Reflux ledviny 😞 Jak se to léčí?

jajkax
6. dub 2010

Ahoj holky, prosím vás nemáte s tím někdo osobní zkušenosti, jak se to léčí, atd?Dceři je 8 měsíců, před 14 dny dostala silný zánět ledvin, skončili jsme v nemocnci.Ted bereme stále antibiotika.Dnes nám nasadili jiná a že je budeme brát dlouhodobě jako udržovací léčbu.Doktroka u nás vyslovila podezření na reflux(který záněty spůsobuje)-něco jsem si o tom našla na internetu.Jsme obědnané na vyšetření MCÚG, kde se to má potvrdit či vyvrátit.A tak vás prosím vy co jste to absol vovali jak to probíhá?Vím že by ji snad měli napíchnou cévku...., ach jo jsem z toho uplně mimo 😔 😒 ☹

gartneroval
6. dub 2010

Ahoj, tak nám se to stejné stalo v prosinci a ted za 10 dnů nás čeká to mikční vyšetření a taky jsem z toho hotová, pořád na to musím myslet. Dost jsme si užili v tom prosinci. Malou mi na 3 dny vzali, ani jsem za ní nemohla, pak mi ji za 3 dny dali do normálního pokoje a já ji nepoznávala, ta nemocnice ji tak změnila, ale za pár dní už bylo dobře, já mám jen trauma z toho prostředí, že tam chudinka zase bude muset být, ale tentokrát jsem říkala, že ji neopustím ani na vteřinu, půjdu s ní až k tomu zákroku a potom zpátky, už nechci aby byla bezemně, taky bereme antibiotika Sumetrolim a každý měsíc dáváme moč.
Probíhá to tak, že dají cévku a zjistí příčinu, tak mi to bylo řečeno, od 2 hodin prý nebude moct jíst(doufám, že myslí od 2 v noci), den předtím jí udělají testy, jestli je v pořádku, aby ji mohli uspat, já se taky moc bojím. ☹

kalo
6. dub 2010

Taky máme za sebou zánět ledvin, tak přizpívám zkušenost. Po pobytu v nemocnici 2 měsíce brala ATB a potom vyšetření. První bylo v "tunelu"- píchli jí do žíly kontrastní látku a po 2 hodinách měřili funkci a strukturu ledviny, jestli po zánětu nevznikly na ledvině nějaké jizvy- to trvalo cca. čtvrt hodiny, musela tam ležet bez hnutí.
Druhé vyšetření byla tato mikce, to se vstříkla nějaká tekutina cévkou do moč.měchýře a pak musela vyčůrat. Pod rentgenem se prosvítily ty cesty z ledvin, jestli se moč do nich nevrací zpět. Jdete na lačno, protože není vyloučená narkóza. Někde ji dělají rovnou, někde pouze v případě, že to dítě bez ní nezvládne. Kluci jdou do narkozy rovnou- ti to mají bolestivější. Naše pašanda to zvládla bez ní a jsem ráda. Přeci jen je to pro to tělíčko záhul. Pak už jsou jen kontrolní UTZ.cca rok. Přeju vašim holčičkám, ať už to mají za sebou a ať je to OK!!!!!! Už na to ani nechci vzpomínat.. ☹

jajkax
autor
6. dub 2010

ach jo, to jste mě moc nepotěšili že se to dělá i v narkóze, ☹ ☹ ☹
My na to jdeme do Jičína, nebo do Hradce,nebyli jste tam náhodou někdo?
My snad do toho tunelu jít nemáme, bylo nám řečeno že jen stříknou nějakou kontrtastní látku cévkou a pak ji dají pod rengen.

Gartnevoral:a to jdi nemohla být v nemocnici s holčičkou?Já jsem s ní mohla být od začátku normálně napokoji byli jsme tam týden, docela to holka statečná zvládala.Taky máme sumetrolim.
Myslíte si že takhle malé dítě musí mít zénět vždy jen kuli refluxu, nebo nám to odhalit nemusí? 😒 ☹

