Pustí dítě do letadla když bude mít neštovice?

peppapig
11. čer 2009

Ahoj maminky, mam dotazek 😒
Nase M se zrejme do 20ti dnu vyhaze planyma nestovicema (v pondeli si hrala s kamaradem a bobek je od stredy osypany pupinkama). Problem je v tom, ze na zacatku cervence mame letet domu. Myslite, ze nas pusti do letadla pokud bude mala mit stale puchyrky? Pokud ma nekdo zkusenost nebo radu sup sem s ni, diky moc

martas123
11. čer 2009

když jsme byli v turecku na dovolené, tak tam asi 5-ti letá holčička taky dostala neštovice, letěla domů asi po pěti dech, co je dostala, ještě měla chudák teplotu, měla na sobě dlouhý rukáv a klobouček. no přeci by ju tam nenechali ne 😨

shaula
11. čer 2009

Zkušenost tedy nemám, možná má Martas pravdu, ale selský rozum mi říká, že osoba s probíhajícím infekčním onemocněním nemá na palubě letadla co dělat a neměli by ji tam pustit... Minimálně to je bezohledné vůči ostatním cestujícím.

roasha
11. čer 2009

peppapig,ja myslim ze ju budes mat vyhadzanu max do 14dni. 😉

peppapig
autor
11. čer 2009

Me taky logicky prijde, ze by infikovane dite na palubu nemeli pustit. Ale na druhe strane onemocneni neni zavazne (v dospelosti muze byt velmi zavazne) a tady a anglii to snad neberou ani jako nemoc (dite s nestovicema si obvykle vesele pobyha po svete). Tak ja nevim, mam z toho docela nervy.

shaula
11. čer 2009

Peppapig - a infekční zůstává ještě 4 - 5 dní po zmizení posledního pupínku, na to prosím nezapomeň. Mně to fakt přijde strašně bezohledné vůči cestujícím, vždyť ne všichni neštovice prodělali. A co když bude na palubě nějaké malé miminko? Několik hodin v uzavřeném prostoru a nakazíte půl letadla... Pokud opravdu onemocní a časově to bude vycházet tak, že v době Vaší cesty bude infekční, tak byste to měli rozhodně odložit. Řeknu ti, že bych tedy nebyla vůbec nadšená, kdyby vedle mě v letadle sedělo dítě s neštovicemi, minimálně bych požadovala, ať ho přesadí hoooodně daleko ode mně, nejlíp na pevnou zem...

peppapig
autor
11. čer 2009

Akorat jsem nasla, ze spolecnost se kterou letime, vezme na palubu pouze ty, kde nemoc prekrocila 7 dni od vyskytu posledniho noveho pupinku, coz mi prijde, ze nemame sanci.

roasha, kolik dni to vetsinou trva od prvniho do posledniho vyskytu nove udelaneho pupenu (tim nemyslim uplne uzdraveni, snad to dava smysl)?

shaula
11. čer 2009

Peppapig - a když ti to přijde logické, tak proč o tom vůbec uvažuješ? Chápu, že se těšíš domů na návštěvu, ale s infekčním dítětem... A nejde jen o letadlo, ale i o transport na a z letiště a kontakt s lidmi na letišti...

shaula
11. čer 2009

V letáku na Priorix Tetra se píše, že inkubační doba je 14 - 15 dní, infekční jsou pacienti 48 hodin před výsevem a 4 - 5 dní po vzniku posledních strupů.
Tady http://www.ulekare.cz/poradna-lekare/nestovice-... píšou, že neštovice obvykle trvají 4 - 7 dní.

peppapig
autor
11. čer 2009

Shaula, je infekcni 4-7 dni po vytvoreni posledniho pupinku (aspon tak jsem to cetla na par webs). Polovina letadla by se urcite nenakazila pac 90% populace plane nestovice prodelalo, ale je to riskantni, proto ma kazda spolecnost pravidla. Souhlasim s tebou, ze take bych nebyla nadsena, byt v uzavrenem prostoru s osobou s nestovicema 😠 Mame my to ale smulu ☹

peppapig
autor
11. čer 2009

Shaula, ja jsem se ptala na zkusenost ci radu!!! Nenapsala jsem, ze poletim nestovice nenestovice. Vlastne jsem si odpovedela sama, kdyz jsem to konecne vycetla na webu spolecnosti 😵

roasha
11. čer 2009

peppapig,najdem dennik spred 2r/,a potom ti napisem/ja mam presne rozpisane vsetky choroby malej/
co viem ale presne,presne na 14den odo dna,ked sa stretla s infekcne chorym dievcatom ich dostala/a to bolo cudzie dievcatko,len popri sebe presli/ 😅

