Skoro 3letý chlapeček nemluví - jak probíhají vyšetření?

petulki265
3. únor 2014

AHoj holky,
chtěla bych se prosím zeptat. Máme doma skoro tříletého chlapečka, který moc nemluví Sad Řekne sice celkem dost slov, ale spojuje málo do vět a skoro vůbec nechce opakovat slova- jen ty které se mu hodí a jen když má náladu. Když se sekne nehne s ním nic Sad Prostě mi řekne NE a tím to končí Sad
Už jsem z toho dost zoufalá a tuším, že nás neminou vyšetření po tříleté prohlídce jako neurologie apod. Problém je, že malý měl šelest na srdíčku a po kontrolách na kardiu je úplně vysazený na doktory a jen co nějakého vidí spustí pláč a njede s ním moc pracovat Sad Vůbec nevím jak si mám to vyštření představit, popř. na co ho zkusit připravit, aby to zvládnul co nejlépe...jinak je hrozně šikovný, bez plín je už rok a půl i na noc, pozná barvy, tvary, sám se nají, obleče a všemu co říkám rozumí Eye-wink Mluvím na něj plynule, v souvětích a přesně ví, co po něm chci.
Nemohla byste mi prosím ta vyšetření přiblížit?
Děkuji moc Kytka

karotky
3. únor 2014

Můj starší syn na tom byl ve 3.letech mnohem hůř,nikdo nás nikam neposílala a rozmluvil se až ve školce,protože mu tam nikdo nerozuměl 😀 Ten mladší je na tom lépe,protože má vzor ve starším bráchovi,který s ním neustále něco probírá 😉
Jinak s vadami řeči se chodí na logopedii a ta se řeší nejdřív ve 4.letech.Přednost mají 5.letí předškoláci 😉

lucieandrlova
3. únor 2014

Já bych taky řekla, že ve 3 letech bych ještě nebláznila... Dcera má 2,5 let a taky nic moc s řečí. Jinak je moc vyspělá a každý mi říká, jestli má 3,5 let a diví se, že ji nerozumí. Pomohla by školka a nám pomohlo číst knížky, má teď větší zájem mluvit... Měla spoustu knížek, které jako miminko měla ráda a teď se kousla a nechtěla knížky vůbec. Pak jsme přišli na to, že ji lákají knížky z animovaných pohádek. Takže teď čteme Káťu a Škubánka, Prasátko Peppa, Mickieho klubík ... A ona se snaží ty slova opakovat. Já myslím, že ve 3 letech může jen doktorka zkontrolovat, zda je v pusince vše v pořádku (mně třeba museli ustřihnout uzdičku). Myslím si, že k logopedovi se chodí až ve 4 letech...

andelka
3. únor 2014

Nás do tří let neposlali vůbec nikam. Potom na foniatrii, tam musí spolupracovat, dostane sluchátka a podle toho co budou říkat má ukazovat na obrázky, pak u Dr taky říkal a ukazoval na obrázku, koukala mu do krku, nosu atd. Za půl roku na kontrolu. v dubnu jdeme potřetí. Teď v lednu jsme začali na logopedii a tam se taky divila že tak brzo, že ještě nemá čtyři. Má teda opožděný vývoj řeči a bude se s ním průběžně pracovat aby to do školy dohnal. Ve 3 letech neříkal souvětí, ani slovesa, ani neopakoval.

betelgeuzz
3. únor 2014

@petulki265 není pravda, že k logopedovi se chodí ve 4 letech. Pokud je problém s mluvením, klidně dřív. Logoped by měl vyloučit opoždění řeči. My jsme s dcerou začaly chodit ve 3,5 letech, kvůli L.
S dcerou jsem byla u neurologa ve 3 letech (byla sledována od narození do roka a ve 3 ji ještě chtěla vidět). Dcera sice mluvila, ale s cizími lidmi ne. Vyšetření spíš proběhlo tak, že se mě ptala jak mluví, jakou má motoriku, myslím, že zkontrolovala reflexy na noze, měla se projít.
Nechci tě ani strašit, ani uklidňovat, protože některé děti se rozmluví později, ale některé opravdu mají problém a je lepší ho včas řešit. Mrkni do fotoblogu sisstin https://www.modrykonik.cz/blog/sisstin/ má chlapečka s opožděným vývojem řeči, má tam články, jak se pozná, že jde o vadu apod.

