Skolióza - máte zkušenosti a rady?

maybe72
27. kvě 2013

Milé mamky,
mám třináctiletou dceru, která se od malička aktivně pohybuje (styl od každého trochu, žádné vrcholové oddíly nebo kluby), během posledních dvou let skokově velmi rychle vyrostla a páteř její růstové tempo nevydržela, ortoped diagnostikoval skoliózu. Už rok poctivě cvičí (dle mého odhadu na 90% možného výkonu), bohužel ke zlepšení nedošlo, právě naopak a dnes jsme se z kontrolního vyšetření vrátili s doporučením k vyšší lékařské instanci s návrhem na nošení korzetu. Bohužel s podobnými zdravotními problémy nemám sama žádnou zkušenost, proto uvítám vaše rady a názory. Děkuji za váš čas a příspěvky.

kolibricek36
9. bře 2016

@jaryh asi od 10 do těch 16 už nevím přesně - je to už hodně dlouho - jsme od sebe jen o 2 roky - vytáhla se moc najednou a tak se pokřivila - v pohodě má dvě děti - pomohlo jí to, ale cvičit musí, jinak se její manžel naučil nějaké způsoby narovnávání, tak když jí blokne, tak jí pomůže.

jaryh
10. bře 2016

mojí dceři je také 13 let, v létě jsme byli u moře a nic jsem nepozorovala, na podzim začala nosit do školy tašku na rameni a během měsíse se jí vyboulila lopatka a udělal skoro hrb na pravé straně. vyrostla od lonska o 10 cm. Na dětské ortopedii diagnoza těžká skolióza s nošením korzetu. Měli jsme z toho hrůzu, korzet již nosí 3 měsíce celý den, sundáváme jen na koupání a převlékání, cvičíme denně všechny cviky co jsme dostali. Ted jsme byli na kontrole u nás vPlzni a pan doktor jí řekl že tu křivku jen maskuje, ani se na ní nepodíval, napsal další kontrolu za půl roku. Takže jsme vyhledali fyzioterapeuta, pána který se tím zabývá 30 let a dostalo se nám takového přístupu, že jsme to ani nečekali. Dceru pořádně vyšetřil, řekl že má páteř ještě měkkou, a že když budecvičit a vše dodržovat, že to bude dobré, ne že jí to zbaví skoliozy, ale že jí to zachrání před tyčí do zad. Taky nám řekl a bychom podstoupili konzultaci v Motole v Praze i v Brně, aby tam byla vedená. Máte někdo zkušenosti s vyšetřením v těchto zařízeních?

jaryh
10. bře 2016

ještě chci uvést že jsme chodili dva měsíce na rehabilitace a díky paní Ivě která dcerku učila všechny cviky má dcera lopatku zpět a hrb je pryč. Na zádech je to strašně znát, ale cvičení a vše okolo toho je dřina.

alcavlaskova
10. bře 2016

Ahoj, moje dcera dostane korzet za tři týdny a už teď se toho desim. Je jí pet a půl. Má skoliozu druhého stupně, 21 stupňů zakřivení. Cvičení nestačí. Jak dlouho si na to děti zvykaji? Po prázdninách by mohla jít do školy, ale mam strach zda si stihne zvyknout, bude to napor, jak po psychické stránce, tak fyzické.

