Určení osoby oprávněné dle zákona o zdravotních službách

petcep
7. pro 2013

Na první prohlídce našeho prcka jsme dostali formulář na vyplnění (určení osoby oprávněné dle zákona o zdravotních službách). Jsem z toho docela zmatená, jelikož je tam jen jedna kolonka pro vyplnění zákonného zástupce.....psaly jste do této kolonky sebe i manžela? Protože si říkám, že když tam napíšu jen sebe, tak aby pak manžel neměl problém, když půjde sám s prckem k lékaři.

petcep
autor
7. pro 2013

?

petcep
autor
8. pro 2013

?

leni78
8. pro 2013

@petcep Hledej na googlu. Právě jsem to zjistovala a pochopila jsem to takhle. Pokud chces zmocnit nejakou jinou osobu, aby zastupovala zákonné zástupce ( rodiče dítěte ) při zákrocích se kterými musí zákonný zástupce souhlasit ( očkování, jiné zákroky ) , tak vyplnujes tento papír. Určitě tam nevyplnujes sebe jako zákonného zástupce a otce dítěte jako zmocnenou osobu 😀 Do kolonky zákonný zástupce patří jména obou rodičů a do kolonky zmocneneho zástupce patří jméno člověka, kterého chcete mocnit v rozhodovani o svém dítěti. Také ten člověk bude mít další pravomoce zákonných zástupců, např nahlizeni do dokumentace a vytváření si kopií.

Tento formulář ale slouží rodičům, kteří se z nějakého důvodu rozhodli tuto vzácnou pravomoc někomu svěřit. Rozhodně nemá sloužit jako formulář, který dostanou rodiče při registraci k pediatrovi a rovnou tedy povinně určí zmocněnce. Předpokládám, ze většina rodičů o svém dítěti rozhodují sami a ani kdyby to nakrásně měla byt matky matka, tak jí toto zmocnění jen tak nedá. Není k tomu důvod. O dítěti rozhodují rodiče.

Být tebou, tak se zajímám, proč vaše pediatricka tento formulář rozdává bez vysvětlení. Já osobně bych samozřejmě nikoho nezmocnovala, tudíž nevyplnila, ale věřím, že se najdou rodiče, kteří někoho zmocní, aniž by o tom přemýšleli. Neuvěřitelné co se děje.

picasso
8. pro 2013

@petcep paní doktorka tímto formulářem asi myslela, že je to pro vás, když oba dva (ty a manžel/přítel) nebudete moci nebo počítáte s tím, že s vaším dítětem k ní půjde někdo jiný (babička, apod.), tak bude mít doklad, že tuto osobu může/nemůže informovat o zdravotním stavu, léčbě apod. vašeho dítěte. Je to podobný papír jako v nemocnici, kdy dáváš/nedáváš souhlas pro někoho, koho lékaři mohou informovat o tvé nemoci, léčbě apod. ještě jsem to u žádného pediatra neviděla. Buď zas vymysleli nový papír, kterým lékaři budou chránit informace pacienta. A možná by bylo nejlepší, kdyby jsi se rovnou zeptala vašeho pediatra. Je smutné, že tě při podpisu nebo vyplnění neinformoval. To by měl :-/

picasso
8. pro 2013

@petcep tím lékaři dávají možnost rodičům rozhodovat, kdo bude znát zdravotní informace vašeho dítěte. Např. pošlete babičku apod., ale nechcete, aby ji lékař podával informace. V tomto případě by se s vámi měla lékařka spojit a domluvit, pokud se bude dít neplánovaný zákrok, vyšetření, popř. poreferovat, co se s dítětem děje nebo jak dopadla poradna. I když si myslím, že v tomto případě je to zbytečné (s malým dítětem většinou chodí k lékaři rodiče nebo babičky a rodičům je to jedno). Ale lidé jsou různí. Může to být třeba informativní papír pro lékařku, kdy maminka nebo otec jsou svobodní a dávají souhlas, že ten druhý (matka/otec), může rozhodovat o léčbě a znát info o zdravotním stavu dítěte.