Trvale zvětšené krční mandle. Máte někdo takové díte?

karotky
11. pro 2009

Ahojky,
má někdo dítě,které má trvale zvětšené krční mandle?
Od letošního května chodíme každý půlrok na kontrolu nosní mandle(občas máme problémy s dýcháním v noci a hlavně při nachlazení-chrápání,občas zástava dechu)a teď v prosinci mi dr. na ORL řekla,že má i zvětšené krční mandle.Nikdy jsem se na to nezaměřovala a vcelku mě vyděsila tím,že se odstraňují i proto,že vadí při polykání a dýchání.S tím zatím problém nemáme,ale docela ráda bych věděla,jestli se ty mandle(jak krční,tak i nosní)s přibývajícím věkem/růstem těla,"zmenší"?
Jinak ATB jsme měli jen jednou a jinak míváme občas jen zánět nosohltanu. 😉
Já jsem se na to zapomněla zeptat,tak se ptám touto cestou.
Díky za odpovědi 😉

gabima
11. pro 2009

To treba vybrat aj maly chrapal a vyoperovali mu nosne.Aj krcne ma velke,ale imun.to nedoporucil zatial vybrat.Dieta moze aj malo jest ked ho to boli a zavadzia...

basika
11. pro 2009

ahoj, práve toto riešime...dcérka má len 19 mesiacov bola 2x chorá aj to len nádcha a pokašliavanie a má krčné mandle tak veľké, že sa jej takmer dotýkajú. Od poslednej choroby v septembri počas spánku sa jej zle dýcha a hlavne máme problém s prhltaním..ale ten máme už dávno (pred chorobou som jej mandle neriešila v súvislosti s prehltaním) 2 ORL lekári odporučili nosnú mandlu vybrať metódou, po ktorej už nedorastie a krčné mandle zmenšiť ale nie odobrať celé, aby plnili aj naďalej svoju funkciu. Obaja lekári mi povedali že to vyrieši u nás problém s prehltaním a aj chuťou do jedla. Mám informáciu, že sa to zmenší ale až okolo cca 6-7 roku..čo mne sa zdá dosť dlho aj na to prehltanie aj na to ako sa jej v oci zle dýcha a zároveň mi detská ORL lekárka povedala, že neskôr keď pôjde do kolektívu to môže byť zdrojom častých chorôb

karotky
autor
11. pro 2009

Tak to je tedy dost dlouho. 😝
No uvidím.Nám se to většinou lepší kolem toho května,kdy začíná být teplo.Zatím jsem se neodvážila ho nechat spát samotného v pokoji a asi se neodvážím ještě hodně dlouho. 😝

basika
12. pro 2009

karotky - dcerka, tiež zle v noci dycha ale aj prehltanie robí problém stále musím mixovať, tak ja dufam, že operacia vyrieši aj tento problém. Však uvidíš pokiaľ nemá problémy s prehltaním "iba" to dýchanie v noci a nebýva chorý..tak skús počkať...len aj sťažené dýchanie počas noci má svoje nagatívna na vývoji dieťaťa.

karotky
autor
12. pro 2009

basika,................prehltání je po česky polykání? 😕
Nám operaci ještě nikdo nenavrhoval,tak do ní kvaltovat nebudu.Ale ve Vašem případě bych se jí asi nebránila.Ikdyž těžko říct,jak by to bylo po operaci s nemocností? 😒

leka323
12. pro 2009

Ahoj. Ten problém so zväčšenými mandľami má aj môj syn. Má 4,5 roka a teraz v januári /leden/mu ich budú zmenšovať. Strašne chrápe, keď je chorý tak to je oveľa horšie. Skoro sa mu dotýkajú, s jedením problém nemá, čo sa čudujem. Pokiaľ nemá časté angíny, tak takému malému by ich dr. vybrať nechcel,lebo tých bacilov cez tie naše deti prejde ešte dosť, a tak by mu všetko "sadalo" na priedušky, ale mu ich zmenší nejakým špeciálnym laserom, ktorý hneď mandľu zacelí, že nebude krvácať. A taktiež sa mu v noci zastavuje dych na 2-3 sekundy, čo povedal, že je dostatočný dôvod na ich zmenšenie, lebo tým pádom je mozog zle dokrvovaný. Nosnú mandľu mu vybrali pred rokom, narastenú ju nemá.

