Trhání nosní mandle v PV nemocnici. Máte zkušenost?

kristyan
26. říj 2010

Zdravím všechny,
2.11 máme nástup do PV nemocnice na trhání nosní mandličky.Tento zákrok dělají pouze v narkoze .......dcera má 2roky a 10 měs. moc se bojím aby se něco nestalo.Máte někdo zkušenosti a přístupu personálu ? díky

editah222
27. říj 2010

@kristyan na trhání krčních mandlí byla neteř, když ji byly asi 3 a nesla to líp než její maminka 🙂 Nejhorší bylo, že před a po narkoze nesměla jíst ani pít a samo, že plakala. Pokud vím tak přístup personálu byl celkem OK, ale měla problém s paní, která s ní byla na pokoji, ta si furt dost nepříjemně stěžovala, že naše malá řve a oni nemůžou spát. Co s tím měla ségra dělat nevíme, naštěstí šla ta paní druhý den domů. Malá si 2x vytrhla kapačku a sestry ji ji ochotně a bez keců daly zpátky. Sprchy a toalety jsou na chodbě a novotou a čistotou přímo nevoní, ale dá se to přežít.
Kámoška je z jiného města a její syn podstoupil trhání mandlí Kyjově a to jsem teprv slyšela horory, takže závěr je, že v PV to není zas tak strašné.

Neboj, bude to v poho a Karolinka ti pak bude doma dávat injekce a kapačky jak profesionáln zdravotní sestra. 😀

verusky
28. říj 2010

kristyan, mladsi dcera je stejne stara jako Tvoje a operaci odkladame uz ctyri mesice,ona je stale nemocna a ja se ji bojim dat kaslajici pod narkozu.takze pokud jste zdravi,bud rada.my meli jit na zakrok vcera (uz paty termin na trech mistech - nemocnice Breclav,nemocnice Kyjov - lokalni anestezie- a nakonec soukrome u kyjovskeho Doc. Kucery),vsechny testy dobre,ale tyden kaslala a nakonec dostala rymu,takze obvodni ji na operaci nepustila.pristi a prespristi tyden jsme nahradnici,ale kasleme porad...uz jsem z toho pekne unavena,ale rikam si,asi to tak ma byt.to vis,ze se taky budu bat,ale nejhur,kdyz by nebyla v poradku.
my byly v nemocnici nekolikrat,no musi se to zvladnout a pak se aspon tesime domu.daji Ti podepsat papir,ze jsi si vedoma potizi,ktere mohou z anestezie nastat,tak se na to priprav.a hlavu vzhuru,bud klidna a duveruj lekarum,oni si deti ochrani,hlavne ji tam dej zdravou a projdete vsemi potrebnymi vysetrenimi.

kristyan
autor
4. lis 2010

Ahojky pro všechny co sem nakouknou 🙂
Dneska jsme se vrátili z PV nem. po trhání nosní mandle v celkové anestezii.Byla jsem moc spokojená Kájinka to zvládla v celku dobře měla jsem velký strach jsem ráda že už to máme za sebou .Kdyby jste někdo chtěli cokoliv vědět klidně se ptejte. 😉

mamina5
6. lis 2010

@kristyan Ahoj to jsem ráda,že vám vše dobře dopadlo já mám jít s dcerou taky a mám z toho strach u nás v Tomajerce v Praze nás prý pustí po zákroku domů,ale toho se fakt bojim,co když mi jí daji domů a něco se stane?Jak dlouho jste byli v nemocnici?A jak to vůbec probíhá?

