Střevní chřipka, viroza. Jak dodat tekutiny?

ava
4. bře 2010

Můj 10měs.syn v noci začal zvracet a zvracel i ráno po kojení a po tom, co jsem mu lžičkou vpravila černý oslazený čaj. Mám obavy, aby neztratil moc tekutin. Jak to děláte vy při zvracení?

Večer jsem mu poprvé dala ovesnou kaši od Hippu (dop.od 5.měs), takže to může být příčina, ale spíš asi viry, kterých je teď prý hodně...chodíme často mezi jiné děti. Jak to probíhalo u vašich dětí, pokud měly podobné problémy?

womenne
4. bře 2010

ava klidne to može byt aj kašou kedže ju mal pry krat,možno mu nespasovala,nove jedlo sa vždy dava cez den aby si videla pripadny nepriaznivy učinok.
ak ma brušnu virozu čierny čajik s glukopurom to je hroznovy cukor je vyborny na rekonvalescenciu žaludka odporučaju ho aj v nemocke..davaj mu stale pit aby neol dehydrvany a nasadit dietu čiže bez mlieka...

rimmel
4. bře 2010

ja si myslim ze to skor bude ta viroza..a flasku nezobere? alebo prsnik? jooj ja neviem co by somrobila, nestalo sa nam,ale asi by som ho stale kojila, ak byteda chcel ze ano 😒 drzim palce

aj ked zvracia, stale treba kojit a tekutiny davat i ked to vyzvracia, ja ked som mala virozu , povedali mi ze treba pit vodu, po malych duskoch..tak skus mu dat vodicku z pohara, vzdy iba cuc sem cuc tam, hadam to nevyvracia

rimmel
4. bře 2010

aha citam ze kojis..

ivika18
4. bře 2010

ava, jestli ti malý ještě zvrací, tak bys neměla kojit, to teplý mlíčko ho právě znovu dráždí na zvracení, takže odstříkat, dát mlíčko do ledničky a pak po lžičkách studený, jinak žádný mlíko, jenom MM. A znovu kojit, až se to zklidní. To samé i s čajem, jak píše womenne, oslaď glukopurem, ale zase studený, nebo zkus koupit v lékárně na zavodnění nápoj Kulíšek. Každopádně pokud to do zítřka nepřejde nebo bude mít horečku, tak k mudr.

erikasadek
4. bře 2010

ava kedze kojis tak koj a casto.. 😉
ano mlieko sa nema pri crevnej hnacke, ale materske mlieko , ni eje kravske mlieko 😉
len ty zmen jedalnicke pocas toho kojenia nepi mlieko, a skus viac mrkvy banan ine veci pata a ryzu.. 😉
kedz emate 10 mesiacov ak mas doma striekacku tak davaj malemiu do pusi , po malych davkach bud kulisek tak s au vas vola roztok. ze?? nie viac ako 30ml kazdu pol hodinu ak das viac telo , nespracuvava minerali obsiahnute a telo len vylucuje. 😉

skus striekackou polosede davat do kutika ust nie do stredu , povracai sa ti , a velmi pomaly.. pridaj cukor cukor , nici aceton v tele, ktory sposobuje , ze stale vracias...
takze a ak vidis ze mlay modreje, alebo sa vas stav shorsuje okamzite do nemocnice u takychto deti par hodin moze dojst k silnej dehydratacii ,

ale skus kojit teda zmen kojenie na kazdu chvilku aspon kazdu pol hodinu.. po malych davkach. 😉
ak nechce tak , ten roztok..a davj ryzu uvarenu s akrotkou.. 😉

