Srostlý lebeční šev a počítačová tomografie

monikanina
9. zář 2009

Dobrý den, právě jsem se zaregistrovala a hledám radu a pomoc. Mám holčičku Michalku, příští měsíc jí bude 5 měsíců a jsem už úplně s nervama v ..... Napřed nám v porodnici zjistili reflux ledvinky a teď po všech těch vyšetřeních a lécích když to vypadá že nebude žádná operace a že budem jen sledovaní tak nám prozměnu zjistili srostlý lebeční šev. Malá už ve 3 měsící neměla hmatnou fontanelu. Na rengenu zjistili že je horní šev srostlý. Hlavičku máme teda spíš větší - 45 cm a vývojově jsem na tom taky dobře. Vše zvládáma i krásně papáme a máme jít na ct hlavy, zjistit jestli není třeba ty švy znovu rozpojit.
Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nepodstoupil takové ct a co to obnáší. Jestli bude muset být nalačno. Říkali že ji musí uspat a když zjisŤovali reflux tak byla lačná a byla to hrůza. Nejhorší 2 dny v životě a pak měla tak stáhlý žaludek, že týden nechtěla jíst. Děkuji za každou odpověď Monika

nikollette
9. zář 2009

Ahoj v prvom rade je mi to ľúto, je pravda že zrast fontanely v 3mesiacoch je naozaj skoro, ale ver že to bude OK... 😉
No myslíš že bude musieť byť nalačno keď sa to týka hlavičky? Podla mna nie...
My sme museli byt nalačno ked nám robili ultzv pečene a žlčníka, 5 hodín!!!! pred rentgenom... a vydržal to v pohode...
ale podľa mňa vy nebudete musieť byť nalačno, veď to nemá nič spoločné so žalúdkom 😕

Držím palce

shaula
9. zář 2009

Monikanina - zkus se podívat sem: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Jestli dostane plnou narkózu, tak si myslím, že asi nalačno bude muset být... (ale jistě to nevím, zkušenosti s tím naštěstí nemám).

chumac
9. zář 2009

Ahoj. CT hlavy sa robí u takýchto detičiek v celkovej anestézii a to znamená aj lačnenie ☹ Navyše ťa musím sklamať, lebo po narkóze musí zostať dieťatko 24 na pozorovaní v nemocke. Takže to väčšinou obnáša tak 2 dňovú hospitalizáciu. Na základe výsledkou CT sa neurochirurg rozhodne, či to bude operovať alebo nie. Väčšinou sa u 5 mes. detičiek ešte dá počkať ako sa to vyvinie. Snáď to bude všetko v poriadku a na žiadnu operáciu nebudete musieť ísť. Držím palce, nech už ste zdravučký a máte sa už len a len dobre

nikollette
9. zář 2009

Aha, zle som to čítala, ak musí byť v celkovej narkóze, to nalačno asi bude musieť byť ☹

monikanina
autor
10. zář 2009

Tak jsem se právě dozvěděla že pojedem až do brna a zas vůbec nic o tom co tam s ní vlastně budou dělat,
jestli dostane kanilu nebo jak a tea´d abych měsíc čekala a trpěla.Nebyla jste na tom některá, že by jste mi popssala jak to probíhalo?

jenovefa
11. zář 2009

Ahoj Monikonino, můj syn je po operaci hlavičky - předčasně srostlý lebeční šev (šípový - ten nahoře) + nehmatné fontanely - ve 2 měsících. (Také jsem se kvůli tomu sem zaregistrovala - téma skafocefalie) 😒
CT dělají proto, aby zjistili, zda je uvnitř hlavičky vše ok a nejedná se o nějakou jinou vadu než předčasný srůst. Nemá Tvá holčička spíš protáhlou hlavičku? 45 cm je mimo normu.Vše ale musí posoudit na antropologickém měření - tzv. kefalometrie. Nejde jen o obvod, ale o obecné proporce. Pokud bude znít verdikt, že operace je nutná (mezníkem je 6kg), nepanikař, ať nepřijdeš o mlíčko. Operace jsou velmi úspěšné. Hlavně si musíš promluvit s někým kompetentím, to Tě uklidní. Já vymýšlela hrůzy, po konzultaci jsem se uklidnila. Držím palce, do střdy jsem v dosahu PC, kdyžtak napíšu víc.

