Pseudostrabismus. Kdy tento klam vymizí?

sisstin
11. říj 2008

Ahoj holky, před ročními narozkami jsem byla s malým u očního, protože se mi zdálo, že docela dost šilhá na levé očko a tupozrakost mame v rodině, takže jsem se obávala. Nakonec to je jen pseudostrabismus- zdánlivé šilhání 😉 Není to žádná porucha, ale pouze optický klam, ke kterému dochází, když mají dítka široký kořen nosu a pak to vypadá, že šilhají..vidět je to zejména na fotkách.

Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho tento klam vymizí a jestli je tu někdo, komu pseudostrabismus diagnostikovali? 😉

asitka
11. říj 2008

sisstin...nemám s tým skúsenosť....ale v podstate môže Ti byť fuk, kedy to vymizne....kým to je len optický klam...a možno, že ty si s malým stále, tak si si to všimla...a iní to ani nepostrehnú....ak ich na to neupozorníš....teš sa...máš malinkého zdravého...a to je podstatné...vyrastie z toho.... 😀 veľa zdravíčka prajem...

martinka16
11. říj 2008

ahoj sisstin ja mam tuto diagnozu a kedze je to fyzicka vada a nie celkom tak ocna tak to nevymizne nikdy to by sa mi musel zuzit koren nosa...mam na to polky dioptrie uz od malinkata ale uz ich nenosim na odporucanie lekara pretoze je to zbytocne a zrak sa mi touto diagnozou nemoze zhorsit uz len starobne ako bezne pomaly vsetkym ludom,,,nemas sa coho bat aj mne to na foto vidiet aj ked nie vzdy ale vidim co potrrebujem a to je hlavne akurat som mala vo VP napisane ze pri soferovani je potrebne mat okuliare

sisstin
autor
12. říj 2008

martink16: no mně právě Dr. řekla, že až vyroste..a ten kojeneckej nosík se mu zúží, tak to zmizí 😕

sisstin
autor
26. říj 2008

tak koukám, že to tady asi nikdo nemá 😕

geminis
26. říj 2008

ahoj, tak my to máme diagnostikováno u obou holčiček a jsem moc ráda, že je to jen toto!
Jak píše asitka, těším se z toho, že máme jinak zdravé holčičky. Sice mi očař u jedné holčičky řekl, že má "jakousi vadu" na obou očích, ale zatím to prý ničemu nevadí a budeme to hlídat, a za rok se zase uvidíme. Plus ten pseudostrabismus.
Já jsem se ani nepídila po tom, kdy nebo jak to falešné šilhání má zmizet. Ale to spíš proto, že já si ničeho nevšimla a ani teď to nevidím, postřehne to jen oko pediatra a oční. Ty píšeš, že je to dost znatelné i pro Tebe, jako laika, tak chápu Tvou starost.
Docela dost mě ale překvapila odpověď martinky16, že to nezmizí nikdy. Já taky myslela, že se růstem holčiček nosík zúží a pak bude po problému.
Tak ať se vám brzy nosík zúží co nejdříve, ať to není tak markantní.

sisstin
autor
26. říj 2008

geminis: jeee..konečně se někdo ozval 🙂 já jsem si samozřejmě taky oddechla, že to není opravdové šilhání.. 😉 ale stejně mi to trošku vadí 😉 i když v poslední době mi přijde, že šilhá mín a mín 🙂 a ani na těch fotkách už to většinou vidět není 🙂 tak snad to bude opravdu jen tohle 🙂 i když se musím přiznat, že jsem tý doktorce moc nevěřila..vzhledem k mojí diagnoze...ale pak jsem byla ujištěná, že je to opravdu velká kapacita v tomhle oboru 😝

já jsem si jako malá s brejlema..a hlavně s plackou na oku 😠 užila svý..děti umějí být fakt zlé... 😠

jinak to, že to nezmizí nikdy mě taky překvapilo 😲 ale fakt asi záleží na fyziognomii obličeje... 😕 mně už připadá, že se to lepší 🙂

já jen, že jsem o téhle vadě..je-li to vůbec vada 😕 dozvěděla vlastně až z netu, když jsem o tom hledala podrobnější informace 😉

geminis
26. říj 2008

sisstin, já jsem se o této vadě nevadě dozvěděla až od naší dětské dr., která nás poslala na oční nejdříve s jednou a pak naše fyzioterapeutka i s druhou...já neviděla nikdy nic, že by jim nějak ujíždělo očenko. možná jen poprvé, co mi to řekla dětská dr. u té první a já se na to zaměřila. ale zběžně nebylo a není vidět nic.
Pak jsem se taky pídila po informacích na fóru, kam chodím. On člověk raději o ničem ani nechce vědět a ješě lépe když to nemusí řešit.
Věřím, že jsi si užila svý, i když já jsem brýle nikdy neměla (ťuk ťuk), ale obecně je známo, že děti, zvlášť ty malé, umí být pěkně kruté. Taky chápu, že jsi chtěla mít 200% jistotu, když už jsi měla s očníma co do činění.
A co se té krutosti dětí týče, ne nadamo se říkalo, že šikana nezačala na vojně, ale už v MŠ. A já mám jen strach, aby krutost, jakoukoliv, nepoznaly naše holčičky.
Krásný zbytek neděle.