kristyan
autor
6. lis 2010

Ahojky no jedné mojí známé nabízeli že to malímu udělají ambulantně ,ale její dr. jí to rozmluvila tak byli v nem. jako my.
V úterý jsme měli do 13 h nastoupit to nám nic nedělali jen od půl noci nesmí jíst a pít malá.Ve středu ráno v 7 h přišla sestřička a píchli malé oblbovák byla uplně mimo neudržela hlavu .Nemohla zvednou ruce a chtěla se chovat.v Půl 8 pro ni přišli odvezli ji i s postýlkou na sál a za půl hodiny ji dovezli plakala nechtěla ty (medajle) z EKG tak si to hned sundala sama. Pak taky pořád že nechce ty hadičky (nechali ji v ruce kanilu pro jistotu ....ale tu nechtěla fest pořád si to trhala ....chvíli asi 20 min brečela a usnula asi na hodinu.Po narkoze se nesmí 2h pít a jídlo až za 4-5 hodin dle velikosti rány.My měli tu smůlu že mandli měla Extremě velkou tak jídlo (kašovité přesnídávku jsme si museli koupit) až za 5 hodin to bylo nekonečné pořád plakala že chce papat.Celý den byla udřímaná a druhý den ráno nás pustili s tím že 7-10 dní klidový režim.Kdyby jsi chtěla vědět ještě něco co jsem nenapsala tak se zeptej 😉
Jo a na zákrok jsme jí dala plínku ....na noc totiž má ,ale jen někdy se do ní počůrá ....ale teď jsme měla strach tak jsme ji jí rači dala.

mamina5
9. lis 2010

@kristyan děkuju za odpověď,no já mám strach že nebude nic smět pít vezmou jí buh ví kdy a co já sní,když bude chtít pít a jíst.No a po zákroku nás pustí domů no to se taky bojim.Je jasný že nás nepustí hned a nebo když by byli nějaké komplikace,ale stejně mám obavy co kdyby se něco v noci doma stalo.Jdem zítra na objednání tak se tam na to všechno optám,když tak asi řeknu ať nás pošlou jinam kde po tom zákroku zůstanem aspoň do druhého dne do rána.

kristyan
autor
9. lis 2010

@mamina5 Já jsem byla taky ráda že jsme tam byli do rána sice to nem. prstředí nemusím ,ale je to jistější.My to mám od nás do nemocnice 25 km takkže kdyby něco nevím jestli by jsme ppř. dojeli včas .No My měli štěstí že v PV to berou podle věku dítěte a to my byli nejmladší šla první na řadu .......Jo a ještě jsme platili 60,- za den já i Kájinka.......tj. 240,- za oba dny 😎

verusky
12. lis 2010

kristyan,tak uz to mame za sebou 🙂
mamina5,ja byla ted ve stredu soukrome,taky to bylo jen ambulantne.po zakroku jsem s ni byla hodinu na luzku,spala,pak ji prohledl doktor,z krku ji vydelal jeste krevni srazeninu,to byla jedina krev,co jsem u ni videla (krom zaschle na puse a v nose) a protoze bylo vse ok,sly jsme domu.taky jsem se bala,ale doktor me telefonicky dopredu uklidnil,ze zadne krvaceni nebude a nesmi byt,ze nas domu pousti uz bez nej a kdyby nastalo,okamzite odjezd nemocnice,kam by prijel.
kristyan,to obdivuju malou,ze byla po narkoze tak v pohode.moje to nesla hur.a jist jsme mohly trochu driv,takze sladke caje,troska vanilkove zmrzliny a par platku bananu,to byla nase odpoledni strava.
jak malou boli bebino?moje kdyz kasle,tak pak breci,to bych rekla,ze tu ranu citi.
jinak my sli na zakrok trochu zahleneni,v nemocnici by nas asi nevzali,ale sel pred nama chlapecek a ten na tom byl hur,a navic,tyden predtim dobral antibiotika.tak jsem byla v klidu.

kristyan
autor
14. lis 2010

@verusky tak to je fajn že jste to zvládli mylela jsem na vás.....Kájinka teda už asi po3-4 dnech neví že by ji něco bolelo ......a už chodíme ven tak každému koho potkáme říka už jsem zdravá můžu chodit ven .....ale víš čeho jsem si všimla ...nevím teda jestli to ůže být možný ale je míň unavená ...spí mi sice celoou noc ,ale od 8večer do max 7,30 ráno ....mě přijde že je dřív vypsaná protože mi spávala ráno i do půl desáté...a co nemáme mandličku tak spí míň.Myslíš že ej to moždný že by se jí tak ulevilo?

