Trubičky do uší, máte zkušenost? Jak to děti snáší?

vercaberca
13. dub 2012

Ahoj holky,
s mojí holčičkou (4 roky) máme jít na odstranění nosní mandle. rýma jí nesestupuje do nosu, ale do uší. takže cca 10 dní před rýmou začne být nedoslýchavá (prakticky skoro hluchá). jakmile se jí spustí nudle do nosu, tak se uši uvolní a zase slyší. mudr na ORL doporučila odstranit nosní mandli. s tím souhlasím a nemám problém. ale při poslední návštěvě nám doporučila zavést také kovové trubičky do uší, které budou vyrovnávat podtlak v uších. za pár měsíců by měly sami vypadnout.
máte někdo s trubičkami zkušenost? jak to děti snáší? bolí to po zavedení? teče něco z uší než se to usadí? nemůže to zarůst? určitě to vypadne ven a ne dovnitř? neporuší se tím zákrokem ucho (myslím třeba vada sluchu)?
předem moc díky za odpovědi. budu ráda za jakoukoli informaci.

radovalucka
31. kvě 2013

ahoj všichni, mám skoro tříletou dcerku, na naše podezření se potvrdil zhoršený sluch, měla jeden zánět středního ucha, tedy o tom, který jsme náhodou zjistili, ona neměla teploty a ani neplakala. za necelé dva týdny nastupujeme na nosní mandli a gromety☹( Pak otovent, achjo☹( Nemám s tím žádné zkušenosti, tak tu někoho hledám, miluje vodu, tak si to neumím bez ní představit☹ Má opožděný vývoj, špatně mluví a neposlouchá, dělá si co chce, nastupuje v září do školky, teda fakt nevím co nás čeká☹(

radovalucka
31. kvě 2013

ahoj všichni, mám skoro tříletou dcerku, na naše podezření se potvrdil zhoršený sluch, měla jeden zánět středního ucha, tedy o tom, který jsme náhodou zjistili, ona neměla teploty a ani neplakala. za necelé dva týdny nastupujeme na nosní mandli a gromety☹( Pak otovent, achjo☹( Nemám s tím žádné zkušenosti, tak tu někoho hledám, miluje vodu, tak si to neumím bez ní představit☹ Má opožděný vývoj, špatně mluví a neposlouchá, dělá si co chce, nastupuje v září do školky, teda fakt nevím co nás čeká☹( Je dost zbrklá, hlučná, pořád někde padá, vylejvá pití, vysypává jídlo a jiné věci, to taky patří k tomu opožděnému vývoji díky špatnému sluchu??

morgan
31. kvě 2013

@radovalucka no do vody by mohla i s grometama pokud bude mít špunty a čelenku a nebude se potápět, ale pokud jako vůbec neposlouchá tak nevím....a ten opožděný vývoj ma diagnostikovanej od doktora? Ten by spis měl poradit jestli to souvisi s tím sluchem nebo s něčím jiným,taky záleží jak moc je ten sluch špatnej...

radovalucka
3. čer 2013

Děkuji za reakci morgan, slyší prý asi až na 46 a 60 dB, což je středně těžké a záleží jakou zrovnas má hladinu té vody, sluch je tím proměnlivý, ale my chodíme plavat pravidelně, takže každý týden se pootápěla☹( Doma ve vaně taky, takže ty uši měla zalehlé asi spíše pořád:-/ Doktor mi to vyloženě neřekl, o chování jsme se nebavily, jen o řeči, tu prý má spožděnou, ale to řekl spíše díky mému názoru, jelikož ona začala pěkně hovořit už v roce, ale vývoj je moc pomalý, smáli jsme se jí, že mluví čínsky a francouzsky, ale ona tak mluvila, jelikož nám pořádně nerozuměla☹(( Od té doby, co na ní mluvíme nahlas a zřetelně, řeč se zlepšuje🙂