monikanina
autor
22. zář 2009

Ahoj jenovefo. Má ji protáhlou, takovou hodně šišatou, trošku vystouplé čelíčko.Ale říkali že pokud mají ostatní švy dost místa pro růst tak operaci nedělají. Vy jste měli srostlé i zadní švy?

nikollette
22. zář 2009

Monika a nemá váš takú vystúpenú kosť cez celíčko?

monikanina
autor
22. zář 2009

To nedokážu posoudit. S píš když mi nouroložka ukazovala tabulky, jak vypadá růst hlavičky, při srostlém vrchním švu, tak to bylo přesně ono. I bez rendgenu.Má trošku vystouplé čelíčko a zadek hlavičky má taky takový jako když s výstupkem. Řekla bych že se tak ta lebka roztahuje do délky, když nemůže do šířky.

mdla
26. zář 2009

ahoj, monikanina. Môj syn je tiež po operácii hlavičky na Detskej neurochirurgii v Motole - mal zrastený sagitálny šev - tzv. skafocefália. Podĺa toho, ako opisuješ hlavičku tvojho dieťatka, to vyzerá tiež na skafocefáliu. V Prahe nám diagnózu určili na základe merania v Antropologickej ambulancii u pani doc. Krásničanovej a rtg, nebolo potrebné aj CT. Zrastený šev je potrebné operovať čím skôr, ideálne medzi 4 až 6 mesiacom, kvôli kozmetickému efektu. Neoperovaný zrastený šev spôsobuje deformáciu lebky a tváre, a v mieste zúženia lebky vytvára tlak na mozog, čo môže neskôr spôsobiť ďaľšie zdravotné problémy. Takže operovať sa to musí.

monikanina
autor
28. zář 2009

Ahoj. Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli mi neporadíta některá, která jste byla v Brně , co si mám vše vzít.
Jestli si vzít kočárek aby jsme mohli jít ven a jestli si vzít probiotické kapky.Malá je musí kvůli ledvinkám a jelikož to mám do Brna pěkný kus cesty, tak nevím jak je převézt, když mají být v lednici.A s tou operací si myslím že naní půjde jen nevím když vlastně máme jít teprv 7.10. na CT a 14.10. budem končit 6.měsíců.

andykov
28. zář 2009

Holky, Vy mě děsíte, malá nemá hmatnou fontanelu od porodnice a nikdo nám nikdy nic neříkal, měla jsem sekci, takže byla 3dny a 4noci u sestřiček... Co to jako znamená?

nikollette
28. zář 2009

Andykov, to ti akože nikto nič nepovedal, nik si nič nevšimol???? 😲 😲 😲
ani k lekárka ku ktorej chodíte, jej to nekontroluje????
Možno si jej ju len nenahmatala, to sa mi nejak nezdá, že by ti nikto nič nepovedal...

Veď to je dosť závažné 😖 😔

andykov
28. zář 2009

nikol, já teď koukám do očkováku a na 3měsících má VF 2x2 a na šestinedělí měla taky 2x2, je to fontanela, ne? pokaždé ko dělala jiná dr., tak ji má asi jen nehmatnou, ne? Já ji prostě necítím nikde..

nikollette
28. zář 2009

áno to je fontanela...

tak ju má určite hmatatelnú...
len nechápem, jakto že ju necítiš... 😅

andykov
28. zář 2009

prostě mně přijde, že nikde to nemá měkké, jen malinko místama a můj to taky říká, tak ale dle dr. to je asi v poho, to asi kontrolují, ne? Já vbec nevěděla, že se na to musí dávat pozor..

monikanina
autor
28. zář 2009

píšou to i do karty na přední desky, ty měsíční kontroly a taky velikost VF a hlavičky.Určitě to tam budete mít.

dzio2
30. zář 2009

maminky poradte prosim bola som dnes v poradni zda sa mi ze mojej malej rychlo zarasta sev na hlavicke ten hore ten vzadu jej neviem tiez nahmatat ked som to povedala dok tak mi len odvrkol ze teda bude mat mensiu hlavu ma 7tyzdnou a ma tro velkosti 1.5cm poradite mi ci je to ok?