drzim palce 😉

annag
4. bře 2010

ava,

pri črevných virózach sa dojčenie určite neprerušuje, naopak, veľmi, veľmi bábetku v takej chvíli pomáha. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré mu obnovujú črevnú flóru, obsahuje 87% vody, takže ho vynikajúco hydratuje, obsahuje cukor, ktorý mu dodáva energiu aby mal veľa síl, obsahuje protilátky .... Je rýchlo a ľahko stráviteľné, nezaťažuje mu tráviaci trakt. Ak by nepil a nejedol vôbec nič, tak by si sa pri častom dojčení mala vyhnúť dehydratácii. Často je to jediný spôsob príjmu výživy, deti ostaté väčšinou tvrdo odmietajú. Nevadí, ak vracia vzápätí po dojčení, môžeš ho dojčiť takmer non stop,aj vzápätí ako sa vyvracia. Či prijíma dosť tekutín zistíš najlepšie podľa pocikaných plienok.
Vodu či čaj (ale len čaj, ktorý máte už overený, najlepšia je obyčajná voda, resp. rehydratačný roztok, ktorý však môže odmietať) podávaj napr. 1 čajovú lyžičku každých 10-15 min ak práve nespinká. No ak bude odmietať a uprednostní prsník, je to ozaj v poriadku.

Odsávať a chladiť neodporúčam, teplota mlieka je teplota ideálna, je to teplota tela, nemusí si organizmus teplotu jedla regulovať, odsávaním naopak zvyšuješ riziko kontaminácie mliečka, ochorenie sa môže zbytočne skomplikovať inou infekciou. Mlieko, ktoré stojí odsaté, resp. je v chladničke prichádza zbytočne o dôležité látky,ktoré liečia trávenie bábetka.

Dojčením a saním, hoci i naprázdno, mu mechanicky pomáhaš posúvať obsah žalúdka tráviacim traktom, pomôžeš mu tým obnoviť trávenie.

Nemusí papať vôbec nič, stačí, ak bude prijímať tekutiny a ideálne tekutiny dojčením.

Pokiaľ by to bola reakcia na kašu, môže ísť o alergiu na umelé mlieko v nej obsiahnuté (alergiu na kb), resp. na obilninu ako takú - že mu bola príliš ťažká na žalúdok, resp. na lepok. MM obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú bábetku sacharidy -obilniny ľahšie tráviť . Aj preto je dojčenie najlepšia voľba v tejto chvíli.

ava
autor
4. bře 2010

děvčátka děkuji za všechny rady...
hodinku spal, pak jsem ho nakojila, on pije jako jindy, teď se modlím, aby to udržel.
Čajík umí pít i z lahvičky, ale vydudal ho moc a pak ven...raděj budu kojit, MM má hodně cukru taky.

Ráno jsem volala dr.a doporučila ten vychlazený slad.čaj a hodně kojit, jinak dnes nejíst.

erikasadek - děkuju za tip na to, že i já bych měla mít dietu, to mě napadlo, a to jsem na dietě byla prvního půl roku kvůli prdíkům 🙂

i kdby za to nemohla kaše Hipp, už ji víckrát nedostane! 🙄

erikasadek
4. bře 2010

ava nemas zaco tu je crevna taka casta ako. nadcha takze mame to tu natrenovane, co a ako. 😉

neboj to bude dobre.. 😉

ava
autor
4. bře 2010

annag- - moc Ti děkuji za vyčerpávající info (nevyčerpaly mně, ale vyčerpaly téma🙂 . Jsem taky přesvědčená o tom, že kojením mu rozhodně neublížím. Poslední kojení mi zatím strávil a teď zase spinká. Když jsem zkoušela kojit opět po 30 min., už odmítal a čaj na lžičce taky. Ale byl unavený, tak asi proto.

S tou alerg.reakcí jsi mně vylekala, já zatím s lepkem začínám (cca 2 týdny) a UM obsažené v produktech Hipp ještě taky dříve nedostal. Mohlo by to znamenat, že mám obecně být s lepkem opatrná? Jinak ta kaše byla ovesná a já jako kojenec jsem ovesné kaše taky zvracela. Tak nevím, jestli to může souviset.