shaula
11. čer 2009

Peppapig, nechtěla jsem se tě dotknout, ale z tvého dotazu to tak vyplynulo... "Myslite, ze nas pusti do letadla pokud bude mala mit stale puchyrky?" - to mi zní, jako bys chtěla letět i s puchýřky... A když ne, tak v tom případě vlastně žádnou radu nepotřebuješ🙂 Pak vlastně nechápu smysl tohoto tématu 😕

roasha
11. čer 2009

peppapig,tekze u mojej malej:
1.den-rano horucky do 40C,vecer vysyp
3.den sa este stale vysypavala,tieto prve 3dni silne svrbenie,skoro vobec nespala/nezabrali ani antihistaminika/
takze vysyp trval 3dni
5.den zacinali miznut tie najmensie pupaciky
8.den zacinaju odpadavat tie vacsie chrasticky
19.den odpadla posledna/ta sa vyhodila ako prva,-to bola ta "materska",bola najhlbsia,z tej ostala aj jazvicka,ale je na chrbte,tak nevadi/
pouzivali sme klasika fenistil, tekuty puder/niekde ale davaju tantum verde tinkturu/
a sprchovala som ju normalne kazdy den vlaznou vodou,lebo sa pri teplotach strasne potila,a ten pot drazdil,vtedy ju to velmi svrbelo,a obliala som ju zakazdym roztokom sody bicarbony,to sme mali pokoj od svrbenia aj 2hodiny,az potom som ju babrala fenistilom a tek.pudrom.
drzim palec,pokial to liznete,nech je to co najskor za vami. 🙂

peppapig
autor
11. čer 2009

Diky roasha, no mas dobre diar, me nikdy nenapadlo si psat malej nemoce, ale je fakt, ze by se to mohlo nekdy hodit. No jsem zvedava jak to nakonec dopadne.

graziela
11. čer 2009

Ahojte,
Peppa, u kazdeho dietatka je priebeh tejto choroby individualny...teraz uz aj ja mam skusenost a mozem to len potvrdit: Moja 6rocna dcerka si pred 13 dnami doniesla zo skolky kiahne. Priebeh:
1.den sa objavili len 2-3 pupaciky, mierne zvysena teplota cca 38,5...
2. den - dalsie pupaciky, naliate vodou ako pluzgieriky, vysoke teploty 40°C, pupacikov nebolo vela, mozno tak 10 spolu, nesvrbeli - na odporucenie dr. sme davali Diazepam 2x1/2 tabl., Dithiaden proti krcom, a sprchovali kazdy den vlaznou vodou
3.den - niektore pupaciky uz zacinali vysychat, stale vysoke horucky 40,3 °C, navsteva u dr. bola nutna, okrem kiahni sa potvrdila komplikacia - angina, mala dostala silne antibiotika...po nich aj 1x zvracala...podla sestricky mali asi tak 30 pacientov s kiahnami a z toho len 2deti s komplikaciami (z toho prave 1 bola nasa Saska) ☹
4. den - teploty sa uz postupne znizovali, nove pupaky sa uz netvorili, stare zasychali
5. den bez zvys. teploty, dcerka sa uz citila ovela lepsie, nebola malatna, mala chut do jedla
10.den - 1.krat kratka prechadzka vonku
11. den - ostali 2 posl. chrasticky, dcerka mohla ist do kolektivu, do skolky...

Teraz je to vlastne 13.den a ako som predpokladala, od dcerky dostal kiahne aj moj maly 1-rocny synacik ☹ A to prave na svoje 1.narodeninky...Zistili sme to prave vcera rano, kedy sa objavili 1.pupaciky, tempo noveho vysevu je strasne rychle, od vcera pribudlo kopec novych a ma ich vsade - na ocnych vieckach, v usku, vo vlaskoch, na krku, hrudnicku, okolo pusinky, okolo pindurika...a urcite ho aj velmi svrbia, je nepokojny, nema chut papat, teplota je len mierne zvys. 37,2, no do toho vsetkeho dostal este aj sopliky... ☹ Predpokladam, ze u synceka sa tych pupakov tak rychlo ako u dcerky nezbavime, odhadujem min. 2 tyzdne, kym sa zahoja prve vyrazticky... Zajtra to bude uz 3-4.den, tie byvaju podla skusenosti najhorsie, potom by uz dalsi novy vysev nemal byt...no, uvidime zajtra rano, kolko ich pribudne, dufam, ze uz nie vela...
Na svrbenie davame malemu len Fenistil kvapky, nicim nepotierat, ani tekutym ment. pudrom, treba ich len vela vetrat...a sprchovat len ritusku, ziadne kupanie...
Co sa tyka pouzivania tek. pudrov a roznych inych roztokov, na nete su rozporuplne informacie...Podla mna, naozaj netreba zbytocne drazdit pokozku, aj ked ten puder moze byt dobry mozno na kratkodobu ulavu a tym, ze ma chladivy ucinok (viem na zakl. vlastnej skusenosti - prekonala som pasovy opar, ktr. sposobuje presne ten isty virus ako kiahne), no neodporuca sa kvoli vlhkosti, ktr. zadrziava v oblasti vyrazky a tym tvori "idealne" prostredie pre bakterie a moze dojst k infekcii...Ale toto je asi na kazdom z nas, ako bude postupovat...
Tolko len moja skusenost...
No a k tej povodnej otazke - ja by som pockala min. tych 14 dni od prepuknutia choroby a potom by som zvazovala let lietadlom...

