Šilhání. Jak probíhá vyšetření u očního?

kate77
20. říj 2009

Ahoj,někdy se nám zdá, že dceři jedno oko utíká k nosu..už to asi v jejím věku normální není co?Znamená to,že bude muset nosit brýle se zalepeným zdravým očkem?To si nedovedu představit..A jak vlastně probíhá vyšetřená u tak malého dítěte?Ani pořádně nevím,jak to otestovat doma,zkouším pohybovat hračkou aby koukala a pod ale ttakhle nic podezřelého nevidím..i jeden známý se ptal,jestli trošku nešilhá,tak asi se to občas nezdá jen nám☹...

reruna
20. říj 2009

Ahoj, raději se objednejte, my jsme měli stejný problém asi ve stejném věku, vyšetření je celkem v pohodě, nejdřív nakapou malé kapičky do oči na rozšíření zorniček a potom ji podržíš v náručí a dr. jí bude ukazovat různý blikavý nebo zajímavý předměty ze strany na stranu a podívá se jí do očí nějakým přístrojem, kterým zjistí dioptrie, trvá to chvilinku. Nejhorší je vyšetření očního pozadí, to musíš malou hodně pevně držet a dr. se dívá světýlkem hodně zblízka do očiček, to malý hodně plakal a měli jsme ho co držet teda. držím palce, at se nic nenajde, nám řekli, že to nic není, ale pro jistotu se to bude sledovat, já i manžel jsme jako malí šilhali, tak další kontolu máme po roce od prvního vyšetření. Kdyby se něco zjistilo, tak nevím od jakého věku se nosí na očičku okluzor, ale myslím, že čím dřív, tím líp, do 6-7 let se dá šillhání úspěšně vyléčit, pak už bohužel ne.

kate77
autor
20. říj 2009

Děkuji Reruno za rychlou reakci,tak se tam asi vyberem no,není naco čekat...

ludmilka
21. říj 2009

My mame rovnaky problem, sme objednani na piatok 23.10. na vysetrenie do Vinohradskej nemocnice, tak potom mozem referovat, ako to prebiehalo...

kim
21. říj 2009

Kate, řešila jsem úplně stejný problém!!malému utíkalo jedno oko šíleně, na fotkách to bylo strašně vidět, taky se mě na to všichni ptali.Do roka jsem to neřešila, pak jsem byla u svého moc dobrého očaře a říkala jsem mu to.On mi řekl, že mají ještě ty vazy v oku strašně volné a kolem toho roku to neznamená nic vážného.Domluvili jsme se, že ho přivedu ukázat v 15.měsících, jestli to bude pokračovat..pokračovalo.Přišli jsme, měla jsem ho na klíně a on malýmu ukazoval tužku a různě s ní pohyboval a koukal, jak to oko reaguje.Řekl mi, že je vše v pořádku a že se to bude už jen zlepšovat.Za dva měsíce jsou nám dva roky a očko neutíká už vůbec!!!!!
Držím pěsti, ať je to u vás stejné 😉

kate77
autor
21. říj 2009

Ludmilko,určitě napiš,
Kim jsem ráda,že to u vás dopadlo supr,je to i pro nás taková naděje ,že se to může zlepšit...zatím jsem nás k očaři neobjednala,nejdřív nás tam asi musí poslat-doporučit dětská...ale chystám se nato ...

pihule
22. říj 2009

Ahoj kate 77, Rerunka má naprostou pravdu co se týká toho vyšetření. Měla jsem z toho docela strach, ale Teri byla v pohůdce. Nám utíkají obě očička zhruba od 11. měsíce a sami jsme si řekli o doporučení na oční naší pediatřičce. Nechtěli jsme nic ponechat náhodě. Teď je nám 15 měsíců. Na vyšetření jsme byli před měsícem a doporučili nám brejličky. Okluzor nám dají až se třeba jedno očičko zlepší. Máme doma brejličky asi deset dní. Venku je nosí stále, je tam dost podnětu, tak si ani neuvědomí, že je asi má. Doma to je o dost horší. Vždy je má tak deset minut a pak si je dá dolů. Ale je fakt, že je to o zvyku. A tak pomalu zkoušíme, ale nezlobíme ji tím zbytečně. Ona sama pozná, že ji to pomáhá, tak si určitě zvykne. Venku ji to možná taky nevadí, protože už v létě jsem ji zkoušela dávat sluneční brejličky. Ale určitě se toho neboj, dokud jsou takhle malinký, tak se jim to srovná.