verusky
14. lis 2010

kristi,ja nevim.mozne to je.treba se pres den vic unavi a pak lepe spi a staci ji min.
my porad kaslem...jsem z toho trochu nestastna.jestli treba nema i alergii.mame antibiotika a dycha hodne pusou a kazdou noc kasle a rano dnes hodne a navic brecela bolesti,asi ta rana bolela.nevim,jestli topit vic nebo min,maji pres noc celkem zimu,prijde mi,ze spi lip,nez kdyz je teplo.
to je krasne,ze je kajinka tak sikovna a zdrava a jeste to vsem povida.nase mala mi taky rika,ze az bude mit tri roky,bude chodit kazdy den do skolky a bude zdrava.tak ma ctrnact dni cas to dolecit...trochu se bojim.
dulezite ale je,ze operaci mame zdarne za sebou (jen nevim,zda to vyresilo vsechny nase potize).
drzim palecky,at uz je jenom dobre.

kristyan
autor
15. lis 2010

@verusky tak to je divné že pořád kašle .....možná to fakt bude alergie.....Kájinka od trhání mandle spí tak potichu (nechrápe, nefuní) že ji chodím i kontrolovat jestli dýchá .Spí a Kristýnkou v pokoji a vždycky jsme ji slyšela až v ložnici že spí chrápala tak hlasitě že jsem ji slyšela.Řekla bych že Káju nic nebolí mylsím krk protože fakt jí všechno a zrovna včera jsme pekla buchty a ona počád ojídala kůrku z lívance ....takže si myslím že kdyby jí to škrábalo nebo bolelo tak by to nechtěla ...........A kterého prosince je vaše Anička ...Kája má 5.12 .3 roky 🙂 No já plánuju dát Káju do školky od ledna na 4 h denně mám totiž mateřskou na 4 roky.Klidně bych šla do práce ,ale nemám se kam vrátit takže budu něco shánět aspoň brigádu ....nebo práci domů ...ale zatím nic není ☹

kristy2008
15. lis 2010

ahoj holky,mam dotaz-mame jit ted s dcerou Kristynkou na vysetreni-nosni mandle.desne chrape,malo v noci spinka-ma i pytle pod ocima a v nose nema skoro zadny prostor jak ma tu mandly velikou ☹ .jenze jsou ji teprve 2roky a 2mesice,tak nevim zda neni moc mala. no uvidim co nam rekne na ORL-chci se zeptat jestli to vasim detem opravdu pomohlo 😕 bojim se

kristyan
autor
15. lis 2010

@kristy2008 tak nám to pomohlo u první dcery ...a i u Kájinky ta už nechrápe ...a jak píšete měla pytle pod očima ..a i doktoři nám potvrdili že má velkou nosní mandli ....po propuštění jsem to vyčetla i v propouštěcí zprávě že ji měla extremě velkou 😕
Kája strašně trpěla na dutiny měla vždy takovou rýmu že měla nateklý celý obličej a nemohla se vysmrkat ....tak 2 měs jsem ji jen odsávala ...přes tu mandli velkou se nemohla ani vysmrkat 😖

kristy2008
15. lis 2010

no jsem zvedava zda ta nase doktorka ji napise ten papir,pac semnou vyckava s krcni mandli uz od mych 15let-coz je 11let.neustala antibiotika ,ktera uz ani nezabiraj 😲 no sem zvedava na patek,tak vam dam vedet.urcite by se mala konecne pak vyspala,jen se snad bojim vic nez ona jak pujde do ty narkozy a drzet hladovku 😲 prece jen je to jedlik.

zuzik.3
15. lis 2010

u nás to začalo tak, že měla dcera jakoby rýmu, ale nic nešlo odsát a dýchala pusou. Pak začala chrápat. Na ORL zjistili větší mandli, objednali nás až za 4 měsíce! Po celý den co 5 vteřin ,,frká" nosem, v noci se budí. Nevím jak jí mám ulevit. Představa, že se takto trápí 4 měsíce je šílená 😒

@kristy2008 dr. se hned ptala jak je stará a že od 3 let už se může. Ale pokud by byl nález fakt velký, myslím že by to šlo i dříve. Uvidíš do řekne dr. ORL. Kdy jdete?

zuzik.3
15. lis 2010

@kristy2008 jo v pátek, už to čtu 😅

kristy2008
15. lis 2010

Zuziku jojo v patek,no ma teprve 2roky a 2mesice,tak uvidime no 😲 ze by chrapala a nespala poradne jeste rok to je hruza 😲 😲 😲

zuzik.3
15. lis 2010

@kristy2008 no to jo, to by ji uplně vyčerpalo. Já se napřed zděsila a bála, ale teď to chci už co nejdřív......