petabn
10. bře 2016

Ahoj, pridam i svoji zkusenost. Korzet jsem nosila cca od 12 do 17 let po cely den mimo koupel a rehabilitace. Korzet jsem nosila pod volnejsim oblecenim a takto zamaskovany mi ho tolik nevadilo nosit mezi ostatni deti. Pamatuji si jak jsem obrecela, ze ho budu nosit a ze mi trochu pomohlo, kdyz jsme s mamou koupily par peknych kusu noveho volneho obleceni, puberta no.. K doktorovi jsem chodila jednou za pul roku do Motola, ale z toho mam jen vzpominky, jak pul dne cekam v cekarne a v ordinaci pak nejsem ani 2 minuty. Pokud mi delali i jednou rocne rentgen, byla navsteva Motola celodenni. Taky jsem do Motola chodila jednou tydne na rehabilitace, sestricka se mnou peclive cvicila Vojtovu metodu. Bohuzel doma jsem nemela moc s kym cvicit, tak tam jsem to spis flakala. Bylo to vse neprijemne, ale jsem rada, ze jsem to podstoupila a nemam vaznejsi proplemy. Kdyz mi hrozili operaci, korzetu jsem se moc nebranila. Nyni ve svych skoro 30 letech, kdyz se zkoumam v zrcadle, vidim, ze jsem trochu kriva. Ale jinak je vse v pohode, ziju bez omezeni a nikdo nic nepozna, pokud sama neupozornim. Snad to tak zustane. Preji pevny nervy vsem maminkam i detem se skoliozou, vydrzte, at pak niceho nelitujete.

jaryh
11. bře 2016

Děkuji za podporu, nosíme korzet, cvičíme, já dceři hodně pomáhám aby cvičila správně, je to opravdu dřina, ale věříme že to zvládneme. Byli jsme u pana fyzioterapeuta který svoji práci dělá 30 let, až ten nám řekl, když jí důkladně vyšetřil, že má páteř ještě měkkou, že když bude cvičit že to bude dobré, pojedeme i do Motola, aby byla pod pořádnou kontrolou, má to cenu tam ale jezdit? Na operaci v žádném případě, u nás v Plzni jsme taky čekali 4 hodiny na to a by pan doktor řekl že je to stejné, prohlédl jí že jí ze dvou metrů koukl na záda a napsal kontrolu za půl roku. Poctivě cvičíme, a prý ty záda jen maskuje. Věříme že když nepolevíme, bude dcera normálně plnohodnotně žít a nebude mít v zádech šrouby

petabn
11. bře 2016

@jaryh Moc se mi libi, ze se dceri takto venujete a ma ve vas podporu. Urcite se nevzdavejte. Alespon podle me je lepsi pripadne se zbytecne trapit korzetem, mucit cvicenim a obihat dalsi doktory, nez se na to rovnou vykaslat - ja bych tedy vic litovala toho, ze se to ani nezkusilo. Co se tyce meho doktora v Motole, jmeno si nepamatuji, ale pry byl ve svem oboru kapacita. Asi jsem naivni nebo se tim jen utesuji, ale i kdyz to dlouhe cekani v cekarne bylo desny a pak jsem mela pocit, ze se mi ani nevenoval (sotva se na me podival), mel asi tolik zkusenosti, ze to takto stacilo. Jinak jsem byla vetsinou jedina "od pohledu zdrava" v cekarne, vetsinou tam byli deti s berlema nebo na vozicku, takze jsem pro pana doktora urcite nebyla ten nejtezsi pripad, abych se musela bat, ze by nevedel co se mnou. Motolu tedy nadale duveruji a vybrala jsem si ho i jako porodnici (sice je to tam jak na bezicim pase, ale kde jinde budou mit tolik zkusenosti). Jinak jsme jeste s mamou pak davaly pozor, abych mela spravnou madraci na spani, batoh s pevnyma zadana, na sezeni jsem si poridila balon, abych nedelala nevhodne sporty a tak, ale to jsou asi veci, ktere ani nemusim zminovat. Verim, ze vam to dobre dopadne a i kdyz to neni lehka cesta, tak zivot neni lehky, ale stejne muze byt krasny 🙂

