Střevní chřipka. Co máme dělat?

rova
18. pro 2006

Tak jsme s dcerkou prožili hroznou noc. Večer si občas zaplakala, vůbec jsme nevěděli proč, ale pak usnula, takže jsem tomu nepřikládala žádnou váhu. Ale po hodině spaní se probudila s blinkáním, které z ní sprominutím doslova stříkalo (i nosem). Občas v noci ještě blinkala a po ránu taky. Doktorka nám řekla, že buď něco špatného snědla, nebo jí začíná nějaká chřipka, tak se máme ukázat zítra. (Přítel, který je v nemocnici psal, že tam teď mají hodně lidí s nějakou střevní chřipkou.) Jen mě zajímalo, jestli máte takovéhle zkušenosti a co a jak s dítkem. Co k jídlu? Je lepší kojit, nebo ne? Spíš zůstat doma, nebo jít ven? No prostě budu ráda za všechny případné připomínky a rady. Děkuju..

timbouctou
24. bře 2012

@tital no mě kluci taky nic nesnědí, ale ty laktobacílky jo, je to sladké. Když to zamícháš do banánu, tak to ani nepozná, má to skoro stejnou chuť, ochutnala jsem 😀 Tak to je prima, že se to zlepšilo, to byla fakt jen chřipka. Tak hodně štěstí 🙂

tital
24. bře 2012

@timbouctou To jsou ty "normalni" laktobacilky, to taky vmichavam. Ale ja mam od MUDr doporucene jeste bacilky - tusim ze se jmenuji Enterol - kdyz je prujem, tak jinym zpusobem pry ozdravuji to strevo. Jenze ty chutnaji po kvasnicich, takze se tezko maskuji.

zuzkaprofant
24. bře 2012

@tital u nas sme mali doma vsetci tento tt brusnu chripku, mne odporucali slane tycinky a na grcanie vomax cipky mi doktor predpisal a inac nic ze to prejde a poviem maleho preslo od nedele to mal do piatka, jedol suchy rozok, zemiaky varene kuraci vyvar cajik harmancekovy, alebo cistu vodu vela zdravicka prajeme

tital
24. bře 2012

@zuzkaprofant Uf, tak to mame za sebou dva dny ☹, doufam, ze uz zitra bude lip. Vidim, jak se mi hubne, ma uplne propadle brisko ☹

timbouctou
24. bře 2012

@tital ty dávám do mlíka, škoda, že se ti je nepovedlo malému nacpat, ty by mu to zastavily během chvilky. My to doma užíváme i při zubech když Metíkovi rostou, to má vždycky několik dní strašnej průjem a Enterol je zázračnej, krátí mu to na minimální dobu, třeba i jen jeden den.

renatka100
25. bře 2012

@tital vyskusaj kupit v lekarni Kulisek zaraba sa to s vodou a nam to skutocne pomohlo po kazdom napiti jej bolo ocividne lepsie my sme to davali voflasi a tiez v panadol davkovaci, ktory je pribaleny k sirupu.

tital
25. bře 2012

@renatka100 Kulisek mame, diky, ale malej to proste odmita. nedostanu to do nej.

V kazdem pripade je to asi lepsi, dnes uz od rana bez teplot, stolice je tuha a uz druhy den vlastne nezvraci, tukam tukam. Snad je vse zazehnano. 🙂

tital
25. bře 2012

Ne neee 😔 Prave brutalni prustrel a opet zvysena teplota. Ted spinka, az se vzbudi, zkusim enterol rozmichat ve vode a dostat do Maleho strikackou na nurofen, tentokrat nasilim ☹ , aby uz mu zacalo byt lip.

angellinka
25. bře 2012

@tital vynechala si mliecne veci?

alla6701
25. bře 2012

Pracovala som dlho na infekcnom oddelení a všetky hnačky môžu prebiehať s teplotami aj do 40 st.C. nemusíte chodiť ani na výtery. Keby to aj bola salmoneloza, na liečbe sa nič nemení. len dieťa postupne a pomaly hydratovať, po lyžičkách, prípadne namočiť piškoty do čaju, vody, aby začal postupne prijímať aj nejaké tuhšie jedlo. Zisťovať, či sa jedná o salmonelu má význam len u ľudí pracujúcich v potravinárstve, kuchyni atd. Organizmus si sám poradí.

tital
25. bře 2012

@angellinka jasne ze ano. Jen rano si rekl o kousek syra. vyvadel a ja podlehla, tak mozna se to vratilo po tom ? Uz to bylo na lepsi ceste. Znamena to vynechat veskerou mlecnou stravu, ze ?

tital
25. bře 2012

@alla6701 Diky za zpravu.

