Pneumotorax (vzduch u plic). Kdo o tom něco ví?

pipos
6. únor 2010

ahoj chtěla bych se zeptat nějaké maminky zda se jí stalo,že jí miminko přestalo dýchat.nám se stalo,že mi malá Terezka ve 12dnech přestala dýchat.můžu vám říct,že je to hroznej pohled na bezvládný fialový miminko.a v nemocnici nám přišli na to,že se jí dělá vzduch u plic.Řekli nám,že se to muže kdykoliv vrátit a převážně,když má kašel tak jen doufáme i když už jsme ho měli tak si dokážete představit ten strach.proto,bych chtěla sdílet informace i s nikym kdo o tom něco ví.

bera28
6. únor 2010

Pipos, já mám dvojky extrémní nedonošence a holka měla týden po porodu oboustranný pneumotorax. Nejprve na jedné straně, to trvalo asi 5 dní do zhojení a hned poté na druhé, to už bylo rychlejší, jen asi 3 dny. Měla dren s aktivním odsáváním.
A to s tím doktoři nic nedělají?? Někudy se jí tam ten vzduch dostávat musí.
Samo o sobě to není nic závažného, plíce se umí krásně zaslepit, jakmile je vzduch odsátý.
Zkus napsat něco bližšího.

pipos
autor
6. únor 2010

ahoj mě řekli,že je to raritní bud to přijde nebo né a,že neví ja se tam ten vzduch dostává.a že se může stát,že už to mít nebude a nebo,že to může mít klidně furt takový jsou doktoři já jí měla jen týden v inkubátoru,protože se mi potom zhubla ze třech kilo na 2,55kg v těch 12 dnech a to mi taky neřekli jak je to možný je nám 6měsícu a máme 6500g a to začla přibírat až ted od té doby co jí dávám kašičky.jen kdyby se mi prý zdála nějaká divná at sní jdu k doktorovi.a měli jste to ještě nikdy? nic mi konkrétnějšího neřekli.

kutcher
6. únor 2010

asi bych okamzite zmenila spital😖

pipos
autor
6. únor 2010

kutcher:ahoj taky jsem si volala do motola a tam mi pomalu vynadaly,že jsem z jižních čec tak neví co byc dělala tam at si najdu kardiologa v jižníc čechách takový máme zdravotnictví

bera28
6. únor 2010

Pipos, tak to bych teda zkusila konzultovat někde jinde. Tak se domluv se svou pediatričkou, ať ti dá doporučení k někomu jinému.
U nás byl pneumotorax spojen s nezralostí, takže už se neopakoval. Je úplně v pohodě.

kutcher
6. únor 2010

vykasli se na prazaky a spol. tady v HK ti prcka vemou a jsou tu nejvyhlasenejsi doktori v CR nerikam ze ve vsem, ale pece je tu super tak jestli budes chtit primluvim se tu za tebe a aspon uslysis dalsi nazor ale snad to nebude nutny, tak 90% jich tu je v pohode.

pipos
autor
6. únor 2010

a vám i řekli,že už to mít nebudete jo.jako,kdyby se jí to mělo vrátit tak vám můžu říct,že bych byla asi víc v šoku než předtím.jako taky řekli čím bude starší tim má větší sílu to zvládnout.a ještě,když jsem se ptala doktora jestli by se mohlo stát, že by jí ta plíce praskla a jestli mi nemůže umřít tak se na mě koukl jak na blázna a řekl ,,snad má ještě jednu"takže jsem ztoho moc nepochopila

kutcher
6. únor 2010

tak jeste jednu ma zije s ni i Havel ale mohl ti to ten debil s prominutim rict lip.

