Tříselná kýla. Je opravdu nutná operace?

nutelka
16. lis 2007

Ahoj, tak jsem se rozhodla založit toto téma, protože jsem tady našla jen břišní kýlu a nás se nejspíš týká ta tříselná. 😢 Je opravdu nutná operace? Malému se objeví při námaze - brečení jakoby boulička v tom trojúhelníku (podbříšku) nad pinďourem a když je v klidu, tak zmizí. Sestra říkala, že nemáme nechat malého brečet, aby se neuskřinula (teda kdyby to byla ta kýla) a objednala nás až na úterý. 😖 Není třeba psát, jak moc se o něj bojím, zvlášť když je to uplakánek... ☹

janina77
16. lis 2007

Ahoj,
my mame predcasne narodene dietatko a tiiez sa mu urobila hernia (kyla, pruh) na trieslach. Zo zaciatku nam to nechceli operovat, ze je velmi malicky (mal len 1,5kg), ale postupne sa mu to zvacsovalo. Vzdy bol ale ten kanalik priechodny.

Oni to chcu operovat az ked je dietatko vacsie (5-6 kg), alebo ak sa to zaskrti a je to vazny stav, lebo crievko prestane pracovat.

Nam to zoperovali koncom nasho 3,5 mesacneho pobytu v nemocnici, mal 2,5 kg, ale bolo to dost velke a my sme radsej chceli ist domov bez toho.

Co mas robit (aspon nam odporucali):
-aspon 1x denne (aj castejsie) skusit, ci je to reponovatelne - ci sa da crievko zasunut spat na miesto. Staci ked citis take skvrkanie ked to zasuvas.
-ak dieta zacne neskutocne bolestivo revat, hned rozbalit a pozriet ci sa nahodou crievko neuskrtilo, lebo to je velmi bolestive a vtedy deti takto reaguju.
- ak sa crievko uskrti, hned utekat do nemocnice, nesnazit sa to nejak rozchodit.

Inak, nie je to nic vazne, niekedy sa ten stav upravi aj sam, a ta operacia je jednoducha - ak by bola potrebna.
Drzim palce, nech sa to spravi same 🙂

klaris
16. lis 2007

nutelko, prokopovi se taky objevila tříselná kýla asi ve stejném věku jako vašemu malému. byla jsem hotová, že půjde na operaci. nám bylo řečeno v půl roce, a to kvůli anestezii. nakonec na prohlídce ve 4 měsících bylo vše OK a tak jsme se tomu úspěšně vyhnuli, což mi spadl kámen ze srdce.
doktor říkal, že některé děti z toho "vyrostou" a nemusí jít tak na operaci, což by náš případ.jinak údajně zákrok není složitý a mimčo je hospitalizováno 2-3 dny.

držím palečky, ať dobře dopadnete.

janca
16. lis 2007

ahojte, my mame tiez herniu. Maly sa narodil o 2 tyzdne skor a mal iba 2,5kg. Boli sme u doktora a teraz cakame, ci sa mu nahodou hernia neobjavi aj na druhej strane bruska. Ked sa do mesiaca neojavi, pojdeme pravdepodobne hned na operaciu, pretoze tato co ma je uz dost velka a nam povedali, ze je lepsie to zoperovat, lebo pravdepodonost, ze by sama zmizla je v nasom pripade velmi mala.

lukajda
16. lis 2007

Ahoj, můj Tadeášek má také tříselnou kýlu. Objevila se mu ve 4 týdnech. Nejdřív jsem z toho byla naprosto hotová - bála jsem se každého přebalování, že tam bude a mě se nepodaří jí zamáčknout. Dětská lékařka mi řekla, že pokud se mu kýla neuskřine, tak mu jí odoperují v cca 2 letech. Dříve prý operaci, pokud to nebude nutné, nedoporučuje (kvůli anestezii). Nechce ho zbytečně zatěžovat dřív. Dnes už to beru tak, že jí zkrátka má a snažím se tím nestresovat, i když to někdy nejde. Kontroluji ho při každém přebalování a když pláče (snažím se aby neplakal) tak i potom. Trochu jsme kvůli kýle změnili i režim - přebalujeme až po jídle a koupeme také po jídle, protože to byli situace, kdy dřív dost plakal a osvědčilo se mi to. Bylo mi také řečeno, že jsou k tomu hodně často dědičné dispozice - manžel měl, když byl malinký dokonce oboustranou tříselnou kýlu.

