Ucpaný slzný kanálek. Máte podobnou zkušenost?

lucianka
5. dub 2008

Ahoj holky, potřebovala bych radu, nebo spíš uklidnit ☹
Lukáškovi už v porodnici začalo slzet očíčko a pak i hnisat. Pak se k tomu přidalo i druhé... Dostali jsme kapičky, udělali nám výtěr a poslali na rozbor. Druhé očíčko se vyléčilo, to první bohužel. Měli jsme několik antibiotikových kapiček a mastí a taky několik neantibiotikových. Po 3 měsícíh mu udělali sondáž a 2x průplach... bohužel to nezabralo. Ale když jsme šli na kontrolu, jako naschvál, to měl Lukášek 3 dny v pořádku, takže i Dr. tam nic neviděla... Přišli jsme domů a hned mu to začalo slzet znovu. Kapala jsem, masírovala... teď už má znovu očíčko zahnisané, ve čtvrtek jsme objednáni k Dr.

Máte někdo zkušenost, že ani sondáž a průplach kanálků nezabral nebo jste se s tím "prali" stejně dlouho jako my? ☹ Jsem zoufalá, už nevím jak mu pomoct... ☹ Mám strach, aby to nemělo vliv na zrak... jedna známá mě tím postrašila ☹

cinky
8. únor 2012

UP

mitape
17. bře 2012

@cinky náš drobec bude mať skoro 4 mesiace a v utorok by sme mali ísť na preplach očiek. 13 ročnej to robili už v nemocnici keď mala asi týždeň. sme tam dlhšie ležali, mala silnú žltačku. na preplachy sme potom chodili podľa potreby skoro do plo roka 😒 neviem prečo ležať, keď sa to robí ambulantne na počkanie

iluss
17. bře 2012

@cinky Já jsem si průplach (sondáž) slzných kanálků prodělala se svou dcerou, když jí byly necelé 3 měsíce. Vyzkoušely jsme několik druhů kapiček, masírování a vůbec nic nezabíralo, tak jsme se objednaly k očařce, tak udělala ten klasický průplach a to nepomohlo, tak nám vypsala papír na dětskou oční ambulanci do Prahy na Karlák a tam jí udělali sondáž kanálků (takovou jehličkou jí do koutku oka vstříkli těkutinu). No musely jsme na to tam jet 3x, protože to měla hodně ucpané a jeden zákrok nestačil.
Během půl hodiny jsmě byly hotové a jelo se zase domů, takže žádná nemocnice, žádná narkoza.

Teď máme se synem podobné potíže, zatím je mu 6 týdnů, ale vypadá to, že ty kanálky bude mít taky ucpané a že to stejné budem muset absolvovat i s ním.

eimmy
17. bře 2012

tak já se též podělím o zkušenost... dosti čerstvou ted ze čtvrtka. Malé je 3,5 měsíce. Stále jí slzela obě očka a někdy i ráno měla hnis. Byly jsme poslány na Bulovku kde nám udělali průplach kanálků... a tak "pečlivě" že malé tekla krev z pusy a z nosu. zpolykala jí dost .. po ublinknutí jí měla i natrávenou a v noci jsme jely na pohotovost jelikož jí měla i ve 2 stolicích... a ráno znovu Bulovka kde podstoupila vyšetření na ORL kde jí do nosánku strkali dlouhou sondu s kamerou zda nemá potrhaný vnitřek nosu apod. takže horor. Nikomu to nepřeju!!!! naštěstí již nekrvácela takže jsme tam nemusely zůstat. Každopádně jedno doporučení - NIKDY se nenechte vyhodit z ordinace at víte jak zákrok probíhal. Já byla na Bulovce asi 10 v ten den a každou matku poslali ven z ordinace tak jsem šla taky... jako blbá ovce.. sice to musel být asi hrozný pohled jak jí píchají jehlou k oku ale měla jsem to vydržet a zůstat s ní...

magala
8. srp 2012

Ahoj, byli jsme ve3 měs. na výplachu slz.kanálku, ani to nebylo moc akutní, žádný silný zánět. Malou jsem u toho držela - nohy a ruce, sestra silně hlavu. V životě už bych tohle nenechala dělat dítěti. Křik byl neuvěřitelný, lapala při tom po dechu, modrala. Nikdy před tím jsem takovýto řev neslyšela. Nevěřím, že to dítěti nebolí....