nachtigi
11. bře 2016

Ahoj holky, já mam scoliozu od 4let,dnes je mi 33let.Korzet jsem nosila plastový 23hodin denně 6let.Potom ve 12letech následovala první operace zakřivení 95stupnu, hrudní pátéř narovnali mě o pulku na 45stupnu,a natáhli mě o 15cm.9měsícu v sádrovém korzetu,dalo se to vydržet bolesti zad jsem vůbec žádné neměla.v 15letech následovala druhá operace ale už bederní části páteře.Mám dvě výztuže v páteři už napořád po celé pateři od zhora až do kostrče.celých 20let po poslední operaci jsem byla úplně v klidu samozřejmě s omezením fyzické zátěže, žádné bolesti,žádný korzet.Tedko mám poslední rok hrozné bolesti bederní páteře,loni 3měsíce nemocenská vůbec jsem nemohla sedět pouze ležet,chodila jsem na kapačky,cvičení masáže,zlepšilo se to ale bolesti mam pořád nepřetržitě.Musela jsem v práci požádat o poloviční úvazek 4hodiny denně,myslela jsem že mi to pomuže, pouze sedím v práci u počítače.Letos zase nemocenská už druhý měsíc,je to hrozné prášky nepomáhají,neusedím ani tři hodiny denně.Jsou dny kdy jenom ležím a nejsem schopná vůbec nic udělat.Máte někdo dvě výztuže po celé páteři a jak to zvládate?

luckeyluckey
11. bře 2016

@nachtigi Ahojky. Taky sem po operaci páteře, ve čtrnácti letech. Je to pro mě dost citlivý téma, kdyby sis chtěla někdy popsat nebo tak, klidne písni SZ

nachtigi
12. bře 2016

@luckeyluckey ahoj,moc děkuji za reakci.Budu ráda když si napíšeme

jaryh
12. bře 2016

@petabn Děkuji za vaši odpověď je vidět že o tom víte své já zimu pro manžela a deti a vlastně jsem člověk který když někdo upadne na ulici tak mu pomohu.pro f c éru udělám cokoliv abych ji zachránila od operace.do Motola vyrazime protože u nás v plzni ta pece není. Moc děkuji za podporu a ať se vám dari

vercanet
8. dub 2016

ahoj, u skoliozy je moc důležité cvičenní....ale není cvičení jako cvičení....jukněte na SM systém....

jaryh
10. dub 2016

Děkuji za radu my zatím cvičíme cviky z rehabilitace je toho poměrné dost ted jsme se ptali ortopeda na lázně a bylo nám řečeno že v žádném případe ze tam de ti moc cvičí a když pak cvičí doma méně ze s Tim mají spatne zkušenosti. Taky nám řekl abychom neobihali více fyzioterapii ze všude řeknou něco jiného a pak je to spatne.my zkoušíme VŠE co se dá a zatím všude kde jsme byli se shodli na stejném výsledků. Jak je mozne ze pan doktor nechce abychom něco dělali?

jaryh
18. dub 2016

@vercanet děkuji cvičíme vše co nás naučili na rehabilitacích, cvičili jsme bez korzetu, pak dechové s korzetem a cvičení s gumou, nyní cvičíme střídavě vše v korzetu, cvičíme denně. Za 4 měsíce cvičení dceři zmizel hrb u pravé lopatky, zesílili jí zádové svaly, o tom sm cvičení jsem slyšela, uvidíme co dál, nechceme jen čekat do další kontroly za půl roku, tam nám řeknou že není výrazné zlepšení a jdeme domů. Myslím že to musí být znát, malá opravdu dře a já jí hodně pomáhám.

vercanet
18. dub 2016

já bych teda cvičila i bez korzetu....sm je super ale je potřeba dobrá spolupráce dítka + rodiče a šikovnej terapeut kterej to dobře naučí.....aby byla co nejlepší korekce, postavení lopatky.....a taky je dobrý řešit nohy - kvalitní boty příp vložky do bot na míru....

jaryh
19. dub 2016

@vercanet děkuju za odpověd, nám paní doktorka na rehabilitacích kde nás učili cviky řekla, že musí cvičit s korzetem, než jí ho vyrobili, chodili jsme na cvičení bez korzetu, když jsme ho dostali, tak jí učili cvičit v něm, nemá s tím žádný problém. Maximálně se jí věnuju, ted jsme museli i nakoupit nové oblečení, aby se cítila lépe a trička nám jdou i přes, na to cvičení o kterém píšete se zeptám, se cvičením jí pomáhám, hlídám jí aby správně dýchala, prostě se snažíme co to jde. Pan doktor u nás v \plzni od dvaceti stupnů posílá rovnou na konzultaci k operaci do motola, takže jsme to odmítli. chtěli jsme aby se na ní v motole podívali jen jako na případ, to nám bylo odmítnuto s tím, že prý tam jen operují. jako kdyby operace páteře b yla sranda. děkuji ještě jednou za názor a to cvičení sm zjistíme a napíšu jak jsme dopadli

