Plané neštovice. Jak dlouhá je inkubační doba?

lucisa
16. led 2007

Dcera chodí do školky rok a půl a za celou tu dobu jsem netrpělivě čekala, až se u nich objeví plané neštovice, aby si je odbyla ona i mladší dcera, dokud jsem na mateřské.
V pondělí jim přímo ze třídy odvážela jedna maminka syna, který byl ráno ještě v pořádku a během dopoledne se osypal.
Ale teď, když to přišlo, nějak jsem si uvědomila, že ani netuším, jak dlouhá je inkubační doba a kdy by se nemoc projevila, jaký má průběh, jak dlouho se léčí, jak to přesně vypadá (dcerka mi tvrdila, že si Kubík myslel, že ho poštípal komár)?
Měla jste s tím některá v poslední době zkušenost a něco mi poradila? Moc děkuju.

dinji
15. lis 2011

@jave Ahoj, už si to tak dobře nepamatuji, ale neštovice se synovi objevily asi tak po 14 dnech. Zajímavé ale je, že když jsem pásový opar měla já, více jak půl roku před tím, děti se ode mne nenakazily. A to myslím, jsou se mnou v kontaktu víc než s manželem, já jsem navíc malého kojila.

el267
16. lis 2011

@dinji tak my už je máme taky za sebou a chytily jsme je první týden prázdnin 😒

Byl to docela opruz. Starší dcera to přinesla ze školky, přesně za 3 týdny se osypala druhá dcera. V tý době jí bylo 5 měsíců. U té menší byl daleko horší průběh. Osypaná byla šíleně, měla to i v pusince. Nepříjemný to bylo i na pulince a prdelce. Nakonec jsem jí musela po 6. hod. podávat injekční stříkačkou tabletky, které dostala v nemocnici asi 5. den. Měla i vysoké horečky.
Fakt děsný a to malou plně kojím.A měla blbej průběh.
No, ale už to máme za sebou 🙂

sonia79
12. pro 2011

Ahoj maminky, omlouvám se, že nemám čas pročítat celou diskuzi; zeptám se tedy přímo a pokud to tady již někdo řešil, pardon 🙂 Je to 6 dní, co u mě MUDr. diagnostikovala pásový opar. Mám lehký průběh, pár pupínků za uchem, kdybych je tam nenahmatala při mytí vlasů, doteď bych nejspíš nevěděla.Snědla jsem balení Herpesinu + mast a jsem už skoro OK. Jenže - údajně je vir, způsobující p. opar totožný s virem neštovic, je tedy velmi pravděpodobné, že je malá "ode mě" chytí. Prý může a nemusí, ale raději s tím počítám, to budou bezva Vánoce, malá ještě v životě neměla teplotu a teď se na nás nejspíš řítí tohle .... Máte prosím některá podobnou zkušenost, tedy nakazilo se Vaše dítko právě přes pásový opar? Předem díky a všem hezký den!

mamkamarketa
12. pro 2011

@sonia79 ahoj, a ses si jista,ze to byl pasovy opar? protoze ten byva provazen dost krutou bolesti 😕 ja ho mela v zari a bylo to fakt bolestivy. ja ho chytla presne opacne. ve skolce meli nestovice a bud jsem to chytla pri zahradni slavnosti nebo jestli syn byl nositelem 😕 ? on je ockovany,takze jeho se to nastesti netykalo.
doufam,ze bude mala v poradku 🙂

jave
12. pro 2011

@sonia79 ahoj, asi před měsícem jsem řešila podobnou situaci. Babička měla pásový opar a my jsme čekali v podstatě každý den, kdy děti dostanou neštovice. A to jsme s ní byli často. Nakonec jsme je nedostali 🙂 . Takže je to asi 50 na 50, jestli neštovice dostanou nebo ne 😉 .
@mamkamarketa nechci nijak oponovat, ale když jsem řešila, jak je pásový opar infekční, tak jsem se dočetla, že je infekční pro lidi, kteří neměli neštovice. Jinak pásový opar většinou vzniká, když je člověk oslabený nebo zažívá hodně stresu. Ale jak jsem již psala, to jsem se jen dočetla a babičce to potvrdil i lékař. 😒

