Skafocefalie a jí podobné

hankazamecnikova
6. pro 2010

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například švy na lebce. Z kranyosynostóz je nejčastější, ale i tak není moc častá, za rok se s ní rodí asi 50 dětí a asi proto se o ní příliš nemluví a nepíše. Zakládám proto tuto diskuzi, pro maminky, jejichž dětem byla tato nebo podobná diagnoza stanovená a umírají strachem, co s jejich drobečkem bude. A taky pro nás, které jsme si tím vším už prošly, popovídejme si o tom, třeba právě tak pomůžeme ostatním!

felicita17
28. kvě 2013

@marecek12 - mohla bych tě poprosit o číslo na oddělení antropometrie do Frýdku, moc děkuji 🙂

marecek12
28. kvě 2013

@felicita17 my jezdíme sem, myslím, že jinde to není http://plagiocefalie.cz/kontakty.html tel. je na recepci a tam nás vždy objednávají 558 663 215

felicita17
28. kvě 2013

@marecek12 - moc moc děkuji 🙂 Jedeme se ukázat doc. Lipinovi v červenci a myslela jsem, že antropometrie je součástí vyšetření jako v Motole - naštěstí mě napadlo se na to dnes v Ostravě zeptat a sdělili mi, že se jedná pouze o oridinaci neurochirurga, tak tam zkusím ráno zavolat, zda by nás zvládli objednat ve stejném termínu, abychom na Moravu nemuseli vážit cestu 2x.

felicita17
29. kvě 2013

@felicita17 - tak se podařilo zajistit termín shodný s naší návštěvou u pana doktora - ještě jednou moc děkuji 🙂

felicita17
29. kvě 2013

@marecek12 - tak se podařilo zajistit termín shodný s naší návštěvou u pana doktora - ještě jednou moc děkuji 🙂

marecek12
29. kvě 2013

@felicita17 my to máme trošku složitější 😒 22. 7. máme Frýdek a 24.7. Brno kontrola rok po operaci, do Frýdku to máme cca 150km, do Brna asi 60km, každé na jinou stranu, ale pokud ta možnost je vidět pokrok každý milimetr, tak to za to stojí, snad bude vše v pořádku 😉

felicita17
30. kvě 2013

@marecek12 - my to taky nemáme zrovna za barákem 🙂 Pojedeme do Ostravy 450 km - jeden den měření ve Frýdku, přespíme někde v Ostravě a ráno konzultace s panem doktorem. Ale jak píšeš, člověk by udělal cokoliv, aby byl malý v pořádku 😉

marecek12
30. kvě 2013

@felicita17 a vy jste byli na o v Ostravě? Nebo se vám něco nezdá, tak jedete jen na konzultaci? My už byli na mření asi 4x, 1x předoperací a pak před každou kontrolou

marecek12
30. kvě 2013

@felicita17 jj už jsem si to ted přečetla pozpátku, tak snad vám sdělí jen dobré zprávy 😉

zilien
31. kvě 2013

čau holky, tak máme za sebou rok od operace a kontrolu u doc Brichtové, prohmátla hlavinku -našla jeden miniaturní ještě nesrostlý kousíček, změřila obvod a jeli jsme domů🙂 Vypadá vše ok! At je tomu tak i u vás všech přeji 😉 😉
!!!

marecek12
31. kvě 2013

@zilien tak gratuluji 🙂 my tam teda máme víc nesrostlých míst, tak snad to bude taky v pořádku, kontrolu máme v červenci-taky rok od operace

marketa.s
31. kvě 2013

ahojky,chtěla jsem se zeptat,moje 11 měsíční dcera jde za 14 dní na magnetickou rezonanci kvůli malýmu obvodu hlavičky,jestli nemá srostlý švy.Chtěla jsem se zeptat jdeme do motola,vy co jste tam byli,mohli byste mi napsat,jak to jako probíhá?Jestli na to půjde hned ten den nástupu nebo až druhý den?Když nám přišla pozvánka,tak mám napsáno,že budu spát na ubytovně,tak jsem z toho nějaká rozladěná,myslela jsem,že budu moct být s dcerou i přes noc. 😒

marecek12
1. čer 2013

@marketa.s to vám boužel neřeknu, ale do dvou let máte právo být s dítětem ☹ My teda žádnou rezonanci nemuseli podstupovat, nám udělali klasický rentgen a tam to bylo krásně vidět, že tam není to co tam má být 😒

marketa.s
1. čer 2013

@marecek12 mě právě zaskočilo to,že tam mám napsáno,že možnost přespání na ubytovně.Tak nás poslali na magnetickou rezonanci 😒 dcera teda nemá nějak jiný tvar hlavičky,ale má menší obvod než je psáno v tabulkách 😒 tak jsem z toho taková špatná 😒

marecek12
1. čer 2013

@marketa.s tak snad to bude v pořádku, my máme zase hlavu větší nad všechny tabulky, ale malý je celkově velký, takže žádná velká hlava nejde vidět, kolik má obvod a v kolika měsících?