ladunka
3. čer 2013

Ahoj, moje dcerka dostala grometky chvilku po pátém roce. Kvůli přetvávající tekutině ve středouší nedoslýchala střídavě zhruba od tří let, všimli jsme si toho až ve čtyřech letech, rok jsme zkoušeli konzervativní léčbu (Vincentka do nosu a vůbec snaha o to, aby tekutina odešla sama Eustachovou trubicí). Přechodně léčba trochu zabírala, ale dlouhodobě to nestálo za nic, slyšela opravdu špatně.
Při operaci jí vzali nosní mandle a do obou uší dali gromety. Jak jsi připojila ty smutné smajlíky k očekávané operaci, tak já naopak té dceřině dávám velmi radostné hodnocení. Po operaci, když se vzpamatovala z narkózy (to pravda není nic moc, ani bolest po vyndaných mandlích), okamžitě zase dobře slyšela. Gromety nejsou cítit, takže jí nijak nevadily, a ten obnovený sluch je prostě zázrak. Jedna grometa jí vypadla po třičtvrtě roce, druhá po roce a čtvrt. Dodnes slyší bezvadně a zdá se být zdravá.
S grometkami se může opatrně i potápět, jen by dítě nemělo do vody skákat. Se špunty do uší to bude určitě v pořádku. A i kdyby ne, plavání dcera snadno a rychle dožene, ale ten sluch je zejména v dětském věku úplně klíčový, takže pokud gromety pomohou, odloženého plavání bych neželela.
Držím dcerce palce!!!

pelmisek
14. zář 2013

@ladunka může se jen zeptat jak dlouho trvala rekonvalescence? My jsme totéž absolvovaly zhruba před 14-ti dny a dcera si pořád stěžuje, že jí bolí uší, píchá jí tam a šumí. Je to normální? Mudra to nijak nekomentovala a navíc byla na kontrole s tatínkem, takže jsem se toho moc nedozvěděla 😉

ladunka
15. zář 2013

@pelmisek Rekonvalescenci jsem vnímala jeden den, než jsme s dcerou opustili nemocnici, a problém nebyly ani tak uši, jako bolest po odstranění nosní mandle. Jestli je bolest a šumění normální nevím, ale určitě bych se na lékaře obrátila znovu - minimálně aby vás uklidnil. Držím palce!

pelmisek
3. říj 2013

@ladunka tak nakonec to nic nebylo, jen malé nachlazení a ušní bubínek je ok. Ještě se chci zeptat zda jste si nechali udělat ušní špunty na míru? Nějak se mi nepodařilo zjistit kde to dělají. Snad jen na Homolce a to je pro mě trochu z ruky a tak hledám něco jiného. Díky

ladunka
12. říj 2013

@pelmisek Ahoj, bezva, že je bubínek v pořádku! Špunty na míru jsme nepořizovali, spíš dcera držela hlavu nad vodou. K moři jsme měli koupené tyhle silikonové tvarovací: http://www.sport-potreby.cz/zbozi/4872/Ucpavky-... , vyloženě spolehlivé nebyly (občas z ucha vypadly), ale lepší než nic.

modesty
27. únor 2014

Maminky, prosím o zkušenosti. Syn za pár dní 2 roky měl po sobě po cca třech týdnech píchlé pravé ucho a atb. Na orl mi dr řekl, že pokud se to vrátí a taky pokud se ten bubínek vpáčený nevrátí kam má a bude mít stále zhoršený sluch - tympano B, tak by doporučil trubičku do ucha.
Mám z toho strach, narkoza a hlavně pak ta péče. Nesmí do bazénu? Jak koupat?
Máme na zahradě velký bazén, děti v něm blbnou celé léto, chodí k nám sousedovic děti i příbuzní a on by nemohl, bylo by to hodně náročné ho udržet. Samozřejmně bychom to museli nějak zvládnout, lepší než neustále antibiotika a píchání uší, ale ráda bych Vaše zkušenosti jak to děti zvládly, jaká pak je ta péče, na co se musí dávat pozor atd.
Starší syn měl ouško píchlé jen jedno jednou a pak jsme to vždy rozkapali, nicméně bubínky vpáčené měl hodně často a v pěti letech nakonec šel na odstranění nosní mandle, protože opravdu hodně moc špatně slyšel a to pomohlo.
Dr nám řekl, že mandle by mladšímu mohla pomoct, ale že u takhle malých se to nedělává a hlavně že kdyby nepomohla a musel by na trubičky, tak má dvě narkozy místo jedné.
No budeme doufat, že se to snad nevrátí. Staršího jsem vzala ze školky, bude doma nějakou dobu, než se mladší trošku dá dohromady po těch atb, ale máme stále rýmu a kašel, asi si to předávají a i já mám rýmu taky už 14 dní.