2hanah
8. srp 2012

@magala Mému synovi to taky chtěli dělat když byl maličký, já jsem to ale nedovolila a naše dětská doktorka navíc řekla, že to ani nemá smysl, že se to vrátí, protože ten slzný kanálek je ještě moc maličký a zlepší se to až syn povyroste a měla pravdu, do synova půl roku jsme byli pořád na očním, ale pak po půl roce naprosto klid a očička úplně zdravá. Z toho co píšete mi běhá hrůzou mráz po zádech, doktoři nemají vždycky pravdu, co je pro Vaše dítě nejlepší, příště dejte raději na svůj instinkt nebo zkušenosti jiných. Už jsem to četla vícekrát, že po půl roce se ta očka uklidnila sama.

cinky
8. srp 2012

Tak my jsme nakonec byly až na konci dubna. Tedy v 9 měsících. Byly jsme přes noc, jelikož šla malá pod narkózu, tak nesměla od půlnoci nic jíst. Mlíčko jsem jí tedy dala o půl 12 a pak jsem jí musela nechat trápit žízní a hladem až do 10 hodin! Já jsem s nejmladším dítětem byla až poslední! Byl to masakr. Sice byla Kačenka neskutečně hodná, ale i tak to byl záhul na nervy. První šel osmiletý kluk. (zákrok u něj nebyl akutní, ale i tak měl přednost) Dlouho jsem to nemohla rozdýchat. Probrečela jsem potoky slz. Začalo to když daly dcerce kanylu. Dvě sestry ji držely a třetí píchala. Já jsem musela pryč. Bylo mi neskutečně špatně. Pak jsme stále čekaly a já jsem musela dcerku hlídat, aby si za kanylu netahala. Poté mi ji vzaly. ☹ Chvilku před tím usla, tak mě aspoň neviděla. Jen jsem ji přeložila z postýlky do postýlky. Ani jsem s ní nemohla jít před sál. Vyprovodila jsem je alespoň ke dveřím výtahu. Pak jsem celou půl hodinu brečela. ☹ I když jsem docela "tvrdá" ženská, tohle mě neskutečně rozhodilo. Po 45 minutách jsem za ní mohla na dětskou JIP. Už ode dveří výtahu (asi 25m) jsem slyšela šílený pláč. Ani jsem v něm nepoznala svou dceru. Byl to hrozný šok vidět to malé miminko jak moc pláče. Nevím proč tak plakala, ale trhalo mi to srdce! Po půl hodince jsem jí konečně ukonejšila ke spánku. Za další hodinu a půl jsem si ji mohla odvézt na pokoj. Pak jsme zase čekaly. Po nějaké době jsem ji mohla konečně dát napít aspon čaje. Po dalších dvou hodkách jsem ji zkusila dát hami skleničku (zeleninový obídek, který jsem pro ni dostala na dětském) a zase jsme musely čekat...Domů jsme jely až po páté odpolední. Byl to nejhorší zážitek v mém životě a jsem neskutečně vděčná a hrozně moc šťastná, že to nemusím podstoupit znova. To už bychom musely do Otrokovic (zlín).
Jen doufám, že ucpaný kanálek nebude mít druhé dítě. Ale to už bych jela do Ostavské fakultní nemocnice, kde to dělají od tří do šesti měsíců. (zjistila jsem to až po zákroku, ale to už by bylo stejně pozdě)

2hanah
8. srp 2012

@eimmy SOUHLAS, ALE TAKY ŽÁDNÝ PRůPLACHY SLZNÝCH KANÁLKů !!!!!!!!

janamic
8. pro 2012

Ahojky, tak my stále bojujeme kapičky a masáže a to má syn rok a půl... Tak jsem zvědavá, zda nás nakonec průplach v narkoze nemine :(
Je tu někdo z podobnou zkušeností, že se to např. ve druhém roce věku dítěte upravilo samo?

kika831
8. pro 2012

Ahojte, nas syncek mal upchaty slzny kanalik od narodenia. Najprv sme ocko masirovali, cistili ophthalmoseptonexom a nic nepomohlo. Snazila som sa vyhnut preplachu ocka, ale ked som videla ako sa maly trapi so zlepenym ockom a hustym hlienom, ktory mu z ocka vytekal, tak som uz nevahala. Dali sme ocko preplachnut, maly mal asi 2 mesiace. Trvalo to naozaj len chvilocku a maly ani nestihol plakat, snad len preto, ze ho zobudili 🙂 Naozaj vrelo odporucam, ak mate takyto problem. Odvtedy si maly viditelne uziva kazdy pohlad. Maminy ktore maju podobnu skusenost mi to asi len potvrdia.