roasha
12. čer 2009

mentolovy puder sme nepouzivali,len klasicky,mentolovym som malu natrela len raz,a strasne ju stipal. 😅
inak s tomu vysypu,mala ho mala tiez strasny,vsade,kde sa da predstavit,a bol zakazdym velky plac aj pri cikani,a pitie len so slamkou. 🤐
moja tiez dostala aj ATB.

anica
12. čer 2009

Zaujala ma tato tema. Moje deti kiahne este nemali, ale letime na dovolenku a ja stale trpnem, aby nedostali kiahne, pretoze to by som musela dovolenku zrusit. A ako na potvoru boli v meste rozsirene...Ja som aj dceru nedavala do skolky posledne 2 tyzdne, lenze chodime do mesta, do obchodu....
Ak by sa nahodou deti nakazili a prepukne ochorenie az na dovolenke, tak co potom? Ostanem na hoteli, kym budu infekcne? To si neviem predstavit takuto situaciu, pretoze do lietadla by nas asi nepustili. ☹

graziela
12. čer 2009

Anica,
radsek na to dopredu nemysli...pokial tvoje deti neboli v priamom kontakte s niekym nakazenym, je mala pravedpodobnost, ze by to dostali...dokonca ani vtedy sa nemusia nakazit...V nasej skolke sa objavili kiahne uz parkrat, ale dcerka ich dostala az teraz v predskolskej triede...Drzim palce, aby ste mali bezproblemovu dovolenku... 🙂

anica
12. čer 2009

Dik Graziela 🙂 Aj ja dufam, ze nas to obide, ale manzel- to je stresujuci prvok nasej domacnosti... 😀 Kazdy den deti prezera od hlavy po paty, tak som z toho nesvoja.

roasha
12. čer 2009

no moja veru dostala kiahne, ked presla popri dievcatku s kiahnami v obchode 🤐 a stihli sme to mesiac pred dovolenkou,tiez som vtedy "dakovala Bohu" 😅 😀

zitaje
13. čer 2009

No ono to je vsetko veeeelmi individualne. Moja starsia dostala ovcie kiahne snad ako posledna v skolke, zurili tam uz dva mesiace a ona nic. No a potom to mala teda riadne, strasne vela vyrazok, aj jej ostalo dost jazviciek napriek tomu ze bola velmi disciplinovana. My sme potom tiez cestovali, v planovanom termine odcestovania uz vysyp nebol, ale mala este vela suchych pupakov. My sme isli vlakom (2 dni), takze som posunula odchod o tyzden, a aj tak mala este zopar zaschnutych chrasticiek. Keby som cakala, kym jej odpadne posledna chrasticka, tak by cele ovcie kiahne trvali viac ako mesiac!!! Ona mala tych vyrazok asi tisic. Ako ich prekonala, vyse roka nebola ani raz chora.
Ked som sa informovala, ci s nou mozem cestovat v takom stave, upozornovali ma hlavne na to, ze velmi vzacne sa k ovc. kiahniam pridruzuju nebezpecne komplikacie.
No tazko povedat. To aby clovek nikam nesiel, kym ma male deti. 😒

roasha
14. čer 2009

ked uz su tie chrasticky suche,tak uz nie su infekcne. 🙂

peppapig
autor
14. čer 2009

Ted je to teprve tyden, co mala byla v kontaktu s nestovicema, zatim nic nepozoruju. Asi jeste tyden pockam a pak kdyz tak preobjednam letenky 😒 Jak vas tu holky ctu, ty nestovice teda nebudou zadna prochazka ruzovym sadem a bude to chtit hodne pece, docela mam z toho hruzu, mala je nervak po mamince

zitaje
15. čer 2009

Peppa, tak u nas cca. 5 dni dieta uplne "mimo provoz", vacsinu dna prelezala v posteli! Takze ono to fakt nie je len tak, ale zas je dobre ich prekonat. Drzim palce nech neprepuknu vobec alebo co najskor! 😉