morgan
1. bře 2014

@modesty ahoj,můžu trochu přispět svou zkušeností, mladší dvouletý syn měl trubičky už dvakrát (prvně v roce), voda do uší nesmí. Nakoupila jsme různý pomůcky ( špunty, čelenka, čepici) a nejlíp se nám osvědčila koupací čepice. Koupe se v ní jak doma ve vaně, tak v létě v bazénu, samozřejmě hlídám, aby si nepotopil hlavu. Nejdřív kvůli tomu byli samozřejmě scény, ale velmi rychle pochopil, že jestli chce do vody, tak to jinak nejde a dneska už se o ní sám hlásí... Jinak není tak úplně pravda, že u tak malých dětí se mandle neodstraňuje, záleží to na potížích, ale když už bude v narkóze, tak není problém, aby mu na tu mandli koukli a případně jí odstranili, chce to domluvit se s doktorama dopředu...jinak ty trubičky pak většinou sami vypadnou....takže tak, třeba to ani nebudete potřebovat 🙂

monanu
11. bře 2014

ahojky, pročetla jsem si Vaše rady a zkušennosti. Musím říct, že i mého synka(6 let)čeká asi vložení ventilačních trubiček a obávám se, že asi do obou uší. Protože je kardiak, zatím operaci odmítám s tím, že ještě počkáme. Věřím, že se ouška uvolní a můj synek bude zase dobře slyšet. Balónek Otovent máme a synek už sám profoukává. K tomu máme ještě takovou konvičku opravdu to tak vypadá do které lijeme vlažnou vodu s trochou soli. Musím říct že to je opravdu perfektní, hlen vyplave druhou nosní dírkou a při kýchnutí v oušku loupne, tak jak to má být. Ale i přes to aniž by syn trpěl zánětem stř. ucha, jen jednou byl píchaný a od té doby nedoslíchá. také v uších nemá žádnou tekutinu, ta sama vymizela. Dokonce po dnešní návštěvě ORL doktor řikal že bubínky jsou klidné bez jakéhokoliv problému. Prakticky žádné příznaky nemá. Stále má rýmu to je jediný problém , soudím podle toho , že když rýmu neměl sluch byl perfektní, když se rýma vrátila jsme opět nazačátku. u ORL jsme již 3 měsíce. Pan doktor usoudil, že trubičky musíme dát do obou uší. Ale já se tomu pořád bráním, protože doma když provádíme šepot tak slyší. Už jsem opravdu na dně a utrápená. A prostě se chci vyhnout operaci za každou cenu. Obědnala jsem syna k jinému lékaři a to k primáři který se zabívá hlavně ušima. Tak uvidím. Prosím může mi někdo napsat jak dlouho jste byli hospitalizování v nemocnici po zavedení těch trubiček?

pelmisek
12. bře 2014

@monanu my byly s Veru v Krči a hospitalizace byla pouze ten operační den - přijdeš ráno v 7 a večer kolem 17hodiny jdeš domů. Zvládly jsme to celkem ok. Já taky dlouho "bojovala" proti operaci pod narkozou a i zmenila mudru, ale vzhledem k tomu, že Veru opravdu hodně špatně slyšela a nelepšilo se to ani po Otoventu a spol. tak jsme přistoupily na tu operaci. Pomohla opravdu hodně. Bohužel po zhruba 2 měsících jí trubička vypadla a musely jsme znova. Má teda jen jednu. Teď doufám, že tam trubička vydrží dostatečně dlouho aby se ouško dostatečně uzdravilo. Chápu tvoje obavy když dítě je kardiak, ale pokud je to nutné tak se nedá nic dělat. Je totiž opravdu nutné to udělat pod narkozou, pže se bubínek propíchne na nejlépe vhodném místě a bez bolesti. Navíc kdyby se to léčení zanedbalo je možná i částečná ztráta sluchu! Klidně si nech říct další názor odborníka a podle toho se rozhodni. Někdy mi připadá, že oni to berou jak na běžícím páse a odmítají jakékoli vyjímky - prostě má to a to a to se řeší tak a tak a šmitec. Alternativy nepřipouští. Ještě zkus homeopatika.

monanu
12. bře 2014

@pelmisek
moc díky za info. Můžeš mi nějaké homeopatikum doporučit? Ale on slyší, jenom když jsme u lékaře a provádí vyšetření tím způsobem, že šeptá a syn má po něm opakovat tak se nedaří. Když to dělám já, tak mi příjde, že slyší. Já zkrátka už nevím kde je chyby. Trpí rýmou, už hodně dlouho a nemůžeme se jí zbavit. Tak si myslím, že je to tou rýmou kdy ty uší jsou zalehlé. Nevím prostě nevím. Uvidím co poví ten druhý lékař.

pelmisek
13. bře 2014

@monanu to ti musí doporučit lékař, ale tuším, že my jsme měly Lymphomyosot či tak nějak, ale chtělo by to nějakého homeopata. A dělali malému tympanometrii? To by mělo také něco říct? Nevím teda úplně přesně co to znamená, ale jenom audio vyšetření při těchto problémech nestačí.