bezaz
8. pro 2012

takyto problem mali nase obe deti.. s dcerou som dost dlho cakala na zlepsenie, kedze tie priznaky nemala nejake vyrazne, obcas jej slzilo ocko, ani nejaky hnis jej nesiel, nakoniec jej robili prieplach, ked mala rok aj 4 mesiace, nastastie bez narkozy a dokonca 2x, odvtedy ma traumu z lekarov.. ale bolo to potrebne, v jednom kanaliku mala granulat a streptokokovu infekciu, takze brala atb kvapky, po dolieceni vsetko ok a doteraz nema problemy
syn mal problemy uz od narodenia, slzili mu obe ocka, k ocnej sme sli, ked mal asi 4 mesiace, tiez mu spravili prieplach, kanaliky priechodne, presli sme aj liecbou, nic nepomohlo, nakoniec musel z toho proste vyrast, zlepsilo sa to cca okolo roka..
takze zaver, nie vzdy je prieplach nutny, ale niekedy moze pomoct 😀 to je rada, ze 😵

janinah
8. pro 2012

@2hanah to,že ty máš taký názor ešte neznamená,že máš pravdu,tvoj názor ti nik neberie,ale nezavádzaj ostatné matky 😠 a ešte veľkými písmenami a výkričníkmi dpolnené 😒 či si očný lekár? to asi nie...ja som očná operačná diplomovaná sestra a dovolím si napísať,že toto konzultujte s detským OČN´ÝM lekárom,nechajte si diagnozu vysvetliť a potom sa ako rodič rozhodnite ako budete postupovať,lekár nič nebude robiť bez súhlasu rodiča....sú aj deti,ktorým to prejde bez preplachu,sú aj také,kedy nevyplachovať je strata času a zbytočné trápenie pre dieťa,sú aj vrodené veci,ktroé sa riešia inak...

2hanah
8. pro 2012

@janinah Ano, jsou i ostatní důvody, které se musí řešit jinak a o těch jsem také nemluvila! Ale vidím tady spoustu matek, které s tím ještě nemají vůbec zkušenost, a pak píšou, že jim to vůbec nepomohlo, protože jejich děti mají slzný kanálek ještě nevyzrálý a tudíž ho tam ani průplachem nikdo nedostane a nechávají úplně zbytečně a dost trýznivým způsobem trápit svoje děti, které to mnohdy ani nepotřebují, ale než aby jim doktor na očním vysvětlil tak jako mně, že dítě musí dozrát a vyrůst, tak prostě léčí způsobem, kterým je zvyklý - průplachy, protože jiná metoda není. Já to myslela v dobrém a nemusí se tady na mě utrhovat oční sestra, která si myslí, že sežrala všechnu moudrost světa, o svém vzdělání se tady bavit nebudu, nemám to zapotřebí, obhajovat si tady před Tebou svoje vzdělání a zkušenosti. Měj se, a o další Tvůj názor mířený mně se vážně neprosím, jen mě i sebe zbytečně okrádáš o čas strávený dohadováním.

janinah
8. pro 2012

@2hanah kto si prečíta tvoj i môj príspevok,ten si názor urobí sám...vyjadrujem sa k tomu,o čom niečo viem ,ak by som bola kuchárka,tak tu píšem recepty....maj sa,viac sa k tebe nevyjadrujem

2hanah
8. pro 2012

@janinah Souhlasím, pěkné Vánoce přeju. (Já taky nejsem kuchařka).

julik5
9. pro 2012

Tak moje zkušenost je taková, že rozhodně nečekat, my jsme na radu lékaře čekali a čekali, že z toho vyrosteme a ono nic. Skoro rok jsme se trápili, kanálek byl neprůchodný, protože byl srostlý, takže bysme mohli čekat do soudnýho dne a nic by se nezlepšilo. Byli jsme na průplachu 2x, během pár vteřin hotovo a očko od té doby v pořádku. Teď mě jen mrzí, že jsme se nechali ukecat a na průplach nešli hned. Spíš jsem malou trápila tím, že měla pořád slepený oči, tekl ji hnis, kapali jsme různý kapky, otírali atd. Za mě teda rozhodně nečekat!!!!

kikinda
24. zář 2013

@cinky dobry den mi jdem na tuhle operaci za tri tydny muzu se zeptat jak jste to zvladla aby si to holcickanevyrvala rikala mi dr ze mu to za tri mesice uz jen ambulantne vyndají ale musim ho uhlidat aby sito nevirval je mi stoho hrozne vubdec nevim jak na to a vy ste tam nespali po narkoze mi tam pry budeme dve noci noc před operaci a noc po operaci

