Pupeční kýla. Co s ním budou dělat na chirurgii?

missymici
22. čer 2009

Ahojky, chci se zeptat jestli některá z vás měla nebo má problém u miminka s pupeční kýlou?! Dnes jsme byli na půl roční kontrole,vše bylo v pořádku jen Dr. zjistila že malej má pupeční kýlu,prej na nejbližší kontrole jestli se to samo nespraví tak pujdeme na chirurgii,....co tam budou dělat?Snád ne operace?Dala mě to mudra nahmatat a jediné co mě k tomu řekla,že je to u kojenců normální.NA netu jsem četla že to mají věčšinou předčasně narozené děti,nebo děti s vrozenou vadou.DAník byl o 9 dní dřív. Vzniká věčšinou když mimi hodně pláče,hlavně v první 3měs. a při zvýšené plynatosti střev.Nebo máte někdo nějaké jiné info o tomto problému?JAk se to řeší,pokud by kýla nezmizela sama?Co to obnáší?Díkes

janca_dobi
6. zář 2011

@denisee Díky, tak už máme taky přelepeno. 🙂

denisee
6. zář 2011

@janca_dobi : jsem ráda, že jsem mohla poradit 😉

sonisek
14. říj 2011

Ahojky, tak my uz mame po operaci kyly, dnes jsme prisli z nemocnice. Ve stredu nastup, ve ctvrtek operace a dnes domu. Operaci maly zvladl dobre, lepe nez jsem cekala, tak jsem za to moc. rada. Po operaci zadne komplikace, zadne blinkani, jen po probuzeni z narkozy asi pul hodiny fakt brecel, ale pak se uklidnil a chtel hned papinkat a jit si hrat :D Ale nastesti pak jeste usnul. Jsem rada, ze to mame za sebou. V Koline byl moc prima personal, nemam si na co stezovat!

tygrous
30. pro 2011

Chci se zeptat - muze pupecni kyla souviset se spatne ustrizenou pupecni snurou?? Moje mamka tvrdi, ze je to prave z toho...😅

crca
30. pro 2011

@tygrous no někde jsem to taky už slyšela,my jí měli taky.V květnu jsme byli na operaci,ale my to měli hlavně i vyřvané-kluk trpěl do roka na koliky a je uřvánek teda do dnes tak nevím,ale dcera je v pohodě 😅 No ženská no 😀

tygrous
30. pro 2011

@crca Jo, malej ty první měsíce taky hodně plakal kvůli bříšku...na 18.měs. prohlídce to dr.zhodnotila, že to ještě necháme být...

crca
30. pro 2011

@tygrous nás nechávali do 2 let,v roce to měl míň,ale ve 2 zase víc 😒 ,dr.mě řekl,že pokud to nezmizí do 2 roku,tak už se to nezatáhne,ale setkala jsem se tady hodně,že je nechávají do 4-5let,já jsem ráda,že to máme za sebou,neumím si to představit někde ve 4 letech 😀 Po 3 hodinách jsme jeli domu,vše bez problémů,nebyla jsem s ním v nemocnici,ale na chirurgickém centru Galen,takže jsem si ušetřila 3 dny ve špitále.Přijeli jsme tam na půl 3 a chvilku po 5(odpoledne) jsme byli doma a kdybych ho nekrotila,tak se ségrou šplhal kde se dalo 😀