pipos
autor
6. únor 2010

jo to právě mohl jako já to slyšela poprvé a ještě se jedná o moje dítě tak se člověk bojí mnohem víc.a ještě,když je to malé miminko,které si neumí pomoci.moc ti děkuji za to cos mi nabídla úplně mám ztoho slzy v očích,ale jakon mám ztoho trochu strach,aby mi neřekli proč to hrotim,když jí momentálně nic neni.vim,že to ted zní jako,že to mam na háku,ale vážně to tak neni samozřejmě,že bych to radši slyšela od doktorů,kteří by mi to vysvětlili líp.a tady mi i 3 doktorky řekla každá něco jiného jedna,že se ztoho nedusila druhá,že neví,že je záhada jak se tam ten vzduch dostal a třtí,že je to samořejmě ztoho.a to jsem si v nemocnici ten rentgen vydupala a to jí ho ani nechtěli udělat

kutcher
6. únor 2010

tak se to na to zeptam strejdy ten bude vedet vic dela tam i detskou chirurgii

pipos
autor
6. únor 2010

kutcher:opravdu nevim jak moc ti poděkovat nikdy bych nevěřila,že narazim na takhle hodné a ohleduplné lidi.jsi opravdu zlatíčko

kutcher
6. únor 2010

to je v poho kdyz jsou moznosti a protekce vsechno jde lip, bohuzel to tak funguje.

pipos
autor
6. únor 2010

jo to máš pravdu,ale,když se najdou i tací,který ty protekce maj a pomužou ti jako seš třeba ty tak je to asi z pekla štěstí.já vubec nevim jak se ti odvděčit

kutcher
6. únor 2010

fakt v klidku.. udelam to rada fakt maminky jako ty chapu. je to strasne nevedet jak pomoct malemu detatku - tak snad mu to co pises bude stacit aby si udelal obrazek.. jen se zeptam take mas malickou predcasne? jestli jo tak jak moc?

ilijanka
6. únor 2010

ahoj, pipos, a robili jej aj nejaké vyšetrenia, keď sa jej to stalo? Zistili, z čoho to bolo? Niekedy to môže byť iba nejaká vrodená cysta alebo bulka na pľúcach, ktorá môže prasknúť a vznikne pneumothorax..

kutcher
6. únor 2010

jj muze to byt z cehokoliv ale autorka pise ze nevedi jak se tam ten vzduch dostal to je podle me nedostacujici odpoved. Jo a taky by me zajimalo jak dopadlo to RTG.

pipos
autor
7. únor 2010

kutcher.ahoj neni nedonošená je normálně na termín.taky říkali,že se to stane,když se dítě křísí,ale my byli uplně v poho naopak byla za 30 min venku a vážila 3050g a po těch 12dnech měla 2055g což je taky zajmavý.na rtg jí našli pláštovy pneumotorax víc nevim a jak ti říkám říkali,že to může mít furt nebo nikdy.

pipos
autor
7. únor 2010

ilijanka.dělali jí jen ten rtg a jinak to prostě nechaj být prý uvídíme no,ale praktický doktor říkal,že zná jednu pani a ta to měla prý jako miminko pak ve čtyřech a od 20,že se jí to vrací pořád.tak by mi i zajmalo jak si ta dospělá pani třeba pomůže.

pipos
autor
7. únor 2010

KUTCHER.Mohla by ses prosím ještě zeptat jestli může třeba až bude větší normálně běhat a tak,protože budu mít strach,aby se třeba nezadejchala a pak se něco nestalo moc děkuji

kutcher
7. únor 2010

v pondeli tam jedu tak se zlisim zeptat. ty jo ze tak blbe spekuluju, ale ten vahovej rozdil je divnej, to je jako by ti dali uplne jiny dite, to je mazec - ale my to meli opacne pri narozeni 3030g a pri odchodu po 7 dnech 4015g. des co?

pipos
autor
8. únor 2010

já ti říkám to nechápu do dnes jak je tohle možný a když jsem se ptala jestli nemam třeba málo mlíka pro ní tak říkali,že ne.tak to první holka měla taky 3030g,ale takhle rychle nenabrala aspon víš,že mu chutnalo 😀

lucenek
8. únor 2010

pipos to je síla PNI se léčí aktivním sáním vzduchu z hrudní dutniny neb ten vzduch tam stlačuje plíci které se při nádechu nemůže vyvinout, tudíž zkolabuje a dýchá jen jedna v případě že je jednostranný pneumotorax, plus ATB terapie, a že nechtěli udělat kontrolní snímek???debilové změnila bych špitál jak se tady píše

lucenek
8. únor 2010

pardon PNO já mám dneska ale den....

pipos
autor
8. únor 2010

lucenek: a ty stím máš nějaké zkušenosti?já uvidim co mi ted řekne kutcher,je to hrozně hodná holka a sežene mi informace o této nemoci.já jsem se i divila,když malá měla ve 3měsících 40tky horečky a kašel do toho,že mi nikam neposlali prý není třeba říkal doktor hnát jí na RTG.víš oni spíš doufaji,že se to nevrátí.