prochi
12. pro 2011

@sonia79 manžel měl pásový opar, když byl malýmu asi rok. Tou dobou s námi zrovna pár dní spal v posteli, byli spolu v kontaktu opravdu hodně a doktora první bylo, jestli doma nemáme kojence nebo dítě, který ještě neštovice nemělo, že je s největší pravděpodobností dostane. Nedostal 😉 Tak držím palec, ať vás to taky mine a nebo máte aspoň lehčí průběh bez horeček a tak 😉

prochi
12. pro 2011

@mamkamarketa manžel taky neměl bolesti, i doktor se divil, i na netu jsme četli, že je to velmi bolestivé, ale fakt ho to nebolelo. A měl hnusnej, od břicha až přes celý záda 😔

mamkamarketa
13. pro 2011

@jave nevim,ale znama ho mela na dost silenym miste (zakrytym obleceni) a byla na nemocensky aby to od ni nechytla pulka kancelare 😕 ja ho mela poprve jako dite a taky si pamatuju,ze za mnou nikdo nesmel...
ale mozna je to tak,jak rikas.
@prochi tak to mel stesti. protoze to faakt boli jednou jsem mela pasovy opar pres hrudnik az na zada 😔

sonia79
13. pro 2011

@mamkamarketa ahoj, díky moc za reakci, je to vážně pásový opar - tedy snad byl 🙂 měla jsem zkrátka štěstí v neštěstí a ten můj byl malý, za uchem a měla jsem zjevně lehký průběh - bolelo to minimálně, spíš tak jako trnulo, poznala jsem to hlavně proto, že mi pod ním natekla uzlina. teplotu jsem neměla (nebo tedy myslím že ne, s malou fakt nemám čas se moc řešit, což asi známe všechny 😉 ). Taky doufám, že neštovice nechytne, na jednu stranu dobrý, měla by to za sebou, ale zas by asi měla zkažený Vánoce, první, ze kterých bude mít už trochu rozum. No však uvidíme 🙂

sonia79
13. pro 2011

@prochi ani nevíš, jak jsi mě potěšila, teda jasný je, že to že jste to tenkrát přestáli bez neštovic u vás neznamená, že budeme mít takové štěstí i my, ale aspoň vím, že existuje naděje 🙂 já jsem právě s malou taky jednu noc spala v posteli a to jsem už toho hajzlíka musela mít, jenže jsem o něm neměla tušení 😒 taky je mrzutý, že ty neštovice mají tak dlouhou inkubační dobu, že de facto ještě cca. 10 dní nebudu vědět, na čem jsme - pokud ji teda nenajdu osypanou 😀 navíc nevím proč, ale mám strach, aby jí nezůstaly jizvičky, ta mimonkovská kůže je tak heboučka ... a aby si to nedrbala to jí určitě taky nevysvětlím, takže za ní budu případně jako hlídací pes - i když to jsem vlastně v tomhle věku i tak 🙂

sonia79
13. pro 2011

@jave díky, jsem fakt ráda, že existuje ta možnost že ne, jak jsem už psala výše ..tak nějak mě to ukonejšilo .. navíc ještě nemáme píchnutou 4.hexavakcínu a ani spalničky, tak se to teď vyloženě hodí ...

hojda
13. pro 2011

@sonia79 U nás měl pásový opar děda a malej to taky nechytnul ani já, to až později u čekárně u dr., ten pásovej prý není tak nakažlivý, jako klasický nestovice

sonia79
13. pro 2011

@hojda díky za další nadějnou zprávu a přeju pohodové těšení se na mimi 🙂

sonia79
17. pro 2011

Ach jo. tak začínám mít obavu, že se asi vejdeme do těch 50%, kterým se neštovice z oparu nevyhnou, teď při koupání jsem malé našla na tělíčku asi 10 - sice mikroskopických - ale pupínků. Ještě nebudu plašit, ale při mém štěstí .. vím, že to není až taková tragédie, ale nechci aby měla malá pokažené Vánoce 😖 navíc jsem s ní momentálně sama a neumím si představit 2 týdny mezi 4ma stěnama v paneláku. Chtěla bych se poradit s těmi z vás, kteří už jste prodělali, co tak nějak nejvíc pomáhá, bojím se, že se bude škrábat a zůstanou jí jizvičky, je ještě malá a fakt jí to nevysvětlím. Kombinace Paralen čípky + Fenistil kapky je OK ? Moc díky a přeji hezký večer a co nejmenší předvánoční stresík 😉 btw. já nemám ani napečíno, ani extra negruntuju a jestli se mé obavy potvrdí, asi na to ani nedojde ☹

leiladelly
17. pro 2011

@hojda pásový opar není tak nakažlivý jako plané neštovice.