chumac
30. zář 2009

Monikanina, kočárek určo ber. Pokud bude malá v pohodě, tak na procházky vás jistě pustí. Třeba ten první den, co příjdete do nemocnice se vlastne kromě příjmu už nic moc nebude dělat a odpoledne můžete jít ven. Alespň ti to takhle ryhcleji uběhne. A dostala jsi lůžko na oddělení, nebo ne?
Vem sebounosítko, nebo šátek jestli máš. Před narkózou malá nebude jíst, tak to bude pro vás obě náročné.
Probiotické kapky buď kup až v Brně, nebo jsme to dělali tak, že jsme dali léky do sáčku s mraženou zeleninou a ta to udržela v chladu, pokud nemáš přenosnou ledničku. Neboj všechno dobře dopadne. V Brně při této dg. vždycky dělají CT, je tam lépe vidět srůsty těch švů.
Držím palečky, ať to všechno dobře dopadne.

monikanina
autor
1. říj 2009

Ahoj chumac, já jsem kousek od Luhačovic, do Brna kus a jelikož malou jenom kojím tak mi dát lůžko snad musí. Já ani totiž nevím, doktorka mi nic neřekla, jen že mi to vše vysvětlí tam.S tou zeleninou to udělám, výborný nápad.

monikanina
autor
1. říj 2009

dzio2, pokud ještě ten horní není srostlý, tak si s tím nelam hlavu. Ten je hlavní. My jsme měli VF malou už při narození, snad jen 1x1cm. Možná víc, nevím, ale určitě si to sleduj.

dzio2
1. říj 2009

ja si uz pripadam hlupo moni dakujem ale vsetko musim riesit tu lebo mam doktora d........nic prenho nieje problem a ani mi nedokaze slusne odpovedat uz nemam nanho nervy ale nemam kam ist hm

nikollette
1. říj 2009

Je nejaké zadná fontanela???? 😕 😕 😕
že tu píšete že sú dve....

monikanina
autor
1. říj 2009

No lebka se skládá z několika švů, VF je ten hlavní, díky kterému hlavička správně roste. Jsou myslím ještě 2 fontanelky ale ty jsou malo hmatatelné

nikollette
1. říj 2009

A kde by mali byť?
Ja som malému inú ani nenahmatala ešte 😕

celine
1. říj 2009

Novorodenec má 6 fontanel 😉

nikollette
1. říj 2009

A kde sú presne, sú hmatatelné???

dzio2
1. říj 2009

viem ze trojuholnikova je v zahlavy a tie ostatne nenahmataju ani lekary lebo su uplne malicke

mdla
2. říj 2009

Iba pre informáciu 🙂 . Švy sú niečo iné ako fontanely. Zjednodušene: švy sú líniové útvary a fontanely plošné. Kosti lebky sú u novorodenca oddelené 6 hlavnými švami a 6 fontanelami. 4 párové fontanely sa uzatvárajú do 1 mesiaca po pôrode. VF /veľká fontanela/ sa uzatvára priemerne okolo 14 mesiaca, ale môže to byť aj skôr alebo neskôr /3-24mesiacov/. Dá sa nahmatať ako jemná mäkká priehlbinka na vrchu hlavičky. Naopak, švy by sa nemali dať nahmatať. Syn mal zrastený sagitálny šev - dalo sa to nahmatať ako hrbolček /vystúpenie/ pozdĺž švu a mal aj zvláštny tvar hlavy. Predčasný uzáver švov sa nazýva kraniosynostóza a je to skoro vždy vidieť už pri narodení.

monikanina
autor
2. říj 2009

tak nějak mi to popisovala i neuroložka, jenomže mi laici to jen popletem. A Michalka měla od narození hlavičku jak vymodelovanů. Až tak ve 3 měsíci se udělal ze zadu takový výběžek, má tam jakoby rovinku přecházející do půlkruhu. Vypadá to spíš jako zležané, akorád že malá spí od mala na boku.