Trhaní nosních mandlí dítěte. Máte zkušenost?

zanulav
22. čer 2008

Ahojky chci se zeptat jestli nemate zkušenost s dítkem trhat nosní mandle jak jste to poznali a, jak to třeba probíhalo v nemocnici a jak dlouho jste tam byli atd. no zkratka veškerou zkušenost s tímhle problemem. Syn ma 5,5 let a ma skoro pořad rymu a chrape, logopežka nam to doporučila abychom zašlí k nosnímu at se na to podíva ješte jsem tam nebyla ale zajdu tam přes prazdniny ale myslím si že je ma určite zvetšene a zajíma mne jestli to vubec pomuže. tak dík za info.

mandulka
22. čer 2008

Ahojda zanulav.Já teda ještě dítko nemám,ale pracovala jsem na operačnim sále na ORL.
Na vyšetření mandle jdi se synkem nejlépe v době,kdy bude relativně v pohodě,bez příznaků nějaké virózy.Vyšetření se provádí tak,že slabou trubičku ve které je optika mu strčí do nosu a krátce se podívají.Trvá to fakt jen chvilku,ale je nutné by opravdu držel a moment se nepohnul.
Některé děti si dají říct,ale jiné pěkně řádí 😉
No a když zjistí,že má nález,tak Vás objednají na AT(adenotomii)ta se u nás v HK provádí v celkové narkóze pod kontrolou optiky-takže se už tak často-(ne jako dřív,když se vyškrabobaly na slepo)nestává,že by mandlička znovu dorostla.
Výkon u šikovného doktora trvá tak 10-15min.i s narkózou.A tvůj synek je ve věku,kdy děti chodí na AT nejčastěji(teda aspoň tady u nás to byl hlavně předškolní a mladší školní věk)

jirule33
22. čer 2008

Ahojky, my jsme na tom byli se synem.Měl 2x píchané uši, často zelenou rýmu, chrápal v noci a až se jakoby zalykal o vzduch.Bránila jsem se zákroku asi 1rok, ale nakonec jsme šli.Byl na tom 5.12.07 a doteď má zatím klid, doufám, že to nezakřiknu.
Doporučila nám to i mudra na logopedii, že je dýchání pro něj namáhavé a vyčerpává ho, a nemůže se tak rozvíjet jinde.
Jeden den mám udělali příjem, sepsali papíry atd. a šli jsme ještě domů.Druhý den nástup do nemocnice, brali děti podle věku /nejmladší šli první/ Asi 1/2hodky před zákrokem dostal oblbováka a pak ho na postýlce vezli na sál.Ztropil tam prý pěknej vyrvajs, než ho uspali /on je takovej bebínek a opravdu nemá rád doktory/
Čekala jsem před sálem asi za 20minut byli hotový, jel už probranej zpátky na pokoj, tam chvíli pospával a dostal led na krk.
Za pár hodin byl už v pohodě.V noci trochu pobrekával, ale byla jsem s ním na pokoji.Druhý den ráno kontrola, jestli rána nekrvácí, instrukce co smí a co ne a propustili nás domů.

mandulka
22. čer 2008

Zanul hlavně se poptej jestli to dělají s optikou(ale myslím,že to už dělaj snad všude)jinak bych určitě neváhala a jela raději tam,kde jí na tyto výkony mají.
Jirule Ti to popsala i s pooperačním postupem,který je stejný jako tady u nás 😉

kalo
22. čer 2008

Mě je trhali jako dítěti a nenechala bych je dítěti vytrnout (což moje máma pak litovala taky). Měla jsem pak pořád angíny a zaněty nosohltanu. Nemluvě to praktických nevýhodách, jako že při potopení pod vodu a při plavání teče voda nosem přímo do krku 😀 (což když jsme pak chodili na ZŠ na plavčo, se těžko vysvětlovalo..)
...Opravdu to hodně zvažte!!!!! I když se říká, že dorostou....ten nos a krk je pak "otevřený" pro jiná onemocnění... 😖

zanulav
autor
23. čer 2008

Je holky dík za info no uvidíme jak dopadnem u doktorky. Jestli pujde trhat nebo ne zajdem tam přes prazdniny. Navíc kdyby šel do nemocnice tak bude muset jít manžel nebot druhe dítko kojím. Nevíte jestli na detskem oddelení je nadstandart. pokoj? prave manžel by tam ležel s ním, nevím jestli by byl manžel s nekym na pokoji ležel myslím s cizím človekem mne by to bylo fuk že se synem jsem už ležela jak měl uraz v nemocnici. Ale manžel neví co to obnaší. Kdybych nekojila tal je to v klidu. uvidíme 😵

skuli
23. čer 2008

Já měla jít s holkou trat,když ji bylo asi 6 let.Vykašlala jsem se na to a teď toho lituju,že jsem nešla.Strašně chrápe a neumí dýchat nosem.

aponchie
23. čer 2008

ahoj,ja uz jsem tady zalozila mistnost adenotomie ..tak kdyztak kukni 🙂

btw ano dela se to laparoskopicky🙂trva to asi hodinu a pul se vsim..(tabletka na uklidneni,narkoza,zajisteni zilniho vstupu,samotnej zakrok,pripadne injekce proti krvaceni..dospavaci pokoj,normalni pokoj..samotnej zakrok operatera je asi 10min max! 🙂

mandulka
23. čer 2008

Kalo a kolik Ti bylo když ti je trhali?V té době se nejspíš ještě vyškrabovali v analgosedaci naslepo.Tak do toho bych taky nešla. 😠 Ale teď už jde podle mého o jednoduchý operační výkon a když je k němu dostatečná indikace,tak bych je dítěti nechala klidně odstranit