danu
15. lis 2009

amira55 • 1d • Dnes o 15:20
Ahojte🙂
U svého ročního chlapce jsem si všimla že mu občas ujíždí jedno očičko-chtěla jsem se vás zeptat, která s tím mátre zkušenosti jak to probíhá u očního lékaře s takto malým dítětem, jak se to řeší a co dál....jestli se to třeba někomu zpravilo a tak....
Děkuji moc za Vaše zkušenosti

smardik • 1d, 29tt • Dnes o 15:24
já se přidávám taky by mě to zajímalo jak probíhá vyšetření u dr. s tak malým dítětem. My už máme od pediatra žádánku, přes týden jdu malého objednat ale zajímalo by mě jak to probíhá. Já sama sice šilhám ale fakt si to nepamatuju jak mě vyšetřovali a hlavně od té doby se toho určitě hodně změnilo

amira55 • 1d • Dnes o 15:34
no my žádanku nemáme ale to dneska nevadí-doktorka si všimla že mu to jedno oko utíká ale pak se to nějak zamluvilo takže se tam vydám na vlastní pěst🙂
holky pište fakt mě to zajímá

maatkka • 1d • Dnes o 18:40
no my chodime s malou na ocne od narodenia - kedze je predcasne narodena - a vysetrenie kym bola malicka prebiehalo tak ze jej takou svorkou drzali otvorene ocko a dr. jej ho pozrela
teraz sme tam boli ked mala cca rok a ziadna svorka sa nekonala. normalne som si ju oprela chrbatikom o seba a ona jej pozrela do ocka. nam pozera aj ocne pozadie kedze je predcasniatko. no a kedze skuli rukou jej vzdy zakryjem jedno ocko a ona sa snazi uputat jej pozornost aby tym druhym okom pozerala po nejakom predmete ktorym pohybuje. potom ocka vymenime.
raz nam robila aj take vysetrenie nejakym pristrojom - pri tom som jej tiez len striedavo zakryvala raz jedno raz druhe oko a ona zdialky merala (tusim dioptrie?)
a skulenie sa moze riesit tak ze sa silnejsie oko (alebo ak su slabe obe tak sa striedaju) preliepa takymi okulzormi aby sa to slabsie viac namahalo
alebo sa na skulenie davaju okuliare
no a ked to nepomoze alebo ako v nasom pripade ked je skulenie vrodene (my mame napr. skrateny sval vo vonkajsom kutiku) je v niektorych pripadoch nutna operacia
inak je tu tema strabizmus (skulenie - cize silhani) tak ak chcete kuk tam

vrtule83 • 1d • Dnes o 20:16
Tak mi byli na vyšetření cca v roce a probíhalo to stejně jako u maatkky. Očička se brzy srovnali.

amira55
16. lis 2009

kate77 na oční se můžeš objednat i bez doporučení pediatričky kdykoliv 😉

kate77
autor
27. led 2010

Absolvovali jsme vyšetření u očního,který měl přístroj plusoptix a skutečně to bylo rychlé,bezboloestné..malá mi jen seděla na klíně a koukla na ten přístroj-mělo to i malinké světýlka...a hned v PC se ukázali výsledky,že:Je vše ok,nemá ani dioptrie ani nešilhá..nebo takhle jedná se jen o kosmetické šilhání nebo tak nějak