rybi
6. dub 2010

Ahoj, holky, mám s tím zkušenost. Syn dostal zánět ledvin v necelých 3 měsících, týden jsme byli v nemocnici a potom skoro 2 měsíce na Sumetrolimu. MCUG jsme absolvovali v Praze v Motole. Strašně jsem se toho bála, jednak proto, aby se mu reflux nepotvrdil a také jsem četla různé hrůzy, jak to probíhá. V Motole před tím děti neuspávají, tak jsem měla strach, aby malého to zavádění cévky nebolelo. Jen mu znecitlivěli lokálně pindíka nějakou mastí a zavedení cévky bylo celkem rychlé. Chvíli plakal, ale ne nijak strašně. Potom ho položili pod rentgen, cévkou napustili kontrastní tekutinu, kterou pak vyčůral, přitom ho retgenovali. Potřebují zjistit, jestli se tekutina nebude vracet do ledvin. U rentgenování dost brečel, ale spíš proto, že trvalo docela dlouho a už byl unavený. Výsledek nám řekli hned, naštěstí se reflux neprokázal, byla jsem nejšťastnější na světě. Tím jsme mohli přestat i s tím hnusným Sumetrolimem. Takže vyšetření nakonec nebylo tak hrozné.
Co si pamatuji z toho, co jsem vyčetla, reflux může mít snad 5 stupňů, u těch mírnějších se to řeší dlouhodobým užíváním antibiotik a většinou časem v dětství zmizí. Pouze u vyšších stupňů se řeší operativně.
Nebojte se, určitě vám to taky dobře dopadne. Pokud by holky měly reflux, určitě by zánět ledvin dostaly už dříve, obě jsou už celkem velké. K tomu vyšetření se v nemocnici dopředu poptejte, jak to přesně bude probíhat a hlavně s prcky buďte celou dobu, uvidíte, že to není tak strašné. Ale naprosto chápu, že se bojíte, já jsem to toho byla taky hotová.

gartneroval
6. dub 2010

jajkax- ne, nemohla, bylo to hrozné, nečekali jsme to, řekli mi že si ji musí nechat v nemocnici na Jipce a že návštěvy nejsou povoleny, nechápu, byla jsem hotová, najednou bez ní, myslela jsem si, že je to normální, ale slyšela jsem že na Jipce může rodič normálně být, tak nevím, jen vím že návštěvy jako takové nebyly povoleny vůbec kvůli té prasečí chřipce, le já bych tam přece zůstala a nikam bych neodcházela, ted už to nevrátím, ale štve mě to pořád, že tam chudinka byla najednou tak sama. Nám řekli že ji uspí.

gartneroval
6. dub 2010

doktorka říkala, že to může být bud ten reflux, nebo to může být vrozené a to se musí zjistit.

gartneroval
6. dub 2010

Jo, ta věta (nám řekli že ji uspí)patří k tomu uspání při tom zákroku. Zní to jako že ji uspí v té nemocnici 😕

jajkax
autor
7. dub 2010

gartnero.:Jéžiš tak to je hrozný že jsi tam sní nemohla být ale určitě si ji to pak doma vynahradila.My jsme byli v jičíně, taky nejdřív na jip pak na normálnám pokoji a všude jsem s sní mohla být.Spíš mi vyloženě říkali že by bylo dobrý abych tam určitě já i manžel zůstala(nakonec jsme tam zůstali oba🙂)

rybi:tak to je fajn že vám to nepotvrdili, já co jsem si tak nějak vyčetla na internetu tak prý když je ten rexlux silný tak mrňousek dostane zánět většinou brzy.kája ho dostala téměř v 9 měsících(no ale samozřejmě se to nevylučuje).Já se právě neděsím až tak té diagnozi, jako toho zákroku, malá řve až z toho zvrací i při braní krve(nemá viditelné žíly a naposledy ji píchali na 7 místech než se to povedlo.A to ted na krev a s močí chodíme často.Kája už chytá z tě+ch doktorek hysterické záchvaty ☹ Je mi ji vždycky strašně moc líto.
Ale tak jak jsi to popsala tak to snad taková hrůza převeliká nebude.Říkají že u holčiček je to i méně bolestivé než u kluků(kuli té cévce).Potom se nezůstává v nemocncici?a mohli jste předem jíst?