basika
12. pro 2009

karotky - áno prehĺtanie je po česky polykanie. Mne povedala ORL lekárka, že práve tým, že ich má zväčšené sú náchylné na preberanie infektov a tým potom môže mať aj časté choroby. Oni tým, že ich zmenšie mandle ponechajú a budú plniť funkciu obranyschopnosti.

leka - ja som bola v rozhodovaní či ísť operovať alebo nie tiež opatrná a rozmýšľala som 2 týždne. Bola som u 2 ORL lekárov. Prvý povedal, že krčné zmenšiť po rozhovore s mojou pediatričkou sme išli ešte k inej Dr. detskej ORL v Banskej Bystrici v Roosweltovej poliklinike a tá tiež doporučila zmenšiť, ja verím že nám to pomôže pri prehltaní, lebo stále mixujem, hocijaké sústo, ktoré má prehltnúť jej vadí, začne ju dusiť a nadrapovať. Hoci mnohý mi aj hovorili, že krčné mandle veľké mali ale problém s prehlítaním nemali... 😖 ale tiež si myslím, že dlhodobé sťažené dýchanie počas spánku nie je dobré pre dieťa.

tak hľadám aj ja prípady, ktorým to pomohlo pri prhltaní ozve sa niekto?

laki
12. pro 2009

ahojte, my sme mali podobný problém.Chrápanie, čo sa týka chorôb, tak taká klasika, často chorá nebývala.Nosnú mandlu jej vyberali u nás, keď mala Kika 3 roky, krčné nám zmenšovali v B.Bystrici asi ako 4-ročnej.Odvtedy máme pokoj, vôbec nelutujem, ležali sme tam 3 dni.Akurát, že sme v noci nemohli byť s detmi, mamičky mali zvlášť izbu, ale keď malá plakala, tak ma sestrička prezvonila na mobil, a išla som za ňou.Kika vtedy strašne zle spávala budila sa aj 15x za noc, takže som viacej presedela v noci pri nej na stoličke ako spala, ale stálo to zato.

leka323
12. pro 2009

Laki: prečo si nemohla byť pri malej aj v noci? Bola to vec nemocnice, problém s izbami, posteľami? Alebo z nejakých iných zdravotno-nemocničných nariadení? A cez deň OK?

basika
12. pro 2009

laki - to aj mňa zaujíma prečo si nemohla byť pri malej...ani keď sú menšie deti? My pôjdeme do BB asi začiatkom februára to bude mať dcerka 22 mesiacov. Ale ja rátam s tým, že budem môcť spať pri nej. Ale Dr. nám hovorila, že sa bude jednať o jednu noc.Bože v pondelok idem objednať termín aj na pokec s Dr. Bože dúfam, že budem môcť byť s ňou na izbe. ☹ ☹

leka - a vy kde idete na operáciu? v BB?

leka323
13. pro 2009

Ahoj. My sme z Prešova, tu sa čaká na termín trocha dlhšie, ale ideme do Humenného.

janinah
13. pro 2009

karotky,tu niet nad čím rozmýšľať a ďalej trápiť dieťa,treba vybrať nosovú mandľu a potom zmenšiť mandle krčné 😉

karotky
autor
13. pro 2009

janinah,..............já to stejně musím nechat na doktorech.Na objednávku ty operace nedělají a z rozmaru matky také ne. 😖

prusakova.maria
13. pro 2009

Ahojte! Aj ja som bola so svojím synom vyberať nosné aj krčné mandle, kvôli tomu že ich mal malý chronicky zmenené a opakovane beta hemofilického streptokoka. Boli sme v Humennom vo februári tohto roka. Leka323 odporučam!