zubecek
6. dub 2010

našemu Danymu ujíždí očičko od malička, dokonce když byl malý tak obě, teď už jen jedno, ale taky jen když je unavený nebo se zadívá "do blba" nebo dlouho kouká na televizi. Byli jsme u dvou očních, když mu nebyly ani tři, jedna mu chtěla dát brýle, prý na posilnění svalů, to se mi nezdálo, když zatím nepotřebuje dioptrie (měřili to, prý je málo dalekozraký, tudíž až bude starší, bude asi krátkozraký po mě). Od té doby jezdíme k té druhé oční, ale nikdo si s tím moc neví rady, tudíž se více doktorů shodlo, že je svalová záležitost, tudíž nenechat dítě unavit, posilovat u puzzlíků, u počítače atd...po tom třetím si všiml sám, a když mu řekneme "srovnej si očička" 🙂 tak si je prostě hned srovná...bude mu šest a má to pořád, v létě, když se celý den lítá po venku tak skoro vůbec, v zimě, když je víc doma a má prostor se projevit únava, tak víc...

romana29
10. dub 2010

ahojky, my naštěstí tento problém nemáme, ale kamarádčina stejně stará holčička má jedno utíkací očičko - jedna oční jí řekla, že je to normální, druhá taky, až třetí řekla, že brýlkama se nic nezkazí + zjistila, že malá vidí pouze na 5 metrů před sebe!
Kdyby nám ujíždělo, určitě bych někam zašla.

artuse
20. dub 2010

ahoj holky,

my dneska byli na očním vyšetření, hlavně proto, že máme oba s manželem dioptrie, tak jsem chtěla nechat dceři vyšetřit oči, jenže dcera vůbec nespolupracovala, takže máme přijít znovu za 14 dní a pět dní před tím jí mám kapat do očí kapky s Atropinem, už teď vím, že si do očí kápnout nenechá, nemáte s tím někdo zkušenosti?
Ještě se chci zeptat na ten přístroj Plusoptix - měří opravdu všechny oční vady, i dalekozrakost a krátkozrakost, nejen šilhání a tupozrakost? Oční ordinaci v Brně s tímto přístrojem jsem nenašla, ale nedaleko Brna ano, tak váhám, jestli se neobjednat tam...

evaviki
22. dub 2010

Ahoj, tak ja mozem pridat nasu skusenost. Maly bol prvy krat u ocneho, ked mal 8 mesiacov. Oboma ockami vyrazne silhal. Doktor ho pozrel, dal mu kvapky, chvilku sme pockali a potom ho polozili na lehatko, drzala som ho ja a sestra a doktor mu svietil do oci a postupne prikladal sklicka, kde boli dioptrie. Nastastie maly uzasne spolupracoval a celu dobu sa usmieval.. Dioptrie ma trojky, bryle zatial nosit odmieta. Jedina moznost bola operovat, inak by silhal stale, takze ho minuly tyzden operovali. zatial pozera rovno,ale to sa este moze zmenit.
Artuse, kvapky mu teraz po operacii davam 5krat denne, da sa to, aj ked dieta nespolupracje..(je to sice boj..) I ked nechapem, preco jej to mas kvapat 5 dni dopredu, to je blbost, malemu kvapali pred operaciou, bolo treba poriadne rozkvapkat. a to mu dali vecer o siestej, potom o siedmej, rano o siestej, o siedmej a medzi 8 a deviatou este asi 5 krat. Potom ho operovali. To, ze jej kvapnes do oci, tak za par hodin ucinok zmizne, tak naco?? Skus zmenit doktora, toto mi pride ako zbytocne trapenie

artuse
23. dub 2010

evaviki, děkuju za odpověď, mně to taky připadne divné kapat pět dní dopředu a jako trápení...je mi jasné, že se musí oči rozkapat, ale proč jí to teda nerozkápnou až před vyšetřením?? tak to normálně dělají i mě u očního, že mi rozkápnout očí, chvíli čekám a pak je podrobné vyšetření...asi opravdu půjdeme jinam...ať máte očka v pořádku🙂

terezt
23. dub 2010

Artuse, my byli u ocniho pred rokem a ted jdem zase. Nam take rekla, ze mame rozkapavat Atropinem 3 dny predem (ne teda 5), prvni dva dny vzdycky vecer a 3. den rano - pred kontrolou.