lili03
8. říj 2010

Vidím, že toto téma už je dosti staré, přesto bych se chtěla zeptat na další zkušenosti, pokud se někdo přihlásíte. Nám bylo také diagnostikováno zdánlivé šilhání, zřejmě způsobeno epikaulem (epikaulus-snad to píši dobře, je převislá kožní řasa nad okem) a poměrně malá vzdálenost-rozestup očí (PD), jen 42mm (nyní jsou malému 2 roky). Proto to vypadá, že malý šilhá. Také se bojím, aby mu to vůbec vymizelo, je to taková jen estetická vada, ale stejně...

lili03
8. říj 2010

Omlouvám se, správný název je epikantus🙂

marjama
10. říj 2010

Ahoj holky, naše Martí má taky epikantus. Nejdřív jsem právě pořád tvrdila doktorce, že malá šilhá a chtěla jsem, ať nás pošle na oční. Nakonec jsem si to vydupala a byla jsem přesvědčená, že mám pravdu a šilhání nám potvrdí. Na očním nám ale řekli, že Martí nešilhá a má právě široký kořen nosu. My k tomu máme ještě další problém, protože malá má dolní řasy otočené směrem do očíčka, což je hrozný, protože jí to pořád to oko dráždí ☹ K tomu epikantusu i k těm řasám nám doktorka na očním řekla, že se obličej vyvíjí a nemáme si dělat starosti, že by se to mělo samo upravit a zmizet. Prý se čeká cca do 6 let a pak se event. může přistoupit k plastické operaci. My k ní s Martí chodíme od 6. měsíce. Teď je malé 21 měsíců a je vidět výrazné zlepšení, tak doufám, že žádná operace nebude potřeba. Takže holky, hlavu vzhůru, ono se to určitě zlepší a zmizí !!!!!!!

lili03
12. říj 2010

Taky doufám, že se to zlepší, protože na potkání se nás známí ptají, jestli nějak řešíme to šilhání. Tak je to asi dost výrazné, já, jak ho vidím pořád, už to asi tolik nevidím. Ale hodně si toho teď všímám v okolí, zajímavý je, že to vidím i na některých dospělých (pokud to tedy není opravdu šilhání), ale připadá mi to třeba u Jany Sovákové (hraje Ingrid v Ulici) nebo Barbary Streisand.
No, hlavně, že nemusíme řešit nic horšího, že😉

sisstin
autor
13. říj 2010

@lili03 ted jsem se sem náhodou dostala 😉

syn už zhruba od 18m nešilhá vůbec, teda u nás si toho nevšímali ostatní lidé nikdy. Možná je to občas ještě vidět na fotkách, zkuste mrknout do alba, já už to nevnímám. Ale v reálu nešilhá 😉 to na těch fotkách, že se zdá, že ujíždí oko, to má spousta lidí...je to špatným úhlem focení a právě obličejovými rysy 😉

lili03
15. říj 2010

Ahoj, koukla jsem do alba, máš krásnýho kluka 😉 Taky mi nepřipadá, že by šilhal. Náš Matýsek má oči blízko u sebe, no, taky jsem tam dala 1 fotku. Řekla bych, že se to taky zlepšilo, když mu bylo třeba půl roku, bylo to daleko výraznější. A nevíš, jakou má tvůj syn vzdálenost zorniček? Nám dr. řekla, že u Matýska je ta vzdálenost jako u novorozence, těch 42mm. To už bylo tedy před několika měsíci.