Jsme opet na suchych tycinkach, ty ted chroupe. Ryzi na jakykoliv zpusob odmita. Kdyz bude dobre, zkusim odpol ryzovou kasi. A podarilo se mi pokoutne - bohuzel s marmeladou - do nej dostat jeden enterol, tak to by take mohlo pomoci. Jinak pije hodne a ted po vyspani opet bez teploty.

johnatanka
25. bře 2012

Holky ahoj, malá měla v lednu Campylobakterii, takže týden to z ní šlo vrchem, dolem, Enterol apod.. když jsem do ní dostala, tak do půl hod mi to vyhodila, nebo za pár minut, bylo to děsný, ale naštěstí jsem kojila, což chtěla furt, sice potom průjem jak průtokáč, ale aspoň měla něco v sobě chvíli, za každý kojení, který nevyhodila jsem byla vděčná, fakt...ale chci vám napsat, že mi zabralo až černý uhlí a kinedryl....mám toho na průjem fakt dost, snad téměř vše, co existuje a nic ji nezabíralo, nebo to vyhodila, že to ani nestihla, takže fakt laktobacílky a popř. zkusit uhlí do jídla a kinedryl....už jsem nevěděla, co ji dát...

sabcav
25. bře 2012

@tital ☹ před pár dny nás bohužel postihlo to samé, já s manželem ok, ale holky zvracení, průjem a teploty kolem 40, té starší to začalo dřív, tak jsme s ní byli na pohotovosti, následně potvrdily slabé rotaviry ☹ , prý to teď lítá ve vzduchu, jak se oteplilo 😒 .
Zabralo nám:horečky klasicky srážet nurofen a panadol (sirup - ne čípky, ty by neúčinkovaly), při vyšší teplotách jsme dávala diazepan, čistá voda (po lžičkách, dát lžičku vody, když jí udrží, tak za 15 minut další lžičku a pomalu zvyšovat dávku), cola (tu jsem té mladší nedávala, starší jí ano - měla jí poprvé v životě a bylo jí to přestaveno jako černá limonáda na uzdravení 🤐 - pže byla jak moucha, ), enterol - rozdělala jsem jim to do "paňáků" , násilím do nich dostala, pak to mohly zapít troškou vody...dieta: když blinkali i vodu, tak vůbec nic, jen jsem zkoušela nabízet vodu (nebo kulíška) a čekala, co to udělá, pak když tolerovaly vodu, tak suchý rohlík (ne čerstvý), banán, rozvařená rýže s mrkví , rozvařené vločky (to se ví, že holky nebyly nadšené, ale něco snědly), po pár dnech jablečná přesnídávka, hlavně ne v žádném případě nic mléčného - mlíko, jogurt, sýr, mléčnou kaši!!! Mladší jsem zkusila dát dneska po 10 dnech Nutrilon a za 2 hodiny byl zase průjem 🙄 , vařím dietně (dneska brambory a pečené kuře - dostaly maso bez kůže ), holky zhubly každá kilo za ten týden, doufám, že se brzy rozjí, pže obě předtím akorát vytáhly a jak teď zhubly, vypadají jak z koncentráku ☹ . Ať jste brzy zdraví 🙂

tital
25. bře 2012

@sabcav Taky dobry ☹ Malej odmita dnes uplne vsechno. Jedine co snedl byly asi tri tycinky. Takove ty silnejsi, snad jsou pecene, doufam, na obalu jsem nic takoveho nenasla. Dostala jsem do nej enterol, ale uz zase kadil. Odmita i ryzovou kasi s nastouhanym jablickem ☹, tu jsem myslela, ze da.
Taky davam behem dne jednou, dvakrat sab simplex, rikam si, ze ten neuskodi a kdyztak zklidni ten rozboureny zaludek. Ale teploty uz nam padaji dolu, alespon ze tak.
Za posledni dva dny ma pul kila dole.