sisstin
3. únor 2014

@petulki265 no takhle to spíš vypadá jen na opožděný vývoj řeči, dysfatici většinou v tomhle věku nemluví vůbec 😉 První se dělá foniatrické vyšetření, zda dítě opravdu dobře slyší, zda má v pořádku oromotoriku atd. Pak je psychologické vyšetření, kde se právě vyloučí nebo potvrdí nebo nastíní nějaká závažnější vada řeči typu vývojová dysfázie, co má syn. A začne se docházet na logopedii.

My chodíme na logo od dvou let, kdy vůbec nemluvil, dělali tam vůbec na rozvoji pasivní slovní zásoby, rozvoji komunikace atd, fakt logopedie není jen o tom, že dítě opravuje hlásky, k tomu jsme se dostali v 4,5letech 😉 I opožděný vývoj řeči umí dětem pěkně zkomplikovat život a nemusí se rovnat nijak extra rychle, ve školce máme děti, co i s opožděným vývojem řeči byli na úrovni vrstevníků v řeč horko těžko v 7 letech. Ale narozdíl od dysfázie se k tomu nepojí další vývojové problémy, dítě může mít max. problém v sociálnu 😉

sisstin
3. únor 2014

jako nemyslim si, že je to váš případ, on už mluví celkem....ale vady řeči se stále dost podcenují a děti s vážnou vadou dostávají diagnozu dost pozdě, pokud si to rodič sám nevydupe, že se mu něco nezdá a je to celkem průser. Páč ono se to do školy nesrovná 😉 pokud jde o něco závažnějšího. Logoped, co by mi řekl, že dřív jak ve 4 letech nebere, by mě odradil hned a je vidět, že nemá žádný zkušenosti, max. s opravou výslovnosti 😉

ted zas byla super reportáž na CT, jak za těžké vady řeči můžou rodiče, protože se dětem nevěnují, protože je nechají koukat na TV atd, ta informovanost je furt strašně malá a my rodiče dětí fakt s těžkýma vadama řeči jsme furt posuzováni okolím za ty špatné, páč přece v TV říkali... 😝

ia.
3. únor 2014

@sisstin přesně, viděla jsem tu reportáž, bylo to v hlavních zprávách a připadala jsem si jako debil 😝 se synem jsem začala chodit na logopedii v jeho 4 letech, za ten rok a čtvrt, co tam chodíme udělal neuvěřitelný posun, naučil se spoustu písmenek, které neuměl (ď,ť,ň,v,f,č,š,ž), a pevně věřím, že do doby, než půjde do první třídy se doučí i zbytek (r,ř). Z té reportáže jsem byla fakt špatná, samo že syn se kouká na pohádky jako všechny jiné děti, ale taky si hraje, skládá puzzle, jezdí na kole, na lyžích, plave a tisíc dalších věcí....druhý syn je na tom o něco lépe, má dva a čtvrt a říká slova, zatím nespojuje, ale je vnímavější, rád si prohlíží knížky a má rád, když mu čtu, takže uvidíme. Ale kecy o tom, že je vysoký nárust dětí v logopedických ordinacích jen proto, že na ně kašlou rodiče mě zvedají ze židle 😝

sisstin
3. únor 2014

@ia. no my jsme jim tam už psali jak za naše sdružení, tak maminky jednotlivě, ze stránek CT na FB to bylo mazáno, z CT odpověděli, že reportáž nevyzněla útočně proti rodičům a čus 😅 😅 😅 😅 😅