hojda
18. pro 2011

@leiladelly Nějak to nechápu, to jsem právě psala, že není tak nakažlivý.

leiladelly
18. pro 2011

@hojda ano, psala jsi, že prý není tak nakažlivý . Tak potvrzuji, že s určitostí není tak nakažlivý 🙂

sonia79
28. pro 2011

Tak už můžu snad s určitostí říct, že jsme to přestály bez neštovic - huráá!! 🙂 asi to bude i dobrou imunitou mé dcerky, která (klepu na dřevo) zatím v životě neměla ani zvýšenou teplotu - bude nejspíš vnitřně po tatínkovi - je Albánec, tak jsme asi nějak dobře zamíchali geny ... pěkný den všem.

sebestka
9. led 2012

Maminky,nemám čas číst celou diskuzi, tak pokud to tady zaznělo, omlouvám se. Vím, že u planých neštovic můžou být teploty, ale může být ta teplota až 39,5? A pokud ano, za jak dlouho ty neštovice vylezou? Abych to objasnila, neteř má od pátku 39, 5 teploty. Ale nikde nic dr nenašla, i krev má dobrou. V sobotu teploty klesly na zvýšené a dnes nanovo 39. Učitelka ve školce mně říkala, že v sobotu volala jedna maminka, že její dvojčata dostaly neštovice, oba chodí s neteří do školky. Mohou se ještě z toho (po třech dnech vysokých teplot) ty neštovice vyklubat?

dvojka
1. bře 2012

Ahoj holky.Já sem jdu s dotazem.Před rokem a půl nebo tak nějak jsem nechala starší dceru naočkovat proti neštovicím(neměla ještě ani šest let)-jenže nyní u nich ve tříde v rozmezí půldruhého měsíce téměř všechny děti neštovice dostaly.A dneska se holka u stolu pořád škrabala a říká že jí na krku a zádech něco svědí,kouknu tedy a ona na krku dva pupínky a na zádech další dva stejný .Můžou to být neštovice,teda takhle-je vůbec pravděpodobný že po tak krátké době po očkování neštovice chytla?
Jsem teda připravena na to,pokud do rána nějaké pupínky přibydou zajedu raději k doktorce.

paulusek
2. bře 2012

holky prosim vas, nikde jsem nenasla co delat kdyz maly ma nestovice i v pusince a v krku a nemuze polykat ☹ nestovice ho boli ale nesvedi.... co delat???? prosim o radu nechci zkoncit na infekcnim v nemocnici ☹ davam panadol a 1x zyrtec dekuji katka

urbisa
2. bře 2012

@paulusek ...my jsme vytírali fialkou,i kolem konečníku a na pindíka,to pomáhalo

ladunka1989
23. lis 2012

Ahojky, všem co nezabírá na svědění nic ani ten "zázračnej tekutej pudr s mentolem" tak mě pomohl mast která je na neštovice přimo rychle schne a vsákne tekutinu do sebe, jmenuje se to Thano Hermal lotio a ne všude ví co to je a někde to nemají ani v lékárnách i muj doktor nevěděl co to je. jsou dražší stojí dvě stovky ale zabírají okamžitě,. Mě se udělaly ve vlasech druhej den už po celém těle. po tekutém pudr bordel všude v postely a svědilo to jako čert až sem z toho nespala celou noc. Nejlepší je prostě se aspon 8 dní nekoupat, ani nesprchovat a to opravdu, tím se vám akorád roznesou dál protože prvních 5 dnů neštovice vylézají . Na teploty paralen na spaní a svědění Dithiaden (pouze na předpis) a le tam aspon 3 tableky denně a zapít je sklenkou :D a pořád mazat dokola, tano hermal vypoadá jak voda po holení je mléčná a tekutá celkem i lepi :D takže musíte počkat až zascne aspon půl hodky a pak jen hupsnout do bavlněnýho volnýho trika. druhý den mě přestaly svědět uplně a pár jich i samo zmizlo takže doporučuju a fakt nekoupat!!!!!