lucenek
8. únor 2010

já pracuju na nch jip chvíli jsme byla na dětském aru, co je PNO vím a u nás je častou komplikací

kutcher
8. únor 2010

ahojik jsem tu. tak rikal ze se mu jejich postupy moc nezdaji. Ze rtg se dela bezne i nekolikrat zalezi to od vaznosti pripadu.Vzduch se vetsinou odsava ale opet zalezi na mnozstvi a duvodu proc se tam objevil. Jelikoz malicka nebyla nijak poranena muze se jednat o nejakou vrozenou deformaci a na jejich obranu pronesl ze opravdu jsou pripady kdy neni az tak uplne jasne proc se tam ten vzduch vzal muze jit o tzv. docasny prusak kdy se to objevi a pak samo upravi a nebo tam je neco spatne a objevuje se to vice ci mene casto i potom a to se uz pak resi operativne a ne vzdy je vysledek uplne ok a prej kdyby to mela mala hodne vazny dychala by hodne stizene tak by to zacal resit jinym spitalem ale jestli se jevi byt ok tak toho vzduchu tam nemusi byt tak moc a muze se vstrebat. co se tyce toho pohybu v budoucnu, mysli si, ze bude moct uplne normalne litat s detma, jen ji zatim sleduj

kutcher
8. únor 2010

A promin, nepouzival uplne stejny slova, ale zas si nemuzu pamatovat vse ze, proste jednoduse az se mala zacne vic pohybovat, sleduj jestli ji nemodraj rty, nadmerny poceni a dychavicnost, jako prej byt to jeho dite, da ho vysetrit jinde, ale pokud se prave ted jevi byt zdrava, muzes pockat a mas si davat desnyho bacha na nachlazeni atd. tam taky jestli uvidis ty priznaky vyse psane nevahej a jed. Pry vase doktory obdivuje, ze takhle klidnej by si taky pral umet byt.

kutcher
8. únor 2010

Pipos a jeste... kdybys prece jen chtela jet sem do spitalu a dali vas na rano na vysetreni, klidne prijedte den predem a muzete u nas prespat, vim ze se nezname, ale jsme uplne bezna normalni rodinka, zadnej des 😀 soukromi tu je i postylka je volna, takze se klido ozvy

kutcher
8. únor 2010

a ze jeste otravuju, zapomnela jsem se zminit, ze si je temer jistej, ze dychat prestala kvuli tomu, ani ne tak kvuli vzduchu, jakozto kvuli utlaku cev a plice v hrudni dutine a ze jestli to mela opravdu az tak vyhroceny, tak ihned po zjisteni PNO meli odsavat, presne jak pise lucenek, pak se u dalsich 30% odsavani opakuje, je to standartni postup a chtelo by se to pokusit najit prave tu pricinu, ale to se jim az tak vycitat neda, tak snad jsem te tim neunudila! 🙂

pipos
autor
9. únor 2010

neunudila já sem štastná,že o tom aspon něco vim jinak jsem nevěděla ani tuk.oní jí to neodsávali prý je na to ještě malá a dali jí jen do toho inkubátoru tam byla 3 dny,že jí to ten kyslík rozežene.ale mě právě zaráží,že třeba neřekli přijdte třeba za měsíc na nějaké vyšetření.akorat prý kdyby se mi zdála jiná než jindy at přijedu na kontrolu.Víš jsem úplně dojatá co pro mě děláš tohle by pro mě nikdo jiný neudělal.ona zatim je v pořádku(tuk,tuk)nic jsem na ní nezaregistrovala jinýho.akorat,když začne plakat jako víc tak se hned začne dávit.ale to nevím jestli je ztoho.myslim,že hodnějšího člověka než seš ty už asi není.opravdu ráda bych tě poznala osobně.nechtěli byste se vy někdy podívat do jižních čech u nás byste mohli taky přespat sice tu moc soukromí neni ty starší zlobidla jsou hyperaktivní,ale jinak jsme taky normál.rodina akorat já se strašně ráda směju.

mohla bys mi prosím vysvětlit co znamená ten utlak cev a plic?