ia.
3. únor 2014

@sisstin idioti 😝

petulki265
autor
3. únor 2014

Holky děkuju moc 🙂 Zítra jdu k dr s mladší dcerkou, tak to s ní prodiskutuju...jediný z čeho mám strach, je reakce malýho na další doktorský prostředí :/ Ale zkusm najít nějakýho fajn logopeda, s dobrým přístupem i kdybych ho měla platit, tak co ;) Nějak to přežijem, hlavně aby poradili a pomohli ;) Už jsem rozhodnutá, že do logo půjdem a uvidíme co nám řeknou ;) Díky vám všem za názory ;)

sisstin
3. únor 2014

@petulki265 u logopeda by to nemělo vypadat jako u Dr, většinou jsou v civilním oblečení a mají tam hodně hraček pak ve skřínkách, fakt se není čeho bát 😉 ale chce to najít logo, co má fakt zkušenosti a je klinická, ne školská, ti fakt nevědí, co s takhle malým dítětem dělat 😉 u vás bych zatím psycho a foniatrický vyšetření nechala být, na dysfázii to nevypadá, takže uvidíš, jak na tom bude třeba ve 3,5letech. Ale úplně být bych to nenechala, ona jenom oprava jedné hlásky může trvat třeba rok dva 😉 a u OVR je důležitý rozvíjet tu řeč po všech stránkách 😉

petulki265
autor
3. únor 2014

@sisstin Právě jsem pročetla některé z tvých článků a teda palec nahoru! Určitě pořídím tu knihu Charlotte Lunch a Julia Kidd – Cvičení pro rozvoj řeči - vypadá slibně ;) A hlavně v tvých článcích je spousta bezvadné inspirace, děkuji ti za ni 🙂 Poptám se zítra naší pediatričky a pohledám nějaké info po netu ohledně vhodného logopeda a snad se nám podaří najít toho pravého 🙂

pamal
3. únor 2014

@petulki265 ahoj, my chodíme na dobrou logopedii v Brně, tak kdybys chtěla dám Ti kontakt, ale vidím že si z regionu Znojmo, tak bys to asi měla daleko. Chodíme na logo od 3,5 roku a lituji, že jsme nezačali už o půl roku dříve. Ono to není jenom o vyslovování hlásek, ale třeba v našem případě je to hlavně o posilování jazyka.

petulki265
autor
3. únor 2014

@pamal jestli muzu tak te o kontakt poprosim 🙂 Jsme na pul cesty Brno -Znojmo,vyjde to na stejno a k Brnu mam jako rodak blizsi vztah ;)

pamal
3. únor 2014

@petulki265 posílám do IP

andinecka
3. únor 2014

@pamal
mohla bych poprosit i já o kontakt - nám doporučili Bílý dům
děkuji

pamal
3. únor 2014

@andinecka
https://www.modrykonik.cz/forum/detske-zdravotni-problemy/skoro-3lety-chlapecek-nemluvi-jak-probihaji-vysetreni/ :
Ahoj, chodíme na klinickou logopedii na Soukromou logopedickou kliniku, s. r. o. V Brně www.moje-klinika.cz má dvě sídla: hlavní na Vsetínské a druhé na Merhautové. My chodíme na Merhautovu, protože to máme blíž. Poznali jsme zde asi tři logopedky a se všema jsme byli spokojeni. Pouze z prvotního vyšetření u jejich, asi, vedoucího na Merhautové, jsem moc nadšená nebyla. Jinak se všichni moc pěkně k dětem chovají, logopedky jsou příjemné, mají různé pomůcky i logopedické hry na počítači. A syn dělal rychlé pokroky. Pouze se tam při každém sezení platí 30 Kč na pomůcky, což jinde ne. Ale neměnila bych, protože jsem tam slyšela pár story od maminek, které tam s dětmi přešly od různých soukromníků, a bylo to především v tom smyslu, že s dětmi jinde neměli moc trpělivosti.

Nechtěla jsem to moc veřejně vypisovat - každý může mít jiný názor, tak Ti to posílám takto.
P.