Plané neštovice. Jak dlouhá je inkubační doba?

lucisa
16. led 2007

Dcera chodí do školky rok a půl a za celou tu dobu jsem netrpělivě čekala, až se u nich objeví plané neštovice, aby si je odbyla ona i mladší dcera, dokud jsem na mateřské.
V pondělí jim přímo ze třídy odvážela jedna maminka syna, který byl ráno ještě v pořádku a během dopoledne se osypal.
Ale teď, když to přišlo, nějak jsem si uvědomila, že ani netuším, jak dlouhá je inkubační doba a kdy by se nemoc projevila, jaký má průběh, jak dlouho se léčí, jak to přesně vypadá (dcerka mi tvrdila, že si Kubík myslel, že ho poštípal komár)?
Měla jste s tím některá v poslední době zkušenost a něco mi poradila? Moc děkuju.

zany
25. led 2011

@smecka - pokud jsi neštovice měla, tak ti nic nehrozí... Jen výjimečně se stává, že je někdo prodělá dvakrát.
Infekční jsou děti 2 dny před osypáním a v době největšího výsevu, ale i do objevení posledního pupínku.
Děti teď neštovice zrovna prodělaly, naštěstí oba najednou 😉

smecka
26. led 2011

Zany: díky, setkání se nakonec nekonalo.
... ale třeba se někdo někdy octne v podobné situaci. 😉

cermonca
2. únor 2011

Ahoj,potřebuju radu co byste dělali v naší situaci.
Dcera chodí do mš ale co se nám narodila druhá dcera tak byla doma a když jsem jí po dvou týdnech chtěla dát do mš tak mi učitelka říkala že se tam ve vedlejší třídě vyskytli neštovice u jedné holčiny.tak jsem dceru nechlala doma protože mám strach z nákazy té mladší.Te´d je to 3 týdny a v té třídě je 6 nemocných dětí.k nám do třídy se to zatím nepřeneslo protože tam není nemocný nikdo.Te´d zvažuju jestli jí už od příštího týdne mám pustit do mš a nebo né.Ona už tam strašně moc chce a pořád se ptá kdy půjde.
Tak co myslíte mám jí tam dát a nebo raději né.Je možné aby dítě neštovice chytlo třeba jen na chodbě kde se setkávají s tou druhou třídou?
fakt nevím,přijde mi takhle že tam nebude moc snad nikdy protože to zase za 3 týdny bude další dítě nakažené a poběží další inkubačka a bude to pořád dokola.
Díky za názory 😉

zany
3. únor 2011

@cermonca - to je pak začarovaný kruh... ☹ Honzík s Eliškou teď neštovice měli, Honzík přišel ze školky a měl na sobě 3 pupínky a zatím nevím o nikom z jejich třídy kdo by neštovice dostal a dneska jsou to přesně 3 týdny co jsme pupínky objevili 😉
Den před Elišky osypáním u nás byla kamarádka a její holčička je doteď nechytila. Podle mě záleží i na imunitě... A pak nejvíc infekční jsou děti v době největšího výsevu. Sice jsou infekční už dva dny před výsevem, ale nejvíce právě v době toho největšího výsevu 😝
Můj synovec byl v kontaktu 2 dny před tím výsevem s některými kamarády a ani jeden to nechytl 😉 My s ním byli v době výsevu a obě děti to chytly 😉

hanule05
3. únor 2011

@cermonca to je těžké poradit, musíš počítat s tím, že neštovice jsou fakt hodně nakažlivé. My je měly loni v červnu, vůbec netuším, kde jsme k tomu přišly, ale každopádně to chytila i mladší dcerka tehdy 2 měsíční, a bylo to úplně v pohodě, měla asi 7 pupínků, a ani neměla teploty, byla úplně v pohodě. Akorát teď nevím, jestli bude mít dostatečnou imunitu a nechytne je někdy znova.

