Teplota klesla na 37,8. Má se srážet dál?

kacab
24. bře 2011

Maminky, prosím o radu.... v poledne jsem přivedla dcerku ze školky kvůli teplotě (tam jí naměřily 37,2), doma měla 38 (vše v podpaží) - dostala Panadol sirup a po 40min jsem jí měřila a měla 39... tak jsem jí i dala mokré a suché ponožky a teď po 1,5 hod od panadolu má 37,8.... má se to srážet dál? a nebo stačí, že to kleslo? Ač mám dvě děti, ještě jsem se nesetkala s tím, že by i po lécích měly teplotu.... vždy jim to rycle kleslo rovnou pod 37..... Díky za odpovědi.....katka

latvia
24. bře 2011

@kacab teplota do 38 sa zrazat nemusi, staci ked bude pit dostatok vlaznych tekutin. ak budu teploty nad 38 tak zrazat, staci len pod 38, ak budu nad 39, tak davat striedavo paralen a nurofen. paralen sirup alebo cipky mozes kazdych 6 hodin, nurofen kazdych 8 hodin. minimalny odstup medzi kednotlivymi davkami ma byt minimalne 3 hodiny

veruska007
24. bře 2011

Nad 37,5 bych srazela. Kdyz nezabere panadol ci nurofen, tak studene obklady (ne jen ponozky, zabalit telicko krom hrudniku - nechladit srdicko). Nas maly mel pri jedne z horecek febrilni krece, tak jsme ted opatrnejsi. Vsude radi od 37,5 teplotu srazet, maly miva bezne horecky nad 39, ale pri krecich mel jen kol. 38!

Jinak nurofen nam zabira lip nez panadol a dr. doporucovala zvysit davkovani, ze je podhodnocene.

hojda
24. bře 2011

Já myslím, že je to v pořádku, hlavně nesmí teplota zase stoupat, pokud klesla a není pořád nějak extrémně vysoká, tak je to ok. Jinak rychlé snížení teploty může vést také k febrilním křečím stejně jako rychlý nárůst teploty. JInak dobrý ukazatelem jsou teplé nebo studené ruce a nohy. Pokud jsou studené znamená to, že teplota ještě není na maximu a ještě poroste (pozor dítěti je v tu dobu většinou zima), pokud jsou teplé (teď už je dítěti horko), tak už je na maximu a neměla by růst.

tercina
24. bře 2011

Do 38 bych nesrážela. Jde jen o zvýšenou teplotu, klidový režim a dostatek tekutin. Léky by se neměly podávat. Nad 38 je to horečka, tam jsou již léky na místě.
Nikdy se při zábalech nesmí balit končetiny (tzn. ani mokré ponožky). Na snížení horečky se balí pouze trup dítěte (voda 25stupňů). Dítě se položí na mokrou plínku, pod kterou je i suchá a oběma se překryje hrudníček.
http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/horecka-u-...

zvirka
24. bře 2011

Nedoporučuju balit, jen sprchovat vlažnou vodou, ne studenou.

berenika39
24. bře 2011

ahoj, záleží, jaká nemoc na prcka leze...někdy teploty i horečky můžou přece trvat pár dní a ne vždycky se je daří hned srazit na normál, i po lécích může být teplota. Obecně je teplota při nemoci správná, tělo se tím vyrovnává s nemocí, proto se nemá zbytečně srážet, do cca 38.
Fajn je sprchování, v normálně teplé vodě, jako se koupe, střídat paralen a nurofen. Ale teplota prostě k nemoci patří.
At jste brzo zdraví🙂)))

lusi80
24. bře 2011

tak já taky do 38C nesrážím ani nedávám žádné léky,mě mudr. řekla,až nad 38,5C že to nemá smysl,a třeba na Pohotovosti mi mudr řekla,že Nurofen je teda nic moc,že jsou to sladky sračky 😀 😀 a stejně to nezabere někdy,ale co jim dávat,když třeba do 6ti let věku,nic moc nemůžou 😒 😒 takže já dávám léky až nad 38,5C dám třeba Nurofen a za 4 hodiny můžu Paralen čípky,mladší syn trpěl i na 40C horečky,tak nám předepisovala mudr Diazepamovy čípky,jsou na předpis,zábaly jsme nedělala,ale mě jako děcku si je pamatuju dělaly často 😀 😀