pavlina05
4. bře 2013

Ahoj!
Setkali jsme se s neštovicem(před 18 dny)i,očekáváme je už 4.den.
Syn má 4 pidi puchýřky na zádech. Včera se objevily, dnes se nerozmnožily. Je to ono? Nějak nevím???
Je bez teplot.
Mladší nemí nic.
Mám volat k dr.?

navi
4. bře 2013

@pavlina05 pokud jsou to vodové puchýřky, tak to asi neštovice budou. Někdo může mít hodně slabý průběh a moc se neosype. Dr. bych asi zavolala o radu co dál, pokud už jste tak neudělala 😉

pavlina05
5. bře 2013

Ahoj!
Tak jen tak info.
Malý se přes noc osypal více,dokonce už máme puchýřky i ve vlasech.
Přes den se to rozjelo a je jich cca 40 kousků.
U dr. jsme byli,pěkné.
Nesprchovat,nepotírat,jen tlumit svědění.
Malý bez teplot a bez problémů. Spíš si to užívá doma s maminkou🙂
Tak ještě čekáme co mladší bráška.

navi
5. bře 2013

@pavlina05 super odbydete si to aspoň teď, dokud je ještě zima a vypadá to, že i v klidu 🙂 U nás se menšímu objevil první puchýřek přesně po 14ti dnech. Oba byli teda osypaní fest, ale dalo se to zvládnou a jsem moc ráda, že to máme z krku 😀 Tak přeju ať je to i u menšího takhle v klídečku 🙂

martinaj23
8. bře 2014

Tak ja nesla u syna prvni puchyrky v patek, teplotu mel ve stredu, ale prikladala jsem to ryme. Syn uz je doma 14dnu-mel spalovou anginu. Mam doma jes 3mesicni mimco. Anginu dcerka nechytls, tak cekame jak to bude s nestovicema. Jinak mame odjet ve ctvrtek na dovcu-to by bylo pres tyden od prvnich priznaku. Jinak nam doktor zakazal slunicko-to bych pochopila, ale syn ma byt tyden jen v posteli a hlavne bez televize-myslite, ze je to nutne?

aaggyy
8. bře 2014

televize nekomplikovaným neštovicím nevadí - to jedině v případě rozvoje komplikací, které zas nejsou nějak časté (nechci to moc rozebírat, aby jsem nikoho neděsila 🙂 ) takže jestli je doma s neštovicema, na televizi určitě koukat může 🙂

kocour1
23. čer 2014

Akorát neštovice proděláváme a tak napíšu svou zkušenost pro další maminky🙂. Inkubační doba - tedy doba, za kterou se může objevit nemoc po setkání s nakaženým je min. dva týdny a max. tři týdny...my jsme chytli neštovice přesně 21dní po setkání. Projeví se to pupínky, které se nejčastěji objevují na hlavičce a trupu. Mazání - doporučuje se buď tekutý pudr a nebo genciánka. Ale dnes je na trhu celá řada moderních přípravků. Já mazala nejprve genciánkou a pak gelem Vira Soothe, který chladí a zabraňuje svědění. Hodně dobré ohlasy má také Tanno - Hermal - což je něco jako tekutý pudr, ale jeho složení je nějak vylepšené...také ho mám, párkrát jsem namazala, ale nějak jsem nejvíc používala tu genciánku. Po čtvrtém dni už se nám neobjevily žádné další pupínky, dnes jsme osmý den a máme vše zaschlé, bez svědění a čekáme, kdy se začnou odlupovat. Dnes také budeme poprvé koupat. Proti svědění jsme dávali fenistilové kapičky a na noc čtvrtku ditiadenu. A nyní, když se strhne nějaký stroupek používám Bepanthen plus, který pomáhá hojit a zabraňuje infekci, protože je desinfekční (modrá genciánka také, ale už nechci mít všechno modré🙂 )