alcavlaskova
19. dub 2016

Jaryh, mohu se zeptat na doktora? Jsme také z Plzně a malá. Ma 21stupnu a nikdo nas na operaci nezene, ale čekáme na korzet

jaryh
20. dub 2016

@alcavlaskova chodíme k panu doktoru Rumlovi, nevím jestli při dvaceti stupních, to jsem přehnala, ale okolo třiceti už posílá na konzultace do motola. Pritom malá nosí korzet, poctivě cvičí, má větší křivku, ale říkají že se to spraví hodně jak korzetem tak i cvičením.

alex69
3. kvě 2016

@jaryh cviceni v korzetu se mi nezda jako spravne, korzet totiz neumoznuje moc pouzivat trupove svalstvo ktere bez cviceni postupne ochabne. Cviceni to trochu zachrani. Bezne se korzet sundava jenom na koupani/cviceni.

jaryh
3. kvě 2016

no malá cvičila bez korzetu než jej dostala, po dostání korzetu nás zacvičili na rehabilitacích s korzetem a řekli že má cvičit v něm, nevím tedy co máme dělat, na ortopedii po tříhodinovém čekání a půlroční kontrole nám řeknou že je to stejné, ani se na holku pořádně nepodívají. možná že jsou takoví odborníci že to vidí z dálky, ale mě to vyšetření přijde úplně neodborné. záda se jí za ty čtyři měsíce - cvičíme od prosince hodně srovnaly, zmizel jí hrb u pravé lopatky, měla jí vystrčenou a nyní má rovné lopatky a svaly na zádech, přesto pan doktor říká že to cvičením jen maskuje. navštvívili jsme dalšího fyzioterapeuta, který nám řekl že páteř je ještě měkká, že kdyř bude cvičit, tak že to zachrání, a že se mu stupně které nám naměřili nezdají, že toho Cobla čte každý jinak. tak člověk nevíco má dělat, denně cvičíme, opravdu poctivě, máme dvě série cviků a cviky s gumou, které prostřídáváme,j přesto se bojíme že je to zbytečné. dekujiza jakoukoliv podporu a radu. a to jsem omezená pracovně, ráno musím dcerce pomoc sundat korzet a nasadit po obléknutí, umí si ho sundat, ale netáhne si přezky, takže jsem musela najít zaměstnání až od osmi hodin

alcavlaskova
3. kvě 2016

@jaryh ahojky, tak my zatím korzet nemáme,už se prý vyrábí asi 2 měsíce, tak nevím. Cvičíme také poctivě, ale to cvičení s korzetem se mi fakt nezdá. Uvidíme, co řeknou nám. Nejhorší je, že člověk neví, jestli to k něčemu bude. Opravdu váhám, zda dcerku tlačit do toho korzetu, protože mám také pocit, že cvičení a normální pohyb bude prospěšnější. No uvidíme.

jaryh
4. kvě 2016

Ahoj my jsme na něj taky čekali dva měsíce a pak si na něj chvilku zvykala. Noste ho on to nevyleci ale podle mého zabrání aby se ty záda uplne hnuly. My jsme se hodně srovnali i mala vytáhla o cca 5 cm.

