají další.A po namazání pudrem do večera zaschnou a ty velké,mokvyvé puchýře ještě nejsou po 4 dnech zahojené!Hlavně dítě je stále infekční,tak pozor na to!Bez infekce je dítě,až po úplném vyschnutí i posledního pupínku. ☹
Všem přeji pevné nervy! 😵

tabarka
15. črc 2009

nám se vyhodily ještě dnes... máme je od soboty, kdy jsem našla jednu velkou mokvavou
těch ale máme hodně, a to máme pupínku něco přes 50...taky se nehojí... v pusince ani v prcině nic nemáme, už at to skončí, zabavit je dá zabrat
starší se osypává teprve třetí den, zatím nemá takové hrozné jako menší, ale zase jich má víc... tak se držte

krista
15. črc 2009

Tabarka co si pamatuju tak ty s tekutinou byly právě na to hojení nejhorší a já jsem nesnesla na sobě ten pudr tak jsem se mazala jen v nejnutnějším případě, no prostě jsem dělala asi všechno proto abych to měla delší to hojení, ale fakt jsem to nesnesla 😝 Ty co tekutinu nemají se zahojí rychle... jinak jsme se obě s dcerou regererovali min. 3 týdny a úplně zbavený krust jsme byli až tak po těch 4-5 týdnech. Ale jestli jich má malá pořád tak málo tak to budete mít určitě lepší, má je od soboty, tak se pomalu začne hojit, to nejhorší už máte dneska podle mě za sebou 🙂

Oskaria to je pravda, taky jsem slyšela že infekční je dost se nevytvoří poslední krusta! Já jsem k Dr. volala a vidět nás nechtěla, když je vlastně malá chytla ode mně, ani jsem tam já jít nechtěla, protože jsem byla stále infekční a hnusná 😅 Mladší dcerka to taky s nejvyšší pravděpodobností chytne, ale neni to úplně na 100% já s nimi jako malá přišla taky několikrát do styku a nikdy jsem je nechytla 😲 pořád říkám, že kdybych nebyla těhotná tak si myslim, že je nechytnu vůbec, ale teď je imunita oslabená dvojnásob 😠 a uvidíme co druhý dítě, to by mělo mít ode mně protilátky (protože je jakoby prodělal se mnou) takže v příp. že je chytne bude mít doufám ten hladší průběh.

0401
15. črc 2009

Dcerka chodila s jednou vlaštovkou neštovičkou 4 dny! dokud to nepropuklo úplně. Byli jsme s tím i u dr, jakože je to reakce po klíštěti 😒 a ony to potvory neštovice. Ale má je chudinka všude, opravdu všude. Na dlaních, takže nechce nic brát do ruky, malovat si...na chodidlech zespodu, plnou má pipinku, třísla, takže kalhotky nehrozí a nejhorší má asi v pusince a v očičku. Každé ráno se budí s pláčem, že ji hrozně bolí v krku a až před dvěma dny, jak moc plakala a byla zakloněná jsem si všimla, že má oseté celé patro. Je na sliznice i něco jiného než fialka?
Myslím, že letos ty svoje nové plavky ani neprubne ☹

etinka
15. črc 2009

Moje obě děti prodělaly neštovice loni v květnu. U menšího, ten je donesl, měly lehoučký průběh, i když neštovic měl hodně. Mazali jsme pudrem, hlavně jsme nenamáčeli a asi po 8dnech všechny zaschly a mohl ven. I když byl reelativně malý, nerozdrápl ani jednu, nemá ani jednu jizvu. Pak jsem čekala, kdy to do něj chytne dcera a ta chodila s jedním pupínkem asi 3dni, už jsem skoro myslela, že to není ani ono, ale pak se jí vysely v obrovském množství všechny další den. Měla je úplně všude, na jazyku, na chodidlech, v buchtince, mezi prsty, ve vlasech, v obočí. Měla i nějaký den zvýšené teploty a zasychaly mnohem pomaleji než u syna.

Hlavně to chce hodně mazat, nenamáčet a nechodit ven. Kolikrát vidím děti s ještě nezaschnutými neštovicemi, jak lítají venku a myslím, že je to obrovská nezodpovědnost maminek. I když to není žádná vážná nemoc, ty pupínky jsou vlastně jen důsledek infekce uvnitř organizmu, takže i když se zdá, že dítěti nic není, mělo by být v klidu jako při každé jiné nemoci.

poupe
16. črc 2009

a co se krome purdu pouziva?Jsou i jine pripravky?diky

tabarka
16. črc 2009

0401, my má taky v pusince, ale nijak ji to neomezuje. Pije, papá. Zkouším dávám borax glycerin, je to to stejné, jako fialová vodička, akorát je to bílé a líp to chutná. Zdá se mi, že nám to zabralo... Jinak menší jich má moc a samé velké, asi se nám to hned tak nezahojí, starší má taky dost, ale malých, navíc je atopik, tak to má v místech ekzému opravdu škaredé... Snad už to ale ustává...
etinka, s tím chozením ven nesouhlasím. Ptala jsem se na to i doktorky a pročítala různé diskuze.. Ven chodit nevadí, pokud nesvítí sluníčko. Samozřejmě ne mezi děti, spíš někde na zahradu či dvorek. Je jasné, že nemůžou jezdit na kole apod. ale venek jako takový nevadí. Sama můžu doporučit. Vždy s nima jdu ven kol šesté večer na zahradu, těší se a trochu je to vrací "do formy"...
A cose týče mazání, někdo říká pudr, někdo imazol, jiný zase nemazat vůbec. Totéž i s koupáním, někdo tvrdí v žádném případě, jiní zase, že se hygiena dodržovat musí a že navíc sprcha ve vlážné vodě zmírňuje svědění... Tak asi záleží na tom, co se dí zdá nejlepší...
Tak se držte, těšit nás může to, že už to budeme mít za sebou a taky to, že od příštího týdne se teplíčko zase vrátí a snad už budeme moct i nějaké to mini koupání...