Klaris - to jste měli asi obrovské štěstí, že malému zmizela sama od sebe, protože mě říkal MUDr. v nemocnici, že pupeční kýla sama zmizet může, ale tříselná ne, ta když se jednou udělá, tak že tam zkrátka je...tak nevím.

dashak
16. lis 2007

Ahoj, my jsme narození v 32. týdnu a tříselnou kýlu jsme měli taky. Objevila se asi ve 2 měsících, takže jsme šli do chirurgické poradny pro děti a navrhli nám termín operace, že se to musí co nejdříve odoperovat, protože je nebezpečí uskřinutí. Termín nám dali za 2 měsíce, dříve nebylo volno, tak jsem trnula hrůzou, ať ji neuskřine. Operace proběhla v pohodě, malá neměla jediný problém s narkozou ani s hojením. Na druhém třísle se nám to naštěstí neobjevilo.
Je to hodně často u těch nedonošených dětí, protože to tříslo je nezralé a je tam větší kanálek, do kterého se pak může napasovat to střevo. U holčiček se ten kanálek celý zacelí a u kluků se jen zmenší, protože tudy vedou tuším chámovody, ale nejsem si tím jistá.

nutelka
autor
17. lis 2007

Ahoj, tak mu zase ve 2 ráno vylezla po pláči. Bojím se toho uskřinutí, brečí hodně často. ☹ A jsou situace, kdy ho prostě musím nechat brečet - záchod, udělat mu Nutrilon...asi z toho zmagořím, k dr. jdeme v úterý. Jo a malý se narodil v 39+4, takže v termínu a zjistila jsem mu to před týdnem. Zatlačovat jsem mu ji nezkoušela, když se uklidní, tak boule zmizne.

nutelka
autor
21. lis 2007

Ahojky,

tak jsme byli dnes u dětského chirurga a ten nám řekl, že on by to operoval hned, ale tady jsou konzervativní doktoři, takže se bude čekat do půl roku. ☹ Bohužel si neodpoustil hrůzostrašné historky, jak se jim po anestezii mimino nenadechlo, jak rodiče přijeli pozdě apod., takže mě pěkně vyděsil. 😠 Máme reponovat a když bude hodně brečet a nepůjde to, tak rychle do nemocnice.
Holky, jak jste se zbavili toho strachu a katastrofických scénářů? Nějak mi to furt nejde. ☹

andy.a
21. lis 2007

nutelka,čau..môj syn mal 1-strannú inguinálnu herniu/slabinovú prietrž=kýlu/ tiež,objavilo sa mu to,keď mal cca 5 týždńov a ako 11-týždňového ho operovali."zdedil" to po mužovi,on to mal tiež ako bábätko a na oboch stranách.Operácia prebehla OK,len sme mali smolu,že nás nezoperovali podľa plánu o 7.hod.ráno,ale až poobede o 14:3O.Mali vraj akútne prípady..ale ťažko také niečo vysvetliť malému bábu,ktoré bolo od polnoci predtým bez mlieka/vyše 14 hodín/.. 😠 😒

Teraz je malý v tomto smere v poriadku,na druhej strane sa to neobjavilo.

zuzik_p
1. pro 2008

Ahoj,rada bych obnovila toto tema. Dnes jsme byly na 6nedelni prohlidce s dcerkou a doktorka ma podezreni na trislenou kylu, zitra jdeme na chirurgii. Kdyz mi ukazovala tu boulicku, byla jsem prekvapena, nikdy jsem si ji nevsimla a doma pri prebalovani byla pryc. Ale tady ctu, ze vypouka pri placi, takze proto. Mam velke obavy, ze se potvrdi, pripada mi priserne operovat tak male mimnko. A jeste ho nechat trpet hladem jak psala andy.a

andy80
1. pro 2008

zuzik_p: malého operovali sice ve 3 letech, ale nic to není. Jeden den jsme přišli do Motola, kde nám udělali předoperační vyšetření, pak jsme šli domů. Druhý den v 7:00 ráno jsme nalačno nastoupili do nemocnice, malého brali kolem desáté. No měl hlad, žízeň, ale museli jsme to vydržet. Pak ho operovali, zvládal to v pohodě, netrvalo to půl hoďky a už mi sestřička říkala, že je po operaci a to mu udělali tu tříselnou kýlu a rovnou mu tam odtrhli tu předkožku. Což mi zapomněli říct a malý při čůrání brečel bolestí. Ještě v nemocnici tvrdili, že to není možný. Druhý den po operaci jsme šli domů. Pak jsem šla k pediatričce s tím, že ho bolí při čůrání, ta mu kukla na pinďu a řekli mi to o té předkožce. Tak jsme dostali mastičku a dubovou kůru na máchání a bylo to o.k. Jo po té kýle jsme šli za týden na kontrolu, jestli se vstřebali stehy, ani se nevyndavali. Za půl roku jsme šli na kontrolu, jestli se mu tam neudělala znovu.

lukajda
1. pro 2008

Zuzik, neboj - nás třeba stále operace teprve čeká. Nejhorší to bylo, když byl Tadeášek hodně malinký, ale teď se mu kýla objevila naposledy v září a předtím někdy na konci května.