lukza
24. bře 2011

tak já teptotu srážím až pokud je nad 38stupnu a naposled jak byl malý nemocný tak nám po telofonu na pohotovosti řekly dát nurofen sirup pokud teptota za hodinu nesleze aspon o kousek dát hned paralen čípek a pokud nurofen zabere tak ho dávat co čhodiony aji když pak teplota není je to prevence proti vracení horečky jo a zábali nedávat ale dát sprchu o dva stuplně chladnější jak je horečka ale spracha se dává až nad 38,5 a prostě dítko postav do vany odměř vodu o dva stuplně méně a sprchuj aspon 5minut a pak hned ho tepla nám to hodně pomohla aspon na chvíli malému teptota s 39,5hned klesla na 37.5 takže super sice pak zase vylezla ale aspon na chvílu se mu ulevilo a tělíčko si odpočinulo,ale pokud ej horečka už mkoc vysoká chce to aji léky na křeče

andy80
25. bře 2011

Doporučuji pročíst:

Příčiny vzniku horečky

infekce virové, bakteriální
očkování
poruchy látkové výměny, poruchy žláz s vnitřní sekrecí (nemoci štítné žlázy)
poruchy obranyschopnosti organizmu
otravy léky, chemickými látkami, úpal, úžeh, extrémní fyzická zátěž, přehřátí kojenců nevhodným oblečením a navíc pobytem v přehřátých prostorách
onemocnění nervového systému - infekce mozku, úrazy, krvácení
nejrůznější nádorová onemocnění
těžké úrazy spojené se zhmožděním tkání

Zvláštní skupinu dětí tvoří malé děti do 3 let věku, u nichž se s výskytem krátkodobě zvýšených teplot či horeček setkáváme často. Problém nastane tehdy, jestliže se horečky bezdůvodně opakují, nebo přetrvávají, nebo přetrvává zvýšená teplota a dítě se chová zcela normálně, reaguje jako vždy, je při chuti a zdánlivě mu nic nechybí. V takovém případě je nutno situaci konzultovat s ošetřujícím dětským lékařem, zvláště, pokud jde o dítě ve věku do 3 měsíců (může jít o skrytou infekci, vyšetření je nezbytné).

Kdy se snažíme teplotu ovlivnit?

Do 38 °C teplotu neovlivňujeme, ale nad 38,5 °C vždy (měřeno v konečníku - rozdíl mezi teplotou v podpaždí a konečníku je zpravidla 0,5 °C, v konečníku je o 0,5 °C vyšší).

Jak snížit teplotu bez léků (jak provést zábal)?

zábaly:
Dítě zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě cca 18 °C teplé a ponecháme je v zábalu 10-15 minut, balíme pouze hrudník a břicho, končetiny ponecháme volné, ničím nepřikrýváme. Opakujeme 3x během 2 hodin dle potřeby. Vždy je nutno dbát na přísun chlazeného nápoje, teplota místnosti má být 24 °C, vždy po sundání zábalu necháme dítě odpočinout, lehce jej přikryjeme a po 20 minutách změříme teplotu. Pokud teplota neklesne, proceduru opakujeme. Nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty, stačí, když se podaří snížit teplotu o 1-2 stupně. Abychom nepromáčeli postel, můžeme pod dítě podložit buď jednorázovou podložku, nebo silnější osušku. Nikdy ne igelitovou fólii.
přikládání ledových kostek do třísel:
Je to velmi efektivní, ale málo používaná metoda, která spočívá v tom, že na obě třísla dítěte položíme tenkou látku (např. kapesník) a na ni položíme 2-3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku, ponecháme cca 10 minut, dítě jen lehce přikryjeme, po uplynutí 10ti minut led odstraníme a po 20ti minutách teplotu přeměříme. Pokud teplota neklesne, postup opakujeme. Tuto metodu děti velmi dobře snáší, protože je neobtěžuje a hlavně je efektivní proto, protože třísly prochází velké tepny, takže krev se rychleji chladí. Vzhledem k anatomickým poměrům se tato metoda nedá použít u kojenců.
omývání houbou:
Vaničku zčásti naplníme vodou teplou cca 29 °C, dítě posadíme nebo položíme a pomocí houby omýváme trup a končetiny. Teplota místnosti má být 24 °C. Délka omývání 10 - 30 - 40 minut - v závislosti na reakci dítěte. Pokud se objeví třes nebo „husí kůže", proceduru ukončíme. Opět musíme cca po 30 minutách kontrolovat teplotu.
sprchování:
Použijeme opět vlažnou vodu zhruba kolem 30 °C, po dobu cca 2 minut, pak dítě vytřeme, po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a v případě potřeby opakujeme. Pokud dítě sprchování nesnáší, použijeme jiné metody.