sisstin
autor
16. říj 2010

@lili03 tak to vůbec netuším. U klasické očařky mu jenom koukla světýlkem a řekla, že žádný šilhání tam není. Pak máme za sebou screening očních vad- to všechno vyhodnotilo jako v pořádku, bližší informace mi k tomu nedali 😉 Jinak tvůj klučina má taky širokej kořen nosíku, to je vidět...ale že by šilhal mi teda z fotky nepřijde...většinou, když se fotí tak, že koukají přímo do fotáku, tak nic vidět není. Ten optický klam vzniká, když se fotí třeba ze strany nebo z jakéhokoliv úhlu, kdy se dítě nekouká přímo do objektivu 😉

u nás to teda vymizelo samo přirozeným růstem a změnou obličejových rysů 😉

paja1975
3. bře 2012

@sisstin ahoj, ted se pídím po koníkovi kvůli šilhání a narazila jsem na tvoje téma. mám 7měsíční Sofinku a obě očička jí ujíždí. Na očním jsme už byli, a dr chtěla Sof změřit oční pozadí, ale moc se jí to nedařilo, protože malá se hrozně bránila a ani ve třech jsme ji pořádně neudrželi 😒 Ale i tak mě dr řekla, že se zatím nemáme znepokojovat, že tam zatím žádnou vadu nevidí. O pseudostrabismu jsem se dočetla až ted, ve tvém tématu, nikdy před tím jsem o tom neslyšela. Nebyl důvod o tom bádat. Jsem taky z toho nervozní. TAk se chci zeptat, jak to u vás vypadá teď? Jak je na tom malý (vlastně už velký klučina 😉 , už uběhlo pár let) Je už to lepší a klam už zmizel? Děkuji

sisstin
autor
3. bře 2012

@paja1975 ahojky, no shodou okolností měl ted ve školce screening očních vad (4,4roku) a něco mu tam našli 😉 Zrovna zase tu asymetri rohovkových reflexů, což jsem se dočetla, že by mohlo značit šilhání, ale zas má tu odchylku v tak malým procentu, že mi ta paní řekla, že to zřejmě zas bude ta asymetrie a že taková hraniční hodnota vyjde hodně dětem v tomhle věku, ale musíme na dovyšetření k očnímu a to jdeme až na konci března 😉

Tenhle screening mu dělali i ve dvou letech, a to byl úplně čistý. Jinak šilhání jako takové jsem v reálu už od roku vůbec nepozorovala, i na fotkách to zmizelo, občas je to na fotce malilinko vidět, když je focený hodně ze strany a zas je to ten optický klam.

Zkus pro malou najít ten screening očních vad, je to vyšetření takovým přístroje, kdy se dítě jenom kouká na blikajícího smajlíka a hned se to vyhodnocuje v PC, takže to zvládne fakt i kojenec. Když se teda něco najde, tak dítě musí už na klasické dovyšetření k očnímu 😉

paja1975
3. bře 2012

@sisstin děkuji 🙂

sisstin
autor
3. bře 2012

@paja1975 no sama jsem zvědavá, jak teda dopadneme...jinak nic jinýho mu nenaměřili, ani dioptrie, ani astigmatismus ani nic...jen prostě ten rohovkový reflex na levým oku má o 0,5% vyšší, než je ta norma.... docela se děsim, co mu tam budou dělat..jestli mu budou rozkapávat nebo co..to aby jsme ho drželi jako tři 😖 jinak jdeme k té stejné primářce, kde jsme teda byli v tom roce..a to mu fakt nedělala nic, jen koukla do očí a tím to zhaslo...kdyžtak pak dám vědět 😉

tady je ten přístroj : http://plusoptix.zrak.cz/

sisstin
autor
3. bře 2012

@paja1975 máš tam i seznam pracovišt pro plzeňský kraj http://plusoptix.zrak.cz/seznam-pracovist/

paja1975
3. bře 2012

@sisstin tak tohle máme za sebou zase my. Se starším Matýskem 3,5 roku. TAky ve školce screening odhalil odchylku na rohovce a na očním mu rozkapavala, měřila pozadí koukal do takovýho přístroje, a zjištovala jak je na tom s 3D viděním a musel rozpoznávat takový ty Ečka jesli víš? zakrýt očičko a říkat jakým směrem to E směřuje. Nějak náročný vyšetření to není. Určitě to zvládnete. Našeho MAtýska to i bavilo. Taky zjistila levé očičko lehce odchýlené, ale zatím v normě. Na kontrolu jdeme v dubnu. A Ečka trénujeme na dr doporučení. TAk také zkus trénovat. Namalovala jsem si je na papír a další vystřihla. A jedem 😉 Určitě dej vědět jak to dopadlo 😉 A děkuji za ty webovky, jsi úžasná 🙂

sisstin
autor
3. bře 2012

@paja1975 no syn něco říkat bude celkem těžko, má vývojovou dysfázii...takže by mu nerozuměli...ale točit ečkem umí normoš 😉 u nás je problém, že je dost hysterka, když mu maj něco dělat jako fyzicky..nějak na něj šahat 😒 jinak my hodně děláme úkoly na prostorovou představivost, vizuo-motorickou činnost atd. Já právě nevím, jestli ji má horší kvůli té dysfázii (tu vizuo-motorickou činnost) nebo právě třeba kvůli těm očím 😉 Ale psycholožka říkala, že na poruchu zraku by to neviděla, že spíš ta dysfázie....

