Při léčbě antibiotiky má průjem - 9 měsíců

8sd9
3. kvě 2014

Dobrý večer milé maminky, prosím o radu, Filípkovi je 9měsíců a poprvé v životě dostal antibiotika - sirup Ospen. Antibiotika sice zabrala hnedle (okamžité zlepšení stavu, ústup horečky), ale jako doprovodný jev se mu objevila vodovitá stolice 4x - 5x za den (což nebývá zvykem tak častá stolice). Odmítá mléčné výrobky, krmím hl. přesnídávkami a masozeleninovými příkrmy, bohužel se to nelepší. Poradíte mi čím mám průjem zastavit, nebo alespoň zmírnit? Napadá mě akorát rýže, mrkev a banán...jenže - rýže nepřijde v úvahu, protože zoubky ještě nemá a na rýži se dáví, samotnou mrkev nepozře (jedině s bramborem a s kuřátkem) a tak zůstává jen banán. Napadla mne Smecta nebo něco na ten způsob, ale radši bych do něj už žádná léčiva necpala - už takhle má organizmus zatížený až až ☹ Prosím o rady a předem děkuji za každy tip 🙂

anina32
3. kvě 2014

@8sd9 Průjem se objevuje jako průvodní jev při léčbě antibiotiky docela často i u dospělých, natož pak u dítěte. Je to tím že zlikvidují přirozenou floru ve střevech. Proto je doporučováno brát probiotika, u takhle malého dítěte mám vyzkoušené třeba laktobacílky od Swisu, vždycky s dvou-tříhodinovým odstupem od antibiotik. Držím pěsti ať je brzy lépe 😉

llluckaaa
4. kvě 2014

Průjem bývá u ATB hodně často. Určitě nasaďte probiotika (třeba od Biopronu) a berte celou dobu a pak ještě aspoň týden po ukončení ATB.
Co se týče jídla a pití, tak si hlavně dávejte pozor na dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Vysazení mléčných výrobků spíš pomůže, takže to vůbec nevadí. Různé přesnídávky můžete jíst pořád, jenom bych si dala pozor na švestkové a hruškové, ty by mohly taky trochu prohnat. Rýže je v pořádku, co třeba udělat rýžovou polévku, kde se rýže rozmixuje, a dát do ní zeleninu nakrájenou na drobno? Mrkev, malinko brokolice, malinko zelených fazolek? Aby bylo vše měkké a bez tužších částí. Brambory s mrkní klidně taky může, a trocha kuřecích prsou k tomu by nemělo až tak vadit. Jen ať to není moc mastné, s tukem by se mělo při průjmu opatrně.

speedygon
4. kvě 2014

@8sd9 jen podotknu, že Smecta je vlastně jíl, tam moc chemie není, takže bych se nebála...

zickemartina
4. kvě 2014

@8sd9 pridej laktobacilky - to neni chemie ale bacilky - davej je ale minimalne hodinu pred nebo hodinu po antibiotikach aby nezmirnily ucinek. Antibiotika nici mirco floru ve strevech a ty laktobacilky ji tam znovu vytvareji - v lekarne ti poradi jake. jinak z jidla ryze (kase muzes koupit uz i hotovou, mrkev, jogurt s bananem - vsechno stavi. kdyzby prujem byl hodne silny tak nejakeho toho vodnicka nebo smectu - kdyz ti ji prcek nechce pit - zkuz trosku zamichat (dle me zkusenosti max pul pytliku) do toho bananu s jogurtem - ono to trochu ztrati tu chut a syn mi to tak pozival bez problemu

8sd9
autor
5. kvě 2014

Moc vám všem děkuji, díky vašim radám se situace uklidnila a průjem zmírnil, jsem šťastná jako blecha že je mému sluníčku o něco lépe... už zase zlobí, takže je mu vážně lépe 🙂 🙂 🙂 Opravdu moc děkuji, byla to naše první nemoc a já byla vyplašená až hrůza. Strach o dítě je opravdu ten nejhorší...takže ještě děkuji 21. století a internetu 🙂