Rotaviry a podobné "potvory". Bude už dcera imunní?

hanule05
4. dub 2009

Ahoj,

někde jsem tu četla diskusi o rotavirech, ale teď ji nemůžu najít, tak zakládám tohle nové téma.
Mám dotaz a doufám, že mi někdo poradíte.

Dcerka na podzim prodělala tuhletu infekci (či jak to mám nazvat), jeden den zvracela a pak měla několik dní průjem, nechtěla moc jíst, tak jsem ji ani moc nenutila, pila po lžičkách černý čaj a pak to po pár dnech přešlo, pak bylo blbě mně, pak manželovi a pak i tchýni ( 😉) Známá mi řekla, že když to jednou prodělá, tak pak je proti tomu imunní.

Dneska jsme si venku hrály s kamarádkou, která má taky holčičku a ta nám po chvíli řekla, že malá teď taky měla průjem a zvracení, ale že jí ve čtvrtek už bylo dobře.

No a já mám obavu, že to dcerka taky chytla.

Myslíte, že ta druhá holčička byla ještě "přenašečem" nebo už ne? A myslíte, že je možný, že by dcerka byla imunní, když už to jednou prodělala?

Děkuji a přeji hezký víkend

sarkabrezen
4. dub 2009

ahoj hanule, moje malá taky prodělala rotavirovou infekci, v 7 měsících, ale o tom, že by byla už imunní mi doktorka neříkala... navíc ve 14 měsících pak chytla ještě mnohem větší svinstvo, norovirovou infekci a to jsme byly týden ve špitále, takže moc imunní asi nebyla ☹

sarkabrezen
4. dub 2009

nechápu nezodpovědnost té kamarádky, která klidně nechá takhle krátce dítě ve styku s ostatními dětmi... 🙄

hanule05
autor
4. dub 2009

ahoj sarkabrezen:

ona to brala tak, že když už od čtvrtka nemá průjem a nezvrací, tak už je zdravá a může ven... no, nebudu to komentovat. Každopádně mám strach, aby Aniččce nebylo zas blbě, tenkrát to byla celkem síla, lítalo to z ní horem dolem. Hrůza.

Tak nějak se uklidňuju, že je je dcerce už 22měsíců, že má snad už silnější imunitu, že by to snad nemusela zase chytit, ale asi je to blbost.

sarkabrezen
4. dub 2009

hanul - já mám od té doby doma v lékárničce Kulíška, tj. směs pro přípravu rehydratačního pitíčka, zabraňuje dehydrataci, což je na tom všem nejnebezpečnější...

ty už jsi černý čaj zmínila, ale upřesním to pro ostatní maminky, kdyby se náhodou dostaly do situace, kdy dítě strašně zvrací a má průjem a vyzvrací veškeré tekutiny, které vypije a hrozí dehydratace:

uvařte černý čaj, oslazený a dejte ho do lednice, nebo klidně do mražáku - čím vychlazenější, tím lepší - a dávejte ho dítěti po lžičkách. nejdřív v intervalu myslím že to bylo 5 minut. a pokud to udrží v sobě, tak intervaly pomaličku postupně zkracujte a přidávejte tekutinu.

ledový černý čaj žaludek stabilizuje. u nás to bylo to jediné, co pomohlo. dehydratace je u malých dětí nesmírně nebezpečná. taky smectu můžou i malé děti, ale tu třeba naše Adi v sobě neudržela...

bajnokova
4. dub 2009

Ahoj tak malá taky měla rotaviry skončila na kapačkách v nemocnici postupně to od ní dostala celá rodina 😠 Po prodělní rotaviru je dítě 6 měsícu imunní 😉

lena27
4. dub 2009

my jsme prodělali rotaviry před deseti dny. Pavlík si je přinesl z nemocnice 😠 . a chytlo to skoro celé příbuzenstvo. trvalo to u každého jeden den, u dětí jen půl den. jak jsme vypozorovali tak si myslíme, že přenašečem je člověk pouze když má potíže.protože když bylo malýmu druhý den už dobře byli jsme na návševě a ti nic nechytli.

http://www.lidovky.cz/tiskni.asp?r=ln_noviny&c=...
http://www.ulekare.cz/poradna-lekare/prujem-zpu...

hanule05
autor
4. dub 2009

takže nemocné dítě je nakažlivé ještě 10 dní po odeznění příznaků ... hm, takže do třech dnů to máme taky, tak to jsem teda šťastná... že jsme se jim obloukem nevyhnuly, ach jo.