laki
14. pro 2009

Ahojte, vtedy keď sme boli my, nemohli byť mamičky v noci pri deťoch.Ani pri menších.Dokonca tam vtedy boli len dve izby pre mamičky, a tie pre ktoré sa neušlo miesto, bývali na nejakom internáte oproti, tak som bola vďačná, že som bola aspoň na tej izbe.Cez deň sme mohli byť s detičkami celý deň.Ale možno tam odvtedy niečo pomenili, basika treba tam skúsiť zavolať a informovať sa , aby si potom neostala v šoku.Ja som volala, chcela som si dopredu objednať izbu, ale sestrička mi povedala, že to nerobia, keď prídem a bude volné tak ma tam dajú a keď nie, mám si vybaviť ubytovanie na tom intráku.No neviem, tam by som asi nezažmúrila oka, keď sa malá v noci tak často budielvala.Držím vám palce.

strapco13
15. pro 2009

pokial ma dieta zistene velke nosne a krcne mandle, tak rozhodne doporucjem operaciu zmnesenie nosnej a krcnych mandli..ak nebyva dieta casto chore a vysledky vyterov su v poriadku /ale ich musi urobit ORL lekar/tak krcne mandle netreba odstranit cele
nosne mandle sa vybrat cele nedaju /nemaju obal, su to zhluky buniek v sliznici/, takze obava co dorastu je na mieste, ale radsej o 3 roky zopakovat zakrok, ktory je jednoduchy a deti ho velmi dobre znasaju /rodicia maju Z operacii deti vacsie traumy ako deti/ ako cakat 3 roky, bojovat s tazkostami alebo z komplikaciami..preto aj ked treba vybrat len nosne mandle, tak v dnesnej dobe kvalitnych anestetik radsej doprucujem celkovu anestezu, ako lokalnu, lebo v celkovej /dietatko spi uplne/ sa to robi pod kontrolou zraku /t.j presne vidim miesto operacie/, tym padom vidim, ci este je niekde nejaky kus tkaniva, viem presne zastavit krvacanie..cize je mensia pravdepodobnost, ze nosna mandla dorastie
co sa tyka zmensovania krcnych mandli..robi sa to vtedy, ked su mandle zdrave, len robia problemy v zmysle prekazky..oni po operacii sa nezvacsia..ale to ci ich za rok, 10..alebo 50 nebude treba vybrat, to nikto nepovie..staci jedna hnusna angina a mozno budu musiet ist von..

ennyp
16. pro 2009

Ahojte. Práve včera som bola s mojím 12 ročným synom na operácii. Zmensovali mu krcne mandle a vyberali nosne. Krcne mal uz od malicka dost velke. Robili mu to v celkovej narkoze a zvladol to na jednotku. Hodinu po operácii mohol pit, po dvoch uz aj jest a hned v ten den nas pustili aj domov.

basika
16. pro 2009

ennyp - tak super, že to tak dobre zvládol...čo to znamená že mal od malička veľké..zaujímavé že až v 12 rokoch nakoniec ste dali ich vybrať, mne bolo povedané že zvyknú sa zmenšiť okolo 6-7 roku. Aké problémy mu robili veľké krčné mandle?

ygreen
19. pro 2009

moje 10 letá neteř má dlouhodobě problémy s krčníma mandlema, bolí ji ale i v krku, tak nejprve zjistili, že je to z toho, že má alergii na petržel a celer a také že má trvale v sobě nějakého koka, nevím jestli stafylo nebo strepto. Jde na operaci po novém roce do Motola.

amino
2. únor 2010

Ahojte. Bola ste niektorá s dieťatkom v BB v nemocnici?

smudla7
10. únor 2010

ahojte, môj synček 3 roky-ma chronicky zápal stredného ucha.Zistili mu,veľkú nosú mandľu a aj krčné mandle,zle počuje.Odporúčali nám nosnú vybrať a krčné zmenšiť.Už sme boli objednaní,predoperačné vyšetrenia v poriadku a dva dni pred zákrokom synčekovi opuchla tvár,oči,zväčšené uzliny na krku a o mandľach ani nevravím.Zistili,že dostal mononukleózu.Zápal mandlí,vnútornosti,zväčšenie sleziny a dvojnásobné pečeňové hodnoty a vysoké teploty.Totálne upchatý nos a v kuse otvorené usta.Skončili sme na infečnom oddelení na infúziach.Nikomu neodporúčam.Dúfam,že na druhý pokus nám to už vyjde.Držte nám prosím palce

leka323
11. únor 2010

Ahoj smudla7: ja som so synom bola v januári v HE zmenšovať krčné, nosné mal vybraté pred rokom, zvládol to super, predtým chrápal, zle dýchal, mali sme problémy s kašľom, mandle veľké jak slivky.... tiež mal dr. podozrenie na mononukleózu, ale sa našťastie nepotvrdila.... držím palce, začal chodiť do škôlky, že sa to všetko tak nakopilo????