zdenkapt
7. kvě 2014

@pelmisek Mohu se zeptat ve které nemocnici vám dávali grometky?

pelmisek
7. kvě 2014

my jsme byli v Krči

karinkaeich
20. kvě 2014

ahojte, vstupim vam do temy, zial. po dnesnej kontrole na ORL som zistila, ze aj nasmu synovi hrozi "palicka" do uska ☹ boli sme na vybere nosnej mandle koncom aprila (dubna), a teraz na kontole zislili strasne nizky tlak ☹ este mame premeranie za cca 2-3 tyzdne, no neviem, ci sa to upravi samo. je mi hrozne, neviem ako mu pomoct. dr tiez spominala fukanie balonika, len to asi nebude vediet, v lete bude mat 4r.
a aby nebolo malo, tak mame uz od zaciatku roka zaplatenu dovolenku, letecky. teraz vobec neviem, co s tym, kedze sa bojim, aby sa mu to este nezhorsilo. a vobec ma netesi dalsia narkoza ☹

bobeska
17. čer 2014

Ahoj, vstoupím vám do diskuze. Mám 22 měsíční holčičku - od 6 měs. neustálé záněty ucha vždy s ATB. Prodělala i veškerou imunologickou léčbu. Již ve 13 měs. nám nabídli ventilační trubičky. Zdálo se mi to drastické a ona na narkozu moc malá - takže jsme ještě rok bojovali - prodělala dalších 8 zánětů! Výsledek je , že ji před 3 měsíci byla vytržena nosní mandle a vsazeny ventilační trubičky - dnes si nadávám, že jsem byla blbá, že jsem tak dlouho váhala!!!!! U nás 100% spokojenost - malé se zlepšil sluh (a to jsme vůbec netušili, že slyší míň, krásně mluví, reaguje, ale teď slyší až za roh a spoustu zvuků ji začalo vadit, tzn. opravdu hůř slyšela ... a zlepšil se ji čich! - vše očichává jako pejsek! - o co vše jsem ji svým váháním připravila 😒 ) Pozdě litovat....
Ale důležité proč to vše píšu - hledala jsem vhodné špunty na koupání, až mi kamarádka z Ameriky poslala tyto http://www.earbandit.com/go2/puttybuddies.cfm - doporučuji. Jdou již sehnat i v ČR. Malá se koupe, potápí hlavu, špunty nikdy nevypadly, krásně se v oušku tvarují !!!!!!
Přeji hodně zdraví všem vašim dítkům!

jessynkak
21. říj 2014

Ja tedy bydlim v Nizozemi. Ty trubicky nejsou z metalu, ale z umele hmoty dcera je dostala letos a vubec si nemohu stezovat. Nosni mandli ji brali take. Dceri je zanesly po te, kdyz jsem nalehala, ze si delam starosti, ze nemluvi. Poradna ji usi nezkontrolovala ani kdyz jsem je upozornovala a ne jednou, ze nemluvi. Urcite bych se toho nebala. prvni tyden musela mit dcera specialni vatu v usich, kterou jsme dostaly v nemocnici. Jestlize, ze Vam to doktorka doporucila urcite bych na nic necekala, aby pak nebyl probelm s reci, jako ma ted moje dcera

eevelinka
23. pro 2014

Můj syn měl operaci gromet společně s odstraněním nosních i krčních mandlí. Před operací špatně slyšel a měl opakované záněty uší. Jelikož jsme v té době žili v usa , tam se propíchnutí uší nedělá(což jsem byla jen ráda), tudíž se přistoupilo rovnou k operaci. Grometky jsou malé milimetrové plastové. Měla jsem strach jak dopadneme, jelikož jsem nikdy předtím o nich neslyšela, ale vše bylo v pořádku. Nechala jsem mu udělat na míru jeho uší špunty do uší, jelikož nemůže do nich voda, tudíž koupání bylo bez problémů. Gromety měly sami vypadnout, ale bohužel se tak nestalo, syn musel jít na vyndání a později na plastiku bubínku v Motole. Každopádně syn je v pořádku , slyší a více problémů nebylo. Všem maminkám a dětem držte se, jelikož problémy s ouškami nejsou pro dítka příjemné. Kdo to u svého dítěte zažil, ví o čem mluvím... a gromety doporučujiiiii

bobeska
13. led 2015

Navazuji zde na svůj příspěvek z 17.června 2014 - gromety nám dali v 04/2014, během celé doby, co je malá měla, měla jen 1x zánět, který díky grometám proběhl úplně v pohodě - sice měla opět ATB, ale bylo to s menšími teplotami, bez bolesti atd. Gromety nám teď na začátku ledna při poslední kontrole vyndali - vzali "uchošťour" a úplně v pohodě bez problému vyndali s tím, že je ouška samy vyloučily - malá opět o ničem nevěděla. Teď se bude čekat, zda se středouší zcela zhojilo a nebudou se vracet záněty. Zatím rozhodnutí, že jsme ji je dali NELITUJI! Bylo to 9 měsíců bez stresu z rýmy! Všem držím palce a pokud jste před rozhodnutím zda ano či ne, u nás určitě ANO!