snehulienka78
24. zář 2013

Môj malý sa narodil so zapálenými očkami,zahnisanými.V pôrodnici ho len poumývali vždy oftalom,dali mu kvapky,oftalmoseptonex.Nič nepomáhalo,stále mu očko tieklo.V dvoch týždnoch sme boli na očnom,povedali nám že sú to upchaté slnzné kanáliky,treba íst na špecializovanú detskú očnú ambulanciu,tam mu prepichnú nejaký bodík v oku a to pomôže,ale vraj to stačí aj v troch mesiacoch,lebo dvojtýždnové bábetko je velmi maličké.Tak sme čakali do troch mesiacov,očko sa zase zapálilo a hnisalo,stále tieklo,len sme sa trápili.Tak mu orobili na očnom úsondáž,povelali,že je skutočne upchatý kanalík,treba íst na to prepichnutie.Objednali sme sa,išli sme.Neviem,čo tam s ním robili,poslali ma na chvílu von,malý chudáčik strašne plakal,hrozne mi to bolo ľúto,že ho tam trápia.Ale trvalo to len chvíľu,pár minút.Potom ma zavolali spat,povedali,aké kvapky,masáže,ako sa starat o očko a kedy na kontrolu.Za pár týždnov sme prišli na kontrolu,urobili mu výplach,vraj aby si presvedčili,či je kanálik priechodný,Všetko bolo v poriadku a odvtedy je pokoj.Síce ho trochu potrápili,ale definitívne vyriešili náš problém 🙂 Teraz máme skoro dva roky a odvtedy je pokoj,chvalabohu....

leni78
24. zář 2013

Poradím. Rozhodně nechodit na prostouchavani kanalku, jen masírovat, kdyz je zle tak maznout framykoin. Deti to maji protoze ten kanalek je malinkej. Jakmile dítě odroste, je po problému.

leni78
24. zář 2013

Rozhodně nenechte trápit dítě a jeste se nechat usadit do čekárny. Jen se dite trápí a je to k ho*nu.

fishka
25. zář 2013

Můžete mi prosím napsat, jak očička vypadala po zákroku? Včera jsem s dcerou byla s oběma očičky. Stále ale má zvýšené slzné jezírko a občas se objeví hnis. Hlavně tedy po masáži. Je to normální?
A můžete mi ještě napsat, jak často a jak dlouho jste měli masírovat. Dítě mi předali brečící, doktor na mě vychrlil informace a já jsem slyšela každé páté slovo. Prý mám vše ve zprávě, ale toto tam není.
Dík.

sasikas
25. zář 2013

@fishka nam isiel hnis z ocka este asi tyzden po prepichovani kanalikov....aj nas dr na to upozornila, ze je to normalne, ze este par dni to moze hnisat.....prepokladam, ze vam dali atb kvapky, takze poctivo kvapkat, masirovat a na kontrole vam dr povie ako dalej....my mame odvtedy pokoj...klop klop... 😉

leni78
25. zář 2013

@fishka Ono to většinou nepomůže, uz tam nechod. Normálně mu to masiruj občas, občas mazni framykoin, az mu kanalek věkem vyroste, přestane to zlobit.

fishka
25. zář 2013

Atb kapky nemáme, pouze Omisan. Na ktrl. chodit nemáme, pouze budou-li problémy. To je zajímavý, jak se postupy různí. Ještě - jak dlouho jste po zákroku měli masírovat? A jak často? Dík.

cinky
25. zář 2013

@kikinda my jsme tam právě byly přes noc. Ale před zákrokem, aby si sestry pohlídaly, zda nic nejí od půlnoci. Já to zatím beru jako nejhorší zážitek v mém životě. Vidět dcerku na jipce, jak pláče a je napíchnutá na ty pípající přístroje... No doufám, že už to nikdy neuvidím. Dcerce se to zatím nevrátilo, tak snad už ani nevrátí. U druhého miminka se mě to naštěstí vyhlo. Měl jen zánět a pomohly antibiotické kapky

kikinda
25. zář 2013

@cinky a taky ji to vyndavali za tri mesice z toho ocicka? mi tak budem per i pozakroku takze dve noci

cinky
25. zář 2013

@kikinda ona nic v očičku neměla. Před zákrokem jí akorát napíchly žílu, po zákroku jí to vytahly a pak nikde nic neměla. A ocicko po zákroku vypadalo úplně jako to druhé. Pak jsme jen šli na kontrolu k naší oční. Nějak jsem nepochopila co by jí tam měli nechat...

kikinda
26. zář 2013

aha tak to bylo asi něco jiného mi jdem na tohle http://www.slzne-cesty.cz/vrozena-nepruchodnost...

kikinda
26. zář 2013

@cinky aha tak to bylo asi něco jiného mi jdem na tohle http://www.slzne-cesty.cz/vrozena-nepruchodnost... emoticon

mimiveru
16. únor 2014

Ahoj holky, máme od 2. měsíce problém s levým očkem, Sofce je 7. měsíců a stále žádný výsledek, už 3x sondáž + průplach, asi 3 druhy ATB a stále nic. Masíruju jako divá, do toho měla trošku rýmu a stále jí očko teče a hnisá. Hrozí nám zavedením kanyly, měla jste to tak také nějaká?