zubecek
26. dub 2010

my jedeme s Danym ve čtvrtek do Brna do očního centra na Kolišti 47, pry tam maji všechny moderní přístroje, ale jestli ten Plusoptix, to nevím. tak jsem zvědavá, jestli s ním něco vymyslí, řekla bych, že mu dají brýle...
Poprvé jsme byli u oč., když ještě němel ani 3 roky, spolupracoval výborně, dokud nedošlo na kapání na rozšíření zornic, to byly fakt jatka a vůbec bych to nikdy nechtěla opakovat...ono je důležité dětem všechno vysvětlit dopředu, pořád opakovat a dělat, že se na to hrozně těšíte 😀

artuse
26. dub 2010

zubecek, to je dobrý tip ta oční ambulance na Kolišti, my jsme kousíček od Brna, dej prosím pak vědět, jak to tam probíhalo...já malé totiž oči určitě nebudu schopna doma sama rozkapat, nenechá si to a stejně tam, kde jsme byli jsem nebyla moc spokojená s tím, že neměli na děti moc trpělivost a šlo to jak na běžícím pásu...přeju hodně štěstí při vyšetření🙂

zubecek
26. dub 2010

my to máme do Brna dál, ale v Třebíči se mi to taky nelíbilo s tím děsným kapáním...od té doby jezdíme do Bíteše, ale výsledky jsem psala výše 🙂 ta dr. nás poslala ještě pro jistotu do Dětské, jenže když jsme tam volala, tak měli do října plno, a protože to chci mít vyřešené než půjde v září do školy, doporučili mi to Koliště, prý jsou to jejich doktoři s moderním vybavením, tak pak napíšu...

artuse
30. dub 2010

ahojky, zubecku jsem zvědavá, jaké to bylo v tom očním centru na Kolišti?🙂 snad jste dopadli dobře...

zubecek
3. kvě 2010

zdravím 🙂 artuse, my jsme dopadli naštěstí opravdu dobře, dany vidí jak ostříž, prý je to na tom jednom očku nějaká malá šilhací vada, která se projeví jen při té únavě, ale nedá se s tím nic dělat, na brýle to není, takže ta naše dr. z Bíteše měla pravdu...jen cvičit u počítačových her atd...hlavně že vidí i na to oko dobře 😉
-k tomu Kolišti - přístrojů tam měli víc, hodní taky byli, ale že bych z toho byla nějaká moc unešená, to teda né, příjde mi divné, že když malého zkoušeli na těch přístrojích, tak nás sice vzali sebou ( to byla asi nějaká asistentka doktorky), ale nějak se neobtěžovali říct, co to vlastně dělá, a ta doktorka se ani nepředstavila, přitom tady u nás na malém městě je už docela samozřejmostí, že Vám dr. podá ruku...ten plusoptix, co jsem viděla v televizi, jsem tam neviděla, ale nějaký tam měli asi na to šilhání, na to se specializují. Jinak pokud jde pouze o dioptrie, řekla bych, že je jedno, jestli jde člověk tam nebo kamkoliv jinam.
-ještě ta dr. říkala, že tomu rozkapávání se dítě nevihne, pokud je podezření na dioptrickou vadu, protože je to zatím jediné možné přesné měření dioptrií.

artuse
3. kvě 2010

zubecek, díky za informaci 🙂 a super, že jste dopadli dobře...já mluvila s paní, co měří tím plusoptixem a říkala, že když tím přístrojem zjistí podezření na dioptrie, tak se stejně musí na oční na rozkapávání, ale když by se nezjistilo plusoptixem nic, tak nemusím zbytečně rozkapávat...no uvidíme...ještě bych se chtěla zeptat, jaká je čekací doba na to Koliště, jak dlouho jste byli objednaní?