gartneroval
7. dub 2010

No, mi nastupujeme ve čtvrtek dopoledne a na druhý den nás pustí, nejraději bych šla domů hned, spát se nám tam nechce, nedovedu si to představit, doma je doma, co si bude myslet, kde to jsme a proč tam jsme, ach jo. Jsem citlivka, všechno si beru, docela mě i děsí to, že nebude moct jíst od 2 hodin, mi už v noci nepapáme, ale co když ten zákrok budou dělat třeba až v 9, to bude brečet hlady, tak snad to udělají hned jak se probudí, jinak nevím, ještě jsem uvažovala, že ji v noci před tou druhou prosě dám mléko at není tak dlouho bez jídla, aspon takhle, asi to moc řeším, ale já to fakt všechno s malou prožívám. ☹

jasmia
7. dub 2010

Ahojte holky, moje nejstarší dcera měla reflux 4 stupně, takže jsme toto vyšetření absolvovali několikrát, není to tak strašné, zažili jsme i horší vyšetření. My měli zánět ledvin hned v prvním týdnu života a to se opakovalo každý měsíc, až v roce byla na operaci, kdy ji reflux spravili a od té doby má klid. Takže nebojte, opravdu to žádná hrůza není.

jajkax
autor
7. dub 2010

Jasmia:děkuji za malé uklidnění, najraději bych to podstoupila za ní ☹ snad to nějak zvládneme.a měli jste to v narkoze nebo ne?

jasmia
7. dub 2010

Jajkax v narkóze nám to nedělali. Neboj určitě to zvládnete, vím jak ti je, já prožívala to stejné a trpím u když mojim holkám jen berou krev, tak přeju silné nervy a ať vám vše dobře dopadne.

rybi
8. dub 2010

Nám to taky dělali ambulantně. Na nějaké omezení s jídlem jsem se ptala, ale prý jíst může normálně. Dala jsem mu mléko asi hodinu a půl před tím. Po zákroku jsme normálně jeli domů. Jak říkám, nebyla to žádná hrůza, a to máme chlapečka, u kterých je to prý horší. Ale tenkrát před tím jsem si taky říkala, že bych to nejraději podstoupila za něj.
Holky, možná zvažte, jestli by to nešlo domluvit v jiné nemocnici i za cenu, že byste to měly dál. Podle mě je narkóza pro tak malý organismus dost velká zátěž.

gartneroval
8. dub 2010

Ahojky, Rybi a to u toho zákroku neplakal, ono to prý bolí, tak asi proto to uspání, já si to nedovedu představit, že by ji to bolelo a ještě by musela klidně ležet a jak dlouho to trvá?

rybi
8. dub 2010

To víš, že plakal, ale jen tu chvilku, co mu zaváděli cévku, to bylo asi za minutu hotové. Když mu tenkrát při tom zánětu několikrát brali krev z žíly na hlavičce, plakal mnohem více. Když už tu cévku má a dělají rentgen, tak už to nebolí. To už se vztekal jenom proto, že byl unavený, třel si očička a chtěl spát. Rentgen trval asi 20 minut, ale to jen proto, že malý nechtěl čůrat 🙂 Jinak je to prý rychlejší. Někde jsem četla, že pokud jsou děti u rentgenování hodně neklidné, tak se jim píchne nějaká uklidňující injekce, ale není to uspání, asi jen nějaký oblbovák.
Gartneroval, fakt se neboj. Já jsem byla hrozně vyklepaná a nakonec jsem byla šťastná, jak to dobře proběhlo a dopadlo.

jajkax
autor
9. dub 2010

Karolníka mi teda u braní krve řve tak až z toho většinou i zvrací.Tak si neumím představit jak bude vypadat tohle vyšetření.Pro narkozu moc nejsem, ale slyšela jsem že hodně dětem dávají do nosánku nějaký oblbováky tak se na to určitě příště u doktorky zeptám jak to bude přesně probíhat.
Mohli jste dát ráno napít trochu mlíčka nebo ne? 😒

luuciie
4. říj 2012

@jasmia dobry den mohu se vas zeptat ma synka 5 měsícu a reflux mu zjistily uz od narození,máme jit na nějake vyšetření cystoskopii což se děla pod narkozou,měly sme to absolvovat v brně ale přístup tam se mi nelibil jelikož by sem nemohla byt s malym na pokoji ale byla by sem uplne v jine budobe,takže by byl syn na pokoji sama mě se tohle prostě nelíbí,tak sem se vás chtěla zeptat jak to probíhalo u vás a ve které nemocnic je mozne byt s prckem neustále.děkuji za odpověd