erika - a kde žiješ, že jste tak ohroženi? Můj syn se jmenuje stejně jako tvůj starší 🙂

erikasadek
4. bře 2010

ava ja som v parizi a tu je cervan chripka tak casta. 😀 ver mi uz sme vycviceni... 😉

ano takze mame patrickov.;
annag ti to super podal ako vzdy.. 😉

ivika18
4. bře 2010

já jsem nemyslela přestat kojit, jde o to, že po teplým se zvrací víc, taky jsem to nevěděla a malý když měl střevní chřipku po kojení hnevd všecko vyhodil. MM léčí samo o sobě, ale na radu naší mudr a pak i vlastní zkušenosti je při zvracení potřeba pít studený a po troškách, ne aby se mimi nahltalo z prsa, takže odstříkat a zchladit. Jak zvracení přestane jasně že hned kojit

erikasadek
4. bře 2010

ivk ato co hovoris som bohuzil anikdy nepocula, 😅 nehovorim ze to nie je mozne, ale studene by som urcite nedavala na uz tak slaby zaludok, a odstriekane mlieko tvoria sa hned bakterie takze je to riziko...

su deti ktore vyhodia bohuzial vsetko zalezi od typu vyrusu a a sily.. kazdy organizmus j einy; niekto znasa lepsie niekto menej.. 😉

vlazne ano ale studene. 😅
inak vlastny roztok si mozt eurobit sami doma; lyzicka soli a 2 lyzice cukru na 1 L nemineralizovanej vody. 😉
ak nemate doma kulisek.. 😉

ivika18
4. bře 2010

erikasadek, já jenom posílám dál radu od naší mudr., která nám vždycky dobře poradila. Právě to studený zklidní ten podrážděný žaludek.

ava
autor
4. bře 2010

tak jsem byla nadšená, že vypil jedno kojení a OK, ale po probuzení už kojit nechtěl, pořád jsem mu strkala prso, ale zatnul pusu a nic! 🤐 Tak jsem zkoušela černý čaj s cukrem, chlazený, nechtěl, vzpouzel se.
Nakonec vzal vlažný slabý ovocný, na který je zvyklý...vypil asi deci a hned vyhodil ☹
Co teď? Prso nechce a nechce...

erikasadek
4. bře 2010

ava nic len pokracuj ponukaj pravidelna acasto ak bude vaic ako 8 hodin neprijmat tekutiny, alebo prijme a hned vyhodi tak sviohaj na pohotovost.. 😉
tu uz jedine infuzia ho dokaze dehydratovat neriskuj. 😉

ivk aja viem , ale sama sebe by som nedala studene na tak podrazdeny zaludok. ☹
ale jasne .. cahpem.. nechcem sa hadat ni ej moj zaujem. 😉

ivika18
4. bře 2010

ava, dávej po troškách, ale často, decka najednou je asi moc. A jak pise erikasadek, kdyztak radši na pohotovost. A má mokrý plinky?

ivika18
4. bře 2010

ava: jo, jinak kojení je super na průjem, taky jsme mívali docela často. Na to zvracení je toho moc najednou a teplý, jak už jsem psala, no ale pokud ti to stráví, tak není problém. No a pokud nechce tak aspoň zase po těch lžičkách 😉 .

erikasadek: taky se nechci hádat, jenom to mám prostě osvědčený a chtěla jsem poradit. Jinak ještě s tím skladováním mm (i když to sem nepatří) - 24 hod. se prý může normálně v ledničce skladovat a 3 m v mrazáku.

erikasadek
4. bře 2010

ivika 😉

ava
autor
4. bře 2010

ivika18 - je to pravda, dala jsem mu moc čaje najednou, měl žíze'n, vypil to a vyhodil. Teď mu dávám vodu ve stříkačce po troškách ,ze lžičky nechce, zatne zuby a praští mi do lžičky 😖
Dvě kojení už udržel v sobě, tak jsme snad na dobré cestě, ale začal mít šílený průjem...takže to vypadá na tu virozu ☹

ivika18
5. bře 2010

ava, tak co, jak se daří malýmu?

erikasadek
5. bře 2010

ava ahoj tak ako??