kettynka1234
2. led 2012

Ahojky maminky. Naše dvojčátka ( 7 týdení) mají také malinko vystouplý pupíček ( tedy jen kůžičku)
Když se na ni jemně zmáčne měla by zalést. Brečením se zase vytlačuje a to není dobré. Tyto děťátka by neměli moc platkat. Naše paní doktorka nám preventivně doporučila v lékárně zakoupit takové gázové ruličky a papírovou pásku. páska se zalepí na jedné straně bříška, více se natáhne aby byla na pevno, na pupíček se vloží ten tampónek a páska se zase natáhne na druhou stranu bříška. Na pupíček je jemný tlak, aby se nevystupoval. Ale tak nějak se mi nelíbí ta papírová páska. Prý je k dětské pokožce jemná, ale když se odlepuje, tak u toho trpím za miminka. Pod páskou to pak mají červené. Po koupání místo namažu bepantenem ( aby se to zahojilo a druhý den po koupání dám zase na pupíček pásku. Miminka koupu ob den ( jeden den jen otítám žíňkou ( ten tampónek by se neměl namočit.)
Prý to může trvat i do 4 let. Snad to nic nebude a bude vše v pořádku.
Jen prý máme každý den pupíček hlídat, aby ho neměl vystouplej a tvrdej. To by jsme museli hned do nemocnice a nejspíše na operaci. Ale paní doktorka říkala, že se to dělá miminkám dost často a že se to většinou samo spraví.
🙂 kettynka

crca
2. led 2012

@kettynka1234 No nám taky v roce a půl řekl,že se tohle na 100%ztratí a když jsem tam s ním byla ve 2 letech,tak hned řekl,to musí ven 😀 A já teda jeden čas používala ty Hugies Premium,ty byli super vysoké a krásně mu to ten pupíček stáhlo,jenže pak jsem je přestala používat a zase mu vylezla,takže nevím jestli je dobré ty děti takhle pásat nějakou páskou,když se to stejně vrátí 😅 Matěj byl uřvanej od jakživa,takže nějaké nebrečení nepřišlo v úvahu 😀 Ale vy jste fakt malinký na nějaké závěry,ale pokud by se vám za nějaký čas operace nevyhla,tak se ničeho neboj 😉 Je fakt,že jsem z toho byla taky na prášky 😀

antiope
3. led 2012

ahoj, tak na konci ledna nás čeká operace, na jednu stranu se hodně bojím, na druhou jsem ráda, že už se toho pupíku zbavíme. Lepení jsme vzdali, protože malá má moc citlivou kůži a i když jsme vyzkoušeli různé druhy náplastí, pořád to bylo týden náplast, 14 dní čekání až se kůže zahojí ☹ a ten boj při přelepování ... takže používáme kýlní pás.

@tygrous hm, to je zajímavý názor, ale nikde jsem to neslyšela, že by pupeční kýla souvisela s ustřižením pupeční šňůry. Jde tam o rozestup břišních svalů a neumím si představit, že by mohl vzniknout takhle. Za to, že si jí mimčo může "vyřvat" to slýchávám docela často 😉 My jí máme vrozenou a už na ultrazvuku v 30. týdnu se doktor nad tím rozestupem pozastavil, ale nakonec to označil za fyziologické.

antiope
15. dub 2012

Tak máme operaci pupeční kýly za sebou! Museli ještě počkat až teď do dubna, protože lednový termín kvůli nemoci nevyšel. Tak pro ty, co to čeká, chci shrnout průběh.
V týdnu před operací, proběhlo vyšetření u naší doktorky. V sobotu ráno jsme nalačno nastoupili do nemocnice, kde nás znovu vyšetřili a po všem papírování se nám přišli představit chirurgové a anesteziolog a popsali nám, co nás čeká. I sestřičky nás vždy připravovali na to co teď bude následovat. Pak dostala předmedikaci na lžičce a jelo se na sál, mohli jsme s ní jít až k sálu, kde si jí převzal anesteziolog do náruče, divím se, že jsme nebyli svědkem žádných slziček, ale je možné, že nastaly, až když se zavřely dveře sálu. Samotná operace není dlouhá (15 - 20 min.), ale s časem na uspání a probuzení na sále (ještě na sále je probouzejí a musí reagovat na podněty) nám jí přivezli na pokoj tak za 40 min. Teď nastala pro mě nejnáročnější část, protože z takového polospánku naříkala a prala se s infuzí, brečela jsem jak želva. Sestřičky radily, že se nemáme snažit jí budit naopak, že teď se musí z té anestezie vyspat, takže dostala léky na uklidnění a opravdu za chvíli usnula. A spala dlouho 😉, mezitím jí skoro dokapala kapačka, aby nebyla dehydrovaná (pít mohla naposledy v 6 ráno). Když se probudila byla naprosto v pohodě, měla zájem o hračky a mohli jsme jí začít pomalu dávat pít. A když už nemusela mít kapačku, tak pak už "lítala" po celém oddělení. Po nějaké době dostala piškoty a pak kaši a když bylo všechno v pořádku, pustili nás ještě v sobotu večer domů.