kristy2008
15. lis 2010

no ja se bojim ,prece jen je jeste mala,ale pokud ji to pomuze tak jina moznost neni 😲 budu vam fandit

verusky
15. lis 2010

holky,ono to opravdu hodne pomaha,tak se nebojte.a ten hlad-no,musi se to vydrzet.samozrejme,cim jsou deti starsi,da se jim to lepe vysvetlit.
ja byla s mladsi v roce pod narkozou na takovych trubickach do usi,nakonec ji to nimi jen vycistili (brno-cerna pole,kde ochrnul ten matej) a ve zprave stalo,ze nosni mandle je velika,at jde za tri mesice na kontrolu a sla by taky ven.vsichni lekari nechapali,proc ji to v brne nevydelali hned,kdyz ji meli v narkoze.no a dva roky,chudinka,ted byla porad nemocna.my nez s rymou mame spis problem s kaslem,ona poctive smrka,ale hleny asi spadnou niz,je to asi to same.madli nemela zas tak obrovskou,ale rozbrazdenou a v tech brazdach byly zanetlive povlaky.
kristyan,my uz kasleme mene,dnes rano konecne nebrecela,tak jsem ji prestala davat mucosolvan.snad uz bude lip!

verusky
15. lis 2010

kristyan, jeste-mala ma tri roky 29.listopadu,mela byt stir,ale prenasela jsem.jde do skolky na cely den,v praci koncim 15.45 a letim pro holky.jsem zvedava,jestli bude zdrava a jestli nebude plakat.ted chodila pet dni v mesici a je tam rada.jenze kazdy den,to uz to nebude tak idylicke.verim,ze kdyz tam chodi se sestrickou,nebude se ji tak styskat.

zuzik.3
19. lis 2010

po další prořvané noci, kdy se malá stále budila jak nemohla dýchat, měla sucho v puse a pořád chtěla pít a pak čůrat jsem se rozhodla zjistit v nemocnici za jak dlouho asi pudem a sestra mně řekla, že pokud nemá vážný zdravotní problém tak až za půl roku 😠 😠 😠 😠 , že jsme až na konci dlouhého seznamu. No je toto možné? Jako já jsem fakt naštvaná.

kristyan
autor
16. pro 2010

Ahojky ,
Hlásím že měsíc a něco po trhání nosní mandle jsme zdraví...jupí užíváme sněhu spinkáme bez chrápání ...tomu říkám luxus. 😉
@zuzik.3 Já bych teda zkusila jinou nem. ...měla jsem to v plánu jít do OL kdyby nás v PV nevzali .......

kristyan
autor
1. bře 2012

Zdravím ,chtěla jsem tu jen napsat ,že jdeme znovat trhat nosní mandličku s Kájou ....termín ještě nemáme ,ale už teď vím že ji narostla znova ☹

berenika39
1. bře 2012

@kristyan jestli počítám dobře tak za necelý rok a půl dorostla ? 🙄 🙄 🙄 to mě mrzí. jak ji odstraňovali? vnarkoze? nebo naslepo jen ambulantně?
at to máte brzo za sebou.

kristyan
autor
2. bře 2012

Teď už to dělají jen v narkoze ☹ jo jo dorostla ...U první dcery nám ji taky trhali a má pokoj te´d už chodí do školy a není nemocná vůbec ...U Káji to nějak nepomohlo tak jdeme znova.Taky jsem zvažovala se na to vyprdnout ,ale když si představím kolik léků té chemie do ní cpu tak myslím že když to něcháme vytrhnout tak snad bude mít klid říkám u první dcery to moc pomohlo ....