ava
autor
5. bře 2010

ahoj holky, díky, že na nás myslíte. V noci zvracel jen 1x vodu, MM udrží. Ale má velký průjem a měl i teplotu, tak jsme byli u Dr.pro jistotu. říkala, že vypadá dobře a dehydrat.není 🙂

ivika18
5. bře 2010

Tak aspoň že tak, držte se 😉

lucenek
5. bře 2010

Kulíšek, rehydratačný roztok, lze jej koupit bez receptu v lékarně obsahuje ionty, které se nejvíc ztrácí při průjmu a plasmaexpandery, zvyšují nebo udržují objem vody
plus Biopron forte je pro děti i dospělé od 6měsíců

maatkka
5. bře 2010

ahojte tak ja sa vam postazujem ako to bolo u nas... Julia bola pred nedavnom 1.x chora - zacalo to siestou chorobou co by nebolo nic strasne keby neodmielala akekolvek tekutiny... skusili sme naozaj vsetko co nas napadlo... davali sme jej vodu 5 druhov caju (prvy krat som jej ho aj osladila len aby jej chutil) kupovane stavicky odstavene stavicky (odstavovali sme skoro vsetky druhy ovocia ktore sme zohnali) kym nevracala a neprehanalo ju tak aj (jej dovtedy milovane) UM aj bezlaktozove UM kase polievky kuliska... teple studene... z neviem kolkych druhov flias a hrncekov z poharov lyzickou striekackou cez slamku... v spanku formou hry zabavali sme ju prosili... ked nepila uz viac ako 14 hodin (a vobec necikala) tak som jej davala vodu po lyzickach nasilu... aj tak sme nakoniec skoncili v nemocnici na infuziach (a to som si dovtedy naivne myslela ze proste nie je mozne aby sa nejakym sposobom nedalo do dietata dostat aspon nejake tekutiny...) ked nas pustili z nemocnice nas boj este niekolko dni pokracoval - ale uz nastastie nemala teploty neprehanalo ju a nevracala... pila maximalne 2-3 deci tekutin a to vtedy ked sme s mm nerobili nic ine len za nou s nimi behali... a nejedla... "otravovali" sme stale nasu dr. boli sme na pohotovosti a teda v tej nemocnici a vsetci nam opakovali dookola to co sme sto krat skusali... no a potom akonahle jej bolo lepsie zacala normalne jest a pit tak ze sme ju museli zo zaciatku krotit aby si nepodrazdila ten stiahnuty zaludok... teraz len dufam ze to nebude takto vzdy ked bude chora...

ava
autor
6. bře 2010

tak hlásím, že malý už 36hod.nezvracel, ale pořád má průjem, naštěstí ne moc často. Včera jsem to ale bohužel chytla já, myslela jsem, že je to můj konec- sedět na wc a na klíně kýbl 🤐 jsem pořád jak mátoha, ale snad to bude rychle pryč...
Ten Kulíšek mi nechce pít...

ivika18
6. bře 2010

ava, našemu malýmu taky Kulíšek moc nejel. To kojení a čaj už by mělo stačit, když už je malýmu líp. No a hlavně ty taky hodně pij, když tě to taky popadlo, ať máš dost mlíčka 😉.

ava
autor
6. bře 2010

ivika18 - začali jsme mu Kulíška dávat do čaje, ale ne plné dávkování, to by poznal a nepil. Tak aspoň něco..já jsem včera byla tak vysušená, že večer nebylo mlíko ☹
Jsem šťastná, že kojím, mám pocit, že díky tomu se to zvracení rychle ztratilo...táta volá, že je malý pokaděný, tak letím... ☹

ivika18
6. bře 2010

ava, to věřím, že jsi ráda, že kojíš, náš malý třeba ještě týden po takovým průjmu nechtěl nic jiného než kojit - a to už měl víc jak rok, tak taky nevím, co bysme dělali bez toho. A dobrý nápad kulíška nenápadně do toho čaje 😉

saskarisko
6. bře 2010

Miesto Kuliska daj Elektrolyt od Humany, je chutovo lepsi. do roka je fenyklovy, po roku bananovy. a potom mrkvovo-ryzovy vyvar alebo ORS 200 (riedit vodou. mliekom radsej nie. my sme na radu doktorky riedili 3 davku umelym mliekom a po 24 hodinach sa pridali hnacky, a opat vracanie). a doktorka nam na zastavenie, a celkove ukludnenie predpisala diazepam