lusyy
25. črc 2012

holky,chci se zeptat,může se udělat pupeční kýla až po roce? Jak to vlastně vypadá?

hurikos
5. říj 2012

taky sme si prožily pupečni kylu malem bylo pouze 3tydny a začaly nam to přelepovat ale vubec to nepomahalo tak sme skončily v nemocnici tam mu to operovaly a bylo po problemu i když to vypadalo zle tak vše dopadlo dobře tak děkujeme olomockym doktorum že to je vše vpořadku a rada pro maminky budte vždy při svem miminku.

jennyska
8. led 2014

Ahoj @janca_dobi @hurikos @lusyy @antiope @crca @kettynka1234 @tygrous @sonisek @denisee @missymici a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se se svými zkušenostmi s Kýlou u dětí podělit, stejně jako tady v diskuzi, také v naší Wiki knihovničce Modrého koníka, kde právě vzniklo téma pod tímto názvem: https://www.modrykonik.cz/kyla/ ? 🙂

Tím, že svůj příběh, radu, zkušenost napíšete do Wiki, pomůžete ostatním úplně stejně, jako např. tady ve fóru @missymici . Mají otázky, toto téma je zajímá a Vy jim svým příspěvkem můžete v mnohém pomoci, podržet je, poradit...

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

julieeez
4. srp 2015

MAMINKY NECEKEJTE KUPTE SI TEJPOVACÍ PÁSKU KINESIO! Stojí 200-300 kč a neriskujete operaci. Doktorka radila pupík zatlačit něčím co připomínalo korzet. Přišlo mi to jako nesmysl a ani to moc nepomáhalo. Radili to i na chirurgii v nemocnici, hrůza. Sestry mladá doktorka poradila tu tejpovací pásku.

Vystříhněte z ní tvar písmene 0 - dvakrát (podélný kruh z vnější strany a malý podlouhlý kruh vevnitř). Na výšku "písmene" tak 4-5 cm - na šířku tak 1,5-2 cm, vnitřní kolo na výšku cca 2-3 cm, vnitřní 0,5 cm a méně. Páska pruží je do jedné strany! Stříhejte tak, aby delší strana písmene 0 pružila! Poproste aby Vám někdo pomohl. Jeden podržší vystouplý pupík pod kuží (bříškem) a druhý lepí tejpovací pásku. Lepíme tak, aby páska stahovala pupík dovnitř (tzn. že pružnou část musíte trochu natáhnout přes pupík - z 4 cm natáhnout tak na 6 cm). Tak aby natažené písmenko 0 bylo kolem pupíku. Pásky do tvaru 0 nalepíme dvě. Jendu vodorovně, druhou vertikálně (kolmo) přes ní. Vznikne takový křížek. Pupík musí po nalepení dvou pásek přes sebe, držet stále pod kuží - nevystupovat. A samotný pupík bude dýchat, protože tak se setkajít vystižrné středy.

ps. Pásku nejlépe přilepíte tak, že si natrhnete popír (na kterém je páska nalepená) a lepíme směrem odstředu 0 (nejprve nalepíme hned u pupíku a pak zbytek natáhlete do stran)

Těžko se to vysvětluje. V podstatě touto páskou přilepíte pupík, kde má být, aniž byste dítěti stahovala bříško. Páska samotná nijak neublíží kůži. To můžete přečíst v popisu produktuktu na internetu.

dana3262
4. srp 2015

@julieeez pomůže to i ve 4 letech?