Andy, akci s pindíkem jsme si nedávno taky užili ☹

jaku
1. pro 2008

Ahojky Zuzik, chci tě povzbudit - náš prcek měl taky tříselnou kýlu, byli jsme na chirurgii a dr. nám řekl, že u malých miminek se tříselná kýla může sama od sebe zatáhnout. Ne vždy, ale stává se to, každopádně operuje se, pokud není akutní, co nejdýl - cca kolem 2 let, věková hranice je tuším 3nebo 4m a 5kg, což jsme neměli. No a jsme zářným příkladem toho, že se kýla opravdu zatáhla 🙂 ! Každopádně vás poučí o opatřeních, protože tříselná kýla se docela ráda uskřinuje a to je pak akutní stav vyžadující okamžitou operaci. Tak ať dobře dopadnete!!!!!

megee
2. pro 2008

zuzik ničeho se neboj i kdyby se to samo nespravilo...my byly s tříselnou kýlou na operaci v 6 měsících...operace trvala cca 30 min. nastoupili jsme v pátek a v neděli jsme jeli domu, malej to zvládl v pohodě už druhý den po operaci lozil v postýlce a vstával jako kdyby se nic nedělo a dnes má jen malou jizvičku jako vzpomínku...takže bud v pohodě....já taky měla strach a nakonec jsem byla ráda, že už to má za sebou, jinak by stejně šel ve 2 letech

jen pozor jak by ti začal zvracet nebo si všimneš velkýho zvětšení tak na nic nečekej a utíkej do nemocnice....

gabrielamikes
3. pro 2008

Ahoj mi byli na operaci když bylo malímu asi dva a půl roku.....moc dobrej pocit jsem s toho neměla bála jsem se .....hlavně toho že malý nebude moc pít a nevěděla jsem v kolik půjdeme na řadu.Je pravda že samotný zákrok netrvá dlouho ale plakal nechtěl mít v ručičce kanilu...Já byla na nervy...po narkoze mi blinkal.Ale druhý den už byl v pohodě tak jsem byla ráda.Taky každé dítě je jiné...Myslím že pokud je dítko větší tak se zákroku stejně nevyhne.

zuzik_p
4. pro 2008

Ahoj, tak detsky chirurg potvrdil kylu v utery a ve stredu byla mala na operaci, Rikal, ze je to blizko vajecniku a ze neco hrozi a v tehle pripadech je nejlepsi operovat. Mala je v pohode, bude mit asi jen jizvicku jako vzpominku. Asi bylo to operativni reseni lepsi, jinak bych porad byla nervozni kvuli uskrinuti. Jasminka byla nejmladsi pacient na oddeleni, pouhych 6 tydnu, ale je to moje statecna holcicka.

andy80
4. pro 2008

zuzik_p: tak jsem ráda, že to máte za sebou a všechno je o.k. Je fakt lepší to řešit operativně, než aby se pak trápila.

evi3
4. pro 2008

zuzik, dcérä to mala tiež blízko vaječníka, takže sa počkalo na 4 kilká, mala mesiace, rez bol vedený vodorovne medzi faldíkmi, takže teraz po necelom roku tú jazvičkuuž nevidieť. Po vytiahnutí stehu sa to doporučuje masírovať, stačí indulóna, aby nebola jazva - 2-3 týždne

ededik
4. pro 2008

Aj my máme slabinový pruh...Mne to bolo vysvetené tak, že kedže sa nám narodila predčasne, preto sa to nestihlo uzatvoriť...Niekedy sa to uzavrie /vstrebe samo/ alebo potom operačne...je potrebné to zatláčať...Ale čo z toho, keď musíme cvičiť vojtovku a on ten pruh pri plakaní stále vylezie.....

jaku
4. pro 2008

Zuzik, malá je opravdu statečná a je dobře, že už máte vše v pohodě za sebou.Tak brzské uzdravení 🙂 !
Ededik, my taky cvičili vojtovku a sestřička na rehábce mi říkala, že to právě posiluje i svalíky na bříšku a možná i to napomůže vstřebání kýly. Taky když plakal tak vylézala. Tak hodně štěstí !