dzej
19. bře 2011

ahoj holky,
chtěla bych ted nechat malou "nakazit" neštovicema, dokud jsem doma a ona nechodí do školky.
Četla jsem tu, že inkubační doba je 20dní... to ji mám těch 20dní izolovat od dětí?
A jak je to třeba s návštěvama? Její dědeček neštovice neměl. A tatínek taky ne... jak jste to řešili? Prý je to přenosné vzduchem...
Díky

jitule23
19. bře 2011

Nákaza neštovicemi je nevyzpytatelná. Obě moje děti navštěvovali od mala předškolní i školní zařízení a s něštovicemi přišly do styku několikrát, ale kluk je dostal ve 12 letech, měl asi 30 pupínků a za 14 dní byl v pohodě, doma byl sice 3 týdny, ale bez problémů. Dcera, která mu pupence i mazala je v té době nedostala a měla je až teď v 15 letech a vše také v pohodě i když byla osypaná více, hlavně ve vlasech. Přenos neštovic je vzduchem a hodně záleží na každém jedinci, jestli je chytí nebo ne. My jsme toho důkazem. Pokud je ale neměl starší člověk, (babičky,...) může se u nich infekce projevit jako pásový opar, který je velmi nepříjemný.

zany
23. bře 2011

@dzej
Ta inkubační doba je než se ty neštovice projeví 😉 Takže máš až 20 dní než je případně dostanete. Ale moje děti je dostaly po 14 dnech. Infekční je člověk už dva dny před vysypáním, ale nejvíc infekční jsi v době největšího výsypu...
Manžel neštovice prý taky neměl - nechytil je od jeho ségry, od synovce, druhého synovce a ani dokonce teď od dětí 😀 Nijak jsme to neřešili...
Jinak co se týče návštěv, tak k nám přišel buď kdo chtěl neštovice a nebo kdo je už měl 😉

anatanka
27. bře 2011

Miri mela nestovice ted a byla jsem rada, ze to vyslo v takovou idealni dobu, kdyz jeste nechodi do skolky a ja pravidelne do prace a taky, ze neni leto a nemusime se omezovat...🙂

Mela fakt lehky prubeh, teploty - nic, par pupinku a za tyden byla bez nich.

Ven jsem s ni normalne chodila - tedy bez kontaktu s ostatnima detma, ale pokud neni teplota, tak nevidim duvod, proc dite drzet doma.

venuss
4. dub 2011

ahoj, chtěla bych se zeptat,jak nestovicky vypadjí v počátku.Syn má zvýšenou teplotu a na hlavě červené flíčky (jakoby prasklé žilky) a jeden červenej pupinek (jeste ne puchyrek).nevim,jestli jsou to nestovice nebo ne.synovi je 13 mesicu a nevim o tom,ze bychom se setkali s ditetem,co melo nestovice.dekuji za rady a odpověď.verča

jajinka27
4. dub 2011

@venuss u nás první pupínek vypadal skoro jako beďar a pak se přidávali další a další červené pupínky 😉 taky jsem nevěděla o nikom kdo by měl neštovice ale asi je lapnul někde na písku nebo v mhd, těžko říct

venuss
4. dub 2011

@jajinka27 tak to tam ma jeden takovej malinkej pupinek a jinak flicky...potrebujeme dneska k doktorovi a na velky nakup,tak doufam,ze to nejsou nestovice a ze nikoho nenakazime.☹

jajinka27
4. dub 2011

@venuss tak doktor vám řekne zda to jsou neštovice 😉 ono to začíná na hlavě většinou a pak se to šíří dál

berynka
4. dub 2011

@venuss, dcera měla ty pupínky malé a z počátku vodnaté 😒 . Ale hlavně během dvou hodin se osypala vpodstatě celá, šlo to hodně rychle 😅 . Pak už se objevovaly sem tam a třeba teplotu neměla vůbec.

venuss
4. dub 2011

@jajinka27 my nejedeme k pediatrovi.Uvidim,jak na tom budou pupinky zitra a kdyz tak pujdu zitra k doktorce.moc děkujeme

jajinka27
4. dub 2011

@venuss to pozná snad každej doktor 🙂) no a myslím že už večer budeš vědět na čem jste, páč ze začátku je ten výsev rychlej

venuss
4. dub 2011

@berynka začínám pochybovat,že to jsou neštovice.Spíš to bude nějaká viroza s vyrážkou...uvídíme..Vodnaté to vůbec není.Jen jsem si říkala,že teď u nás řádí neštovice,tak jestli jsme je nechytli na hřišti...uvidime,no.

venuss
4. dub 2011

tak nestovice to nejsou.zacal pokaslavat a teplota se ztratila,tak nevim...🙂

kajdzas88
23. kvě 2011

ahoj holky malý má neštovice už 4 týden, ale už má takový malý hnědy flíčky a sem tam maličký stroupek myslíte, že už ho doktorka pustí do školky?