prezdivkos
24. únor 2015

@monanu Dobrý den, ted čtu Váš příspěvek a je to jako bych četla o nás. Mohu se zeptat, jak jste nakonec dopadli? Šli jste na trubičky? My máme ještě na měsíc otovent a pak nás tam také posílají. Malá hůž slyší,jinak všechna vyšetření v pořádku. ☹

peggina1
28. bře 2015

@monanu
@monanu Ahoj, malej 5let, byl teď v březnu na nosní mandli a dostal i gromety do obou uší. Ráno nástup, pak na sál, spal po narkoze asi hodinu a půl, pak začal opatrně jíst a pít, pouštěli nás domů okolo čtvrtý, ten samý den. Už jsem to s ním absolvovala před třemi lety v Motole a ten samý postup. Níkdy jsme tam nebyli přes noc. Držím palce Martina

mamucha2
29. bře 2015

@peggina1 vy jste byla na operaci v Motole? A mohu se zeptat, jak dlouho jste čekala na termín operace? Mám obě děti na vyjmutí nosní mandle a dceři u toho dají gromety. A kdo Vám to dělala. Děkuji

aneta15
29. bře 2015

@mamucha2 My byli v Kolíně. Ráno v 7.00 nástup a v 17.00 nás pustili domů. Mandle a gromety. Gromety nám ohromě pomohly. Do té doby 24x píchlé ucho. Po 9 měsících vypadly a od té doby ( 1 rok ),měla 1x oboustranný zánět. Boužel u nás to došlo to takové fáze, že při sebemenším zánětu jí uši praskají sami. Teď přemýšlím, že jí je nechám dát prázdninách, aby jsme zvládli bez problémů 1. třídu. Následek byl, že dlouhodobě hůře slyšela, a hodně špatně mluvila, ale všechno jsme dohnali ale má odklad.

mamucha2
29. bře 2015

@aneta15 tý jo chudinka, to si užila. Jsem moc ráda, že to pomohlo. Také věřím, že to dětem pomůže 🙂 Děkuji 🙂

pelmisek
11. srp 2015

Nemáte někdo kontakt na jiné pracoviště v Praze než je Krč kde by byli ochotni se podívat na Verunku proč jí trubičky už počtvrté vypadly? Už jsem z toho fakt zoufalá. Trubička vydrží maximálně 2-3 měsíce a vypadne a nikdo to neřeší - prý se Veru dobře hojí a tělo ji prostě vyloučí. Takže objednáme na na další operaci a šmitec. Za dva roky jsme už byly 4x i s nosní mandlí a výsledek žádný. Navíc nemám vůbec pocit, že by se sluch nějak zlepšil. Nevidím resp. neslyším rozdíl mezi bez trubičky a po zavedení trubičky ☹

lucka26s
9. zář 2015

@pelmisek Dobrý večer, my byli na ORL v Modřanech, v únoru na mandli a teď 6.8. mu odstáli obě uši a zavedli gromety, bohužel dneska jsem zjistila, že mu jedna vypadla, má jí tam vidět, zítra jdu někam na ORL a jsem zvědavá, co mi řeknou 😒 Také jsem z toho špatná, že mu vydržela jen měsíc, ale u nás jsem tedy rozdíl poznala. Píchnuté uši měl jen 1x a to asi 14 dní po vyndání té nosní mandle, ale měl v uších pořád tekutinu, proto ty gromety, zdálo se mi, že špatně slyší, pořád se ptal co co co??? A i dost často padal, on je na svůj věk veliký, tak jsem nevěděla, jestli je "neohrabaný", že je veliký a přitom ještě mladý nebo jestli to dělají ty uši a po zavedení gromet se vše o dost zlepšilo!
Takže když Vám grometa vypadne, tak další Vám nandali za jak dlouho?

pelmisek
10. zář 2015

@lucka26s vždy nás tak do dvou měsíců objednali