K tomu čaji ještě doplním, doktorka mi tenkrát řekla, že ať do čaje ještě přidám trošku soli, kvůli minerálům.

pipisek
4. dub 2009

Bohužel, holky, dítě je imunní možná jen krátce, jak píše "bajnokova"....starší holka tuto infekci prodělávala pravidelně cca 1x za rok (přitáhla to ze školky nebo potom ze školy) a je to fakt, že to většinou chytne celá rodina. Loni rotaviry řádilly na ekole v přírodě, ze 150 dětí jich postupně asi 1/3 během týdne odpadla a pak to pokračovalo ve škole samozřejmě i po návratu ze ŠVP. Od starší dcery to chytla malá a letos to obě měly znova v minulém týdnu a u kamarádky padla kromě 2 lidí celá rodina včetně strejdy, babičky a dědy...

binki
5. dub 2009

hanule05: podle mudry to je ve vzduchu, takže moc před tím neutečeme 😔 , malý to prodělal ve středně těžké formě na dovolené, naštěstí jsme měli možnost mu dát elektrolytické sirupy, takže nemusel do nemocnice...podle mudry je pak imunita oslabená ještě několik týdnů...když jsem zjistila, že je očkování a že se dává už několika měsících, byla bych mu to dala, než mít zážitek, který jsme měli, zvracel i po vödě...

monika6e
5. dub 2009

Ahoj holky, máme za sebou čerstvě pobyt v nemocnici na kapačkách, páč doma jsme rotaviry nemohly přeprat. Malá byla dehydratovaná hodinu od hodiny víc... Bylo to fakt děsný. Hlavně vidět svý dítě s megadlahou na ruce a na kapačkách (navíc než se sestry trefily, rozpíchaly jí obě ruce... :-/)
Ale dozvěděly jsme se, že imunní je pak dítě jen několik měsíců (určitě ne na pořád).
A taky potom, co nás pustily z nemocnice (to už jsme byly v pohodě a vcelku pěkně začaly papat i jíst), jsme ještě minimálně týden, nesměly ven a už vůbec ne kamkoliv mezi děti.

Jinak na rotaviry bylo zpočátku doporučeno - vychlazený černý čaj s glukopurem po lžičkách, ORS 200 (ten šel ale rovnou ven...), Smecta a Kulíšek.

berynka
6. dub 2009

Ahoj, zrovna mi kamarádka říkala, že rotaviry zůstávají i na hračkách 😠 , takže kdo to neměl, ať si dá pozor zvlášť v hernách a různých mateřských centrech 😉 .
Nás to taky neminulo. Jsou vaše děti taky tak žravé, když se jim udělalo dobře? 😅 Dcera prakticky celé dny jí a jí a to nikdy nebyla velký jedlík a teď pořád: "papu papu". 😀

peppapig
6. dub 2009

Ahoj, my jsme onemocneni prodelali pred tydnem, ve 23 mesicich poprve, zacalo to asi jako u kazdeho den ci 2 zvraceni, nasledovaly 4 dny vosokych teplot, pak 5 dni silny prujem, nechut k jidlu, ale nastesti mala hodne pila. U doktora jsme nedostali nic, jen poradil v pokracovani sirupu proti horecce a proti odvodneni podavat tekutinu (voda, cukr, sul) strikackou v urcitych intervalech. Organismus se s tim musi vyporadat sam, ja jsem to chytla o tyden pozdeji, ale nemoc trvala 2 dny, muz byl zdravy. Myslim, ze u takhle malych deti zadna imunita po onemocneni neni a prijde kdykoliv znova, u dospelych je to individualni.
Tady v Anglii je to velmi caste onemocneni, stale a znova jsou epidemie. Holky divily by jste se, ale tady maminky deti doma nedrzi skoro vubec (samozrejme jsou i vyjimky). S nestovicema je to jeste 'lepsi', nekdy je to tady na zabiti 😠