POZOR! Nikdy nepoužijeme popsané metody, jestliže má dítě studené končetiny nebo mramorovanou kůži na těle, vyrážku na kůži a pokud se dítě proceduře nepřiměřeně brání!

Jak ovlivnit teplotu pomocí léků?

K ovlivnění teploty můžeme dítěti po konzultaci s lékařem podat:

paracetamol (např. Paralen, Panadol, Mexalen) - 10-15 mg/kg váhy po 6 hodinách (po konzultaci s ošetřujícím lékařem lze dávku v případě nutnosti zdvojnásobit)

ibuprofen (např. Ibalgin, Nurofen) - 5-10 mg/kg váhy po 8 hodinách
kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin) - 5-10 mg/kg váhy po 6 hodinách - !do 15 let nepodávat pro riziko vzniku krvácivých stavů! Kyselinu acetylsalicylovou nikdy dítěti sami nepodávejte, měl by ji vždy předepsat jen lékař u specifických onemocnění.

Lékové formy:

U malých dětí je lépe použít čípky, sirupy podle tolerance dítěte, tabletovou formu lze použít od 3 let věku dítěte, opět dle tolerance. Nikdy léky nekombinujte, lze kombinovat čípky a sirup či tabletu, ale nikdy druh přípravku! Změnu přípravku provede lékař, je-li původní lék neúčinný. Léky na snížení teploty lze podat v případě nutnosti i po 4 hodinách.

Samozřejmě, že je účelné kombinovat léky na snížení teploty se zábaly či sprchováním, ale vždy je nutno teplotu kontrolovat a stav dítěte trvale sledovat, podle situace konzultovat dětského lékaře. Vždy je nutno dbát na podávání chladných tekutin, dodržovat přiměřenou teplotu v místnosti častým větráním, do jídla nenutit, dítě přiměřeně obléci.

Souhrn zásad péče o dítě v horečce

nikdy nechladit končetiny
nikdy nepoužívat k zábalům alkohol (slivovice) - odpařováním a následně vdechováním může dojít k otravě alkoholem
nikdy nepoužívat k zábalům igelitové fólie!
nikdy nesrážet teplotu na normální hodnotu, maximálně o 2 °C - poznámka se týká především vysokých teplot 39 °C - 40 °C (horečka je obranná reakce organizmu)
neustále sledovat reakce dítěte, stav dítěte se může velmi rychle měnit
nikdy nestřídat druh podávaného léku, lze však střídat formu přípravku, tzn. tablety místo čípku apod. podávat v malých porcích, třeba po lžičkách chlazenou tekutinu, nejlépe slabý ruský čaj nebo vodu. Oboje je vhodné přisladit Glukopurem nebo medem (cukr zde obsažený je pro organizmus snadno využitelný zdroj energie)
pokud se na kůži objeví mramorování nebo začervenalé skvrny, je nutno konzultovat lékaře a v zábalech či jiných procedurách nepokračovat
dbát na přiměřenou teplotu místnosti, často a krátce větrat

sarlotta
25. bře 2011

@kacab Ty jsi ten panadol dala v okamžiku kdy byla teplota na vzestupu, ale nedosahovala svého maxima, takže ještě vylezla kousek a pak lék zabral, to je normální...taky jsem to řešila s doktorem jednou 😉
Teplotu srážej panadolem/ nurofenem až když vystoupá nad 38,5st, dřív se nedoporučuje, pže tělo se tím brání virům, které mnohé taková teplota ničí a přitom neohrožuje tělo dítka.. tak je to spíš škoda to srážet.
U horečky je nejdůležitější přísun tekutin, větrat a být s dítětem.

Zábaly bych doporučila octové s vlažnou vodou ale ne na koncové čísti těla, tedy ne na nohy, ruce.. ale na hrudník a pak zabalit do teplé deky, po 10min sundat... nebo pokud to jde vlažnou sprchu. zábal by měl srazit teplotu až o celý stupeň. Zábal nedávej když má dítko hosně studené nohy, ruce. Jen když je celé horké.