adrtana
3. únor 2013

ahoj,samozdřejmě máme stejný problém od roka a pul.stálev nemocnici a na udržovacím léku.Levá ledvina byla 2 stupen refluxu a pravá 3 stupen .Ve třech letech jsme byli na první operaci.Operovali jí spodkem tudíš neřezali,pod narkozou jsme byli,na sále byla asi hodinu a třičtvrtě.Po mé dliuhé době ji přivezli ,čekání bylo strašné,Adrianka se vyspinkala a jelikož měla vývod z pipinky nevím jak to napsat,tak musela ležet asi dvě hodiny pak jí to vyndali.Musím říct,že odpoledne za námi přijela babička a Adrianka lítala jako by jí nic nebylo.Po operaci jí udělali vyšetření MCUG a zjistili ,že levá ledvinka je na 1stupni což je fajn.Pan doktor ještě dodal,že Adrianka má pravou ledvinu zdvojenou tudíš dvě ledviny na sobě a z uženou močovou trubici .Tak jsem si říkala,že by to snad stačilo .A tak jsme a dále chodíme na kontroli do Fakultní nemocnice na Karláku a jsme velice spokojeni .Ted podlouhé době ,jelikož má tu zdvojenou ledvinu na 3 stupni pan doktor řek čeká nás operace stím,že musíme Adrianku řezat je veliká a do budoucna to musí být v pořádku,tak jsem řekla fajn.Mezi tím nám dal pan doktor ještě nějaké cviky na uvolnění močového měchýře .Šli jsme na kontrolu a pan doktor řekl,ještě uděláme vyšetření MCUG a pak uvidíme Adriance je osm roku a vyšetření nám vyšlo skvělě takže operace zatím nebude .Jsme opravdu moc radi,zažili jsme si toho tolik,žeuž opravdu nechcem,jsme radi,že to tak dopadlo.Stále bereme Biseptol a chodíme na kontroli.Jen jsem chtěla říct,že naše paní doktorka říkala jak dítě roste je to lepší já jí nevěřila a je to pravda .CHce to jen trpělivost i Vám všem držím palečky at vše dopadne moc dobře Petra a Adrianka 🙂

luuciie
26. led 2015

Maminky my mame obousmerný reflux od narozeni a malý ma nyní již skoro tři roky ale zkušenosti hrozne malý prodělal dva ošklive zaněty ledvin takže mame jednu ledvinku menší...byly sme na vysetreni v brně když byl malemu necely rok a rekly nam že musí udělat obřízku a zkusit laparoskopicky napustit kontrastni latku do mocoveho měchyře ktera by měla vytvořit pavucinku a reflux by měl bud vymyzet nebo se zmirnit jelikož s 5 stuzpnu mame na jedne strane 4 a na druhe sme měly 3..Po zdělení v brně že s malým nebudu moci byti na pokoji sem se rozhodla na doporuceni kamaradky jet s malým do prahy ke karlovu 2. kde se timto hodne zabyvají a nelituji ba naopak vřele tuto nemocnic doporucuji jelikož přistup doktoru vynikajici a sestricek taky...maly musel sice pod narkozu ktera trvala skoro dve hodiny ale zase mu delaly vice zakroku na jednou a reflux mu alespon na jedne strane zmirnily ze 3 na 2.bohužel ale stale sme na zajištovací lečbe a čekame na tzv čekacim liste kde bude muset maly jit už na normalní operaci řezem a bude mit 8dni vyvod ale pak už nebudeme muset užívat žadne atb nic jen docházet do nefrologicke poradny skr tu nasi malou ledvinku.Zatím operaci odkladam jelikož nemáme zadne problémy protože si nedovedu představit ze třiletym prckem aby mel vyvod 8dni,jelikož už když mel mit v rucce zavedenou kanylu tak si ji neustale vyskubaval a nechtěl ji,takže sme domluveni s panem doktorem že zatím nicemu nevadí když budeme čekat jelikož problémy žadne nejsou..chodíme na pravidelne kontroly moce a na pravidelne kontroly do prahy...Je to hodně naročné ale zase sem rada že ten problém jde vylečit a že prcek snad brzy bude bez atb jelikož díky lekum už nemame horní zoubky a dolni už se nam kazí taky pekne...