zuzkaremiaska
25. bře 2012

Chcem sa opýtať,že keď dieťa sa sťažuje na bolesť žalúdka od rána,ale nevracia ani nemá hnačky,ani teploty,či ide o začínajúcu chrípku. Alebo si myslíte,že keby to bola črevná chrípka,tak by sa to už dávno zhoršilo? Je nádej,že sa stav už nezhorší? Lebo od rána je jej rovnako.ďakujem za každú odpoveď

giselka
25. bře 2012

@zuzkaremiaska naše malá to tak někdy taky mívá, nic jí není, jenom se čas od času kroutí kvůli křečem v žaludku. Někdy se k tomu přidá průjem, někdy ne. Chřipka to být může a nemusí, může mít jenom zkažený žaludek. Já bych to řešila dietou a probiotiky

tital
27. bře 2012

U nas stabilnejsi vyvoj. Prujmik stale trva, dnes to vypadalo nadejne, v poledne skoro tuha stolice. Ale na vecer zase prustrel. Stesti, ze jsem nepolevila v diete, stale jsme na ryzi, varenem mase, suchych krupkach, rohlikach.
Ale malej uz ma chut k jidlu, krici nam a chce papat, jen je unaveny, stale spavejsi nez normalne.

tital
30. bře 2012

Takze syn se nam uplne uplne uzdravil skutecne po tydnu. Uz po trech dnech sice nemel teploty, ale valnou chut k jidlu take ne a sem tam se jeste objevila ridsi stolice. Dnes, presne po tydnu zase lita jako driv a ma neuveritelnou chut k jidlu. Stolice v poradku. Bohuzel, pred 3 dny to chytil manzel - ten mel zrychleny prubeh - jednu noc zvraceni a hodne prujem s teplotou, pak uz se to vsechno zlepsovalo. A pred 2 dny jsem to chytila ja - ale uplne bez zvraceni, jen hodne vysoke teploty, plovouci zaludek, zadna chut k jidlu, zimnice...(vzhledem k tomu, ze jsem na zacatku II. trimestru tehu me to opravdu delalo starosti).
Kazdy z nas mel prubeh jiny, ale jak jsem zjistila, opravdu nejosvedcenejsi je dieta, hygiena. Podpurne smecta, enterol, ktere jsme Malemu podavali nasilim, neb nechtel spolupracovat. Tak snad uz bude lip.

liluska78
15. dub 2012

@alla6701 Ahoj vidim ,ze si pracovala na infekcnom,mozem sa ta opytat ako dlho je crevna chripka infekcna a ci ju je mozne dostat spat po kratkej dobe od ineho dietata,dakujem

mistula
16. dub 2012

Dieta, co najprisnejsia. Radsej davat pit - male davky a velmi casto - mineralky a slaby cierny caj. Radsej chladnejsie, teple drazdi zaludok. Jedlo az ked dietatko min 4h nezvracia, nehnackuje. Zacat varenou ryzou, mrkvou, piskoty, suche rohliky, varene zemiaky a postupne pridavat jedla. Mlieko a vyrobky z neho a tuky aspon tri dni nejest! Urcite nechodit von. Je to vysoko infekcne. Infekcne su vykaly a zvratky, ale virus sa z toho dostava aj do vzduchu. Navyse je velmi odolny a na plastovych veciach vydrzi aj niekolko dni, na rukach aj po umyti aj 4hodiny. Dodrziavat co najprisnejsiu hygienu. V pripade horucok, ktore sa mozu vyskytnut nasadit pri zvracani napr. nurofenovy cipok, pri hnackach sirup. A ako prevenciu pre dospelakov, alkohol s "voltazou" aspon 40% - ten jediny je schopny rotavirus porazit. A pevne nervy! Fuj, je to hnusny virus, mali by ho zakazat! Vsetko zle je na nieco dobre - clovek, ktory si tymto prejde, ziskava imunitu a dalsie virusy uz maju omnoho lahsi priebeh 🙂

mamazuzana
18. dub 2012

tak moja dcera mala tiez rotavirus. To bolo strasne. Ona chudiatko za jednu noc zvracla 11krat!!! bolo to strasne. Dostali sme sa aj do nemocnice. Dalsi den sa k tomu pridala aj hnacka, takze ani cipok ani sirup by nepomohol, nastastie sme nemuseli podavat Nurofen, lebo tepllotu nemala. Neprajem tento virus nikomu§ dcera mi prestala aj chodit.