Kontrolní měření jestli léky na teplotu zabraly má smysl až tak po hodince.
Tak ať je vám líp.
Určitě už dál nesrážej... panadol bych dala až na noc preventivně, je i proti bolesti... 😉

radka35
25. bře 2011

horečka je obranná reakce organizmu proti infekci,tvrdí naše doktorka a já s ní souhasím.Proto první den,pokud se držíme do 38,5 nesrážím,ale malá měla přes den jen lehce zvýšenou a až večer těch 38,5.Nechali jsme do rána,jen dávali čaj a vitamíny,protože kromě ospalosti byla přichuti a docela v pohodě a ráno bylo o dost líp.menší holka 9měsíční to samozřejmě chytila taky a ta měla i 39,takže tam jsme po pár hodinách dávali panado sirup a tak to trvalo 3dny.ted´už jsou obě v pořádku,pro jistotu jsme pak ještě k dr zašli,ale postup nám schválila.Při viroze vysoká teplota viry opravdu hubí,nebo aspon´oslabuje.Ale je jasné,že se to zase nesmí přehánět.Se 40tplotou bych taky nečekala a srážela brzo.

zuzanaa2
11. bře 2012

taky bych už nesrážela. Někdo taky střídá léky, ale já dávám jen Nurofen, zatím vždy zabral a nemusela jsem to řešit, naštěstí. Kdyby měla malá hodně teplé ruce, můžeš dát vlažný zábal, jinak bych nic nepodnikala.

brisalek
12. bře 2012

pokud je to takhle jak pises tak urcite srazet. Ta teplota ji za chvili urcite vyleti znova a kdyz ma 39,5 uz se to srazi tezko a male je opravdu dost spatne. Takze urcite bych ji nenechala vyletet. Tty reci o tom jak je teplota ucina pro imunitni system jsou dost relativni a uz se objevuji i clanky o tom, ze nepravdive.

Neco jineho je , kdyz ma treba anginu a uz je to treti den a teplota uz neleze vysoko jen treba do 38, tak daval leky uz jen treba rano a pak okolo 3-4 hodiny, kdy zase zacina teplota stoupat a na noc.

Taky by me zajimalo, ktere dite si necha na telicko varici teplotou skoro 40 davat led a ledove obklady🙂. Jen rve a rve a vzteka se, coz teplotu a jeho celkovy stav zhorsuje ne naopak.

minnie77
19. bře 2012

Někdo tvrdí, že teplota se nemá do 38°C srážet, má se nechat tělo, aby se s tím popralo. Stačí prý jen koupele a studené obklady. Nicméně nad 38 už by se mělo. My střídání léků praktikujeme - střídáme Nurofen a Panadol - čípky většinou v noci a přes den sirup se skvělou dávkovací trubičkou. Nejvíce nám ale zabírá Nurofen.

sarihy
20. bře 2012

Vzhledem k tomu, že starší dcera prodělala 2x febrilní křeče, srážím už teplotu 38°C v zadečku...a láduju na střídačku nurofenem a panadolem a při teplotě nad 39°C v zadečku dostane 1/2 dizepamu...ale jak řikám, já jsem trochu zdegenerovaná kvůli tomu, co jsme prožili...

pavlanatlinka
21. bře 2012

my jsme teda měly před měsícem 40 horečky ale to bylo z nemoci zánětu mozkových blan+sreptokok+viroza. doktorka nám říkala i v nemocnici říkaly že do 38,5 v zadečku se teplota nesráží pokud bude mít 38,5 tak bych jí dala prášeček nebo čípek říkaly že je nejlepší to střídat nurofen na noc a přes den paralen a dostatek tekutin.

anatanka
24. bře 2012

Otazka je, na jak dlouho teplota takhle klesla. Ja bych to zatim nechala a dal nesrazela. Ale obavam se, ze az prestane pusobit lek, teplota k veceru opet vyleti k 39...

luckamb
14. pro 2016

Holky pomoc. Uz jsem fakt zoufalá!!! Syn (necelé 3) má neustále se opakující horečku. Kolem 38. Všechny výsledky z krve, vyteru ,CRP na 1*. Dnes po týdnu opět horečka. V pátek další vyšetření. Ušní, nosní, krční. On je hysterický, takže to bude stát za to. Napadá někoho co by to moh být? Do školky nechodí. Mohlo by tohle být psychické? Všem předem dekuji