tystynka
19. črc 2012

@kristyan Tak to mě moc mrzí ☹ .Nám to taky doporučili.Malýmu teď budou 3,ale já mám strach z té narkózy a nedejbože z komplikací po zákroku.ještě po tom co asi před 2. měsíci odvysílali v TV, jak ta maminka šla s tou 7mi letou dcerkou na trhání madlí a malá jí doma začala krvácet z rány a na JIP pak zemřela ☹ .On byl doteď taky dost na hromadě,ale narozdíl od vás teda vůbec nechrápe a paní dr. mu jí zjistila pohmatem.nevím, jestli radši neskočit ještě k jednomu krčařovi,abych měla jistotu,že je to opravdu nutné.Já jsem někde četla,že do 5ti let je lepší to nedělat,pokud teda dítě není extrémně nemocné.Známá na to šla s holčičkou ve 3 letech a vrátili se a u malé se najednou projevil autismus ☹ .Já už jsem z toho asi moc vystresnutá,ale nerada bych mu uškodila ☹ .A je mi divný,že vám ta mandlička po vytrhnutí opět narostla.To mi ani dr. neřekla,že tu taková možnost je.To jste na ten zákrok šly vlastně zbytečně ☹ .

kristyan
autor
21. črc 2012

@tystynka tak nakonec jsme nešli (nějak jsem zapoměla to tu napsat) ,ale mandličku máme .Koncem toho února začátkem března mala prodělala zápal plic ,a v tu dobu nám řekli že jak se vyléčí zápal plic tak půjdem trhat mandličku .Nakonac při kontrole nám řekli že mandli má ,ale že ji jakoby splaskla že už není tak velká že to ještě nechcají.Po té jsme byli na alergoloii samo že nám zjistili alergii a začínající astma ☹ takže berem léky na noc aby nekašlalaa lépe se jí dýchalo.Na alergii bereme aerius .Musím říct že od toho zápalu plic byla nemocná až tento týden měla angínu.Co bereme ty léky tak je v poho .Ještě ji an alergologii/imunologii zjistili že má málo buńek které tvoří imunitu ...jenže malá letos už přípravek na posílení imunity brala (dovršením byl zápal plic takže nám to nepomohlo) tak prý to budem muset zvládnout ...půl roku a pak nám dá nějaký přípravek na posílení širikospektřejší.teď máme jít zase v srpnu na tu alerg/imunol. tak sjem zvědavá ....
Káje zjišťovali mandli kamerou ...né pohmatem.

tystynka
21. črc 2012

@kristyan no my taky chodíme do Prostějova na alergologii a tam mu teda dala Xyzal,ale Aerius je prý skoro to stejný.Je pravda,že s ním jdu ještě radši k dalšímu krčařovi,který tu kamerku má,aby jsem slyšela názor i od jiného dr. a hlavně udělal pořádné vyšetření a ne mu brutálně narvat prst do krku a říct ,že musí ven.Protože nato,že jí má údajně hodně zvětšenou,tak nemá žádné problémy.Volně dýchá,nemá rýmu,nechrápe a je v pohodě.Tak nevim, jestli jen potřebujou peníze ze zákroku.My máme imunitu taky špatnou.Jenže mi nikdo pořádně neporadil, jakým způsobem jí posílit ☹ .Včera jsem mluvila s kamarádkou a její 4 letá dcerka měla taky velikánskou madli.V noci se jim úplně dusila a chrápala jak starý chlap,tak jí dali taky Aerius a po něm jí splaskla a trhání nebylo potřeba ba dokonce jim to nedoporučili.

petulik1996
9. srp 2013

Zdravím maminky, tatínky nebo ty které jsou po/před zákrokem s trhaní mandlí 🙂 ;)
Nejsem maminka ani tatínek , ale jsem 17-letá holka kterou dneska pustili z nemocnic a má za sebou moje druhé trhání mandlí. 😒 ☹ Já byla v Brně sestřičky byly příjemné , sice se najdou výjimky ale jen 2 mě byly nesympatické. I tak mě vyšly vstříc .Já měla jen smůlu že den kdy mě je trhaly byl nejteplejší den v měsíci :( a to jsem do toho nesměla dopoledne pít a odpoledne jsem prospala a propotila všechnu vodu z předešlého dne, tudíž když jsme šla na večeři jsme jim tam omdlela. Ale stačilo se napít. Sice jsme všechnu vodu co jsem pracně a bolestně vypila zase vypotila, ale bylo mě líp.
Dneska mě jen bolí v krku bolí mě polykaní a moc nemluvím, ale je to lepší i s mluvením a pitím.
Jen se nebojte vy vašem dětem chcete jen pomoc , bude to pár dní bolet ale pak bude vše OK. 🙂