ined77
3. bře 2012

@paja1975 ...ahoj 🙂 ,
náš malý to měl taky a dnes má 3,5 r. a očka má normální 😉 .chodíme teda pravidelně k očnímu, protože já i manžel oči v pořádku nemáme...tedy já už po laserové operaci ano, ale pro klid to sledujeme. po poslední kontrole v září má malý akorát odchylku půl dioptrie, ale to je prý v tomto věku normální a nic to ještě neznamená 😉 .
srovnalo se to hlavně růstem obličejíku...teď jsem se schválně byla podívat na fotky a cca okolo toho 2. roku to "šilhání" vymizelo 🙂 .u nás to bylo vidět hlavně na fotkách.

sisstin
autor
3. bře 2012

@ined77 já jsem si právě taky zhruba od toho roku nevšimla, že by šilhal...ani nikdo jiný si toho nevšimnul, ten screening ve dvou letech byl v pohodě, tak ted jsem čekala, že to bude taky...a není 😕 a kdyby teda náááhodou to šilhání bylo, ale přitom neměl žádný dioptrie ani neměl astigmatismus (ten přístroj to vyloučil), tak co se pak s tím dělá, nevíš? 😕

paja1975
3. bře 2012

@sisstin posadíš si ho na kolena a dr na něj vůbec sahat nemusí. Určitě to zvládnete. to bude dobrý, uvidíš 😉 držím palce!!!!!! 😵

sisstin
autor
3. bře 2012

@paja1975 no já myslela hlavně právě to rozkápávání, jinak spolupracuje dobře při úkolech, je zvyklej...to mu neva..ale právě nějaký vyšetření typu: ted se ti budeme hrabat v oku 😅 to si moc neumím představit. On o tom jen slyšel, že tam máme jít, a už protestoval 😖

ined77
3. bře 2012

@sisstin ...vůbec netuším 😨 ...ale to si myslím, pozná oční i bez screenin. ..jestli je to jako v pořádku.kdyby tam šilhání bylo, bude patrné a dost možná by se zhoršovalo.
u nás by ani takový poplach nebyl, kdyby MM co by miminko a dál nešilhal doopravdy, byl s tím na operaci tuším v 5ti letech, ale to už je celkem pravěk 😅 😀 .
u nás jen co jsem vyzvěděla, že teda ten efekt už pominul a dál sledujeme jen ty dioptrie...je dost velká pravděpodobnost, že brýlky nakonec potřebovat bude.

sisstin
autor
3. bře 2012

@ined77 no v tom roce se mu fakt podívala jen do očí, řekla, že to je ten pseudostrabismus a zmizí to..a fakt to jako opticky zmizlo....a ted ten přístroj mu naměřil teda tu asymetrii rohovkových reflexů...je možný, aby dítě šilhalo, aniž by to bylo nějak vidět? Mně to přijde blbost 😕 jinak dioptrie mu to nenaměřilo, ani ten astigmatismus (což právě často bývá spojený se šilháním, že dítě nepoužívá jedno oko vůbec nebo podstatně mín, než to druhý zdravý). To se lepí placka na brýle...ale přijde mi ujetý, aby nosil brýle, když dioptrie ani astigmatismus nemá. Jako z brýlí by se asi zbláznil, nesnese ani sluneční 😖

sisstin
autor
3. bře 2012

@ined77 teda přesněji, 3x mu to naměřili asymetrii a jednou v pohodě 😅 ta paní říkala, že to asi nic nebude, ale prostě dostali jsme červený razítko a k Dr. musíme 😖

paja1975
3. bře 2012

@ined77 tak to je dobře, že to zmizelo. taky doufám,ž to zmizí. I když na druhou stranu kolikrát si řikám, že brejličky nejsou zas tak velký zlo. Jsou bohužel horší věci. 😢 Spíš to okolí, to dělá těžký. No snad se i tem brejličkám vyhneme.

ined77
3. bře 2012

@sisstin ..já nevím, nejsem odborník, ale myslím, že šilhání když je, tak je vidět 😅 .a zase kdyby jedno oko bylo slabší, tak to půjde poznat dioptricky ne? 😕 .
a nemůže ta asymetrie být způsobená právě tím postavením očí?.....aaaa...už to čtu, psala jsi výš...fakt bych řekla, že to bude zkreslené.