marketa.s
1. čer 2013

@marecek12 Fákt?máte pravý opak nás?Nikolka má právě obvod hlavičky 40cm a teď začla 11měsíc 😒 ale je celkově drobounká,takže nikomu nepříjde,že má menší hlavu.

marketa.s
1. čer 2013

@marecek12 ale pořád doufám,že bude mít menší hlavičku po manželovi,u nich v rodině jsou malý hlavy a dcera je celá po manželovi 🙂

marecek12
2. čer 2013

@marketa.s jů 40cm, tak to se mi teda zdá málo ☹ , Mareček měl 40 cm při narození, vím, že děti mívají kolem roku 46-49cm, Mareček měl v roce 50,6cm hlava, 12kg a 84cm, ale první syn měl 48, tak zas takový rozdíl nemáme 🙂 velcí jsou po tatínkovi našem skoro dvoumetrovém, budu na vás myslet, pak dejte vědět

ivular
2. čer 2013

@marecek12 Chlapci v roce mají průměr obvodu hlavy 47 cm. Pokud jste měli 50,6 cm, jde už o makrocefalii. Fyziologický rozptyl u obvodu hlavy je velice malý 😖 Ale předpokládám, že jste sledovaní na neurologii, takže snad není problém 😉

marecek12
2. čer 2013

@ivular ne opravdu problém není, jsme téměř rok po operaci a vím, že takový obvod nemáme sami, vzhledem k našemu celkově velkému vzhledu nám i hlavička odpovídá, navíc, ted už hlavička roste minimálně 😉 Růstová křivka je u nás v pořádku

saslinka
2. čer 2013

Ahojky maminky,chtěla bych se zeptat,jestli se u vašeho dítěte objevil po operaci tlak na zadní pozadí očiček?je tu někdo takový?Marečkovi ano a furt mu to neustupuje,jsem z toho zoufalá, co nás zase bude čekat....Předem děkuji za odpověď,hezkou neděli přeji Andrea

marketa.s
2. čer 2013

@marecek12 jojo máme malý ten obvod,Nikolka měla teda malý už od narození,měla 32cm.Je taková drobnější,protože v 11 měsících má 7kg.Mám za to,že podle tabulek by měla mít snad 43cm obvod 😒

marketa.s
2. čer 2013

@ivular my sledovaný na neurologii jsme už od 3 měsíců.Hlavička dceři roste,ale pomaleji.Ale radši nás poslali na magnetickou rezonanci,aby neměla srostlý lebeční švy,tak jsem na to zvědavá 😒

marketa.s
2. čer 2013

@ivular pardon,já jsem odpověděla vám a teď jsem se koukla,že jste odpovídala @marecek12

ivular
2. čer 2013

@marketa.s Nic se neděje 😉 Btw. FOH dívek je třeba zde: http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/gra...

marketa.s
2. čer 2013

@ivular díky 😉

tess19
2. čer 2013

ahoj,hlásím se po delší době,my jdeme na kontrolu do Ostravy 31.7. a ještě se chci na ten samý den objednat i do Frýdku,to bude malý už 9měsíců po operaci a hlavičku má taky větší, v roce měl 51,5,když jsem se ptala doktorky na neurologiii,jestli to není problém,tak se mě jen zeptala, jestli by mi to vadilo,kdyby měl trochu větší hlavu,takže to problém asi není a pro mě je hlavní,že se v pořádku

marecek12
2. čer 2013

@saslinka aa jak se to projevuje, zatím o ničem nevím 😒

saslinka
2. čer 2013

@marecek12 po operaci nám kontrolovali očička a tak se to poznalo,jinak Marečkovi nic není,nic ho nebolí...

marecek12
2. čer 2013

@saslinka aha na to se musím zeptat, nikdo nám oči nekontroloval, ale myslím, že malý vidí až až, i vlas, tak snad to bude ok