zanet29
23. kvě 2011

Kajdzas88, jo jasně, že vás doktrorka pustí do školky. My jsme šli po deseti dnech a známé řikala dr, že když už nejsou puchýřky a je už strup a hojí se to, tak může do kolektivu. A další známá říkala, že 8-mý den po vypuknutí vyrážek, už to není přenostné.

zanet29
23. kvě 2011

Kajdzas88, jo jasně, že vás doktrorka pustí do školky. My jsme šli po deseti dnech a známé řikala dr, že když už nejsou puchýřky a je už strup a hojí se to, tak může do kolektivu. A další známá říkala, že 8-mý den po vypuknutí vyrážek, už to není přenosné.

kacab
4. črc 2011

Ahojda, pročítám to tu.. ale nedočítám se..... je možné, aby před osypáním mělo dítko dlouhodobě lehce zvýšenou teplotu? byli jsme na dovolené a tam si naše děti hrály s holčičkou, která nedávno prodělala neštovice (z blízka jsem jí nezkoumala, tak nevím jak krátce byla po nemoci) ale týden na to začal mít Tomík zvýšenou teplotu kolem 37-37,2 a trvá to už 8 dní... dnes je to 15. den co si spolu hráli - vím že ho určitě hladila... a tak mě napadá, jestli se u nás něco nechystá.... Moc bych to neřešila, kdyby jsme v sobotu neměli slavit narozeniny dcerky, která se nemůže dočkat..... Nemělo něčí dítko předem teploty? Díky moc...

hojda
4. črc 2011

@kacab Já chytla neštovice, když jsem byla na kontrole s malým, 14 dní jsem byla hrozně unavená, v poledne jsem usínala a nevěděla proč, pak jsem taky měla teplotu, na pak vyskákaly pupínky. Pak to ode mě chytil malý. Malému vyskočila teplota den před pupínkama.....Mě asi 2 dny předem..... Možná jsem jsem mírně zvýšenou měla i předtím, ale neměřila jsem se....

kacab
4. črc 2011

@hojda děkuji za odpověď...

.. asi si i trochu odpovím sama... dcerka má 37,5..... něco na ně letí na oba a krom teploty jim nic není.... uvidíme za pár dní....

aja123
5. črc 2011

@kacab inkubační doba neštovic je 2-3 týdny a zvýšená teplota může být prvním příznakem virové infekce 😉 Jestli byla holčička ještě infekční, tak počítej na 99%, že vás to nemine. 😅

kacab
5. črc 2011

@aja123 diky... já vím, četla jsem... někde píší inkubačku 17-21, jinde 18-23... nicméně Tom začal mít zvýšené teplotky už po týdnu, což mi do toho trochu nepasuje, uvidíme co se z toho vyvrbí.. aspoň by to měly děťátka za sebou.... Ta holčička to nemohla mít až v tak akutní fázi, když s ní jeli k moři, lítala tam po pláži a 3dny po našem příjezdu odjížděli domů.... Já jsem si toho z dálky ani nevšimla, říkala mi to později až mamka.... Dítě s rozjetýma neštovicema by snad nevláčeli na dovolenou.... díky 🙂

dinji
9. srp 2011

U nás se neštovicemi postupně nakazily děti od manžela, který měl pásový opar. Když jsem na ročním synovi zpozorovala asi 2 nepatrné zarudlé pupínky - puchýřky, šli jsme k doktorce. Předepsala nám Imazol ( s kterým máme dobré zkušenosti i při opruzeninách), hypermanganovou koupel a kapky Fenistyl ulevující svědění. 2. den se pupínky neuvěřitelně rozšířily, hlavně na kůži ve vlasech, bříško a záda a na genitáliích. ☹ Chudáček malý, byl trochu mrzutý, ale průběh nemoci, nabyl tak závažný...Pětiletá dcera onemocněla 11. den po synovi, ale už druhý den byla osypaná celá, trpěla horečkou i zvracela. Bohužel nám toto onemocnění znepříjemnilo víc jak polovinu letních prázdnin 😒

jave
14. lis 2011

@dinji Ahoj! Chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho se objevily u syna neštovice od začátku pásového oparu manžela? Jelikož babička má nyní pásový opar a doktor tvrdil, že děti by mohly dostat neštovice.

ludva
14. lis 2011

@jave 10 - 21 dnů

jave
14. lis 2011

a nevíte, jaká je pravděpodobnost, že dostanou neštovice, když se přišly do kontaktu s babičkou?