tabarka
17. črc 2009

Dobré ráno, tak se zdá, ženám už ustupují... Mám ještě dotaz, jak dlouho pupínky mazat? A kdy si myslíte, že je vhodné je okoupat?

etinka
17. črc 2009

Tabarka, s chozením ven s tebou nesouhlasím zase já. Neštovice jsou přece nemoc jako každá jiná, jako chřipka nebo angína, i když se zdá, že kromě pupínků dítěti nic není. Nemyslím si, že dítěti nějak zásadně uškodí, když je pár dní doma. Když se dítě dostane do nemocnice, tak je tam také zavřené třeba 10dní a ven nesmí. Ale je to samozřejmě na mamince. Znám maminky, které chodí ven i s dětmi na antibiotikách, když nemají teplotu. 😢 Ale můj názor je, že si každá nemoc musí vystát své a má se pobývat pěkně v klidu doma......

Pupínky jsem mazala až do úplného zaschnutí a koupala jsem prvně také až když měly sem tam stroupeček.....

tabarka
17. črc 2009

Etinka, děkuji za radu ohledně koupání a mazání... snad už to brzy budeme mít za sebou a budu je moct trochu sprchnout, musí jim to už taky vadit
jinak ohledně pobytu venku na to máme každá svůj názor. Jen myslím, že čerstvý vzduch jim prospěje. No snad už se nám to brzy vytratí a my budeme moct zase normálbé existovat... Etinka, jediné co mě snad při prodělávání neštovic těší je to, že už to budeme mít za sebou..... 😉

etinka
17. črc 2009

Tabarka, co mamina, to jiný názor. To je jasné. Vím, že to je nepříjemné, když se nesmí koupat v těchhle vedrech, ale věř mi, že vím, o čem píšu. Naše je měly obě po sobě loni v květnu a to byla takováhle vedra. Bylo to šílené, ale jsem ráda a byla jsem ráda, že je odbyly oba jako malí a víc je mít nebudou 😉 🙂

Dcera pak šla v září do školy, do 1.třídy a měla je prodělané a aspoň nezameškala. Tak ať máš děti brzy fit. 😉

kasmir11
22. črc 2009

dnes jsem zjistila i já, že má 2letá holčička má zřejmě neštovice. Takže mažeme pudr s mentholem a kapeme fen. Je bez teplot a zatím ji to nijak nevadí....starší dcera je u babičky na chatě 4letá. A nevím snad ona je v pohodě....byla bych ráda, kdyby si tím prošla, ale v létě je to blbý, no... 😠

lucinaa99
13. říj 2009

Pro upřesnění bylo tu psáno že " údajně plané neštovice způsobují u dětí v pubertě neplodnost" Tak to ale není.
Zřejmě jste s to spletli se zarděnkami. Zarděnky můžou způsobit neplodnost ale neštovice nikoliv. Proto prosím neplést si pojmy z dojmy. Např. jedna moje známá tak má 13 let měla neštovice a plodná je!

lenkavano
13. říj 2009

přidávám se do diskuze.my měli neštovice šílené a nikdy na to nezapomenu.dcera při nich ochrnula ,přestala mluvit ,celá se klepala no prostě hrůza.na infekční klinice kde jsme byli hospitalizovány nám doktorka řekla ,že je na vině kromě oslabeného organismu/dcerka je měla v prosinci,chřipkové epidemie a tak/i nanášení pudru.prý se to nemá .co se týče vody tak ta nevadí ale né dlouhé koupání spíš sprcha.denně jsme ji v nemocnici sprchovali a nemá ani jizvičku.také ji vůbec nemazali prý je lepší když vřídky dýchají a nános pudru je ucpe a infekce jde do těla.ted nás čekají ještě neštovice u nejmladší dcerky a už ted mám z toho panickou hrůzu.vždy jsem myslela že to je banální nemoc ted už vím že ne. 😠

dvojka
13. říj 2009

já nechala ted nedávno očkovat proti neštovicím naší Kiku(skoro pětiletou)když jsem si na diskuzi přečetla jak můžou probíhat,tak jsem nechtěla nic risknout,ještě ke všemu se strašně škrabe když se jí ukáže jen jediný pupínek 😝 ,myslim že zrovna to byl příběh lenkavano který mě inspiroval k naočkování 🙂

lenkavano
13. říj 2009

dvojka to je možné ,už jsem o tom někde psala,ale už nevím kde.akorát jsem o tom psala obšírněji.myslím že to bylo na tématu zemřelo mi dítě ale ted vážně nevím.vážně nechci nikoho strašit ale neštovice opravdu nejsou banalita 😠 a jsem upřímně ráda že můj příběh nebo spíše trápení nás všech tenkrát,pomáhá v zamyšlení nad touto nemocí.nikomu bych to nepřála.opravdu. ☹

dvojka
14. říj 2009

lenka-jojo,tam jsem si to přečetla a řekla jsem si proč riskovat,když se tomu dá předejít dvěma píchanci?
To víš,kamárádky mi to vymlouvaly,ale je to moje dítě a ke všemu vakcinu si taky platim já,takže do toho niomu nic neni.I doktorka mi to odsouhlasila,páč i ona vyděla jak si malá škrabe i když jí jen poštípe komár