basika
11. únor 2010

amino - ja som bola s dcérkou v BB v nemocnici odobratie nosnej mandle, zmenšenie krčných.

basika
11. únor 2010

amino - ak máš otázky tak hoď do IP, lebo sem nechodím často.

alicade
16. únor 2010

Ahoj Leka323 , aj ja idem v marci do HE so svojim 2.5 ročným synom zmenšovať krčné a vyberať nosnú mandľu. Napíš mi prosím ťa ako to prebiehalo zmenšovanie krčných mandlí.či mu to robili laserom a ako dlho to trvalo.

leka323
17. únor 2010

Ahoj Alicade. Môjmu staršiemu synovi vyberali nosnú mandľu keď mal 4 roky tu v PO, strašne chrápal, mal ju zväčšenú to všetko ako následok častých chorôb v škôlke, mladšiemu ju vyberali pred skoro dvoma rokmi ale už v HE, vtedy mal 3 r., keď sa prebral z narkózy dosť sa zahlienil, trocha krvácal, a to všetko musel povypľúvať. Ono po tej narkóze sú takí jak omráčení, ale sa vyspia z toho. Ešte pred narkózou dajú taký sirup pre nich na "oťapenie", a keď ich berú sa vôbec nebránia. Teraz v januári sme boli zmenšovať v HE krčné, chrápal, mal ich veľké jak slivky a aj sa v noci zastavoval v dychu. Hneď prvú noc po zákroku spal ticho jak muška. Môj to zvládol super, ale ostatné deti čo tam s nami boli dosť plakali a museli vypľúvať tie hlieny, trocha krvi. Môj asi päťkrát zakašľal a bolo. Zmenšovali ich laserom, ktorý je oveľa šetrnejší, hneď mandľu zaceľuje, zastavuje krvácanie. Poobede mohol piť, ale jesť až na druhý deň. Ale večer predsa mu sestrička doniesla studený jogurt. Trochu ho to bolelo pri prehĺtaní, tak sme si popýtali dačo od bolesti. Inak keď ich privezú na izbu, tečie im jedna infúzia od bolesti. Pri zákroku bol preč asi 30 min. Išli sme tam v stredu na príjem a domov prišli v piatok doobedu. Ono každé dieťa to prežíva inak, ja som napísala svoju skúsenosť. Tak Vám držím palce. A ešte sa chcem spýtať, prečo tak skoro to budú robiť tvojmu chlapcovi, chodí už do jasieľ alebo škôlky? Je častejšie chorý???

alicade
19. únor 2010

Ahoj Leka 323,ďakujem za tvoju odpoveď. Trocha si ma ukľudnila.Aspoň už mám predstavu o zákroku. Malý má presne také isté problémy s dýchaním a chrápaním. Do materskej šk. ešte nechodí. Mala som tam ísť pred týždňom, ale bol nachladený, tak nás preobjednali na marec. Ešte raz ďakujem za informáciu. Alica

leka323
20. únor 2010

Alica, nech Vám to dobre dopadne, držím palce. 🙂 🙂 🙂

imegova
6. bře 2010

ahoj chcem sa spytat ci nahodou mate skusenosti z nemocnicou v Novych Zamkoch.malemu tam budu vyberat nosne mand.a zmens.krcne.maly ma 3,5.dakujem za prispevky

adda
9. bře 2010

ahojte,
vo štvrtok sme objednaní na zmenšovanie krčných mandlí, ako na potvoru syn dostal teraz teploty, zrejme zase ho chytilo to nešťastné hrdlo, takže už z toho zmenšovania teraz asi nič nebude? Alebo ak teploty do zajtra ustúpia, mohli by sme ísť. Už som na to bola "psychicky pripravená" a teraz toto. A ak by sme nešli, preobjednáme sa ale dúfam, že nebudeme musieť ísť znova na odber krvi, to bol malý horor, nechcem ho toľko trápiť.
Dík za rady