zubecek
4. kvě 2010

na to Koliště berou hned, objednaní jsme byli asi týden 🙂 ale když tam zavoláš, myslím, že se můžeš rovnou zeptat, jestli tam ten plusoptix mají nebo ne. Na těch stránkách se seznamem pracovišť plusoptixu ale nejsou, teď jsem se dívala. Pro ty malinké děti si myslím, že je to úplně super přístroj 😀 měli by ho mít všude...
jinak nevím, proč náš D. když byl malý to rozkapávání tak strašně nesnesl...(představuju si to asi tak, že jak se rozšiřujou ty zornice tak nějak hůř vidí a ty malé děti to nemůžou pochopit, co se děje, proto tak zuří...???)nebo jenom náš byl takový zuřivec, on je to totiž citlivka do teď, nesnese ani odřené koleno 😀

gabca1
4. kvě 2010

Artuse - doporučuji zatím jen vyšetření Plusoptixem, pokud máš možnost někam dojet tak jeďte. My už jsme byli na vyšetření 2x. Máme v rodině tupozrakost tak jsem to chtěla preventivně, ale nechtěla jsem jít na oční kvůli tomu rozkapání. Vyšetření plusoptixem trvá pár vteřin a jdete domu 😉

artuse
5. kvě 2010

zubecek, díky moc za info🙂
gabca, no já chci jít právě nejdřív na vyšetření plusoptixem a když tak potom teprve na oční na rozkapávání, pokud bude potřeba, jenže v Brně jsem žádnou ordinaci s plusoptixem nenašla, jen jsem našla kontakt na paní, která měří plusoptixem v Katově u Velké Bíteše, což je relativně kousek, mluvila jsem s ní, ale ona nemá ordinaci, jezdí měřit oči dětem do mateřských školek v rámci preventivního vyšetření, tak jsem s ní domluvená, že až pojede do nějaké školky v okolí našeho bydliště, dá mi vědět a my bychom se tam dostavili, tak jen doufám, že na nás nezapomene...

alti
6. kvě 2010

Ahojky Artuse,
taky jsem domluvená s paní magistrou z Katova na vyšetření. 😉 Domluvila se s naší paní ředitelkou ze školky a 26/5 jdeme na vyšetření. Po domluvě mi napsala email s infomacema a domluvila to i s pí. ředitelkou, abysme mohli přijít i my maminky z obce co máme ještě prťata - u nás je o to velký zájem. Jinak mi říkala, kdyby bylo víc maminek tak 5 a více přijela by i domů. Jestli budeme vyšetřeni dřív než vy můžu písnout jak to probíhalo ap. 🙂

artuse
6. kvě 2010

ahoj alti, jé to je náhoda, a kde bydlíte? koukám okr. Blansko, Blansko je kousíček od nás, my bydlíme cca 3 km od vesnice Šebrov 😅, tak to bychom kdyžtak mohli dojet i do Blanska...

alti
6. kvě 2010

Tak to je dobrý my jsme ze Šebrova 😀 určitě přijeďte taky, já ještě zavolám ředitelce a snad nebude problém! A odkud jste Vy? 😉

ludva
28. kvě 2010

Dobrý večer,
chtěla jsem poprosit o radu, jak přesvědčit 11 měsíční dítko, aby nosilo dioptrické brýle.
Díky.

barbuc
29. kvě 2010

Hoky a to vysetreni Plusoptixem je bezplatne? Dceri trosku utika obcas jedno ocicko, dostali jsme zadanku na ocni, ale mala se hrozne boji doktoru a vysetrit by se nenechala ani za nic, tak jsem ji objednala na ten Plusoptix, ale pak mi doslo, ze jsem se vubec nezeptala jestli se to hradi nebo jak to je 😅

zubecek
29. kvě 2010

pry to zatim pojištovna nehradi, stoji to asi dvě stovky, ale nejjistějši bude se zeptat přimo tam, kde jste objednani