vojato
7. črc 2016

Ahoj, vidím, že zde resite nošení korzetu u svých ratolestí 🙂 . Já jsem ho nosila 4 roky v pubertě. Bohužel ale mi dali korzet špatný a ten mi způsobil trojte zakřivení páteře 25-25-35 stupňů... 😒 . Takže pokud má vaše dítě korzet nosit, pohlídala bych jestli se skolióza nezačíná projevovat i v jiných místech páteře. Pokud ano ihned bych žádala korzet nový i na místo, kde skolióza nově vznikla. Já jsem na tom posledním místě měla zakřivení zpočátku 10st.coz lékaři povazuji za fyziol.stav. Ovšem ne, když už je korzet na jiná dvě místa v páteři... bohužel díky tomuto jsem zkroucená jak paragraf. Mám tři malé děti, donosila jsem je, ale do budoucna zřejmě velké obtíže a operace bude zřejmě nemožná, pac to mám po celých zádech. Takže maminky hlidejte si i ostatní případná zakřivení na páteři... moji rodiče na to kaslali a teď o mám 😑 papa

jaryh
7. črc 2016

Ahoj ted jste mě pěkně vyplašila, dcerka nosí korzet od prosince, ted čekáme na další, taky jsme se museli ozvat že jí tlačí a vyrostla, záda se jí hodně srovnali , měla před rokem vystouplou pravou lopatku, skoro hrb a nosíme ho celý den i nocm cvičíme dvakrát denně a začali jsme plavat, tak doufám že to k něčemu bude. taky jsme uvažovali o konzultaci v motole nebo v brně, ne rovnou na operaci, ale aby se na ní podíval ještě jiný odborník. děkuji za jakoukoliv informaci, dělám pro dcerku maximum.

vojato
7. črc 2016

@jaryh určitě o chce fakt hlídat a dělat rentgeny celé páteře a pokud by bylo něco jinak, hned to řešit i pokud by to prozatím bylo méně než těch 10 stupňů. Já jsem asi vzácný případ nicméně stát se může. Bohužel rodiče se o můj stav opravdu nestarali, matka to vždy jen hysterický oplakala a to bylo tak vše 😒 . Určitě poctivě a i absolvovat lázně. Dělejte s tím něco dokud je mladá a páteř je ohebná. Já teď shanim informace jestli je možné korzet nosit i v dospělosti (je mi 26) aspoň na noc. Uvidím,asi je to dost neobvyklé, ale mám strach co s páteří udělá stáří... moje představa, že nebudu moct dýchat, met problémy se srdcem a i chůze mě bude bolet je dost děsivá. Udělejte pro dceru vše, bude s tím pak muset žít celý život. Mě kontroloval vždy jen jeden lékař a ten to dost zlehcoval,t takze bych se poradila urcite na vice mistech. Věřím, že nic nezanedbate a malá bude ok! 😃

vojato
7. črc 2016

Jo ještě jinak co vím, tak na nový korzet by měla mít nárok každý půlrok... já jsem měla jeden na 4 roky a že jsem za tu dobu vyrostla, to tedy ano 😀. Fakt bych teď rodičům nakopala...

jaryh
8. črc 2016

velmi děkuji za informace, právě nosí korzet půl roku a stěžovala si že se jí zdá že jí nesedí. na protetice nám skoro vynadali, až když jsem se do nich pustila, tak jí ho upravili a bylo to lepší. ted čekáme na nový, ale taky kdybychom se neozvali na kontrole u pana doktora, nosila by ho další půlrok. chceme zažádat o lázně, ale představte si že nám ortoped řekl ře v žádném případě, že tam s nimi moc cvičí a když se vrátí domů a necvičí stejně že je to horší. Proč by děti na ty lázně čekaly rok? Pak nám řekl vemte jí k moři, a na to letos nemáme, nastěhovali jsme se do nového domku, chodíme plavat, a to hodně pomáhá. vy určitě zkuste konzultaci s lékařem, myslím že korzet by měl být k nošení i v dospělosti, existují i různé bandáže, nosí se to jen třeba doma a na spaní. taky byste měla mít nárok možná na lázně, zkusila bych i ve vašem věku s tím něco dělat. Určitě abyste posílila zádové svaly. Já jsem z toho byla první týdny taky šílená, ne že má korzet, ale z toho co jsem si všude načetla a z výčitek že jsem to mohla možná poznat atd. ted s tím bojujeme a nechceme operaci. Doufám že dcera bude plnohodnotně žít. Na rodiče se nezlobte, třeba tomu nepřikládali takový význam, určitě vám doktoři pomůžou. a děkuji za podporu, ted už to jde, mám omezení i s prací, musím jí ráno pomáhat sundat korzet a naSADIT když se oblékne, sama si ho neutáhne.. takže řeším zaměstnání na kratší dobu, nemá mě kdo zastoupit. budu ráda, jdyž zůstaneme v kontaktu