sarkabrezen
6. dub 2009

monika6e - úplně chápu a rozumím, já to musela absolvovat už dvakrát 😔 rozpíchané ručičky, nakonec jí našli ještě žílu v kotníku, to byla poslední možnost před hlavičkou... to už bych tam asi fakt kolabovala... ☹ ta nemožnost maličké pomoct... fuj, nevzpomínat

monika6e
6. dub 2009

sarkabrezen: jsem ráda, že je to za náma. Skoro jsem tam brečela. Však to znáš... 😝

berynka: Anička se dojídala hooodně dlouho. Zhubla sice "jen" kilo během těch rotavirů, ale přesto, že jí už normálně, pořád není na své váze. Teď ještě leze další stolička, takže zase jídlo odmítá. A dokonce nechce teď už ani ovoce. Jenom zeleninu, maso a mlíko 😒 a člověk jí nevysvětlí, že by strava měla být pestrá, hrozný ostudy...

kikimaruska
9. zář 2009

Ahojky. Prodělali jsme je nyní, včera jsme se po týdnu vrátili z nemocnice. Něco více můžete dočíst tady:

http://www.rotavir.cz/uvod.aspx

jen mě 2 dr.ujišťovali, že už to podruhé chytit nemůže, že si již vytvořil protilátky a na této stránce zase píší, že se mohou vyskytnout několikrát. Tak já nevím co si vybrat 😠

pipisek
9. zář 2009

ahoj
malá mojí známé byla také v nemocnici kvůli rotavirům...tam jim řekli, že to znovu chytit samozřejmě jde, jen asi 6 měs. po prodělání infekce je člověk imunní a pak už zase ne 😒

kikimaruska
16. zář 2009

Včera jsem se ptala dr.na kontrole po hospitalizaci, jak to s tím tedy je. V nemocnici mi řekli, že se to vrátit nemůže a na internetu všude čtu, že může. Tak dr.říkala, že vrátit se to může. Ale že rotavirů je vic druhu a má iminutu jen proti tomu jenomu. A díky tomu by po napadení dalším jiným rotavirem to nějak zmutovalo a ta částečná imunita se projeví tím, že už byto nemělo mít tak dramatické následky s hospitalizací, ale párktát se pozvrací, nějaký průjem, teplotka a odezní to...že se prostě objevit znova mohou, ale už ne v tak dramatickém průběhu který jsme měli...

hancas
16. zář 2009

mi byli s rotavirama v nemocnici hospotalizováni.malej měl průjem a nechtěl papat tak měl kapačku dostával rýžový vývar a mrkvovej tak musela být chvilku dieTA,

berynka
16. zář 2009

já někde slyšela nabo četla, to samé co píše Pipisek, že je na to imunita tak do půl roku a pak už zas ne. Někde je na to i očkování. U nás to letos na jaře hrozně řádilo 😒 .

anezkanovakova
15. črc 2015

ahojte holky.. mam malýho tedkom od včerječka na kapačkách .. taky z rotavirama... jak jako vím že každej to má jiný.... ale jak tam byly ty vaše deti dlouho?.. popř.. byli na kapačkach na jipce a pak je předelali na pokoj bo jak?. děkuji za info 😉

yanyt
10. říj 2019

@lena27 a v nemocnici vám dělali testy že jste měli rotaviry?

yanyt
10. říj 2019

@anezkanovakova já byla loni s dcerkou v nemocnici kvůli dehydrataci z rotaviru. Tehdy ji byli 2 roky. Byli jsme tam 4 dny? V den propuštění jsem to chytila i já, jen tehdy si mě tam chtěli nechat vč. malé protože stále nechtěla jist,naštěstí mě propustili doma jsem měla na pomoc alespoň manžela, který fungoval za mě zatímco já byla totálně vyčerpaná. A dcera se doma krásně rozjedla