ededik
6. pro 2008

jaku a už ju má vstrebanú ??????

ededik
12. pro 2008

Ahojte kočky,
tak dnes začala malá strašne plakať...a ten pruh mala tak strašne zväščený - taký som u nej ešte nevidela.
určite ju to bolelo, chúďatko...ešte že som mala u sebe svokru, ktorá jej ho zatlačila...
Budem sa musieť opýtať na tú operáciu, kedy najskôr sa môže robiť. Fakt až v 2 rokoch ??
Však dovtedy sa od strachu zbláznim !!!!!

tomaskokat
12. pro 2008

nie určite nie od dvoch rokov. Patko má 10 mesiacov a operovali ho na obidve strany. pokym sa to zatlačí fajn ale môže sa stať že sa zacviknú čreva a to nieje sranda. čím skor tým lepšie. nám to robili v BA na kramároch a má len dve jemnulinke jazvy akokeby si sa porezala a štichy dali vstrebatelné. Som rada že to máme za sebou máme o jeden strach menej 😉

ededik
12. pro 2008

No tak to sa budem pýtať tiež skôr.
Ono vždy to mávala len mierne vyduté, ja som jej to pri prebaľovaní zatláčala, niekedy to nemala ani vyskočené, niekedy áno...lenže teraz to bol extrém, bolo to veľké ako slivka....Tiež to máme na obe strany, ale na tej druhej to nevyskakuje ...len je to mierne vyduté....
Dosť som sa vystrašila, budem sa musieť snažiť aby neplakala, lenže pri vojtovke strašne plače..tak neviem....

ededik
12. pro 2008

Tomaskokat a Vám to tiež tak veľmi vyskakovalo ??? Prípadne čo bolo idikáciou toho, že sa rozhodli operovať takto skoro ?????

tomaskokat
12. pro 2008

neviem ako ti mám napísať aby som ťa zbytočne nevystrašila ale malý mal podobne ako vy . ak to nieje také nutné tak nachvílu prestan cvičiť vojtovku môže jej svojim sposobom ublížiť a skús sa pýtať u svojej doki na prehliadku k chirurgovi a budeš mať pokoj na duši. My sme tiež cvičili vojtovku ale potom som ju nahradila cvikmi pri ktorých sa aj zahral. aspon neplakal terapeutka bola spokojná ako mu toide 😀 a prečo tak skoro?neviem ale určite som tam nebola sama s takýmto malým dítkom.

juliet
12. pro 2008

Malému se tříselná kýla taky objevila, vždy při pláči. Jednou už to měl tak veliké a tvrdé, že jsem myslela, že je to přiskříplé a jeli jsme na pohotovost. Naštěstí se to zase vrátilo zpět. Jeden den jsme byli v nemocnici, primář říkal, že to máme nechat tak, pokusit se malého zklidnit a ono to zaleze. Operovat prý moho nejdřív ve 2 letech. V tomto věku (měl 2,5 měsíce) jen pouze v akutním případě přiskřípnutí. Takže se snažím ho nenechat plakat. A zatím taky necvičíme Vojtovku, protože u ní příšerně pláče a já mám strach z toho přiskřípnutí.

lukajda
12. pro 2008

Holky, nebojte se. Nám taky vyskakoval kýla několikrát denně, téměř při každém pláči, ale čím jsou dětičky starší, tak mají posílenější svalstvo a pevnější břišní stěnu, takže kýla tak často vyskakovat nebude. Taky jsme museli s Tadeáškem jednou na pohotovost, ani do autosedačky jsem ho nemohla dát, jak byl chudinka bolestí zkroucený a když jsme tam dorazili a on se zklidnil, tak se mu vstřebala sama.

Naše Dr. nás zatím od operace také zrazuje, respektive doporučuje vydržet než bude Tadeášek ještě trošku větší pokud to nebude akutní. Máme navíc malou srdeční vadu, to je jeden z důvodů, proč se to zatím odkládá.

Juliet - to zmáknete - Tadeášci jsou velcí bojovníci 😵 😵 😵

ededik
18. pro 2008

ahojte kočky,
tak my sme už po operácii.....malinkej to tak vybiehalo, že to mala tvrdé a veľké ako orech, že sme utekali do nemocnice a tam nás rovno poslali do blavy.....
Dobre, že sme šli, lebo to nebolo len o črievku, ale jej tam vybiehal celý vajčeník.....

lukajda
18. pro 2008

Ededik, jste šikulky statečný 😉

jaku
19. pro 2008

Ededik, paráda, holky statečný! 😉