vojato
9. črc 2016

@jaryh no vidíte to. Naše opravdu nenapadlo zažádat o korzet nový a mě už vůbec ne... v lázních jsem byla už před 10 lety, bylo to úžasné. Cvičení tam dle mého tolik nebylo, spíše to bylo zaměřené na relaxaci patere... a klidně se nechte zkontrolovat i jinam ortopedem, za to nic nedáte. Já Teda o lázních zatím určitě neuvažují, mám tři malé děti.. štěstí, že jsem je donosila a jsou v pořádku. Naštěstí jsem byla mladá, tak to tělo zvládlo, později by to bylo o dost horší. Záda mě Teda bolí v podstatě pořád... 😒 . Ještě můžete zkusit Dornovu metodu, něco si o tom nactite a být vama šla bych do toho. Malá má páteř ještě zatím dost ohebnou. Jak dosáhne dospělosti už to nepůjde(i když já jsem rozhodnutá to zkusit). Já jsem si o tom načetla z teď a jsem v šoku, že se to může zhoršit i v dospělosti. Počítala jsem s tím, že me to bude celý život bolet, to jo. Ale řekla bych, té už teď mi to tlačí na břicho, které mě taky boliva... no síla, no 😑. A jaké má malá stupně? Zakřivení na páteři má jen jedno? Klidně si můžeme psát, jste šikovná, úplně to vaší dceři závidím 😀

jaryh
10. črc 2016

@vojato Děkuji za odpověď máte to taky dost tezke a 3 deti to je co dělat. Máme přes třicet stupňů a ortopedie nad ni láme hůl.pritom viditelne se nám vrátila lopatka zpětný a zmizel ji hrb. Vím že křivka asi zůstane ale nechce se mi ji nechat dat tyč do zad doufám že to udrží svaly. Cvičíte? My denne a psala tu nejska paní ze se to zastaví když ztvrdne páteř. Otravuje doktory určíte i v dospělosti to musí řešit. Taky mám strach jak to bude Mít za 10 let.muzeme si psát a podpořit se. Musíte byt zdrava pro svou rodinu. Krásný den a ozvěte se

vojato
10. črc 2016

@jaryh myslím, že cvičením to udržíte, ale fakt ten korzet poctivě nosit i teď ve vedrech...a opravdu s tím skončit až. 18 letech. Mě řekli v 17, že už ho nemusím. Myslím, že tělo se vyvíjí ale daleko dyl. Malé je myslím 12, že? Ještě máte před sebou obdobi vzdoru 😀. A pokud má 30 stupňů... toho bych se nebála, pokud se vám to podaří udržet. Podívejte se ještě na emimino.cz tam je taky spousta diskuzi o tomto. Ještě si dejte pozor na tzv.kompenzacni křivku, páteř má tendenci si ji tvořit jako kompenzaci právě na to jednostranné vyoseni 😃. Já mám ty křivky tři, as kvůli tomu špatnému korzetu, pac posledni vychýlení mám až ke krku, kde, korzet nesahal 😀. Určitě to zvládnete a zatím bych fakt operaci odmítala, dříve se operovalo od 50 stupňů. Tuším někdo jinde psal, že operovat při 40 stupních je "amerikanismus" 😁. Příští týden chci volat fyzioterapeutovi a ještě zkusitt u Dornovku, tak uvidím... a od září začnu chodit na kurz SM systému. Doufám, že to k něčemu bude, ale představa celoživotního moření se cvičením 😀. Jsem líná v tomto jak veš, ale bohužel musím 😀. Klidně zase pak napište, až bude mít dcera po kontrole a nic si nedejte líbit! 😉